Skocz do zawartości
Forum

Powrót pozytywki


Małgosia

Rekomendowane odpowiedzi

Nastrojowe i delikatne dźwięki, harmonijna muzyka i przyjemne dla każdego ucha melodie. Magiczne pudełeczko, z którego serca płyną nuty. Łączą się one w spokojne kołysanki
i ciepłe piosenki, które rozpozna każda mama. To niesamowite urządzenie to pozytywka. Znana naszym dziadkom, a obecnie trochę zapomniana.
Wczoraj …
„Mam takie cudowne wspomnienie z mojego dzieciństwa – mówi Agata – Zawsze, gdy odwiedzałam dom moich dziadków, babcia zabierała mnie po obiedzie do swojego pokoju, gdzie znajdowały się prawdziwe skarby. Zawsze czekałam na moment, gdy babcia zdejmie z kredensu magiczne pudełeczko. Jak tylko otwierała wieko, ukazywała mi się maleńka, porcelanowa balerina. Obracała się wokół własnej osi przy cudownych dźwiękach pozytywki. Babcia opowiadała mi przy tym wymyślone i prawdziwe historie. To cudowne chwile – wspomina - Pozytywkę z baleriną dostałam później od babci, gdy wyprowadzałam się z domu rodziców. Dziś umila ona chwile moim dzieciom.
… i dziś
Obecnie pozytywki nie są już tak powszechne. Wirujące nad łóżeczkiem dziecka karuzele bawią zaledwie przez chwilę. Nie mają w sobie tej magii i tajemnicy. Miniaturowe, kolorowe i roztańczone figurki zaciekawią natomiast każdego maluszka. Spokojna muzyka delikatnie wprowadzi naszą pociechę w świat kolorowych snów. Historie, które możemy opowiedzieć naszemu dziecku przy dźwiękach pozytywki pobudzą jego wyobraźnię. Magia spędzonych wspólnie chwil pozostanie w pamięci dziecka na bardzo długo.
W prezencie …
Pozytywka to znakomity pomysł na prezent z okazji narodzin dziecka lub jego chrztu. Kolejny miś, grzechotka lub lalka nacieszą maleństwo zaledwie przez chwilę i trafią na półkę z resztą zabawek. Pozytywka to magiczny przedmiot. Stanie więc w miejscu specjalnie dla niej wybranym. Z pewnością będzie towarzyszyła dziecku przez długie lata. „Zieloną pozytywkę w kształcie koła, dostałem od mojej cioci. W środku obracały się figurki żołnierzyków – wspomina Robert – Melodia, z tej pozytywki do dziś kojarzy mi się ze spokojem i ciepłem. Dlatego właśnie postanowiłem mojemu chrześniakowi sprezentować na pierwsze urodziny jego własne magiczne pudełko. Chciałbym, by on też jak dorośnie miał takie pozytywne skojarzenia.
… i bez okazji
Modę na pozytywki starają się wskrzesić Agnieszka i Sebastian Strzałkowscy, właściciele firmy Abrakadabra. „Nasi klienci odwiedzają nas zwykle w poszukiwaniu ubranek do chrztu. Oglądają przy okazji nasze pozytywki. Ich dźwięki przypominają im zwykle dzieciństwo i ich własne magiczne pudełka – mówi Pani Agnieszka Strzałkowska – Zabawne jest to, że wszyscy po odsłuchaniu melodii zastanawiają się, dlaczego do tej pory w pokoiku ich dziecka nie stoi jeszcze pozytywka. Wybierają wtedy pudełeczko, które najbardziej pasują do ich pociechy: ze zwierzątkami, lalkami, żołnierzykami, albo w formie książeczki.
Magiczne pudełeczko dla naszej pociechy
Wróćmy na chwilę do czasów naszego dzieciństwa, przypomnijmy sobie melodie, które najmilej nam się kojarzą. Przypomnijmy sobie nasze pierwsze spotkanie z pozytywką
i wrażenie jakie w nas zostało. Zadbajmy o to by również nasze dzieci mogły mieć tak cudowne wspomnienia i swoje niezapomniane magiczne pudełko.

***
Firma Abrakadabra powstała w 2004 roku. Zajmuje się projektowaniem i produkcją ubranek do chrztu dla dziewczynek i chłopców. Do produkcji wykorzystywana jest włóczka bawełniana i akrylowa oraz len i bawełna wyłącznie polskich producentów. Wszystkie wyroby powstają w Polsce. Znak firmowy Abrakadabra jest zastrzeżony w Urzędzie Patentowym. Wszystkie ubranka projektowane przez polskich projektantów i wykonywane według obowiązujących norm jakości. Ponadto firma Abrakadabra oferuje szeroki wybór akcesoriów do chrztu oraz pomysłów na prezenty dla niemowlaków.

Napisała - Kasia Pawłowska z baby-shower

Odnośnik do komentarza

NAJBLIŻSZE SPOTKANIE:
25.01.2009 Kino Muranów- Warszawa

11:30 W holu kina odbędzie się spotkanie z autorami książki „O mamie, która połknęła budzik” Moniką Tutak i Mateuszem Goll.

12:00 Milczenie Lorny, reż. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, Belgia/Francja/Włochy/Niemcy 2008, czas trwania: 105 min.

Tytułowa Lorna (Arta Dobroshi ) jest mieszkającą w Belgii emigrantką z Albanii. By stać się prawowitą obywatelką Europy, dziewczyna zawarła fikcyjne małżeństwo z Claudym (Jeremie Renier, znany z Dziecka), narkomanem i życiowym nieudacznikiem. Świat, w którym żyje Lorna jest brutalny. To dżungla, w której wygrywają jedynie najsilniejsi i najbardziej wytrwali
Równocześnie w holu kina odbywać się będą zabawy tematyczne dla dzieci przygotowane przez profesjonalne animatorki. W tym tygodniu tematem jest „Budzik”.
Cena biletu: 13 zł (dzieci za darmo)

************************************************************************************************
Fundacja Mama i kino Muranów serdecznie zapraszają na seanse z cyklu Z dzieckiem w kinie, stworzone specjalnie z myślą o matkach, ojcach i opiekunach z małymi dziećmi (od niemowlaka do 6-latka). Jest to okazja do obejrzenia nowości i nadrobienia zaległości kinowych dla tych, którzy mają niemowlę lub przedszkolaka. Na czas seansu dla starszych dzieci w holu kina zorganizowany jest "Kącik Jak się bawić" wyposażony w gry, zabawki, kredki i książki. Doświadczone animatorki opiekują się dziećmi podczas oglądania filmu przez dorosłych. Barek kina jest zaopatrzony w dziecięce menu. Niemowlaki mogą przebywać z rodzicami na sali w czasie seansu (na sali kinowej przyciszany jest dźwięk oraz stonowane światło, dostępne są również przewijaki i pieluchy w różnych rozmiarach). Dla rodziców przygotowaliśmy niespodzianki.

Przed każdym seansem odbywają się spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin (lekarze, dietetycy, autorzy poradników) - start o 11.30. (pierwsze spotkania w w lutym).

Zdrowy i pyszny poczęstunek dla wszystkich maluchów gwarantuje firma Candia, a dla nieco starszych restauracja Sadhu. Restauracja słynie z tego, iż nie stosuje polepszaczy żywności, glutaminianu sodu, żelatyny, wywarów mięsnych do zup ani sztucznych sosów, przypraw i bulionów.

Odnośnik do komentarza

W ciąży też warto dbać o skórę, trzeba jednak pamiętać, że to, co na co dzień nam nie szkodzi, może zacząć uczulać, a pewne substancje zawarte w kosmetykach i niektóre zabiegi będą w ciąży zupełnie niedopuszczalne. Sprawdź które!

Reakcja skóry na ciążę jest nieprzewidywalna. Najczęściej kobieta pięknieje, ale czasem zaczyna mieć kłopoty z cerą. Przyczyną tego jest podwyższony poziom estrogenów, które powodują przesuszenie cery, świąd i zwiększoną podatność na podrażnienia. U niektórych osób, zwłaszcza tych, które w młodości borykały się z trądzikiem, skóra zaczyna się przetłuszczać. Sebum zatyka pory, co prowadzi do powstania wyprysków. Ale dla większości właścicielek przetłuszczającej się cery ciąża jest okresem wyciszenia łojotoku. Przyszła mama jest wrażliwa na bodźce zapachowe - ulubione perfumy mogą stać się nie do zniesienia. Zwiększone wydzielanie estrogenów i hormonu pobudzającego melanocyty sprawia, że w okresie ciąży zwiększa się pigmentacja skóry. Pod wpływem promieni UV u ok. 70 proc. kobiet w ciąży pojawiają się plamy. Do tego nasila się cellulit, gromadzi się większa ilość tkanki tłuszczowej i dochodzi do mechanicznego rozciągnięcia i ścieńczenia skóry brzucha, ud i piersi.

cały artykuł możesz przeczytać tutaj :
Pielęgnacja w ciąży

Odnośnik do komentarza

Od chwili narodzin dziecko bardzo szybko rozwija się i rośnie. Od najbliższych wymaga stałej, codziennej pielęgnacji, zmieniającej się wraz ze wzrostem malucha. Na każdym etapie rozwoju zmieniają się też wymagania dotyczące wychowania i opieki nad maleństwem.

Jeden z przełomowych momentów w życiu każdego dziecka rozpoczyna się w ósmym miesiącu życia. Jest to okres, który charakteryzuje się większą zmiennością emocjonalną maluszka.
Z uśmiechniętego malucha dziecko może zmienić się w małego marudę; w jednej chwili płacze, by za chwilę śmiać się głośno, bywa, że źle znosi rozstania z mamą. Dlaczego pojawiają się zmiany
w zachowaniu malucha? Jednym z najważniejszych odkryć tego okresu życia jest rodząca się samoświadomość. Dziecko zaczyna rozumieć, że mama i ono to nie jedność, istnieją inne przedmioty i ludzie, i ono również istnieje samodzielnie. To ważne dla psychiki odkrycie niesie ze sobą także pewne obawy, bo przecież "jeśli jestem sam, to znaczy, że nie zawsze i nie wszędzie moja mama jest ze mną".

Samoświadomość początkowo ogranicza się do wiedzy, że dziecko istnieje, potem zaś także do tego jakie jest, kim jest. W pierwszym okresie życia najważniejsze poszukiwania dziecka koncentrują się wokół podstawowych cech, takich jak na przykład płeć. Maluch określa siebie jako chłopca bądź dziewczynkę. Świadomość płciowa jest ważnym wymiarem tożsamości i ma duże znaczenie w rozwoju emocjonalnym i społecznym dziecka.

