Skocz do zawartości
Forum

Nie tylko o aborcji... dyskusje


agusia20112

Rekomendowane odpowiedzi

Yvone

ślub cywilny jest stwierdzeniem małżeństwa prawnie dla państwa, ślub kościelny- czyli sakrament jest stwierdzeniem małżeństwa we wspólnocie ludzi wierzących. Ślub cywilny jest poniekąd umową a w Kościele sakrament jest nierozerwalne, na zawsze. tłumacze moje podejście do rozróżniania typów ślubów z punktu widzenia osoby wierzącej. nie mówię, że jest gorszy, ale gdybym miała wziąć tylko ślub cywilny chyba nie byłoby mi to potrzebne.
ale nie uważam, ze jeśli ktoś chce wziąć tylko ślub cywilny, ze jest gorszy czy jego małżeństwo jest mniej ważne.

biorac slub koscielny trezba brac slub cywilny? jest to wymog?

Odnośnik do komentarza

iszmaona
Jakie macie zdanie na temat kobiet w kościele? Chodzi mi konkretnie o zakonnice, których pozycja moim zdaniem jest bardzo niska. Począwszy od drobnych prac przykościelnych a skończywszy na wyubieraniu od stóp do głów w upalne dni, podczas gdy księża mogą się rozebrać

u mnie jest dom dla dzieci prowadzony przez zakonnicę...robia bardzo duzo dla tych dzieci(same ciężkie przypadki upośledzenia)....z tymi co się da chodza na dwór,dbają....jest tam dobra opieka

Joasia
http://s7.suwaczek.com/200905264565.png
Emilka
http://s4.suwaczek.com/200405064765.png

Odnośnik do komentarza

IWA23
Helena
curry

Tak, tak.. Ale jakim kosztem? Ile ze swojego światopoglądu trzeba poświęcić? Co innego inny język, a co innego wartości ludzkie. Ja nie twierdzę, że się nie da. Na pewno są takie pary. Ale zaczynając od decyzji o rodzaju ślubu - kto i dlaczego ma pójść na większy kompromis. Czy potem coś za coś? Np. weźmiemy ślub kościelny, ale nie ochrzcimy dziecka??? Nie wykluczam ale ciężko mi to sobie wyobrazić w praktyce.

nie chodzilo mi tylko o nauke jezyka- bo to akurat najmniejszy w tym problem;)
wedlug mnie slub tez nie jest jakis klopotliwy- to Ty masz takie zasady, ze stanowi to dla Ciebie problem
Ty siebie nie wyobrazasz, a inny ateista( nie tylkko z nazwy) nie widzi w tym problemu;)
z chrztem, tez jest rozwiwaznie- pozostawic decyzje dziecku
duze dzieci tez sa chrzczone np w kosciele katolickim(mam w rodzinie trzy przypadki:wink:)

np dla mnie nie do przejscia by bylo -obrzezanie- bo to juz ingerencja w cialo dziecka

Wydaje mi się,że dla ciebie jest to nie problem bo,że tak powiem nie jesteś ani gorącym wiernym ani nie nie jesteś zatwardzialym ateistą jak curry.Ale np dla iwonek,ITruth był by to problem wyobrażasz sobie aby one poszły na kompromis i nie wzieły kościelnego bądź nie ochrzciły dziecka.Ja jak bym była wiernym katolikiem nie poszła bym na kompromis dla czego mam dziecko chrzcić w wieku szkolnym czy dorosłym jak wg mojej wiary powinno się od razu po urodzeniu itd.
Te kompromisy są dobre dla osób co nie trzymają się tak sztywno swoich wierzeń i jest im bez różnicy czy coś poświęcą bądź nagną.

ale wiem ze sa takie osoby, ktore umia laczyc i religijne i kulturalne poglady
nie mam wsrod swoich najblizszych znajomych, ale przez ostatnie prawie 9 lat, wiele osob sie przewinelo -pary pomieszane:wink:
i wiem, ze sie da isc na kompromis
kompromisy w kazdej dziedzinie nie sa latwe- ale sa mozliwe

Odnośnik do komentarza

Helena
Yvone

ślub cywilny jest stwierdzeniem małżeństwa prawnie dla państwa, ślub kościelny- czyli sakrament jest stwierdzeniem małżeństwa we wspólnocie ludzi wierzących. Ślub cywilny jest poniekąd umową a w Kościele sakrament jest nierozerwalne, na zawsze. tłumacze moje podejście do rozróżniania typów ślubów z punktu widzenia osoby wierzącej. nie mówię, że jest gorszy, ale gdybym miała wziąć tylko ślub cywilny chyba nie byłoby mi to potrzebne.
ale nie uważam, ze jeśli ktoś chce wziąć tylko ślub cywilny, ze jest gorszy czy jego małżeństwo jest mniej ważne.

biorac slub koscielny trezba brac slub cywilny? jest to wymog?

