Skocz do zawartości
Forum

Nie tylko o aborcji... dyskusje


agusia20112

Rekomendowane odpowiedzi

Helena

Techniki antykoncepcyjne naruszają porządek moralny ustanowiony przez Boga i są wyrazem sprzeciwu wobec Niego. Kiedy bowiem małżonkowie pozbawiają poprzez antykoncepcję swe życie małżeńskie potencjalnej zdolności rodzicielskiej, przypisują sobie, a nie Bogu władzę ostatecznego decydowania o zaistnieniu osoby ludzkiej.

no ale jak sie stosuje npr-w tym przypadku, to mama i tata nie decyduja kiedy ma sie dziecko urodzic?

decydują, ale Bóg ma szansę zrobić im psikusa ;)

Odnośnik do komentarza

iszmaona
jbio

Dlatego też kiedy Jezus dał te nowe przykazania, które i tak w sobie zawierają wiele z PM, łatwiej się żyje.
Bardzo często także odnosimy sie do PM, gdyż tam Bóg pokazał jaki jest jego stosunek do wielu rzeczy.

np do wylewania nasienia?

ITruth
KK traktuje ST i NT jako jedność. W Nowym wypełniają się proroctwa Starego, a Stary w Nowym ma wytłumaczenie.

w NT jest cos na temat w/w?

Nie wydaje mi się, nic takiego nie wiem, ale ja niewiele wiem.

Odnośnik do komentarza

a i pogubilam sie z ta prezerwatywa-no bo np w wiki jako "zabronione" wymienione sa

prezerwatywy nasączone środkiem wczesnoporonnym

co z tego by wynikalo,ze takie zwykle sa ok

no ale z tego co Wy piszecie, to prezerwatywa tez grzeszna:wink:

jednak po naszych dialogach jestem dalej od kosciola rzysmko katolickiego
nie od chrzescijanstwa,tylko od kk

Odnośnik do komentarza

iszmaona
Helena

Techniki antykoncepcyjne naruszają porządek moralny ustanowiony przez Boga i są wyrazem sprzeciwu wobec Niego. Kiedy bowiem małżonkowie pozbawiają poprzez antykoncepcję swe życie małżeńskie potencjalnej zdolności rodzicielskiej, przypisują sobie, a nie Bogu władzę ostatecznego decydowania o zaistnieniu osoby ludzkiej.

no ale jak sie stosuje npr-w tym przypadku, to mama i tata nie decyduja kiedy ma sie dziecko urodzic?

decydują, ale Bóg ma szansę zrobić im psikusa ;)

no mnie tez moze;)

bo oprocz wstrzemiezliwosci nie ma 100% srodka anty:wink:

Odnośnik do komentarza

ITruth
iszmaona
jbio

Dlatego też kiedy Jezus dał te nowe przykazania, które i tak w sobie zawierają wiele z PM, łatwiej się żyje.
Bardzo często także odnosimy sie do PM, gdyż tam Bóg pokazał jaki jest jego stosunek do wielu rzeczy.

np do wylewania nasienia?

ITruth
KK traktuje ST i NT jako jedność. W Nowym wypełniają się proroctwa Starego, a Stary w Nowym ma wytłumaczenie.

w NT jest cos na temat w/w?

Nie wydaje mi się, nic takiego nie wiem, ale ja niewiele wiem.

Ja tego nie kumam. WG KK to grzech (zgodnie ze ST), wg SJ to nie grzech, choć PŚ traktują dosłownie. Dlatego ze Jezus powiedział: daję Wam nowe prawo? Dlatego stare przestaje obowiązywać? Wiem ze wychodzę w tej chwili na upierdliwca ale tak mnie to jakoś gniecie i czuję dyskomfort z powodu niejasnosci:36_11_23:

Odnośnik do komentarza

agusia20112
Yvone
agusia nigdy nie jest za późno, żeby znaleźć miejsce, wspólnotę, gdzie będziesz czuła się dobrze i gdzie będziesz mogła pogadać, dostać odpowiedzi na nurtujące pytania. nie zobowiązuje Cię takie poszukiwanie do niczego, a nóż trafisz na fajnych ludzi i w ciekawe miejsce:)

ale ja nie lubie robić na pół gwizdka,a żadna wspólnota nie ma dyspensy na to co robię i będe robić

to jest Twoja decyzja co robisz- nikomu sie z tego nie musisz spowiadać(oprócz księdza ofc :P) a może z czasem uznasz że sama chcesz żyć inaczej

Odnośnik do komentarza

Helena

bo oprocz wstrzemiezliwosci nie ma 100% srodka anty:wink:

wg mnie są 100% działające środki. Nie kupuje tego tłumaczenia. nieplanowane ciąże u osob zabezpieczających się wynikają z błędów w stosowaniu. Noe raz słyszałam o tym, ze para zabezpieczała się i prezerwatywami i tabletkami. Więc jakim cudem ciąża? no jakim?
nikt sie nie przyzna, ze prezerwatywe założyli przed finałem, a kobitka akurat brała inne leki blokujace wchłanianie się tabsów.

