Skocz do zawartości
Forum

Nie tylko o aborcji... dyskusje


agusia20112

Rekomendowane odpowiedzi

jadzik
iwonek
jadzik z ta nieczystościa do wieczora to mnie jakoś nie przekonuje:Oczko: dlaczego niby do zachodu? nie rozumiem tego;)

Bo w tamtych czasach dzień uznawano od zachodu do zachodu, a nie od północy do północy ::): Więc jak w ST jest napisane, zę małżonkowie są nieczyści do końca dnia, to do zachodu ::): A co Cię nie przekonuje, to nie mój wymysł, tak dokładnie jest w ST, jak znajdę dokładny fragment, to zacytuję ::):

Znalazłam, za biblią tysiąclecia

Kpl 15,16 Jeżeli z mężczyzny wypłynie nasienie, to wykąpie całe ciało w wodzie i będzie
nieczysty aż do wieczora.
Kpl 15,17 Każde ubranie, każda skóra, na którą wyleje się nasienie, będzie wymyta
wodą i nieczysta aż do wieczora.
Kpl 15,18 Jeżeli mężczyzna obcuje z kobietą wylewając nasienie, to oboje wykąpią się
w wodzie i będą nieczyści aż do wieczora.

Odnośnik do komentarza

curry
iwonek
curry, ejjj, mitoza dotyczy komorek somatycznych roślin i zwierząt równiez::):

Tak, tak :) Myślałam o roślinach (w sensie w domyśle), bo Insana nie jest wytworem ślepego farta ewolucji więc nie jest zwierzęciem :P

edit: poprawiam więc :)

:36_1_21: chyba powinnam już iść spac, bo albo zmeczona na maxa jestem i nie zrozumiałam, albo ty tak inteligentnie piszesz i dlatego nie zrozumiałam, ale się uśmiałam szczerze:36_1_21: no nie moge się opamietać:sofunny: ja sobie to zdanie zapamietam:)
Cudownie to napisałaś:win your love: świetna jesteś:)

http://lbdf.lilypie.com/zF4dp1.png

http://lb2m.lilypie.com/rqmhp1.png http://lb4m.lilypie.com/Qkwup1.png

Odnośnik do komentarza

u mnie bardzo często ŚJ chodza po domach i znam osobiście kilka takich rodzin...zawsze jednak Ci ludzie wydawali mi sie jakos dziwni ;) moze poprostu akurat na takich trafiałam ;) jednak od dziecka mi mowiono, że Oni przkłamują to co jest napisane w biblii , wyciagaja fragmenty i ,,przerabiaja'' na swoje... nie wiem nigdy sie nie zagłębiałam, musze chyba od poczatku tu poczytać, bo podczytuje od kilku dni tylko ;)
pisałyście o antykoncepcji...ja mam moze złe może dobre podejście... dla mnie wszystkie metody sa jednakowe i roznia sie tylko działaniem, wiec czy to pigułki czy prezerwatywy, spirale czy kalendarzyk...dla mnie to to samo w swej zasadzie ;) tez nie rozumiem dlaczego kościoł zabrania antykoncepcji...dla mnie zapobieganie nie ma nic wspólnego z zabijaniem bo jak mozna zabić dziecko skoro jeszcze nie powstało;) i mysląc górnolotnie, że tak powiem, skoro Bóg ma decydujący głos w temacie powstawania życia...to czy chcemy czy nie to i tak bedzie to co nam pisane...czesto przeciez zapobieganie nasze jest marne w skutkach ;)

Odnośnik do komentarza

iwonek
jadzik, ale kobieta jest nieczysta podczas miesiaczki , tak? i wtedy nie może jej nikt dotknąć? ma byc odosobniona? Dobrze to zrozumiałam?