Według teorii Berna (1972) najważniejsze informacje dotyczące samego siebie zdobywamy na podstawie zewnętrznej obserwacji własnego zachowania i zewnętrznych okoliczności. Bardzo ważną rolę odgrywa najbliższe środowisko - początkowo są to rodzice, którzy mają wpływ na kształtowanie tożsamości seksualnej swoich dzieci poprzez to, co do nich mówią, jakie uczucia wyrażają wobec ich zachowań "płciowych" oraz także tym, jak organizują jego przestrzeń fizyczną.

Nieprzypadkowo większość rodziców kupuje zabawki typowo chłopięce dla chłopców i typowo dziewczęce dla dziewczynek, ubiera dzieci w kolory stereotypowo przynależne do płci. Bardziej zbuntowani wobec stereotypów rodzice szybko przekonują się bowiem, że chłopiec z długimi włosami lub w różowym sweterku wraca z placu zabaw z nieszczęśliwą miną i pytaniem "dlaczego jestem inny".

W tym okresie życia malucha zaczyna rosnąć jego potrzeba niezależności i eksploracji otaczającej rzeczywistości, często już bez tak aktywnego udziału dorosłego. Jest to związane
z rozwojem motoryki, przygotowaniami do "stania na własnych nogach". Dziecko mogące coraz bardziej oddalać się od swojego rodzica z jednej strony odczuwa lęk, z drugiej zaś ogromną ciekawość poznawczą, którą coraz częściej samodzielnie zaspakaja. Wszystkie te zdobycze (radosna eksploracja terenu, wykonywanie nowych czynności, sprawniejsza motoryka) umacniają
w dziecku jego poczucie pewności i powoli rodzącej się autonomii, która zapoczątkuje
w nadchodzących miesiącach (ok. 1. roku życia) nowy etap rozwoju, w którym to samodzielność będzie najważniejszym motorem działań.

Ważne jest, aby tożsamość płciowa malucha kształtowała się od początku w atmosferze radości
i akceptacji, a otaczające go przedmioty stanowiły wsparcie dla prawidłowego rozwoju. Gdy maluch zaczyna rozumieć, że jest istotą samodzielną, szczególnie warto zatroszczyć się
o odpowiednie wsparcie jego rozwoju płciowego oraz kształtującej się samodzielności dziecka.

Małgorzata Ohme - psycholog rozwojowy, psychoterapeuta dziecięcy i rodzinny, wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.
źródło -www.pampers.pl

Odnośnik do komentarza

Zwrot towaru, który się już nie podoba? Możliwe, ale tylko przy sprzedaży przez Internet – to podstawowe prawo różniące zakupy wirtualne od tradycyjnych. W Dniu Bezpiecznego Internetu, obchodzonym w Polsce po raz piąty, UOKiK zwraca uwagę na zasady obowiązujące w Sieci
Zakupy on-line cieszą się coraz większym zainteresowaniem Polaków. Z badań przeprowadzonych przez firmę Gemius w 2008 roku wynika, że aż 66 proc. internautów co najmniej raz dokonało zakupów za pośrednictwem Internetu. Jednak wybierając tę formę zakupów konsumenci powinni więcej uwagi poświęcić na sprawdzenie sprzedawcy – unikną wówczas problemów z nieuczciwymi przedsiębiorcami.
W 2008 roku UOKiK prowadził 13 postępowań w sprawach przedsiębiorców oferujących swoje towary i usługi w Internecie. Najczęstsze nieprawidłowości dotyczyły nieudzielania konsumentom rzetelnej, prawdziwej i pełnej informacji o istotnych warunkach umowy: zasadach składania reklamacji, towarach i usługach oferowanych drogą elektroniczną, a także nazwie i adresie sklepu. Zastrzeżenia Urzędu wzbudziły także klauzule w regulaminach uprawniające do dokonania zmian w ofercie bez poinformowania o tym konsumentów.
Również kontrole przeprowadzone w 2008 roku przez Inspekcję Handlową wykazały podobne nieprawidłowości w funkcjonowaniu sklepów internetowych. Kontrolerzy IH najczęściej kwestionowali brak: danych przedsiębiorcy, informacji o możliwości odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni od jej zawarcia, sposobie reklamowania towaru czy kosztach, terminie i sposobie dostawy zamówionego towaru lub usługi. Zastrzeżenia dotyczyły 74 sklepów (62 proc. skontrolowanych).
Warto więc, zanim skorzystamy z zakupów przez Internet, upewnić się, kto jest sprzedawcą i jak do niego dotrzeć. Nie bez znaczenia jest ustalenie ile ostatecznie będzie nas kosztować kupiony wirtualnie produkt, dlatego należy nie tylko sprawdzić cenę, ale również dodać do niej dodatkowe koszty, np. wysokość opłaty za dostarczenie, pakowanie i wysłanie przesyłki.
Kupując w tradycyjnych sklepach nie mamy możliwości zwrotu towaru bez wad, czyli takiego, który przestał się nam podobać. Tylko od dobrej woli sprzedawcy zależy, czy zgodzi się przyjąć nieudane z naszego punktu widzenia zakupy. Natomiast wirtualne sklepy mają obowiązek przyjąć taki towar. Pamiętajmy, mamy prawo odstąpić od umowy zawartej na odległość bez podania przyczyny i żadnych konsekwencji finansowych. Wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie na piśmie i przesłać je w ciągu 10 dni do przedsiębiorcy. Ma on z kolei 14 dni na zwrot wpłaconych przez nas pieniędzy. Prawo to nie przysługuje w określonych przypadkach, m.in. nagrań audio-wizualnych oraz zapisanych na nośnikach programów komputerowych po usunięciu przez konsumenta ich oryginalnego opakowania oraz w przypadku aukcji internetowych, z wyjątkiem zakupu towaru od przedsiębiorcy w trybie „kup teraz”.
Jeszcze przed dokonaniem zakupu lub zawarciem umowy konsument powinien otrzymać dane dotyczące m.in.: przedsiębiorcy (pełna nazwa oraz siedziba), całkowitej ceny lub wynagrodzenia obejmującego wszystkie składniki, a w szczególności cła i podatki, zasad zapłaty w tym kosztów, terminów i sposobu dostarczenia, uprawnieniu do odstąpienia od umowy w terminie 10 dni, miejsca i sposobu składania reklamacji oraz prawie wypowiedzenia umowy. Informacje te przedsiębiorca powinien potwierdzić na piśmie. Jeśli tego nie zrobi konsument ma trzy miesiące, a nie 10 dni, na odstąpienie od umowy.
W przypadku niezgodności towaru z umową (nie posiada on cech, o których zapewniał sprzedawca), podobnie jak w przypadku tradycyjnych placówek, konsument ma prawo reklamować wadliwy produkt kupiony w Sieci. Może to zrobić w ciągu dwóch lat od zakupu i najpóźniej w ciągu dwóch miesięcy od chwili wykrycia usterki. Dobrze jest zgłosić reklamację na piśmie. W pierwszej kolejności towar zostanie naprawiony lub wymieniony na dobry, w ostateczności mogą zostać nam zwrócone pieniądze. W dochodzeniu praw pomogą nam dowody zakupu – np. paragony, które powinniśmy otrzymać niezależnie od tego, gdzie i na jakich warunkach nabyliśmy towar. Gdy do produktu dołączona jest gwarancja, wtedy możemy zgłosić się do jej wystawcy – najczęściej jest to producent lub dystrybutor towaru. Prawo wyboru między obiema możliwościami należy do konsumenta.
Urząd przypomina również, że w przypadku każdej spornej sytuacji z przedsiębiorcą lub wątpliwości związanych z zawarciem umowy konsumenci mogą liczyć na pomoc miejskich i powiatowych rzeczników konsumentów czy organizacji pozarządowych współfinansowanych przez UOKiK – Federacji Konsumentów i Stowarzyszenia Konsumentów Polskich. Bezpłatne porady udzielane są również pod numerem infolinii 0 800 800 008. W rozwiązywaniu problemów w transakcjach na terenie UE oraz Norwegii i Islandii warto zwrócić się do Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

W tym roku, już po raz piąty, obchodzony jest w Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu, poświęcony tym razem bezpieczeństwu dzieci podczas zabaw w Sieci. Więcej informacji pod adresem: www.saferinternet.pl.

Odnośnik do komentarza

Z prawa do obniżenia wymiaru czasu pracy można korzystać w okresie, w którym pracownik lub pracownica mogłaby korzystać z urlopu wychowawczego.
Oznacza to, że można z niego korzystać maksymalnie przez okres trzech lat na jedno dziecko. Górną granicą jest ukończenie przez dziecko lat czterech. Korzystanie z prawa do obniżenia czasu pracy nie wyklucza korzystania w urlopu wychowawczego, choć oczywiście z obu uprawnień nie można korzystać jednocześnie czytaj więcej

Odnośnik do komentarza

Dbasz o zdrową i zrównoważoną dietę swojego dziecka? Zwracaj uwagę nie tylko na to, co je, ale także co pije w ciągu dnia. Nowe soki Pysio to świetna alternatywa dla dosładzanych i niezdrowych napojów. Dostępne w 11 pysznych smakach, które
z pewnością polubi Twoja pociecha.
Jedzenie warzyw i owoców kilka razy dziennie ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci,
ponieważ rozwój ich organizmu generuje dodatkowe potrzeby nie tylko w zakresie substancji budulcowych, ale także regulujących metabolizm. Dlatego doskonałym uzupełnieniem ich codziennej diety są soki, które nie tylko zachowują wartości odżywcze świeżych owoców
i warzyw, ale też świetnie smakują.

Bez dodatku cukru
Przy zakupie soków dla dzieci warto jednak zwracać uwagę na informacje o ich składzie. Należy też pamiętać, że do wielu gotowych soków, do wszystkich nektarów i wszystkich napojów produkowanych na bazie soku owocowego, "dla polepszenia smaku" dodawany jest biały cukier lub syrop glukozowo – fruktozowy, które spożywane w zbyt dużych ilościach mogą mieć u dzieci negatywne skutki zdrowotne.
"Zarówno cukier stołowy, jak i syrop glukozowo-fruktozowy spożywane w nadmiarze sprzyjają nadwadze. Trzeba pamiętać, że dodawane do soków są źródłem pustych kalorii, co oznacza, że dostarczają jedynie składników energetycznych, które nie zużyte na pracę zamieniane są w organizmie w tłuszcz. Soki zawierają wystarczające ilości cukrów występujących naturalnie w owocach, a zatem ich dosładzanie jest zbędne" - uważa prof. dr hab. Anna Brzozowska z Katedry Żywienia Człowieka SGGW

Bezpieczny wybór
Sięgając po Pysia możesz być pewna, że wybierasz bezpiecznie. To jedyna popularna marka soków dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, w której cała linia nie jest niczym dosładzana. Z myślą o małych konsumentach, Pysio zdecydował o zmianie formuły swoich produktów. Dodał do nich owoce i warzywa, a wyeliminował biały cukier. Nowe soki Pysio zawierają teraz wyłącznie naturalną słodycz z owoców i są bogate w wartości odżywcze. Nie dostarczają organizmowi „pustych” kalorii i w przeciwieństwie do napojów, nie ma w nich konserwantów ani sztucznych barwników.