Odnośnik do komentarza

ISZAMONA, teraz posiłkuję się wytłumaczeniem z książki Wnikliwe Poznawanie Pism.

Jak jednak oznajmił apostoł Paweł, Prawo zostało dane przede wszystkim po to, „by ujawnić występki, aż przyjdzie potomstwo”.
Było „wychowawcą prowadzącym do Chrystusa” i na niego kierowało uwagę, gdyż „Chrystus jest końcem Prawa”.
Ukazywało, że wszyscy ludzie, także Żydzi, są grzeszni i że na podstawie „uczynków prawa” nie można dostąpić życia (Gal 3:19-24; Rz 3:20; 10:4).
Było „święte” i „duchowe”, bo pochodziło od Boga (Rz 7:12, 14).
W Efezjan 2:15 nazwano je „Prawem przykazań złożonym z postanowień”. Stanowiło wzorzec doskonałości; gdyby ktoś go dokładnie przestrzegał, oznaczałoby to, że jest doskonały i zasługuje na życie (Kpł 18:5; Gal 3:12).
Ponieważ niedoskonali ludzie nie byli w stanie się go ściśle trzymać, wykazywało ono, iż „wszyscy zgrzeszyli i brakuje im chwały Bożej” (Rz 3:23).
Tylko Jezus Chrystus spełniał je nienagannie (Jn 8:46; Heb 7:26).

http://www.suwaczki.com/tickers/xrots65g3rdz5uhv.png

http://www.suwaczki.com/tickers/9jm9rjjgst2xc7oz.png

Odnośnik do komentarza

agusia20112
iszmaona
agusia20112
oj po prostu trochę zazdroszczę dziewczyną jak pisały o tych wspólnotach o wspólnym poznawaniu
że można właśnie całymi rodzinami pogłębiać coś
jak pisałam nigdy na Boga sie nie obraziłam

jeśli czułabyś takie pragnienie tez byś mogła. Może nie rodzinnie, bo nie wiem jak Twój partner zapatruje się na wiarę K. I antykoncepcja hormonalna na pewno nie powinna stać na przeszkodzie.

jest katolikiem ,który nie praktykuje,był chrzczony i u komunii
a decezja o dzieciach i ich ilości była wspólna
na ślub jak najbardziej jest na tak

to ja Ciebie nie kumam kochana jakie masz przeszkody zeby być we wspólnocie :) zobaczysz poznasz wartościowych ludzi spotkacie się co jakiś czas pogadacie a nikt nie jest święty- zobacz nawet żywoty świętych oni byli grzesznikami w wiekszości , a się nawrócili :)

jbio ja się też nie boja wręcz przeciwnie uważam, że to nie przypadek ze jesteśmy razem na tym wątku bo uważam, ze jesteś miłą, dobrą osobą i dlatego tak łatwo nie odpuszczę :)

Odnośnik do komentarza

W NT nie ma moim zdaniem nic o wylewaniu nasienia.

A Stare Prawo nie przestało obowiązywać. Prawem starym jest Dekalog, który w KK obowiązuje. Jednak wiele przepisów Prawa straciło na ważności, niektóre Jezus zmienił (jak np prawo do oddalenia żony ze względu na zatwardziałość serc), inny utrzymał.
Dał przede wszytskim przykazanie miłości, którym powinien kierować się każdy wierzący.

Nie wiem czy pomogłam. Jeśli nie to postaram się jutro jaśniej napisać.

Odnośnik do komentarza

ITruth
jbio
Tak czytam po raz kolejny o antykoncepcji i nadal nie potrafię zrozumieć, czemu KK się w to wtrąca, czegoś zakazuje coś aprobuje w związku z nią.
Żaden fragment Pisma Świętego nie potępia regulacji urodzin, nie zakazuje antykoncepcji, jeśli nie mają działań poronnych, a wiemy, że już takowe są.

A czy jest napisane, że masz nie jeździć z nadmierną prędkością, że masz nie zazywać narkotyków, czy nie wręczać łapówek? Nie, a jednak takie normy moralne obowiązują. W czasach, w których żył Jezus medycyna, biologia, genetyka nie były rozwinięte w takim stopniu jak dziś.

W tamtych czasach ludzie zyli w ogromnej bliskości z Bogiem i aborcja lub antykoncepcja były "nie do pomyślenia.

I znów to co nie jest napisane w Piśmie nas ma nie obowiązywać wg Ciebie.

O łapówkarstwie akurat jest w ST :D W czasach Jezusa ludzie chyba nie mieli zahamowań przed tym aby zachodzić w ciażę jakie są teraz. Teraz boimy się tego jak poradzimy sobie z dużą ilością dzieci, bo społeczeństwo tego nie akceptuje. Bo nie wykształcimy, nie ubierzemy itd... Wtedy ludzie nie mieli chyba takich dylematów ::):

jbio
A co jest napisane w Piśmie na temat antykoncepcji?
I czemu kościół ma o niej decydować a nie ja sam z wolną wolą i rozumem?