Dalej bedę cytować, nadal za biblią tysiąclecia ::):

Kpl 15,19 Jeżeli kobieta ma upławy, to jest krwawienie miesięczne ze swojego ciała, to
pozostanie siedem dni w swojej nieczystości. Każdy, kto jej dotknie, będzie
nieczysty aż do wieczora.
Kpl 15,20 Wszystko, na czym ona się położy podczas swojej nieczystości, będzie nieczyste. Wszystko, na czym ona usiądzie, będzie nieczyste.
Kpl 15,21 Każdy, kto dotknie jej łóżka, wypierze ubranie, wykąpie się w wodzie i będzie
nieczysty aż do wieczora.
Kpl 15,22 Każdy, kto dotknie jakiegokolwiek przedmiotu, na którym ona siedziała, wypierze ubranie, wykąpie się w wodzie i będzie nieczysty aż do wieczora.
Kpl 15,23 Jeżeli kto dotknie się czegoś, co leżało na jej łóżku albo na przedmiocie, na
którym ona siedziała, będzie nieczysty aż do wieczora.
Kpl 15,24 Jeżeli jaki mężczyzna obcuje z nią wtedy, to jej nieczystość udzieli się jemu i
będzie nieczysty siedem dni. Każde łóżko, na którym się położy, będzie nieczyste

Odnośnik do komentarza

Iwonek, nie powiedziałabym żeby wymagało to odosobnienia, "wystarczy" (dałam w cudzysłów, bo to dość trudne:D) że przestrzega się tych zasad zawartych w piśmie i można "jakoś" funkcjonować ::): Choć nie ukrywam, ze to kłopotliwe... W obecnych czasach trudne do przestrzegania, ale pewnie nie niemożliwe, inna sytuacja by była jakby całe społeczeństwo sie tego trzymało, byłoby to społeczne akceptowane. Wiesz o co mi chodzi... ::):

Odnośnik do komentarza

jadzik
Iwonek, nie powiedziałabym żeby wymagało to odosobnienia, "wystarczy" (dałam w cudzysłów, bo to dość trudne:D) że przestrzega się tych zasad zawartych w piśmie i można "jakoś" funkcjonować ::): Choć nie ukrywam, ze to kłopotliwe... W obecnych czasach trudne do przestrzegania, ale pewnie nie niemożliwe, inna sytuacja by była jakby całe społeczeństwo sie tego trzymało, byłoby to społeczne akceptowane. Wiesz o co mi chodzi... ::):

myslę,że akceptowanie tego to jedna sprawa, ale jednak nie wyobrazam sobie zycia przestrzegajac tych zasad ;)

Odnośnik do komentarza

JAdzik wyszperałam w Nowym Testamencie - spór o tradycję.

Ewangelia świętego Marka 7,1-23
Spór o tradycję

7
1 Zebrali się u Niego faryzeusze i kilku uczonych w Piśmie, którzy przybyli z Jerozolimy. 2 I zauważyli, że niektórzy z Jego uczniów brali posiłek nieczystymi, to znaczy nie obmytymi rękami. 3 Faryzeusze bowiem, i w ogóle Żydzi, trzymając się tradycji starszych, nie jedzą, jeśli sobie rąk nie obmyją, rozluźniając pięść. 4 I [gdy wrócą] z rynku, nie jedzą, dopóki się nie obmyją. Jest jeszcze wiele innych [zwyczajów], które przejęli i których przestrzegają, jak obmywanie kubków, dzbanków, naczyń miedzianych. 5 Zapytali Go więc faryzeusze i uczeni w Piśmie: «Dlaczego Twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, lecz jedzą nieczystymi rękami?» 6 Odpowiedział im: «Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane:
Ten lud czci Mnie wargami,
lecz sercem swym daleko jest ode Mnie.
7 Ale czci Mnie na próżno,
ucząc zasad podanych przez ludzi.