Do wyboru, do koloru

Pysio to nie tylko najzdrowszy wybór, ale także pyszny sok, po który chętnie sięgnie Twoje dziecko. Nie będziesz musiała go przekonywać. Dostępnych na rynku 11 kompozycji smakowych zadowoli nawet najbardziej wybrednego małego konsumenta. Jeżeli nie jest miłośnikiem marchewki, spróbuj zaproponować mu któryś z wariantów owocowych. Soki Pysio to także bogactwo kolorów – Twój maluch na pewno będzie miał w czym wybierać!

Linia soków marchewkowych:
• marchewka - jabłko - banan
• marchewka - jabłko - brzoskwinia
• marchewka - jabłko - truskawka
• marchewka - jabłko - pomarańcza
• marchewka - jabłko - malina

Linia soków owocowych:
• banan - ananas - kokos
• banan - truskawka - czerwona pomarańcza
• banan - jabłko - kiwi
• banan - brzoskwinia - gruszka
• banan - truskawka - jagoda
• banan - malina - poziomka

Cena:
PYSIO z dodatkiem marchwi
• butelka 985 ml - 3,50 zł
• butelka 300 ml - 1,60 zł
PYSIO owocowy
• butelka 985 ml - 3,50 zł
• butelka 300 ml - 1,70 zł

Więcej informacji:
Marzena Jaworska, RC2, 022 435 11 60, +48 504 126 777, marzena.jaworska@rc2.pl

http://m.forum.parenting.pl/galeria/data/500/medium/300banan-jab-kiwi.jpg http://m.forum.parenting.pl/galeria/data/500/medium/300banan-trusk-jagod.jpg http://m.forum.parenting.pl/galeria/data/500/medium/985banan-brzosk-grusz.jpg

Odnośnik do komentarza

Miniony tydzień ( 15-20.02.09 )przyniósł wiele ważnych wydarzeń w naszym serwisie. Rozpoczęliśmy współpracę z przychodnią DORMED Centrum Zdrowia Rodziny z warszawskiego Tarchomina. Dzięki temu grono naszych ekspertów poszerzyło się o pediatrę - Annę Kubaszewską http://parenting.pl/pediatra/oraz położną - Dorotę Czuba Położna - Ciąża, poród, wychowanie - serwis dla rodziców Parenting.pl.

Powstał kącik „Nasze recenzje”, w którym będziemy polecać książki, jakie naszym zdaniem warto mieć w domowej biblioteczce. Wydawnictwa zapraszamy do współpracy.

Jak się okazuje zimowy czas sprzyja ożywionym wirtualnym pogaduchom. W piątek 13 na forum pojawiły się 2242 posty – to nowy rekord dzienny. Dzień wcześniej przekroczyliśmy milion odsłon.

Jeszcze do wtorku (17 lutego) macie szansę wziąć udział konkursie bajkowym i wygrać jedną z płyt „Bajki w trasie i na czasie” http://parenting.pl/konkursy/5592-nowy-konkurs-bajkowy.html.

Również do wtorku można oddać swój głos na najciekawsze zdjęcia w konkursie „Pomocy, jestem tatą”.

Niebawem kolejny konkurs fotograficzny.
Cały czas trwają konkursy recenzenckie w serwisie Mama na Zakupach. Pomagajmy sobie wzajemnie w podejmowaniu decyzji przy zakupach nowych produktów. Niech nasze opinie o tym co znamy, czego używamy, będą pomocne dla innych.

Co tydzień nagradzamy aktywnych recenzentów. Piszcie recenzje i wygrywajcie książki.

Szykującym się do narodzin malucha polecamy nowy artykuł w naszym serwisie Co warto kupić zanim urodzi się dziecko?l
Czas rozliczeń z fiskusem trwa, więc przypominamy o http://parenting.pl/nowe-artykuly-w-portalu/5175-ulga-na-dziecko-2009-a.html.

Nie zapomnijcie o tłustym czwartku (19 lutego), sprawdzony przepis na faworki znajdziecie w naszym dziale kulinarnym http://parenting.pl/kulinarnie/5326-karnawalowo.html

Odnośnik do komentarza

Wystartował nowy konkurs fotograficzny „Kocham Cię”. Do 27 lutego czekamy na zdjęcia.
Regulamin konkursu: http://parenting.pl/konkursy/5822-konkurs-pt-kocham-cie.html

Zima za oknem a u nas gorąco, 2308 – to nowy rekord postów, który padł w miniony piątek.

W tygodniu rozpoczynającym się 23 lutego aktywni recenzenci serwisu Mama na Zakupach zostaną nagrodzeni książką ufundowaną przez sklep Ekodzieciak „Noś swoje dziecko. Dlaczego, jak i w czym, o chustach i nosidłach miękkich”. Piszcie recenzje i wygrywajcie książki.

Podpowiadamy tym którzy przygotowują się do zakupu wózka :

i

We wtorek koniec karnawału. Smakoszom śledzi polecamy: http://parenting.pl/kulinarnie/5799-sledziki-pod-pierzynka.html#post431109

Zachęcam też do rozmów o roli tzw. kury domowej, a wcześniej do lektury

Odnośnik do komentarza

informacja prasowa:

Jedną z częstszych dolegliwości w wieku dziecięcym jest zaparcie stolca i związane z nim nawracające bóle brzucha. Dotykają one dzieci we wszystkich krajach świata, mimo niezwykle zróżnicowanych diet, odmiennego sposobu życia i różnego poziomu cywilizacyjnego. Przyczyną zaparcia stolca są najczęściej czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego - CZPP (ok. 95%), a tylko sporadycznie choroby organiczne. Zaparcie czynnościowe (nawykowe) jest rozpoznawane zwykle powyżej 3. roku życia. W tym wieku większość dzieci nabywa umiejętności świadomej kontroli odruchu defekacyjnego. Szacuje się, że ok 15% dzieci i młodzieży cierpi z powodu zaparć.

Przyczyny takich dolegliwości mogą być różne. Czasami wynikają ze zmiany trybu życia (np. stres związany z pójściem dziecka do przedszkola) lub przyjmowania środków farmakologicznych. Najczęściej jednak CZPP jest skutkiem nieprawidłowej i ubogiej w błonnik diety.

Nowością na rynku jest Dicoman JUNIOR – Błonnik GNN, który

w naturalny sposób obniża ryzyko zaparcia, poprawia perystaltykę jelit

i zmniejsza częstotliwość występowania bólu brzucha towarzyszącemu zaparciom. Według wytycznych NASPHGAN1 z 2006 roku, korzystne

w leczeniu zaparcia stolca u dzieci jest podawanie błonnika Glukomannan (GNN). Zawarty w preparatach Dicoman Junior Błonnik GNN posiada potwierdzoną w badaniach klinicznych skuteczność działania oraz status bezpieczeństwa GRAS2 przyznany przez FDA.

Sposób postępowania w zaparciach czynnościowych (CZPP)

Rodzice są najlepszymi obserwatorami dzieci. To właśnie na podstawie wywiadu z nimi lekarz ustanawia diagnozę w przypadku podejrzenia CZPP. W sytuacjach koniecznych (długotrwałe zaparcie), proces leczenia zaparcia stolca zaczyna się od podania leków przeczyszczających. Jednak ich częste stosowanie może wywołać tzw. błędne koło, którego następstwem jest uzależnienie i nawracanie objawów zaparcia stolca.

Podstawą eliminowania zaparcia czynnościowego u dziecka są zmiany nawykowe:

> zmiana diety (większe ilości błonnika i płynów),

> zwiększenie aktywności fizycznej (polepszenie perystaltyki jelit),

> trening wypróżnień (wyrobienie nawyku u dziecka korzystnia z toalety po każdym większym posiłku).

Jednak nowoczesnym i długotrwałym rozwiązaniem jest Dicoman JUNIOR (błonnik GNN), który usuwa przyczynę problemu. Dicoman JUNIOR w naturalny i bezpieczny sposób przywraca równowagę fizjologiczną wypróżnień poprzez:

> obniżenie ryzyka zaparcia stolca,

> poprawę mikroflory jelitowej,

> poprawę stanu nabłonka jelitowego,

> poprawę pracy jelit.

Czym jest błonnik glukomannan (GNN)?

Błonnik to części roślin (owoców i warzyw), które nie ulegają trawieniu i nie są wchłaniane w przewodzie pokarmowym człowieka. Najwyższa zawartość błonnika występuje w nieprzetworzonych produktach gruboziarnistych, warzywach strączkowych i niektórych owocach (np. śliwki, jabłka, pomarańcze). Nie każdy błonnik jest taki sam. I nie każdy błonnik działa tak samo w przewodzie pokarmowym. Błonnik można podzielić na dwie kategorie:

1) Błonnik rozpuszczalny w wodzie

2) Błonnik nierozpuszczalny w wodzie

Obydwa cechują inne właściwości. I tak skórka śliwki jest błonnikiem nierozpuszczalnym, który ściera ścianki jelit i zachowuje się jak tzw. „miotełka”. Natomiast pulpa śliwki jest błonnikiem rozpuszczalnym, który fermentuje, wytwarzając gazy, co jest zresztą częstą przyczyną unikania diety bogatoresztkowej (bogatej w błonnik)!

Błonnik GNN (Glukomannan) zawarty w preparatach Dicoman, jest błonnikiem rozpuszczalnym pochodzenia roślinnego, otrzymywanym

z bulw japońskiej rośliny Amorphophallus konjac.

Skuteczność produktów Dicoman JUNIOR

Redukcja zaparcia czynnościowego

u dzieci otrzymujących Dicoman JUNIOR (69%) w porównaniu

z grupą placebo (23%).3

Nawracający ból brzucha u dzieci otrzymujących Dicoman JUNIOR pojawiał się tylko u 8% w porównaniu

z 54% wśród dzieci z grupy placebo.3

Co wyróżnia Błonnik GNN?

Już niewielka ilość Błonnika GNN (zaledwie 3 g) ma potwierdzoną

w badaniach klinicznych skuteczność działania w obniżaniu ryzyka zaparcia stolca u dzieci. Jest to efektem jego wysokiej gęstości i zdolności do aż

200-krotnego zwiększania swojej objętości!

To powoduje, że jedna saszetka lub 3 kapsułki dziennie preparatu Dicoman JUNIOR zapewniają poprawę pracy jelit i obniżają ryzyko zaparcia stolca, przy jednoczesnej ubogobłonnikowej diecie dziecka.


Co wyróżnia Błonnik GNN?