Kiedyś było trzeba biorąc ślub i jechać do urzędu i do kościoła teraz mając ślub konkordatowy masz te dwa śluby w jednym,ale zalatwiając go przed ślubem i tak do urzędu trzeba iść zgłosić że taki ślub sie bierze aby oni do parafi gdzie będzie ślub mogli przesłać papiery do podpisu.Bez cywilnego,mając tylko kościelny wg prawa jesteśmy nie zamężni.

Odnośnik do komentarza

Helena
IWA23
Helena

nie chodzilo mi tylko o nauke jezyka- bo to akurat najmniejszy w tym problem;)
wedlug mnie slub tez nie jest jakis klopotliwy- to Ty masz takie zasady, ze stanowi to dla Ciebie problem
Ty siebie nie wyobrazasz, a inny ateista( nie tylkko z nazwy) nie widzi w tym problemu;)
z chrztem, tez jest rozwiwaznie- pozostawic decyzje dziecku
duze dzieci tez sa chrzczone np w kosciele katolickim(mam w rodzinie trzy przypadki:wink:)

np dla mnie nie do przejscia by bylo -obrzezanie- bo to juz ingerencja w cialo dziecka

Wydaje mi się,że dla ciebie jest to nie problem bo,że tak powiem nie jesteś ani gorącym wiernym ani nie nie jesteś zatwardzialym ateistą jak curry.Ale np dla iwonek,ITruth był by to problem wyobrażasz sobie aby one poszły na kompromis i nie wzieły kościelnego bądź nie ochrzciły dziecka.Ja jak bym była wiernym katolikiem nie poszła bym na kompromis dla czego mam dziecko chrzcić w wieku szkolnym czy dorosłym jak wg mojej wiary powinno się od razu po urodzeniu itd.
Te kompromisy są dobre dla osób co nie trzymają się tak sztywno swoich wierzeń i jest im bez różnicy czy coś poświęcą bądź nagną.

ale wiem ze sa takie osoby, ktore umia laczyc i religijne i kulturalne poglady
nie mam wsrod swoich najblizszych znajomych, ale przez ostatnie prawie 9 lat, wiele osob sie przewinelo -pary pomieszane:wink:
i wiem, ze sie da isc na kompromis
kompromisy w kazdej dziedzinie nie sa latwe- ale sa mozliwe

Są możliwe ale jakimś koszetem,po za tym nie wiemy czy te pary w pełni są ze sobą szczęśliwi jeśli jedno z nich musi z czegoś zrezygnować,to jest dobre na krótką mete na dłuższe życie może się to odbić na psychice,związku (mówie o osobach bardzo wiernych swoim wyznaniom)

Odnośnik do komentarza

IWA23
Helena
Yvone

ślub cywilny jest stwierdzeniem małżeństwa prawnie dla państwa, ślub kościelny- czyli sakrament jest stwierdzeniem małżeństwa we wspólnocie ludzi wierzących. Ślub cywilny jest poniekąd umową a w Kościele sakrament jest nierozerwalne, na zawsze. tłumacze moje podejście do rozróżniania typów ślubów z punktu widzenia osoby wierzącej. nie mówię, że jest gorszy, ale gdybym miała wziąć tylko ślub cywilny chyba nie byłoby mi to potrzebne.
ale nie uważam, ze jeśli ktoś chce wziąć tylko ślub cywilny, ze jest gorszy czy jego małżeństwo jest mniej ważne.

biorac slub koscielny trezba brac slub cywilny? jest to wymog?

