Skocz do zawartości
Forum

Wstydliwość wobec partnera matki


monia88-88

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
mam taki poważny problem - dziś u mojej małej pojawiła się wstydliwość względem mojego partnera.
Od kiedy mała miała pół roku jestem rozwiedziona z moim byłym, a obecnego poznałam w zeszłym roku i mieszkamy razem obecnie.
Dotychczas mała chętnie witała się z moim chłopakiem, jeszcze w ten poniedziałek pytała o niego i kiedy wróci z pracy. Dzisiaj jednak po powrocie od wizyty u ojca zobaczyła mojego chłopaka, podeszła trochę blisko i uśmiechnęła się, ale nie przytuliła, jak zwykle. A potem wstydziła się przy nim opowiedzieć mi o swoim dniu.
Pytałam ją potem czy się go boi - powiedziała, że tak, że się wstydzi. Nie umiała powiedzieć czego dokładnie się wstydzi, ale powiedziała, że go lubi i jak spytałam czy coś jej zrobił, to powiedziała, że nie i wydawała się szczera.
Tylko, że to jest z dnia na dzień. Czy ktoś z was miał podobne sytuacje?

Odnośnik do komentarza

Witaj,
Rzeczywiście sytuacja jest niepokojąca. Myślę, że wynika ona z relacji jaka jest miedzy Tobą a Twoim byłym mężem. Pierwsze co powinnaś zrobić, to porozmawiać z ojcem Twojego dziecka. Jest duże prawdopodobieństwo, że mógł on wypytywać córkę o Twojego obecnego partnera, nastawiać ją w sposób negatywny na niego, mówić źle o nim. Na skutek czego Twoja córka po powrocie od niego zmieniła nastawienie do Twojego partnera. Skoro pytała o niego i się nim interesowała to bez wątpienia traktowała go jako osobę bliską.
Nagła zmiana nastroju mogła być wynikiem doświadczenia które zaznała podczas wizyty u ojca, które ewidentnie ją zdystansowało - i w Twoich oczach stało się zachowaniem niecodziennym i problemowym.
Być może była to tylko zmiana humoru, bądź gorszy dzień Twojej córki. Dzieci nie zawsze potrafią adekwatnie wyrażać to, co czują mimo tego, że posiadają samoświadomość swoich emocji.
Zastanów się też nad tym, czy Twoje dziecko nie jest zdezorientowane? Moim zdaniem powinnaś córkę informować o ważnych rzeczach, które w Twoim życiu mają miejsce. Jeśli obecny partner jest dla Ciebie ważny powiedz jej o tym. Nie musisz mówić wszystkiego, tylko to co uważasz za konieczne, aby mała czuła stabilność.
Rozmawiaj z córką, zadawaj takie pytania, które nie będą jej krępować i sprawią, że sama powie co wydarzyło się podczas wizyty u taty. Nie wymuszaj odpowiedzi. Obserwuj jej zachowanie, jednocześnie rozmawiaj z ojcem dziecka aby wyjaśnić tą sytuację. Być może patrzy on na tą sprawę z innej perspektywy. Możliwe, że padły słowa „ To ja jestem Twoim tatą, a to tylko chłopak mamy”, które spowodowały zmianę światopoglądu dziecka i zachowanie jakie nastąpiło.
Poświęć swojej córce więcej czasu. Najważniejsze jest to, aby poukładała sobie w głowie relacje jakie są miedzy Wami-dorosłymi.
Pozdrawiam serdecznie :-)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...