> Działa prebiotycznie: korzystnie wpływa na zwiększenie stężenia bakterii probiotycznych Lactobacillus i Bifidobacterium;

> Odżywia nabłonek jelitowy korzystnie wpływając na jego regenerację, co jest szczególnie istotne u dzieci;

> Nie powoduje niedoboru składników odżywczych, takich jak wapń, żelazo, miedź, magnez, czy fosfor - bardzo ważnych dla prawidłowego odżywienia i rozwoju dziecka;

> Usuwa toksyny z organizmu: zapobiega ich wchłanianiu przez ścianki jelita i ułatwia ich wydalanie z organizmu;

> Zmniejsza ból przy defekacji: dzięki podwyższonej zdolności wchłaniania wody nawilża stolec i tym samym korzystnie wpływa na jego bezbolesne wydalanie;

> Nie uzależnia: może być bezpiecznie stosowany jako dodatek do codziennej diety;

> Skutecznie wspomaga leczenie farmakologiczne - może być stosowany równolegle z lekami przeczyszczającymi;

> Nie wykazuje działań niepożądanych, tj. wzdęć, bólów brzucha, gazów, przelewania w brzuchu.

Dawkowanie

W przypadku zaparć stosować 2 razy dziennie po 3 kapsułki lub 2 razy dziennie po 1 saszetce przed lub w trakcie posiłku. W celu poprawy pracy jelit i równowagi mikrofory jelitowej należy stosować 3 kapsułki lub 1 saszetkę dziennie. Kapsułkę można połknąć lub ją otworzyć i wysypać jej zawartość na posiłek. Każdą kapsułkę należy popić 100 ml wody/soku. Zawartość kapsułki stanowi czysty Błonnik GNN bez zapachu i smaku.

Saszetkę należy rozerwać i rozpuścić jej zawartość
w szklance letniej wody/soku i wypić od razu, popijając drugą szklanką wody/soku. Jeżeli dziecko ma problemy z wypiciem od razu drugiej szklanki wody/soku należy dopilnować, aby spożyło ją w ciągu kolejnych 2-ch godzin.


Dicoman JUNIOR

10 saszetek - 21.90 PLN


Dicoman JUNIOR

45 kapsułek - 21.60 PLN

1 NASPHGAN – North American Society for Pediatric Gastroenterology, Herpatology and Nutrition

2 GRAS - Generally Recognized As Safe, symbol nadawany przez FDA - Amerykański Instytut Leków i Żywności.

3 Błonnik (Glukomannan) wykazuje korzystne włściwości w leczeniu zaparć wieku dzicięcego - Vera Loening-Baucke, Erasmo Miele, Annamaria Staiano, Pediatrics Vol. 113, e259-e264, march 2004

http://m.forum.parenting.pl/galeria/data/500/medium/dicoman_45kaps_junior_21_60zl.jpg

Informacji udziela:

VeL

Vesna Lorenc kom. 605 366 906

vesna.lorenc@vel.com.pl

Odnośnik do komentarza

Instytut Matki i Dziecka jest pionierem badań przesiewowych noworodków w Polsce. Tutaj też prowadzone są badania pilotażowe w kierunku rzadkich chorób metabolicznych. Pilotaż obejmuje 4 województwa: lubelskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie i podlaskie. Oznacza to, że próbka krwi każdego z około 100 000 noworodków, który urodzi się w szpitalach na tym terenie trafia do Instytutu Matki i Dziecka i poddawana jest badaniom.
„ Badania przesiewowe noworodków pomagają lekarzom w diagnostyce chorób, które nie dają objawów w pierwszych miesiącach życia dziecka” – mówi dr Mariusz Ołtarzewski, kierownik Zakładu Badań Przesiewowych Instytutu Matki i Dziecka. W Polsce bada się wszystkie noworodki w kierunku fenyloketonurii oraz wrodzonej niedoczynności tarczycy (hipotyreozy). Mniej więcej 2/3 z około 400 000 polskich noworodków poddawane jest badaniom w kierunku mukowiscydozy. Mało za to osób wie, poza środowiskiem medycznym, że w Instytucie Matki i Dziecka wykonywane są badania pilotażowe w kierunku rzadkich chorób metabolicznych. Finansuje je Ministerstwo Zdrowia, Fundacja „Nutricia” oraz sam Instytut. Badanie obejmuje około 20 rzadkich wad metabolizmu.

Wady metaboliczne są rzadkie (fenyloketonuria 1/7000 narodzin, hipotyreoza 1/3500 narodzin, 1/2300 mukowiscydoza, ale już inne wady metaboliczne to 1/10000 do 1/500 000). Mimo to zdaniem dr Barbary Radomyskiej, kierownika Kliniki Pediatrii Instytutu Matki i Dziecka, są to schorzenia poważne, zagrażające życiu i zdrowiu. Co więcej skutkują często nieprawidłowym rozwojem dziecka, jeśli leczenie nie rozpocznie się przed wystąpieniem objawów klinicznych. „To właśnie umożliwiają badania przesiewowe” – tłumaczy dr Radomyska. Wcześnie wykryte choroby łatwiej jest bowiem leczyć.

Prowadzenie badań przesiewowych noworodków w Instytucie nie odbiega od światowych standardów. Amerykański profesor Robert E. Ferrell, dyrektor Genetycznego Laboratorium na Uniwersytecie w Pittsburghu, po zwiedzeniu Zakładu Badań Przesiewowych w Instytucie Matki i Dziecka powiedział, że jeżeli ktoś chce nauczyć się organizacji tego rodzaju badań, powinien odwiedzić Instytut.

Całość materiału można przeczytać tutaj :
Pilotaż badań noworodków w Instytucie Matki i Dziecka

Odnośnik do komentarza

Jestem w ciąży i obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim. Jeśli wykorzystam 182 dni zwolnienia lekarskiego zanim urodzę dziecko, czy ZUS będzie nadal wypłacał mi zasiłek chorobowy, czy już zasiłek macierzyński?
Zgodnie z art. 180 § 3 i 4 k.p. co najmniej dwa tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu, po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem. Przyjęta powszechnie interpretacja tego przepisu wskazuje, że wykorzystanie części urlopu macierzyńskiego przed porodem jest prawem, a nie obowiązkiem kobiety. Jeśli pracownica nie skorzysta przed porodem z części urlopu macierzyńskiego, to po porodzie przysługuje jej ten urlop w pełnym wymiarze.

Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego (art. 184 k.p. i art. 29 ust. 5 ustawy 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.). Tak więc zasadą jest, że bez urlopu macierzyńskiego nie ma zasiłku macierzyńskiego (istnieją wyjątki od tej zasady, lecz nie dotyczą sytuacji opisanej w pytaniu, więc nie ma potrzeby ich szczegółowo opisywać).

Zarówno przepisy prawa pracy, jak i przepisy z zakresu ubezpieczeń społecznych nie dają podstaw do przyjęcia, że jeśli pracownica w ciąży po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolna do pracy, to automatycznie rozpoczyna korzystanie z urlopu macierzyńskiego. Jeśli więc pracownica nie wystąpi z wnioskiem do pracodawcy o udzielenie jej części urlopu macierzyńskiego przed porodem, nie ma podstawy, żeby uznać, iż przed porodem przysługuje jej zasiłek macierzyński.


Całość artykułu można przeczytać:

Macierzyński przed porodem - prawo czy obowiązek - INFOR.pl - Ubezpieczenia / Aktualności - prawo, biznes i finanse, giełda, ustawa

Odnośnik do komentarza

USTAWA z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
(Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, Nr 106, poz. 668 i Nr 113, poz. 717, z 1999 r. Nr 99, poz. 1152 oraz z 2000 r. Nr 19, poz. 239 i Nr 43 poz. 489)

DZIAŁ ÓSMY
OCHRONA PRACY KOBIET

Art. 176. Nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, wykaz tych prac.

Art. 177. § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym, nie przekraczającym jednego miesiąca.

§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

§ 4. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Art. 178. § 1. Kobiety w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Kobiety w ciąży nie wolno bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy.

§ 2. Kobiety opiekujące się dzieckiem w wieku do czterech lat nie wolno bez jej zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej, jak również delegować poza stałe miejsce pracy.

Art. 179. § 1. Pracodawca jest obowiązany przenieść do innej pracy kobietę w ciąży: 1) zatrudnioną przy pracy wzbronionej kobietom w ciąży, 2) w razie przedłożenia orzeczenia lekarskiego stwierdzającego, że ze względu na stan ciąży nie powinna wykonywać pracy dotychczasowej.

§ 2. Jeżeli przeniesienie do innej pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownicy przysługuje dodatek wyrównawczy.

§ 3. Po ustaniu przyczyn uzasadniających przeniesienie do innej pracy pracodawca jest obowiązany zatrudnić kobietę przy pracy określonej w umowie o pracę. § 4. Minister Zdrowia i Opieki Społecznej określi, w drodze rozporządzenia, sposób i tryb wydawania orzeczeń lekarskich dotyczących konieczności przenoszenia kobiet w ciąży do innej pracy w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 2.

Art. 180. § 1. Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:

1) 26 tygodni przy pierwszym i każdym następnym porodzie, [ 20 tygodni w okresie od 1 stycznia 2000 r. do 31 grudnia 2000 r., przy czym wymiar ten stosuje się także do pracownic korzystających z urlopu macierzyńskiego w dniu 1 stycznia 2000 r. - zob. art. 2 i 3 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dz.U.99.99.1152).]

2) 39 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie. [ 30 tygodni w okresie od 1 stycznia 2000 r. do 31 grudnia 2000 r., przy czym wymiar ten stosuje się także do pracownic korzystających z urlopu macierzyńskiego w dniu 1 stycznia 2000 r. - zob. art. 2 i 3 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dz.U.99.99.1152).]

§ 2. Co najmniej 4 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu.

§ 3. Po porodzie przysługuje urlop macierzyński nie wykorzystany przed porodem, aż do wyczerpania przysługującego wymiaru urlopu.

§ 4. W razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka w okresie pierwszych 6 tygodni życia, urlop macierzyński po porodzie przysługuje w wymiarze 10 tygodni. Pracownicy, która urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, przysługuje w takim przypadku urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu.

Art. 181. W razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej pracownica, która wykorzystała po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, pozostałą część tego urlopu może wykorzystać w terminie póˇniejszym, po wyjściu dziecka ze szpitala.

Art. 182. Jeżeli matka rezygnuje z wychowywania dziecka i oddaje je innej osobie w celu przysposobienia lub do domu małego dziecka, nie przysługuje jej część urlopu macierzyńskiego przypadająca po dniu oddania dziecka. Jednakże urlop macierzyński po porodzie nie może wynosić mniej niż 8 tygodni.

Art. 183. § 1. Pracownica, która przyjęła dziecko na wychowanie i wystąpiła do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka, ma prawo do 14 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 4 miesięcy życia.

§ 2. Jeżeli pracownica, o której mowa w § 1, przyjęła dziecko w wieku do jednego roku, ma prawo do 4 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Art. 184. Za czas urlopu macierzyńskiego przysługuje pracownicy zasiłek macierzyński na zasadach i warunkach określonych odrębnymi przepisami.