8 Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji, ». 9 I mówił do nich: «Umiecie dobrze uchylać przykazanie Boże, aby swoją tradycję zachować. 10 Mojżesz tak powiedział: Czcij ojca swego i matkę swoją, oraz: Kto złorzeczy ojcu lub matce, niech śmiercią zginie. 11 A wy mówicie: "Jeśli kto powie ojcu lub matce: Korban, to znaczy darem [złożonym w ofierze] jest to, co by ode mnie miało być wsparciem dla ciebie" - 12 to już nie pozwalacie mu nic uczynić dla ojca ni dla matki. 13 I znosicie słowo Boże przez waszą tradycję, którąście sobie przekazali. Wiele też innych tym podobnych rzeczy czynicie».

Prawdziwa nieczystość

14 Potem przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego: «Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumiejcie! 15 Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. 16 Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha!».
17 Gdy się oddalił od tłumu i wszedł do domu, uczniowie pytali Go o to przysłowie. 18 Odpowiedział im: «I wy tak niepojętni jesteście? Nie rozumiecie, że nic z tego, co z zewnątrz wchodzi do człowieka, nie może uczynić go nieczystym; 19 bo nie wchodzi do jego serca, lecz do żołądka i na zewnątrz się wydala». Tak uznał wszystkie potrawy za czyste. 20 I mówił dalej: «Co wychodzi z człowieka, to czyni go nieczystym. 21 Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, 22 cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. 23 Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym».

http://lbdf.lilypie.com/zF4dp1.png

http://lb2m.lilypie.com/rqmhp1.png http://lb4m.lilypie.com/Qkwup1.png

Odnośnik do komentarza

FENSTARSS
myslę,że akceptowanie tego to jedna sprawa, ale jednak nie wyobrazam sobie zycia przestrzegajac tych zasad ;)

No tak ::):

Iwonek, no jest taki fragment, ale wyjaśnij mi dlaczego go przytaczasz, bo nie do końca wiem jak się do niego odnieść ::):

Odnośnik do komentarza

Iwonek, już chyba wiem o co Ci chodzi ::): Faryzeusze trzymali się zasad czystości itd, ale ni mieli prawdziwej wiary, byli obłudnikami, i apostoł Marek podkreśla że prawdziwa wiara jest ważniejsza, lepsza w oczach Boga od prawa obłudnie przestrzeganego przez faryzeuszy, posilił się tu słowami proroka ::): I ja się z tym zgadzam, bo ja nie jestem w stanie w obecnych czasach przestrzegać w pełni prawa, ale mimo tego wierzę i takie słowa jak w tej ewangelii dają mi w sumie pokrzepienie ::):

Odnośnik do komentarza

iwonek
jadzik bo tam jest własnie o nieczystości;) że to jest tradycja to obmywanie itd...musze lecieć, bo mały się budzi....

Ale tam jest o myciu rąk przed posiłkiem i o myciu naczyń, a o tym nie ma w ST, tzn jest, ale w innych sytuacjach, nie o takim dokładnie jak jest opisane w cytowanym przez Ciebie fragmencie, to juz pokazuje jak faryzeusze zinterpretowali słowa prawa. W przytoczonym przez Ciebie fragmencie nie ma nic o nieczystości podczas @ czy wylaniu nasienia.

Odnośnik do komentarza

iwonek
JAdzik wyszperałam w Nowym Testamencie - spór o tradycję.

Ewangelia świętego Marka 7,1-23
Spór o tradycję

7
1 Zebrali się u Niego faryzeusze i kilku uczonych w Piśmie, którzy przybyli z Jerozolimy. 2 I zauważyli, że niektórzy z Jego uczniów brali posiłek nieczystymi, to znaczy nie obmytymi rękami. 3 Faryzeusze bowiem, i w ogóle Żydzi, trzymając się tradycji starszych, nie jedzą, jeśli sobie rąk nie obmyją, rozluźniając pięść. 4 I [gdy wrócą] z rynku, nie jedzą, dopóki się nie obmyją. Jest jeszcze wiele innych [zwyczajów], które przejęli i których przestrzegają, jak obmywanie kubków, dzbanków, naczyń miedzianych. 5 Zapytali Go więc faryzeusze i uczeni w Piśmie: «Dlaczego Twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, lecz jedzą nieczystymi rękami?» 6 Odpowiedział im: «Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane:
Ten lud czci Mnie wargami,
lecz sercem swym daleko jest ode Mnie.
7 Ale czci Mnie na próżno,
ucząc zasad podanych przez ludzi.
8 Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji, ». 9 I mówił do nich: «Umiecie dobrze uchylać przykazanie Boże, aby swoją tradycję zachować.

