Skocz do zawartości
Forum

Konkurs "Nadzieja na nowe życie"


Redakcja

Rekomendowane odpowiedzi

Kochani,

niepłodność jest bardzo często tematem tabu, budzi sprzeczne uczucia, powoduje zwątpienie i niechęć do wszystkiego. Jednak pamiętajmy, że niepłodność to nie to samo co bezpłodność. Problemy z płodnością można rozwiązać! Specjalnie dla wszystkich, którzy chcieliby mieć dziecko, ale mają kłopoty z poczęciem Wydawnictwo Znak przygotowało książkę "Nadzieja na nowe życie. Poradnik dla marzących o dziecku". Mamy dla Was 3 egzemplarze tej książki do wygrania!

http://kontoredakcyjne.strefa.pl/nadzieja-na-nowe-zycie-poradnik-dla-marzacych-o-dziecku.jpg

Zadanie konkursowe:
Odpowiedz na pytanie: "Jakie czynniki według Ciebie niekorzystnie wpływają na płodność?"

Konkurs trwa do 17 maja 2015 roku do północy. Jego wyniki ogłosimy w ciągu kolejnych dwóch dni roboczych.

Biorąc udział w konkursie, akceptujesz jego regulamin.

Zapraszamy do udziału!

Odnośnik do komentarza

Odpowiedz na pytanie: "Jakie czynniki według Ciebie niekorzystnie wpływają na płodność?"
Styl życia wpływa w znaczącym stopniu na płodność. Dotyczy to diety, nałogów i codziennej aktywności fizycznej. W tej chwili wiemy, że głównym czynnikiem upośledzającym płodność jest palenie papierosów oraz picie alkoholu.
Czynniki niekorzystnie wpływające na płodność:
1. Spożywanie alkoholu:
Wpływ alkoholu spożywanego okazjonalnie nie ma zwykle większych negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Jednak w dużych ilościach poważnie szkodzi zdrowiu, a w tym płodności. Większość nałogowych alkoholiczek cierpi na niepłodność, zaś mężczyźni alkoholicy - na impotencję, dlatego też należy całkowicie wyeliminować alkohol podczas planowania ciąży jak i podczas jej przebiegu.

2. Palenie papierosów:
Nikotyna jest bardzo szkodliwym czynnikiem zarówno dla płodności kobiet, jak i mężczyzn. U kobiet powoduje obniżenie tzw. rezerwy jajnikowej, ponadto przyspiesza o kilka lat wejście w okres przekwitania i menopauzy. U mężczyzn drastycznie wpływa na żywotność i ilość plemników – dochodzi m.in. do upośledzania materiału genetycznego plemników.

3. Narkotyki:
Narkotyki, w tym tzw. miękkie (np. marihuana), również mają negatywny wpływ na płodność. Np. regularne palenie marihuany może być przyczyną zmniejszonej produkcji plemników, zmniejszonej objętości płynu nasiennego. Narkotyki przyczyniają się też do produkcji nasienia gorszej jakości (z uszkodzonym DNA).

4. Napoje energetyczne:
Picie dużych ilości kawy (więcej niż 5 filiżanek dziennie), czarnej herbaty czy napojów wysokoenergetycznych może szkodzić płodności. Tego typu napoje działają moczopędnie, zaburzają gospodarkę wodno-elektrolitową, zaburzają ruchy mięśniówki jajowodów. Duże dawki kofeiny mogą też obkurczać naczynia krwionośne. Picie napojów energetycznych może wpływać na skład śluzu szyjkowego, co utrudnia zapłodnienie.

5. Nadwaga i niedowaga:
Zarówno nadwaga jak i niedowaga zagrażają płodności. Nadwaga prowadzi do zakłóceń gospodarki hormonalnej, co może mieć wpływ na cykl menstruacyjny, czy owulację. U kobiet z niedowagą bardzo często dochodzi do zatrzymania cyklu i wstrzymania jajeczkowania, co uniemożliwia zapłodnienie. Kto cierpi na zaburzenia związane z jedzeniem, powinien wziąć pod uwagę terapię bądź skonsultować się z lekarzem i na jakiś czas odłożyć planowanie ciąży. Odpowiednia dieta wpływa nie tylko na ogólne zdrowie człowieka, zmniejsza ryzyko występowania wielu bardzo poważnych chorób, zaburzeń metabolicznych, które potem skutkują ryzykiem zawału serca i udaru mózgu, lecz także najprawdopodobniej ma wpływ na zdolność do prokreacji. Otyły mężczyzna czy otyła kobieta mają mniejsze szanse na posiadanie dziecka.