Art. 185. § 1. Stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim.

§ 2. Pracodawca jest obowiązany udzielać pracownicy ciężarnej zwolnień od pracy na zalecone przez lekarza badania lekarskie przeprowadzane w związku z ciążą, jeżeli badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy. Za czas nieobecności w pracy z tego powodu pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Art. 186. § 1. Na wniosek pracownicy pracodawca jest obowiązany udzielić jej urlopu wychowawczego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem.

§ 2. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady udzielania urlopu wychowawczego oraz prawa i obowiązki związane z tym urlopem.

Art. 187. § 1. Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.

§ 2. Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.

Art. 188. Pracownicy wychowującej przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Art. 189. Prawo do zasiłku za czas nieobecności w pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem regulują odrębne przepisy.

Art. 189. § 1. Przepisy art. 1295 pkt 3, art. 178 § 2, art. 186 i 188 stosuje się także do pracownika, z tym że jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie są zatrudnieni, z uprawnień określonych w tych przepisach może korzystać jedno z nich.

§ 2. Przepis art. 180 § 2 i art. 183 stosuje się także do pracownicy, która przyjęła dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza

źródło- Porady prawne | Fragment kodeksu pracy dotyczący kobiet w ciąży

Odnośnik do komentarza

9 marca 2009, Warszawa

Macie już jedno dziecko, a teraz z niecierpliwością oczekujecie kolejnego?
Przepełnia Was radość, ale też niepokój o to, jak starsza pociecha zareaguje na braciszka lub siostrzyczkę? Zastanawiacie się, jak to zrobić, aby nikt nie poczuł się skrzywdzony? Macie wątpliwości, czy da się kochać oboje dzieci równie mocno? Co zrobić, aby nie czuły się o siebie zazdrosne, ani pomijane?

Jeśli jesteś rodzicem małego dziecka i chcesz się dowiedzieć, co może Ci w tym pomóc, zapraszamy na spotkanie pod okiem psychologa i w gronie innych rodziców, którzy podobnie, jak Ty szukają odpowiedzi na powyższe pytania.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Termin i miejsce: 9 marca 2009 r. o godz. 15.00,
Praskie Centrum Dziecka i Rodziny.
ul. Walecznych 59 (wejście B – II piętro)

Spotkanie prowadzą – Marlena Trąbińska-Haduch i Agnieszka Zobolewicz

Zapisy pod numerem telefonu 022 616 16 69.

Spotkanie organizuje Fundacja Dzieci Niczyje (Fundacja Dzieci Niczyje)
w ramach programu
"Dobry Rodzic - Dobry Start" (Dobry Rodzic - Dobry Start).

Odnośnik do komentarza

Nowy miesiąc, nowe konkursy !

W serwisie MamaNaZakupach ruszył konkurs recenzent miesiąca organizowany z Wydawnictwem Helion
Konkurs pt. Recenzent marca

Najaktywniejsi recenzenci otrzymają książkę „Nasz uroczy aniołek Wychowanie grzecznego dziecka”.

Rozpoczął się również konkurs organizowany z portalem Qlturka
Do wygrania plecaki, płyty i maskotki ufundowane przez MiniMini !
szczegóły konkursu: http://parenting.pl/konkursy/5959-nowy-konkurs-z-qlturka.html#post456816

Na forum wciąż ciepło i kolejny rekord - 3855 postów w czwartek 26 lutego, liczba zarejestrowanych użytkowników przekroczyła 4 tysiące.
:36_1_11:

Rodziców zachęcam do lektury poradnika o , a przyszłym mamom polecam tekst
Jeśli chcecie się dowiedzieć jeszcze więcej o ciąży – polecamy z naszą Ekspert ginekolog- Justyną Radkiewicz.

Przypominam że w czwartek Teściowe przyjmują życzenia, a już w niedzielę Święto Kobiet. Wszystkim Paniom życzymy wielu powodów do radości :flower2:

Odnośnik do komentarza

Fundacja Sto Pociech zaprasza 18 marca o 12.00 warszawskie mamy najmłodszych dzieci (do 1 roku życia) na pierwsze (otwarte) spotkanie w grupie - „Urodziłam życie".

"Urodziłam życie
Wyszło krzycząc z moich wnętrzności
I żąda ode mnie ofiary z mojego życia
Pochylam się nad małą kukiełką
Patrzymy na siebie Czworgiem oczu."

(fragm. wiersza Anny. Świrszczyńskiej, pt „Macierzyństwo")

To pierwsze spotkanie będzie miało charakter otwarty. Niedawno urodziłaś dziecko. Twój świat stanął na głowie. Rytm dnia (i nocy) uległ całkowitej zmianie. Twoje ciało jest na 24-godzinnym dyżurze. Choć pewnie jesteś zadowoloną mamą, to czasami chciałabyś uciec z krzykiem.
Zastanawiasz się, czy to, co mi się przydarza jest normalne? Czy to tak ma być? Jeżeli chcesz czerpać siłę ze spotkań z mamami o podobnych doświadczeniach - zapraszamy Was (ciebie i Twoje dziecko) do Stu Pociech w środy.
Mamy nadzieję, że te spotkania pomogą Wam odnaleźć siebie po rewolucji spowodowanej narodzinami malucha, a także oswoić i zaakceptować nową rolę. Będziemy rozmawiać o tym, co dla Was żywe i ważne, co porusza i zastanawia.

Do wspólnych rozmów proponujemy następujące tematy:

1. Moje ciało po wielkiej zmianie - o doświadczeniu porodu, karmienia. Ja i moje ciało dziś.
2. Pomiędzy chaosem a harmonią, czyli o tym, jak odnaleźć się na nowo w codzienności. Jak radzić sobie ze zmęczeniem, bałaganem w domu, monotonią i rutyną, z koniecznością dopasowania się do rytmu dziecka, z poczuciem uwiązania i silnej zależności od malucha.
3. Intuicja czy autorytet? Czym się kierować w gąszczu licznych dobrych rad, wskazówek i nakazów? Jak uwierzyć we własną intuicję? Jak doceniać siebie w nowej roli?
4. Mity i stereotypy: Od matki Polki do matki z reklamy Nosimy w sobie i jesteśmy bombardowane rożnymi przekonaniami na temat macierzyństwa Co to za przekonania, jak sobie z nimi radzimy? Jaką chcę być mamą dla swojego dziecka? Jaką kobietą w roli matki?
5. „My" - Co to teraz znaczy?" Mój związek po narodzinach dziecka. W poszukiwaniu wspólnego czasu, wspólnego przeżywania codzienności. O potrzebie zrozumienia i docenienia.

Planowanych jest 8 półtoragodzinnych spotkań raz w tygodniu, w środy.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 18 marca o 12.00.

Będzie miało charakter otwarty.

W trosce o budowanie zaufania i bezpieczeństwa w grupie od drugiego spotkania „zamykamy" grupę, tzn., że nie będzie można do niej dołączyć w trakcie jej trwania.

Zgłoszenia wraz z krótką informacją o sobie i dziecku oraz podaniem nr telefonu kontaktowego prosimy nadsyłać na adres stopociech@stopociech.pl pod którym to można otrzymać wszelkie dodatkowe informacje.

Prowadzące:
Magda Bylka-Górska - ukończyła socjologię i szkołę psychoterapii. Współpracuje z Fundacją „Rodzić po Ludzku". W „Stu Pociechach" przez ponad rok prowadziła „Babską reanimację" - grupę dla mam troszkę starszych dzieci. Mama Julki i Jagody.
Katarzyna Dołęgowska-Urlich - absolwentka animacji kultury i Studium Treningu Grupowego. Współzałożycielka „Stu Pociech", przekonana o sile jaką daje grupa. Mama Maćka i Hanki.

Fundacja Sto Pociech
ul. Freta 20/24a 00-227 Warszawa
Tel: (22) 635 47 00 w. 135 Fax (22) 635 28 25

Odnośnik do komentarza

Stres pojawia się w sytuacjach, z którymi trudno nam sobie poradzić. W konsekwencji czujemy niepewność i tracimy poczucie kontroli nad własnym życiem. Od przeżywania stresu nie uciekniemy, ale warto wiedzieć jak mu zaradzić.

Świadomość istnienia stresu jako czynnika istotnie wpływającego na ludzkie zachowanie, samopoczucie i zdrowie zawdzięczamy Hansowi Selye (zm. 1982). Kanadyjski fizjopatolog i endokrynolog poświęcił badaniu tego zjawiska aż 50 lat swojej pracy naukowej. Jego hipoteza o tym, że stres to powtarzająca się reakcja na bodźce, z którymi radzimy sobie z trudem i źródło wielu chorób naszego organizmu w zasadzie nie podlega już dyskusji.

Dobrze wiemy, że odczucie stresu pojawia się w sytuacjach, które powodują niepewność, dając wrażenie ograniczenia kontroli nad życiem i zagrożenia. To ostatnie stanowi zresztą spadek po naszych przodkach, którym stres niejednokrotnie ratował życie - na przykład w czasie polowania lub walki plemiennej – odpowiednie reakcje fizjologiczne organizmu, mobilizacja do walki lub ucieczki, zapewniały ludzkości przeżycie przez wiele tysięcy lat.

W dzisiejszych czasach liczne badania i wiedza o mechanizmie stresu powodują, że możemy skutecznie z nim walczyć – lub tak jak nasi przodkowie – odpowiednio go wykorzystywać.

Współczesne stresogeny

Co zatem zazwyczaj powoduje stres współcześnie?
Prawdopodobieństwo spotkania na swojej drodze dzikiego zwierza lub wroga machającego dzidą jest bardzo niskie. Z pewnością jednak codzienność dostarcza nam nieustających stresogenów – tych licznych i słabych, ale także silnych i nagłych. Są to sytuacje związane z pełnieniem przez nas ról społecznych (pracownika, rodzica, osoby decyzyjnej itp.), a także sytuacje graniczne, związane z pojawieniem się zjawiska niezwykle trudnego do przyjęcia. Powodują one obniżenie możliwości zapewnienia podstawowych potrzeb, do których amerykański psycholog Abraham Maslow zaliczył potrzeby fizjologiczne (m.in. jedzenie, sen), bezpieczeństwa (wolność, opieka) czy przynależności (miłość, akceptacja). Dotyczy to wojen, katastrof, terroryzmu, a w życiu codziennym takich zjawisk jak utrata pracy, rozwód, śmierć ukochanej osoby. Oczywiście to, w jaki sposób reagujemy na stres, i – co ważniejsze – z jaką siłą, zależy od indywidualnych skłonności. Dla jednych przysłowiowe przesolenie zupy może stanowić powód do stresu i być powodem wystąpienia odpowiednich reakcji fizjologicznych (jak napięcie barków, zwiększona potliwość czy przyspieszone bicie serca), dla innych te same reakcje pojawią się w przypadku zaistnienia sytuacji bardziej złożonej, jak na przykład zwolnienie z pracy czy rozwód. Niezależnie jednak od tego jak, kiedy i z jaką intensywnością reagujemy na stres, dla każdego człowieka przedłużająca się sytuacja stresowa może doprowadzić do poważnych zmian w organizmie, począwszy od bezsenności, przez spadek koncentracji, bólów mięśniowych, głowy, po całkowite wyczerpanie organizmu, które w krańcowych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci.

