Skocz do zawartości
Forum
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Gość Przerażona

Zły wynik testu krwi PAPPa

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Przerażona

Witam wszystkich :)

Chciałabym zaczerpnąć informacji, czy któraś z Was usłyszała od jakiegoś lekarza (ginekologa, genetyka), że branie leków hormonalnych (np. progesteronu) wpływa negatywnie na wynik testu PAPPa? Jestem po I badaniach prenatalnych, z USG wszystko wyszło w porządku. Problem pojawił się po korekcji wyniku prawdopodobieństwa wystąpienia zespołu Downa o wyniki z krwi. Prawdopodobieństwo wzrosło z 1:900 do 1:260. Czytałam gdzieś w sieci, że m.in. właśnie zażywanie progesteronu może spowodować zwiększenie ryzyka poprzez zwiększenie wartości wolnego beta HCG we krwi. Tak też było u mnie - fbHCG wyszło powyżej 3,5 Mom, białko PAPPa 0,49 Mom.

Mam 26 lat, jest to moja pierwsza ciąża. Ani u mnie, ani u męża w rodzinie nigdy nie było żadnych chorób genetycznych. Od kilku lat mam PCOS, z tego powodu regularnie zażywałam tabletki antykoncepcyjne oraz po ich odstawieniu luteinę. Teraz po naturalnym  zejściu w ciążę lekarz przepisał mi progesteron w globulkach (profilaktycznie). 

Proszę o informację, jeśli ktoś zetknął się z taką tezą - że progesteron/luteina/duphaston wpływają na złe wyniki testu biochemicznego krwi PAPPa. Jestem jeszcze przed wizytą konsultacyjną i chciałam dowiedzieć się, czy ktoś słyszał taką tezę. 

Pozdrawiam :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiem czy to wpływa czy nie, ale jako ciekawostkę napiszę ci, że ja w ostatniej ciąży robiłam badania prenatalne w trzech różnych miejscach, żeby móc je potem porównać. Dwa były na NFZ, trzecie prywatnie. I wiesz co... za każdym razem miałam inne wyniki! I komu wierzyć? Dziecko urodziło się zdrowe 🙂

2005 :), 2007 :), 2014 :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

• Dodaj nową pozycję...