6. Wiek:
Wiek kobiety ( a dokładnie wiek jej jajeczek) odgrywa bardzo ważna rolę w jej płodności. Po 31 roku życia rozpoczyna się okres zmniejszonej płodności. Jest to związane z uszkodzeniami chromosomalnymi w komórkach.

7. Czynniki emocjonalne:
Wśród kobiet, które próbują zajść w ciąże depresja jest bardzo częstym problemem. Depresja ma bardzo poważny wpływ na wydzielanie hormonów, które są odpowiedzialne za owulacje i procesy rozrodcze.

8. Ciągły stres :
Ma to niekorzystny wpływ na gospodarkę hormonalną, czego wynikiem jest nieregularny okres. Gdy się stresujesz Twój organizm wytwarza więcej prolaktyny, hormonu, który hamuje owulację. Należy zorganizować sobie czas pracy tak, aby mieć wystarczająco dużo przerw, relaksu i stosunkowo mało stresu. Problemy w związku też wywołują stres.

Każda para starająca się o potomstwo powinna zmodyfikować swój styl życia, zwracając szczególną uwagę na nawyki żywieniowe i wyeliminowanie używek. Bez wątpienia nikotyna, alkohol i narkotyki wpływają niekorzystnie zarówno na płodność, jak i na rozwijający się płód i zwiększają znacznie ryzyko poważnych powikłań w ciąży.

Odnośnik do komentarza

Coraz więcej kobiet ma problem z zajściem w ciąże. A jaka jest tego przyczyna? Co ma niekorzystny wpływ na niepłodność? Oczywiście takich czynników jest strasznie wiele. Według mnie niepłodność może być związana z tym co robiła nasza mama podczas, gdy znajdowaliśmy się u niej w łonie. No i oczywiście, myślę, że wiek stanowi ogromną barierę w kwestii poczęcia dziecka. Sam fakt, że współczesne kobiety decydują się na dzieci dopiero grubo po 30...a chcieć nie oznacza zawsze móc. Niestety. No i na koniec - mimo tego, iż udowodniono, że stres i psychiczna blokada nie ma wpływu na niepłodność - śmiem twierdzić, iż ma ono również niekorzystny wpływ na naszą płodność. Bowiem, dzięki temu przekonaniu, zmieniamy swój tryb życia począwszy od zdrowego odżywiania się, przez pozytywne myślenie i przerwanie pracy, na leżeniu przez dwa tygodnie skończywszy - na małej fasolce w brzuszku:)

Odnośnik do komentarza

Jestem kobietą , która cierpi na bezpłodność, choruje na zespól policystycznych jajników i endometrioze, dlatego wiem jak długo walczy sie o wymarzone dziecko. Nam po 5 latach walki udało się, mamy wymarzonego synka, która ma 3 latka :-), wracając do tematu czynniki które niekorzystnie wpływają na zajśce w ciąze to:
- wiek - im później decydujemy sie na dziecko tym jest ciężej
- otyłość - także wpływa na płodnośc przede wszystkim kobiety
- używki - uszkadzaja nasz organizm i przyczyniają się do rozwoju niepłodności
- stres - kobieta szczęśliwa jest bardziej płodna :-)
- czynniki fizjologiczne - tak jak w moim przypadku, choroby blokują zajście w ciąże.

Odnośnik do komentarza

Cywizlizacja niestety zabija w nas płodność. Pęd, stres to czynnkiki które poważnie mogą wpłynąć na płodność. Znam wiele przypadków kiedy to własnie wakacje, urlop, wyciszenie się powodowały że rodzina się powiększała.
Często też determinacja i oczekiwanie na dwie kreski powodują to że kresek wciąż nie widać. Im bardziej się starasz tym mniejsze są szanse. Sama coś o tym wiem ;)
Powyższe czynniki to czynnkiki na szczęście nie szkodzą dziecku a mogą tylko opóźnić poczęcie ale niestety wiele kobiet nie żyje zdrowo. Alkohol, nikotyna, narkotyki. Mogą opóźnić poczęcie ale mogą też znacząco wpłynąć na zdrowie dziecka.
Inna kategoria to choroby. Na szczęście medycyna robi postępy i coraz więcej osób pomimo problemów może cieszyć się swoim dzidziusiem.