Stres może być też dobry
Znalezienie swojego sposobu radzenia sobie ze stresem jest szansą nie tylko na spokojne i radośniejsze życie, ale również na zachowanie zdrowia. Musimy jednak uświadomić sobie, że nie każdy stres jest zły. Jeśli jest on niewielki i pojawia się w środowisku w miarę przyjaznym, może stanowić świetną siłę napędową, motywację do zmian, do pracy, do tworzenia. To tzw. stres pozytywny, eustres (w przeciwieństwie do negatywnego, disstres) Przyspiesza nasze działanie i powoduje, że możemy osiągnąć to, czego nigdy byśmy bez niego nie osiągnęli. Są wśród nas osoby, które bez stresu nie mogłyby funkcjonować – motywuje ich rywalizacja, ryzyko, mocne emocje. Efektywność zapewnia im konieczność stałego sprawdzania się, bycia ocenianym.
Wynika z tego, że warto jest „dawkować” sobie stres i wykorzystywać pobudzenie naszego organizmu nim wywołane. Pamiętajmy jednak, że zbyt długotrwały i silny stres, powodujący frustrację i lęk oraz choroby jest naszym małym wrogiem. Warto zatem poznać sposoby radzenia sobie z nim, a przynajmniej to, jak można go zminimalizować.

O tym, jak walczyć ze stresem, lękiem, frustracją napisano wiele książek. Dzięki temu wiedza ta jest ogólnie dostępna – warto więc po nią sięgać za każdym razem, gdy uznamy, że życie sprawiło kolejną niemiłą niespodziankę.

Znajdź swój sposób na stres

1. Szukaj pozytywów. Możesz sięgnąć po środki dostępne prawie każdemu z nas. Zadbaj o dobre kontakty z ludźmi, z ukochanymi osobami – często to od nich zależy nasze szczęście. Obserwuj przede wszystkim Twój organizm – ustal, co Cię stresuje, niepokoi. Określ własne emocjonalne i fizjologiczne reakcje. Spróbuj ustalić, co można w Twojej sytuacji zmienić, postaraj się ocenić ją obiektywnie, może słuchając spokojnej, relaksującej muzyki. Ruszaj się – ćwiczenia fizyczne uwalniają estrogeny – hormony przyjemności - i usuwają nadmiar adrenaliny. Nie porównuj się z nikim – zawsze znajdzie się ktoś lepszy i gorszy, ale przecież nie ma z nami nic wspólnego. To, co się stało, dotyczy tylko Ciebie. Zastosuj metodę Pollyanny – niezależnie od tego, jak bardzo jest źle, spróbuj znaleźć element pozytywny w sytuacji, w której jesteś. Pamiętaj, że świat mimo wszystko jest piękny.
2. Zapytaj o radę przyjaciółkę lub zasięgnij porady psychologa. Rozmowa z kimś bliskim i zaufanym prawie zawsze jest kojąca. Nie chowaj problemów w sobie. Możesz sięgnąć po zewnętrzną pomoc – poradź się specjalistów, psychologów, którzy pomogą Ci zrozumieć obiektywnie, co się stało.
3. Zadbaj o właściwą dietę. Wzbogać ją o niezbędne minerały i witaminy, świeże owoce
(np. grejpfruty, truskawki, jabłka) i warzywa (paprykę, ogórki, cebulę itp.), które są bogate w flawonoidy, a więc substancje o działaniu uspokajającym i poprawiającym nastrój. Pomogą Ci także produkty bogate w węglowodany (np. pełnoziarniste pieczywo), a przede wszystkim produkty zawierające witaminę B (np. kasze, drożdże, fasola, bób, ryby, wołowina).
4. Skorzystaj z preparatów uspokajających. Możesz sięgnąć po owoce badań medycyny i farmakologii. Pamiętaj jednak, żeby sięgać po preparaty sprawdzone, pewne, niepowodujące skutków ubocznych, takich jak uzależnienie, senność, brak koncentracji. W aptekach dostępny jest teraz preparat SENSILAB Silne nerwy – suplement diety, którego złożony skład zapewnia kompleksowe działanie na organizm. Dzięki zawartości innowacyjnej formy L-theaniny - Suntheanine® stosowany w stanach napięcia emocjonalnego, pobudzenia i niepokoju uspokoi Cię, nie powodując senności. Działa bardzo szybko - efekty możesz odczuć już po kilkunastu minutach od zażycia kapsułki. Nowoczesny preparat dzięki zastosowaniu naturalnych ekstraktów (z mięty pieprzowej i różeńca górskiego), witamin z grupy B i minerałów zwiększa odporność na stres, ale także łagodzi tak częste przy stresie dolegliwości przewodu pokarmowego i dba o zdrowie układu nerwowego. Stosowanie preparatu takiego jak SENSILAB Silne nerwy może wspomóc organizm w obronie przed skutkami stresu i zapewnić lepsze samopoczucie.

Jeśli działanie suplementu diety połączysz z ruchem, stosowaniem metod relaksacyjnych, a dodatkowo będziesz starała się częściej uśmiechać – z pewnością łatwiej podołasz każdej sytuacji stresowej, z którą się spotkasz.

Opis produktu:
Opakowanie SENSILAB Silne nerwy zawiera 30 kapsułek (wystarcza na miesięczną kurację);
Cena: 27,72 zł

SENSILAB to wyjątkowa na polskim rynku marka suplementów diety wykorzystujących naturalne właściwości związków organicznych, witamin i minerałów.
Innowacyjne formuły suplementów diety SENSILAB, wykorzystujące naturalne składniki oraz optymalne właściwości witamin, minerałów są efektem prac międzynarodowej rady naukowej skupionej w Dziale Badań Nad Suplementacją Diety.
Najnowsze odkrycia naukowe, badania kliniczne oraz starannie dobrane składniki suplementów diety SENSILAB są gwarancją wysokiej skuteczności, a szeroka gama preparatów sprawia, że w ofercie SENSILAB każda kobieta znajdzie coś dla siebie.

Innowacyjne suplementy diety SENSILAB są dostępne wyłącznie w aptekach.

Odnośnik do komentarza

Trwa konkurs zorganizowany wspólnie z portalem qlturka.pl. Na zwycięzców czekają nagrody od MiniMini. Więcej o konkursie:[EMAIL="http://parenting.pl/konkursy/5959-nowy-konkurs-z-qlturka.html."] http://parenting.pl/konkursy/5959-nowy-konkurs-z-qlturka.html

Zapraszamy do serwisu Mama na Zakupach Najaktywniejsi recenzenci tygodnia (9-15 marca) otrzymają książki Wydawnictwa Nasza Księgarnia „Lalka Kafki”.

Rodziców zachęcamy do przeczytania wywiadu z dr. Piotrem Albrechtem na temat szczepień [EMAIL="http://parenting.pl/portal/teksty/szczepic-czy-nie-szczepic"]http://parenting.pl/portal/teksty/szczepic-czy-nie-szczepic

Ciężarnym pomagamy rozszyfrować oznaczenia używane w karcie ciąży i przy badaniach USG [EMAIL="http://parenting.pl/portal/teksty/karta-przebiegu-ciazy-skroty-uzywane-przy-badaniach-usg"]http://parenting.pl/portal/teksty/karta-przebiegu-ciazy-skroty-uzywane-przy-badaniach-usg

Dla osób szykujących się do porodu pomocna może być nasza baza szpitali [EMAIL="http://parenting.pl/szpitale-poloznicze"]http://parenting.pl/szpitale-poloznicze . Można tam przeczytać opinie tych, które już skorzystali z usług tych placówek. Mamy prosimy o dodawanie swoich ocen. Swoją opinią i doświadczeniem można pomóc tym, które stoją przed wyborem „gdzie rodzić”.

10 marca to Światowy Dzień Mężczyzn. Święto jeszcze mało powszechne, ale może być powodem do zorganizowania miłej kolacji we dwoje 

Odnośnik do komentarza

Zaparcia w ciąży to bardzo powszechny problem. Wynika on z m.in. ze zmienionej gospodarki hormonalnej, która ma bezpośredni wpływ na zwolnienie perystaltyki jelit. Wraz z upływem czasu dochodzi kolejny czynnik – powiększająca się macica, która uciska na jelita powodując gorsze przemieszczanie się treści pokarmowej. Jak wiadomo, przyszłe mamy mają ograniczoną możliwość korzystania z farmaceutyków. Dotyczy to szczególnie leków przeczyszczających, które działają objawowo i nie są wskazane w ciąży. Dlatego zalecenia lekarzy dotyczą głównie wprowadzania diety bogatej w błonnik, spożywanie dużej ilości płynów i wzmożenie aktywności fizycznej. Takie zalecenia mogą być jednak trudne do realizacji, np. z powodu odmiennego apetytu ciężarnej oraz zmniejszonej aktywności fizycznej wynikającej z zaleceń lekarskich.

Jak dowodzą badania kliniczne, skutecznym sposobem na zaparcia w ciąży
i alternatywą dla przyszłych mam jest Błonnik GNN (glukomannan) zawarty
w preparacie DICOMAN. W naturalny sposób przywraca on równowagę fizjologiczną wypróżnień. Dodatkowo, dzięki zwiększaniu objętości aż o 200 razy, wypełnia żołądek zmniejszając uczucie głodu i - co za tym idzie - pozwala na kontrolę masy ciała w ciąży.

BADANIE – opis
W badaniu wzielo udział 50 kobiet w ciąży. Leczenie trwało średnio 87 dni i polegało na stosowaniu preparatu zawierającego glukomannan (1,45 g) i laktulozę (4,2 g)
w saszetkach. Początkowa dawka - 2 razy na dobę, przed trzema głównymi posiłkami. Jeśli wynik leczenia uznano za zadowalający, dawkę redukowano do 1 saszetki bądź leczenie odstawiano. Po 2 tygodniach leczenia 6/50 kobiet zwiększyło dawkę do 3 lub 4 saszetek na dobę, 15/50 zaś zmniejszyło do 1 szaszetki.

Liczba wypróżnień zwiększyła się z 2,9/tydzień do 5,8/tydzień. Łączna liczba objawów towarzyszących została zredukowana ze 144 zgłaszanych przez 32/50 kobiet w tygodniu przed leczeniem do 42, zgłaszanych przez 12/50 kobiet przy zakończeniu leczenia.

Przyrost masy ciała w żadnym przypadku nie przekroczył 20% wagi zarejestrowanej na początku ciąży.