Kiedyś było trzeba biorąc ślub i jechać do urzędu i do kościoła teraz mając ślub konkordatowy masz te dwa śluby w jednym,ale zalatwiając go przed ślubem i tak do urzędu trzeba iść zgłosić że taki ślub sie bierze aby oni do parafi gdzie będzie ślub mogli przesłać papiery do podpisu.Bez cywilnego,mając tylko kościelny wg prawa jesteśmy nie zamężni.

chodzilo mi czy slub koscielny mozna wziasc bez cywilnego

Odnośnik do komentarza

Oopsy Daisy
Ja jestem z par mieszanych :) I tak jak piszesz Helanka czasem nie jest łatwo iść na kompromis, ale mimo wszystko poświęcam się dla męża :) I on dla mnie też :wink:

Tak - jestem szczęśliwa i nie żałuję podjętej przeze mnie decyzji

Ja wiem ,że są pary mieszane i ,że można iść na kompromis,mam psiapsiółę co jest po ślubie z muzułmaninem i też są szczęśliwi.
Ale mi chodzi o pary z różnymi wyznaniami i gdzie każda z osób jest gorącym wyznawcą swego.Bo ty Oopsy to raczej nie jesteś takim goracym katolikiem jak ITruth,kaskasto?
Chodzi mi ,że np łącząc ITruth z curry (sorry dziewczyny że akurat wy) to raczej nie jest możliwe u nich o kompromis .Każda za bardzo szanuje swój światopogląd w to co wierzy i nawet dla miłości nie zrezygnowały by ze swego.

Odnośnik do komentarza

Helena
IWA23
Helena

biorac slub koscielny trezba brac slub cywilny? jest to wymog?

Kiedyś było trzeba biorąc ślub i jechać do urzędu i do kościoła teraz mając ślub konkordatowy masz te dwa śluby w jednym,ale zalatwiając go przed ślubem i tak do urzędu trzeba iść zgłosić że taki ślub sie bierze aby oni do parafi gdzie będzie ślub mogli przesłać papiery do podpisu.Bez cywilnego,mając tylko kościelny wg prawa jesteśmy nie zamężni.

chodzilo mi czy slub koscielny mozna wziasc bez cywilnego

Patrz ostatnie zdanie.
I nie wiem czy ktoś wziął tylko kościelny,kiedy wg prawa on jest nie ważny.

Odnośnik do komentarza
Gość iszmaona

Oopsy Daisy
Ja jestem z par mieszanych :) I tak jak piszesz Helanka czasem nie jest łatwo iść na kompromis, ale mimo wszystko poświęcam się dla męża :) I on dla mnie też :wink:

Tak - jestem szczęśliwa i nie żałuję podjętej przeze mnie decyzji

Tak, ale tutaj zgodzę się z Iwą, nie wiem jak Twój mąż, ale gdybyś Ty była mocno związana z KK a Twój mąż ze swoją religią to wątpię, żeby sama miłość wystarczyła dla utrzymania związku.

Odnośnik do komentarza
Gość ♥Perełka♥

iszmaona
Jakie macie zdanie na temat kobiet w kościele? Chodzi mi konkretnie o zakonnice, których pozycja moim zdaniem jest bardzo niska. Począwszy od drobnych prac przykościelnych a skończywszy na wyubieraniu od stóp do głów w upalne dni, podczas gdy księża mogą się rozebrać

Zakonnice podziwiam; bardzo.

Odnośnik do komentarza

agusia20112
mi sie wydaje ,że kazdy związek to kompromisy
nawet jeśli mamy te samo wyznanie to może inne zainteresowania,albo inaczej lubimy spedzać czas...
związek to wspólne pożycie dwóch rożnych ludzi,różnych osobowości

Ale zainteresowania ,nawet charaktery są do naprawy i jest łatwiej dojść do kompromisu,bo na mając kilka zainteresowań dla dobra drugiej osoby można z jakiegoś zrezygnować,charakter podszlifować.A np kiedy ty byś była wiernym kk chciała byś zrezygnować np z ślubu kościelnego na którym ci zależało całe życie,nie oczekiwała byś aby druga osoba jednak postąpiła po twojemu.

Odnośnik do komentarza
Gość iszmaona

IWA23
Chodzi mi ,że np łącząc ITruth z curry (sorry dziewczyny że akurat wy) to raczej nie jest możliwe u nich o kompromis .Każda za bardzo szanuje swój światopogląd w to co wierzy i nawet dla miłości nie zrezygnowały by ze swego.