Odnośnik do komentarza

Na pewno jest wiele czynników wpływających na problem płodność par i można by było ich wymienić całą listę, lecz myślę, iż do tych najważniejszych należy zaliczyć: zanieczyszczone środowisko, w którym przyszło nam żyć, to z kolei przekłada się na niezdrową i zanieczyszczoną żywność, którą spożywamy na co dzień, a także otyłość, gdyż żywimy się jedzeniem śmieciowym, bo nie mamy zazwyczaj czasu na gotowanie pełnowartościowych i zdrowych posiłków. Pęd życia i tzw. "robienie kariery" często powoduje, że decydujemy się na zostanie rodzicami w zbyt późnym wieku, gdy spada nasza płodność i ciężej jest zajść w upragnioną ciążę. Do pozostałych czynników mających równie duży wpływ na płodność i o których nie należy zapominać można zaliczyć: palenie papierosów, picie alkoholu, zażywanie narkotyków, a także nie wykonywanie regularnych badań. Myślę, iż są to takie główne i najważniejsze rzeczy, ale też często zdarza się tak, iż kobieta tak bardzo chce zostać mamą, że po prostu coś się w niej blokuje i mimo, że jest zdrowa i nic nie stoi ku temu na przeszkodzie, to jednak nie może zajść w ciąże. Należy pamiętać, iż ludzki organizm jest wielką tajemnicą i lubi płatać nam figle, ale są także wspaniali lekarze, którzy robią co mogą, byśmy mogli cieszyć się z uroków macierzyństwa :).

Odnośnik do komentarza

Dwójka dorosłych ludzi, oboje po 30, z zabezpieczeniem finansowym [oczywiście nie takim dużym ale jednak], nie pijący [za dużo], nie imprezujący [od wielkiego dzwonu jakiś festiwal czy teatr] podejmuje decyzję: " staramy się o dziecko".
Phi co to wielkiego, trochę seksu bez zabezpieczenia i samo przyjdzie [patrz jedna kuzynka, druga kuzynka]. Seks, seks, seks i tak minęły 3 miesiące... . On -stwierdził - do ginekologa idź bo w tym wieku to mi się tak często nie chce. Niech lekarz określi kiedy i gdzie i ile razy. Ona - poszła i wraca z informacją że jajeczko jest ale w osłonce i ma w .... plemniki, dodatkowo wyniki trochę nie siedzą. On- spokojnie nie w tym miesiącu to w przyszłym. Ona - zdrowe odżywianie [jako to mówią witaminki dla dziewczynki] wspomagane preparatami zapisanymi przez lekarza. On - praca w delegacji. Ona - nerwy w pracy. On - wizyty w domu na weekend. Ona - plany redukcji w korporacji. On - kończy projekt - wizyty w domu w niedziele. Ona - stres bo to wszystko trwa już 7 miesięcy. On - niepewność co do swojej płodności. Ona - codzienny pomiar temperatury. On - może zmiana pracy na taką bliżej domu [trochę mniej ale zawsze to weselej]
Oni - coraz częściej zwątpienie, myślenie. Jedyny plus tego wszystkiego że stanowią dla siebie wsparcie.
Pytanie tylko czy będzie szczęśliwe zakończenie czy będzie płodność czy jednak bezpłodność.
Pożyjemy zobaczymy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Pragnę dziecka! Często osoby starające się tak mówią nie zdając sobie sprawy że swoimi złymi nawykami wpływają na swoją płodność.
Kobiety: przez lata przyjmujące antykoncepcję doustną hormonalną, złymi nawykami żywieniowymi, zbyt dużą wagą co wpływa na prawidłową owulację, produkowanie komórek jajowych
Mężczyżni : brak ruchu co wpływa na mały % plemników o prawidłowej ruchliwości, przegrzewanie narządów trzymając laptopa na kolanach lub non stop telefon w kieszeniach, obcisła bielizna, zbyt wysoka waga, stres.
Brak badań, zbyt małe dbanie o swoje zdrowie, gdyż na czynniki środowiskowe wpływu nie mamy.

Odnośnik do komentarza

Kochani,

bardzo Wam dziękujemy za wszystkie zgłoszenia w konkursie. Pamiętajcie, że bezpłodność i niepłodność to dwie odrębne sprawy i nigdy nie traćcie nadziei.

A oto i zwycięzcy konkursu:
marta-la
edyta215
sikalafa25

Gratulujemy! Na Wasze adresy czekamy przez 14 dni pod mailem konkursy@parenting.pl. W temacie wiadomości należy wpisać swój nick oraz nazwę konkursu.

Pozdrawiamy!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...