Parametry biochemiczne pozostawały na odpowiednich poziomach, a nawet w sytuacjach gdy początkowo przekraczały normy, tak jak w przypadku poziomu cholesterolu i glukozy, przy końcu leczenia wykazywały korzystny trend w kierunku wartości prawidłowych.

Wniosek
Wyniki badania wykazują jednoznacznie bardzo korzystny efekt połączenia glukomannanu
i laktulozy w redukcji zaparć u kobiet ciężarnych i objawów im towarzyszących, redukcji apetytu i tym samym kontroli masy ciała, a także dobrą tolerancję preparatu.

Dicoman to jedyny preparat w Polsce zawierający błonnik glukomannan:
Dicoman (dla dorosłych) 10 saszetek = 24.90 Pln
Dicoman (dla dorosłych) 45 kapsułek = 21.60 Pln

http://m.forum.parenting.pl/galeria/data/500/medium/dicoman_45kaps.jpg

Odnośnik do komentarza

Niestabilny i depresyjny nastrój, lęk, drażliwość, tkliwość piersi, objadanie się lub przeciwnie – utrata apetytu, to dobrze znane objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Sprawdź czy nie zauważasz u siebie jego objawów oraz dowiedz się jak możesz je złagodzić.

Zespół PMS (ang. Premenstrual Syndrome) jest przez niektórych traktowany lekceważąco jako „babskie kaprysy”, a przez lekarzy ginekologów diagnozowany - w przypadku, gdy objawy są wyjątkowo dokuczliwe i długotrwałe – jako jednostka chorobowa, fachowo określana jako PMDD (ang. Premenstrual Dysphoric Disorder). Dotyka on bardzo wielu kobiet, oczywiście w różnym nasileniu i na różne sposoby – w zależności od indywidualnych skłonności organizmu. Dane statystyczne mówią, że zespół ten występuje średnio u 30-60% miesiączkujących kobiet, przy czym należy podkreślić, że niewiele z nich udaje się z nim do lekarza. Z problemem tym stykają się zarówno młode, jak i dojrzałe kobiety, często nasila się on po urodzeniu dziecka. 5% kobiet ma objawy tak silne, że nie są w stanie w tym czasie wykonywać pracy.

Sprawdź czy znane są Ci objawy PMS

Podobno naukowcy ustalili aż 150 symptomów tego zespołu, które najczęściej dają o sobie znać od 4 do 10 dnia cyklu. Do najbardziej znanych należą:
Objawy fizyczne
Senność, zmęczenie, bóle/tkliwość piersi, sucha/spękana skóra, bóle w brzucha, bóle głowy, uderzenia zimna i gorąca, obrzęki nóg i twarzy;
Objawy emocjonalne
Podenerwowanie, niepokój, złość, obniżone poczucie wartości, depresja, zaburzenia koncentracji;
Objawy środowiskowe
Nieobecność w pracy, niechęć do samej siebie, potrzeba samotności, chęć zostania w domu.

Niezależnie od tego, czy objawy PMS przebiegają łagodnie, czy też występują jako PMDD, dolegliwości te występują w drugiej fazie cyklu, czasem nawet 7 dni przed miesiączką, a w przypadku PMDD mogą trwać czasem przez połowę cyklu. Ich podłoże nie jest do końca jasne i zbadane, niemniej można stwierdzić, że odpowiedzialne są za to zmiany stężenia hormonów, które sterują naszym ciałem, a tym samym ustalają nasz cykl menstruacyjny. Zmiany te mogą wpływać na pobudliwość komórek nerwowych w mózgu, czego konsekwencją są właśnie drażliwość, odczucie niepokoju, napady lękowe. Najbardziej cierpią jednak te kobiety, u których występuje nadmierna produkcja estrogenów przy niedoborze progesteronu. Następuje wtedy swego rodzaju załamanie w organizmie i na skutek źle działającej kory przedczołowej nasze „cywilizowane”, a więc poznawcze funkcje są w odwrocie, a przewagę zaczyna mieć prymitywna część mózgu. W ten sposób nie jesteśmy w stanie w pełni kontrolować naszych emocji. Jeśli wystąpią do tego wszelkie inne objawy fizjologiczne, nic dziwnego, że możemy negatywnie wpływać na otoczenie, a wśród mężczyzn krążą mity o kobietach z PMSem.

Jak sobie poradzić z PMS

Jeśli objawy PMS trwają dłużej niż 1-2 tygodnie oznacza to, że najwyższy czas wybrać się do ginekologa-endokrynologa, żeby zrobić sobie badania hormonalne krwi i poddać się leczeniu. Najprawdopodobniej lekarz przepisze preparat z progesteronem, środki przeciwbólowe, moczopędne. Warto wtedy również wyeliminować z diety produkty takie jak groch, kapusta, kiszonki czy napoje gazowane.

Jak sobie jednak radzić z typowym, „normalnie” przebiegającym zespołem napięcia przedmiesiączkowego, bez konieczności zażywania dodatkowych hormonów? Z pewnością objawów nie wyeliminujemy całkowicie, ale na pewno pomogą nam lekkostrawna dieta, wypijanie odpowiedniej ilości wody oraz zafundowanie sobie odpowiedniej dawki witamin i minerałów. Gorąca kąpiel, relaks, dobre stosunki z otoczeniem, herbatki z melisy – to też czynniki łagodzące objawy PMS. Unikajmy kawy, alkoholu (powodują podwyższenie się ciśnienia), soli, słodyczy, ostrych przypraw. Jeśli koniecznie musimy zjeść coś słodkiego, niech to będzie bogata w magnez ciemna czekolada, która szybciej poprawi nastrój. Możemy zafundować sobie też lekkie ćwiczenia, jogę, spacer, które wykonywane regularnie przywracają równowagę hormonalną. Bądźmy dla siebie wyrozumiałe – to nie nasza wina, że organizm funkcjonuje tak, a nie inaczej. Nie podejmujmy też wtedy ważnych decyzji – to czas nerwowy i może nam zabraknąć obiektywności w ocenie sytuacji.

Walkę z przykrymi dolegliwościami mogą wspomóc także dostępne w aptekach suplementy diety. Należy do nich preparat SENSILAB Silne nerwy, którego skład został opracowany specjalnie z myślą o aktywnych i zabieganych kobietach. Nie powodując senności i nie uzależniając, pozwala na normalne funkcjonowanie w stanach zdenerwowania, drażliwości i napięcia emocjonalnego, pobudzenia i niepokoju, a więc właśnie wtedy, gdy dopada nas PMS. Jako jedyny w Polsce, SENSILAB Silne nerwy zawiera chronioną patentem Suntheanine® - najczystszą formę, występującego w zielonej herbacie aminokwasu L-theaniny. Ekstrakt ten dostarcza aż 20-40% tego aminokwasu. Przebadany klinicznie, z uwzględnieniem fal mózgowych, preparat zmniejsza stres i niepokój. Ma bardzo szybkie działanie, odczuwalne już po 20-30 minutach po jego zażyciu. Sensilab Silne nerwy zawiera także witaminy z grupy B, miętę, ekstrakt z różeńca górskiego, jony magnezu oraz wiele innych związków, które skutecznie pomagają w walce z doświadczanym przez tak wiele kobiet zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Badania wykazały największy wpływ Suntheanine® na objawy środowiskowe, podnosi poziom motywacji zwodowej oraz potrzebę towarzyską i społeczną.
Jak do tej pory nie wynaleziono jeszcze „kapsułki szczęścia”, która za jednym zamachem zniweluje wszelkie przykre objawy i zapewni nam długie, radosne życie. Jeśli jednak nauka daje do dyspozycji nowoczesne i skuteczne metody walki ze stresem, niepokojem, efektami huśtawki hormonalnej, to warto z nich skorzystać.

Sensilab – nauka dla zdrowia i urody

SENSILAB to wyjątkowa na polskim rynku marka suplementów diety wykorzystujących naturalne właściwości związków organicznych, witamin i minerałów.
Innowacyjne formuły suplementów diety SENSILAB, wykorzystujące naturalne składniki oraz optymalne właściwości witamin, minerałów są efektem prac międzynarodowej rady naukowej skupionej w Dziale Badań Nad Suplementacją Diety.
Najnowsze odkrycia naukowe, badania kliniczne oraz starannie dobrane składniki suplementów diety SENSILAB są gwarancją wysokiej skuteczności, a szeroka gama preparatów sprawia, że w ofercie SENSILAB każda kobieta znajdzie coś dla siebie.

Innowacyjne suplementy diety SENSILAB są dostępne wyłącznie w aptekach.

Odnośnik do komentarza

Czy dziecko jest osobą seksualną czy może ten aspekt życia zarezerwowany jest wyłącznie dla dorosłych?
Zdarza się, że Twój maluch podgląda dorosłych lub inne dzieci, ogląda i dotyka miejsc intymnych, masturbuje się lub w zabawie porusza temat seksu?
Czy to zachowania zgodne z jego rozwojem czy powód do niepokoju?

Jeśli jesteś rodzicem małego dziecka i chcesz więcej wiedzieć o rozwoju seksualnym swojego dziecka, zapraszamy na spotkanie pod okiem psychologa i w gronie innych rodziców, którzy podobnie, jak Ty szukają odpowiedzi na powyższe pytania.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Termin i miejsce: 23 marca 2009 r. o godz. 15.00,
Praskie Centrum Dziecka i Rodziny
ul. Walecznych 59 (wejście B – II piętro)

Spotkanie prowadzi psycholog – Agnieszka Izdebska i Małgorzata Jasińska

Zapisy od 18 marca pod numerem telefonu 022 616 16 69

Spotkanie organizuje Fundacja Dzieci Niczyje (Fundacja Dzieci Niczyje) w ramach programu
"Dobry Rodzic - Dobry Start" (Dobry Rodzic - Dobry Start).

Odnośnik do komentarza

Niemal każde dziecko chciałoby się przenieść w magiczny świat. Niektóre wolą czarodziejskie ludki, inne walkę ze smokiem czy wyprawę na dziki zachód. Rodzice chcąc spełnić marzenia swoich pociech zamieniają ich pokoiki w świat nieodkrytych wrażeń, pełen kolorowych postaci. Co zrobić, by dekorowanie dziecięcej sypialni było przyjemnością nie tylko dla dzieci, ale i dla rodziców?

Zmiana wystroju pokoju wiążę się najczęściej z czasochłonnym planowaniem, zabezpieczaniem mebli i dużymi kosztami. Dawniej sięgano po farby, trudno jednak samemu namalować świat wyśniony przez naszego malucha. Z kolei zatrudnienie malarzy jest bardzo kosztowne. W dodatku trzeba uważać na zawartość szkodliwych substancji lotnych w farbach. Niektórzy rodzice decydują się na tapety. Mają one bogatą gamę kolorów i są doskonalą alternatywą dla farb, jednak również w tym przypadku należy zwracać uwagę na materiały, z jakich zostały wykonane. Inną opcją, coraz powszechniej stosowaną, jest korzystanie z gotowych naklejek. Jest to znacznie wydajniejsza i bezpieczniejsza metoda. Co więcej takie dekorowanie pokoju to sposób na świetną zabawę ze swoim dzieckiem.