Zaznaczone przeze mnie fragmenty pokazują, ze faryzeusze i uczeni uchylali prawo w jego dosłownym znaczeniu, a tworzyli pewne własne tradycje nie zawarte w Prawie Mojżeszowym i to im wytykał Mateusz. Wiesz do czego dążę? Inaczej jakbyśmy pogadały w realu, wtedy łatwiej byłoby mi wyjaśnić ::):

Odnośnik do komentarza

ja jeszcze raz raz,już ostatni o antykoncepcji w KK,takie nocne przemyślenie
-w Bibli nie było o tym jasno,bo w tamtych czasach(jedna kobitka już cos na ten temat wspomniala)inaczej funkcjonowała rodzina,łatwiej było ja utrzymać,nie rządził jak teraz pieniądz ,a teraz niestety wszystko kosztuje i nikt za darmo nic nie dostanie...
w czasach Jezusa,nie było przeludnienia na Ziemi,nie mozna było podtrzymać farmakologicznie ciązy,ratować wcześniaków,na wiele chorób sie umierało,śmiertelność dzieci była wielka....
w tamtych czasach po prostu nie było takiej potrzeby

a teraz świat,przeludniony,kraje trzeciego świata -popatrzcie w XXI wieku,tam co pięć sekund umiera ktos z głodu ,brakuje na ziemi jedzenia by wykarmić wszystkich

Insana nawracając Świadków,powołuje się na czynienie dobra bliźniemu,bo nie może patrzeć jak Świadkowie oszukują swych członków...a co w takim przypadku??
czy jako osoby światłe nie powinno sie uświadamiać tamtejszych kobiet o zapobieganiu poczęciom,i to co ITruth już pisała o prezerwatywie,w rejonach gdzie Aids,jest na porządku dziennym,powinny być wrecz nakazane,ze względów medycznych

wiem ,że kościół tez zmienia co jakiś czas swe postanowienie,otwiera się,może i doczekam czasów,gdzie antykoncepcja będzie traktowana jak wynalazek medyczny ,a niej zamach na zycie

dziecko powinno być chciane i pojawiać sie w rodzinie gotowej na jego przyjecie,wychowanie i utrzymanie

Joasia
http://s7.suwaczek.com/200905264565.png
Emilka
http://s4.suwaczek.com/200405064765.png

Odnośnik do komentarza

Dziewczyny a co myslicie o tym fragmencie z bibli:

J 19, 25-27

25 A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. 26 Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: "Niewiasto, oto syn Twój". 27 Następnie rzekł do ucznia: "Oto Matka twoja". I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

kto jest uczniem?
bo sa wymienione tylko kobiety
jest napisane "syn twoj" no,ale nie ma w tym tekscie nic o mezczyznie;)

Odnośnik do komentarza

Emilka wczoraj po mszy(chodzi na msze dla dzieci) bardzo zadowolona,mówiła ,że stali pod ołtarzem i śpiewali i ,ze ksiądz zaprosił ja do grupy dziewczynek co ma śpiewać
co i jak dowiem się 20 na spotkaniu przed komunijnym

a powiem Wam,że tak jakoś sceptycznie podchodziłam do tych spotkań
ale pozytywnie się "rozczarowałam"

proboszcz bardzo fajnie opowiadał i bardzo po ludzku podszedł do ludzkich spraw
miedzy innymi,dla tych co by chcieli uregulować sprawy "związków" zaproponował śluby od ręki
po za tym żadnemu dziecku nie odmówi sakramentu,to dziecko przystępuje do komunia,a nie rodzice