Właśnie ciężko mi coś zrozumieć Curry. Bo o ile jestem pełna zrozumienia dla osób głęboko wierzących i ich twardych zasad względem religijnego kompromisu, tak nie bardzo rozumiem, dlaczego dla Ciebie taki kompromis jest nierealny. Skoro nie wierzysz w to co partner, to jaką szkodę samej sobie wyrządziłabyś decydujac się na kompromis w sprawie ślubu kościelnego?

Odnośnik do komentarza

iszmaona
IWA23
Chodzi mi ,że np łącząc ITruth z curry (sorry dziewczyny że akurat wy) to raczej nie jest możliwe u nich o kompromis .Każda za bardzo szanuje swój światopogląd w to co wierzy i nawet dla miłości nie zrezygnowały by ze swego.

Właśnie ciężko mi coś zrozumieć Curry. Bo o ile jestem pełna zrozumienia dla osób głęboko wierzących i ich twardych zasad względem religijnego kompromisu, tak nie bardzo rozumiem, dlaczego dla Ciebie taki kompromis jest nierealny. Skoro nie wierzysz w to co partner, to jaką szkodę samej sobie wyrządziłabyś decydujac się na kompromis w sprawie ślubu kościelnego?

Nie wiem może psychiczną,mimo że by nie przysięgała przed bogiem ale sama świadomość że stoi w kościele przed ołtarzem to sprzeczne jest z tym co wierzy.

Odnośnik do komentarza

Oopsy Daisy
Nie.Wierzę w Boga, modlę się wieczorami, czasem swoimi słowami.Do kościoła nie chodzę - wyjątkami są śluby, chrzciny itd.

Moja koleżanka - gorliwa katoliczka , on muzułmanin - gorliwy.Nie udało się.I moim zdaniem w takiej sytuacji nie da się iść na kompromis...

O takie przykłady mi właśnie chodzi,bo kiedy złączy sie katolik nazwijmy go letniej wiary a gorliwy innej wiary to jest łatwiej bo ta jedna osoba pójdzie na kompromis :):)

Odnośnik do komentarza

iszmaona
IWA23

Nie wiem może psychiczną,mimo że by nie przysięgała przed bogiem ale sama świadomość że stoi w kościele przed ołtarzem to sprzeczne jest z tym co wierzy.

to mi pachnie opętaniem:hahaha:

Staram się ją zrozumieć,tzn wydaje mi się że ja rozumiem :):)

Odnośnik do komentarza

IWA23
Helena
IWA23

Kiedyś było trzeba biorąc ślub i jechać do urzędu i do kościoła teraz mając ślub konkordatowy masz te dwa śluby w jednym,ale zalatwiając go przed ślubem i tak do urzędu trzeba iść zgłosić że taki ślub sie bierze aby oni do parafi gdzie będzie ślub mogli przesłać papiery do podpisu.Bez cywilnego,mając tylko kościelny wg prawa jesteśmy nie zamężni.

chodzilo mi czy slub koscielny mozna wziasc bez cywilnego

Patrz ostatnie zdanie.
I nie wiem czy ktoś wziął tylko kościelny,kiedy wg prawa on jest nie ważny.

przeczytalam ostatnie zdanie, i nie jest odpowiedzia na moje pytanie:wink:

Odnośnik do komentarza
Gość ♥Perełka♥

agusia20112
Nawet Papież Jan Paweł II (człowiek wielkiej wiary i jestem pełna szacunku dla Jego osoby) był otwarty na świat,był wierny przykazaniom Bożym ,ale szanował innowierców i potrafił rozmawiać z nimi
potrafił wybaczyć zamachowcowi ,potrafił słuchać i cierpliwie tłumaczył i mimo ,iż jako Katolik nie mógł zgodzić się z wieloma rzeczami ,rozumiał ludzi i ich rozterki

:yes::yes::yes:

Odnośnik do komentarza

Helena
IWA23
Helena

chodzilo mi czy slub koscielny mozna wziasc bez cywilnego

Patrz ostatnie zdanie.
I nie wiem czy ktoś wziął tylko kościelny,kiedy wg prawa on jest nie ważny.

przeczytalam ostatnie zdanie, i nie jest odpowiedzia na moje pytanie:wink:

Nie wiem czy dadzą sam kościelny,nie spotkałam się z nikim co by po takim samym kościelnym była ani nie słyszałam aby ktoś chciał sam kościelny,zresztą jak jest ten konkordatowy to po co komuś sam kościelny.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...