Naklejki wykonane są na folii samoprzylepnej z nadrukiem bezpiecznym dla zdrowia. W dodatku są proste w użyciu. Wystarczy wyjąć arkusze z tuby i rozwinąć je na płaskiej powierzchni. Po zaplanowaniu kompozycji i oczyszczeniu ścian można przystąpić do dekorowania pokoju. Naklejki można wielokrotnie odklejać i przeklejać w inne miejsce. Można np. przenosić je między pomieszczeniami. Dobrze jest zmieniać wystrój pokoju co jakiś czas, tak, by dziecko mogło poznawać nowe barwy i kształty. Zwłaszcza, że jest z czego wybierać. Na przykład firma flymybutterfly.com przygotowała już 3 różne zestawy, 2 kolejne będą gotowe do końca marca. Przy pomocy naklejek można w ciągu kilku chwil zamienić pokój naszej pociechy w błękitną toń pełną kolorowych rybek. Na malca czeka wiele innych stworzeń takich jak żółwie, kraby, koniki morskie, a nawet wieloryby. Mali odkrywcy będą mieli także skrzynię pełną skarbów. Dla tych, którzy marzą o afrykańskiej przygodzie dostępny jest zestaw kolorowych naklejek z sympatycznymi zwierzakami na tle bujnej afrykańskiej przyrody. Mali miłośnicy motoryzacji znajdą tu duży terenowy samochód z podróżnikiem i małpką na pokładzie. Jest też spokojniejsza opcja – zestaw z serii "Łąka" pozwoli na przekształcenie dziecięcego pokoju w bajeczny ogród, pełen barwnych kwiatów oraz wielu wesołych mieszkańców, takich jak żaba, wielobarwne motyle, pszczółki, biedronki, ślimaki.
Taki bajkowy świat może stać się otoczką do snucia opowieści przez rodziców. Co wieczór, oglądając ściany swojego pokoju dziecko może słuchać np. o przygodach motylka. Widząc tylko jeden rysunek stworzy w swoim umyśle cały ciąg zdarzeń, co z pewnością wpłynie pozytywnie na jego wyobraźnię. Warto pomyśleć w jaki bajkowy świat chciałoby się przenieść nasze dziecko.
Magdalena Czarnecka

Odnośnik do komentarza

Idzie wiosna i nowe konkursy w parenting.pl
Teraz jest dobry czas by zadbać o swój organizm zmęczony zimą i brakiem słońca. Pomocne w tym mogą być innowacyjne suplementy diety Sensilab Żelazo+C Strona glowna Produkty zelazo+C Dla kogo? oraz Sensilab Q10 Koenzym Młodości – źródło piękna Strona glowna Produkty ť Q10 ť Dla kogo?

Te nagrody można wygrać w konkursie fotograficznym „Wiosna, wiosna… „ organizowanym wraz z Sensilabem.
Więcej informacji: Tutaj

Nasz II konkurs
Na zwycięzców drugiego konkursu czekają książki „ Zimowe popołudnie” i „Owadzie opowieści” ufundowane przez Wydawnictwo Czerwony Konik. Wydawnictwo "Czerwony Konik"
Szanse na otrzymanie jednej z nagród mają te osoby, które poprawnie odpowiedzą na pytanie konkursowe i będą spełniały wymogi regulaminu

Rozpoczęliśmy współpracę z portalem Qlturka.pl - dziecko i kultura . Na naszej stronie głównej możecie czytać o o ciekawych wydarzeniach dla dzieci.
I już teraz planować wspólnie spędzony czas nie tylko w parku ;)

Oczekującym potomka
polecam tekst o najpopularniejszych imionach w 2008 roku: Jakie imie dla dziecka? | parenting.pl

Wielkanoc coraz bliżej, przeczytajcie więc jak można rodzinnie przygotować się do świątecznego czasu Przepis na rodzinna Wielkanoc | parenting.pl

Pamiętajcie, że 29 marca śpimy krócej - przestawiamy zegarki z 2 na 3 w nocy.

Odnośnik do komentarza

Poniedziałki godz. 10:00-13:00

Aktywny Poniedziałek to dzień, kiedy zapraszamy maluszki z rodzicami do wspólnych aktywności oraz zabaw. Czasem urządzać będziemy również Leniwe Poniedziałki, w trakcie których będziemy wspólnie leniuchować, oddawać się przyjemnościom wymagającym mniejszej energii fizycznej
Chcemy pokazać, że ze wspólnie spędzonego czasu korzyści mogą mieć zarówno dzieci jak i ich rodzice.

We wszystkich zajęciach rodzice towarzyszą swoim dzieciom

Chcemy, by proponowane zajęcia były jak najlepiej dostosowane do możliwości i potrzeb zarówno maluchów jak i rodziców, dlatego w opisie konkretnych zajęć zaznaczamy do jakiego przedziału wiekowego dzieci są one kierowane.

Najbliższy termin:

6 kwietnia – poniedziałek godz. 10:00 – 13:00

Rodzice z maluchami mogą wziąć udział w „Klubiku Małego Odkrywcy” oraz w zajęciach „Dmuchanie i parskanie, czyli jak przez zabawę ćwiczyć z dzieckiem mowę?”. Aktywny poniedziałek jest częścią programu Dobry Rodzic - Dobry Start (Dobry Rodzic - Dobry Start) realizowanego przez Fundację Dzieci Niczyje (Fundacja Dzieci Niczyje).

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Dmuchanie i parskanie, czyli jak przez zabawę ćwiczyć z dzieckiem mowę?

Jeśli jesteś rodzicem maluszka do 3. roku życia i chcesz, wiedzieć jak od pierwszych dni jego życia możesz mu pomagać w przygotowaniu i ćwiczeniu aparatu mowy, tak by łatwiej mu było wymawiać różne trudne dźwięki w przyszłości, to zapraszamy na spotkanie, które z pewnością Cię zainteresuje

Będziemy pokazywać rodzicom proste zabawy i ćwiczenia, które będą mogli wspólnie z dzieckiem wykonywać również w domu.
Celem tych zabaw ma być zarówno ćwiczenie mięśni buzi i języka, kształtowanie prawidłowego oddechu, potrzebnego do prawidłowej wymowy ale także dostarczanie dziecku przyjemności i radości ze wspólnie z rodzicem spędzonego czasu

Na najbliższe spotkania zapraszamy:
6 kwietnia - poniedziałek
I grupa - godz. 10:30 – 11:30
II grupa – godz. 12:00 – 13:00

Zapraszamy pół godziny wcześniej, tak by przed zajęciami znalazła się chwila na wypicie herbaty lub kawy i pokazanie maluchom naszego Centrum

Miejsce:
Fundacja Dzieci Niczyje
Praskie Centrum Dziecka i Rodziny
ul. Walecznych 59
03-926 Warszawa
Wejście B

Zapraszamy!
------------------------------------------------------------------------------------------------

Odnośnik do komentarza

Zapraszamy rodziców z maluszkami od 1,5 do 3 lat.
W trakcie zajęć skupiamy się na tym, by stymulować rozwój dziecka. Maluchy uwielbiają odkrywać nowe przedmioty, poznawać otaczający je świat, ćwiczyć swoje nowe umiejętności, a najwięcej uczą się podczas ciekawej zabawy – stwórzmy im wspólnie taką możliwość!

Zapraszamy rodziców do uczestniczenia w zajęciach, podczas których maluchy będą mogły w małej grupce bawić się ciekawymi przedmiotami, ugniatać, przesypywać, grzechotać, budować, układać, rozwalać, przebierać się, turlać, fikać, brykać, chować się i szukać, a także wziąć udział we wspólnych tańcach i śpiewaniu. A co najważniejsze być w otoczeniu innych dzieci, a równocześnie w towarzystwie mamy lub taty.

Zajęcia koordynuje trener grup zabawowych, a chętnych rodziców zaprosimy do aktywnego współtworzenia programu zajęć.

Co mogą zyskać dzieci?
 czas z rodzicami poświęcony tylko im,
 bezpieczne warunki do działania, poznawania, uczenia się,
 inspirujące otoczenie i pomysły na nowe zabawy,
 kontakt z innymi niż rodzice osobami (dziećmi, dorosłymi) w zupełnie nowym miejscu,
 możliwość rozwoju własnych zdolności, naturalnych predyspozycji,
 budować poczucie własnej wartości.
Co mogą zyskać rodzice?
 dostrzec wartość wspólnego czasu spędzanego z dzieckiem,
 nowe ciekawe miejsce dla aktywności swojego dziecka,
 aktywnie spędzony czas z dzieckiem, będący podstawą do budowania się pozytywnej więzi,
 pomysły na twórcze, sprzyjające rozwojowi zabawy z dzieckiem,
 możliwość zobaczenia swojego dziecka w kontakcie z innymi dziećmi i dorosłymi,
 możliwość rozmowy i wymiany doświadczeń z innymi rodzicami,
 ćwiczenia kreatywnego podejścia do wspólnie spędzanego z dzieckiem czasu,
 możliwość ćwiczenia własnych umiejętności komunikacji i umiejętności wychowawczych,
 poczuć się pewniej w roli rodzica,
 odnaleźć w sobie dziecko

Nasz pomysł na Klubik wzbogacamy doświadczeniami pilotażu programu „Grupy Zabawowe” Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego, który cieszył się wielką popularnością wśród dzieci i rodziców.

Na najbliższe zajęcia prosimy o przyniesienie kocyka dla swojego maluszka. W sali jesteśmy bez butów – warto zadbać o swój i dzieci komfort przynosząc kapcie na zmianę lub ciepłe skarpety.

Jeśli w godzinach od 10:00- 13:00 macie zwyczaj jeść jakiś posiłek zachęcamy do przyniesienia pysznego jedzonka – przewidujemy możliwość podgrzania go i czas na wspólne pałaszowanie
My zapewnimy dla wszystkich uczestników chrupki kukurydziane, obrane i pokrojone owoce oraz wodę z sokiem. Dzieci, które w ty czasie zwykle mają drzemkę, będą miały zapewnioną możliwość odpoczynku.

Zajęcia są bezpłatne – przeznaczone są dla rodziców z dzieciaczkami od 1,5 do 3 lat.

Na najbliższe spotkanie zapraszamy w:
6 kwietnia – poniedziałek –
I grupa godz. 10:30 – 11:30
II grupa godz. 12:00 – 13:00

Miejsce:
Fundacja Dzieci Niczyje
Praskie Centrum Dziecka i Rodziny
ul. Walecznych 59
03-926 Warszawa
Wejście B

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...