Joasia
http://s7.suwaczek.com/200905264565.png
Emilka
http://s4.suwaczek.com/200405064765.png

Odnośnik do komentarza

Insana

od tego są badacze i skoro w utworach z róznych wieków i róznych autorów widza jedną całość to nie ma opcji zby była sfabrykowana, a co tego dokumentu o zonie ponoć już wiadomo że był ze średniowiecz

jak ja czytalam,to nic o sredniowieczu:wink:

Odnośnik do komentarza

Helena
Dziewczyny a co myslicie o tym fragmencie z bibli:

J 19, 25-27

25 A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. 26 Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: "Niewiasto, oto syn Twój". 27 Następnie rzekł do ucznia: "Oto Matka twoja". I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

kto jest uczniem?
bo sa wymienione tylko kobiety
jest napisane "syn twoj" no,ale nie ma w tym tekscie nic o mezczyznie;)

to chyba ten mężczyzna

Joasia
http://s7.suwaczek.com/200905264565.png
Emilka
http://s4.suwaczek.com/200405064765.png

Odnośnik do komentarza

agusia20112
Emilka wczoraj po mszy(chodzi na msze dla dzieci) bardzo zadowolona,mówiła ,że stali pod ołtarzem i śpiewali i ,ze ksiądz zaprosił ja do grupy dziewczynek co ma śpiewać

jak bylam dzieckiem to tez bardzo lubilam chodzic do kosciola-i nie tylko na niedzielne msze

Odnośnik do komentarza

Helena
Dziewczyny a co myslicie o tym fragmencie z bibli:

J 19, 25-27

25 A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. 26 Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: "Niewiasto, oto syn Twój". 27 Następnie rzekł do ucznia: "Oto Matka twoja". I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

kto jest uczniem?
bo sa wymienione tylko kobiety
jest napisane "syn twoj" no,ale nie ma w tym tekscie nic o mezczyznie;)

Trzeba by wziąć pod uwagę kontekst, inne zdarzenia z życia Jezusa i owego ucznia.
Był to apostoł Jan, którego Jezus wielokrotnie nazwał swoim umiłowanym uczniem, a któremu powierzył opiekę nad Marią. Ap. Jan był Jezusa kuzynem.

http://www.suwaczki.com/tickers/xrots65g3rdz5uhv.png

http://www.suwaczki.com/tickers/9jm9rjjgst2xc7oz.png

Odnośnik do komentarza

Helena
Insana
K
W rzadej ewangelii ani tradycji chrzescijanskiej nie ma o tym mowy więc jak dla mnie to sensacja na miarę kodu leonarda :)

odkryto rekopis potwierdzajacy ze Jezus mial zone-czy jest on 100% prawdziwy-ja nie wiem,nie bralam udzialu w odkryciu ani w odczycie:wink:

autor "kodu leonarda da vinci" opieral sie na ksiazce "swiety graal,swieta krew"
a czy on zawiera prawde?nie wiem
tak samo nie wiem,czy np biblia nie zostala sfabrykowana?

oj czytałam trzy razu i cały czas mnie ten temat "pociaga"
chciałabym wiedziać jak to było na prawdę

Joasia
http://s7.suwaczek.com/200905264565.png
Emilka
http://s4.suwaczek.com/200405064765.png

Odnośnik do komentarza

agusia20112
Helena
Dziewczyny a co myslicie o tym fragmencie z bibli:

J 19, 25-27

25 A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. 26 Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: "Niewiasto, oto syn Twój". 27 Następnie rzekł do ucznia: "Oto Matka twoja". I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

kto jest uczniem?
bo sa wymienione tylko kobiety
jest napisane "syn twoj" no,ale nie ma w tym tekscie nic o mezczyznie;)

to chyba ten mężczyzna
no ale z imion wymienione sa tylko kobiety

ciekawe jak w orginale to bylo zapisane "oto syn"

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...