Ale Ty nie należysz do KK, więc ok, co? ::):

iszmaona
Jeżeli z mężczyzny wypłynie nasienie, to wykąpie ciało w wodzie i będzie nieczysty aż do wieczora. (...) Jeżeli mężczyzna obcuje z kobietą wylewając nasienie, to oboje wykąpią się w wodzie i będą nieczyści aż do wieczora.

Agusia z tego wynika, że nie grzeszycie z mężem :)

To właśnie jeden z przykładów nieczystości o jakim pisałam wcześniej, ale ta nieczystość nie jest grzechem, tylko nieczystością która mija po umyciu się i po zachodzie ::):

iszmaona
Nie potrafię rozgryźć tego, że odcinacie się od praw ST. Skoro uznajecie ST jako objawiony, to nie pojmuję z jakiego powodu pewne prawa przestały was obowiązywać.
Sam proces wypełnienia prawa przez Jezusa i konsekwencję tego pojęłam. Ale ogólnie jest to dla mnie nielogiczne.

Dla mnie też jest to nielogiczne...

iszmaona
Helena

Techniki antykoncepcyjne naruszają porządek moralny ustanowiony przez Boga i są wyrazem sprzeciwu wobec Niego. Kiedy bowiem małżonkowie pozbawiają poprzez antykoncepcję swe życie małżeńskie potencjalnej zdolności rodzicielskiej, przypisują sobie, a nie Bogu władzę ostatecznego decydowania o zaistnieniu osoby ludzkiej.

no ale jak sie stosuje npr-w tym przypadku, to mama i tata nie decyduja kiedy ma sie dziecko urodzic?

decydują, ale Bóg ma szansę zrobić im psikusa ;)

Hihi, dobre spostrzeżenie Helena, stosując NHN też w sumie się reguluje płodnością, ale z większym ryzykiem ::): Ja tabletek nie chcę stosować, bo źle na mnie działają, na moja psychikę... Ale szczerze, nie powiem jak to jest u mnie w kościele, bo jak pisałam nie jestem często na zgromadzeniach kiedy przemawia pastor (za daleko dla mnie niestety), teraz antykoncepcją się nie muszę przejmować ::): Ale jak już będę musiała, to zainteresuje się tematem głębiej ::):

Odnośnik do komentarza

Insana

jbio ja się też nie boja wręcz przeciwnie uważam, że to nie przypadek ze jesteśmy razem na tym wątku bo uważam, ze jesteś miłą, dobrą osobą i dlatego tak łatwo nie odpuszczę :)

INSANA bardzo dziękuję za komplement i za troskę, ale pozwól mi być w tym moim fałszu, bo mi naprawdę jest z tym dobrze.
Tak jak ja nikogo do niczego nie przekonuję , nie wciskam na siłę a odpowiadam na pytania, proszę nie przekonuj mnie, że to co Ty myślisz o Świadkach to prawda.
Może jeśli obie oprzemy sie tylko na Biblii będzie łatwiej i milej dyskutować?

http://www.suwaczki.com/tickers/xrots65g3rdz5uhv.png

http://www.suwaczki.com/tickers/9jm9rjjgst2xc7oz.png

Odnośnik do komentarza

jbio
ITruth
Z wolną wolą jest tak, że posiadasz ją. Bóg daje Ci nakazy i zakazy, pokazuje co jest dobre a co złe. W sumieniu to analizujesz i podejmujesz decyzję.

Bóg Ci nie narzuca Twojego wyboru. TO jest wolna wola.

I wolnej woli nie można mylić a samowolą.

Skoro więc Bóg nie narzuca mi metod antykoncepcji, dlaczego KK narzuca?

a dlaczego ŚJ narzucają tobie żeby np nie ratować własnego dziecka jak będzie potrzeba transfuzji?

Odnośnik do komentarza

Insana
jbio
ITruth
Z wolną wolą jest tak, że posiadasz ją. Bóg daje Ci nakazy i zakazy, pokazuje co jest dobre a co złe. W sumieniu to analizujesz i podejmujesz decyzję.

Bóg Ci nie narzuca Twojego wyboru. TO jest wolna wola.

I wolnej woli nie można mylić a samowolą.

Skoro więc Bóg nie narzuca mi metod antykoncepcji, dlaczego KK narzuca?

a dlaczego ŚJ narzucają tobie żeby np nie ratować własnego dziecka jak będzie potrzeba transfuzji?

Ale dlaczego narzucają? To ja nie chcę właśnie dla dobra mnie czy mojego dziecka.

Któraś z nas , nie będąca Świadkiem odmówiła w szpitalu przyjęcia krwi. Ponieważ jednak w jej wypadku środki krwiozastępcze nie zadziałały dostała krew i było ok.

Czyli nie tylko Świadkowie rezygnuja z tej metody leczenia...

http://www.suwaczki.com/tickers/xrots65g3rdz5uhv.png

http://www.suwaczki.com/tickers/9jm9rjjgst2xc7oz.png

Odnośnik do komentarza

Insana
wybacz ale jednak śmiem twierdzić że toja organizacja należny najnachalniejszych na świecie.. jeśli chodzi o wciskanie czegokolwiek, w domu, na ulicy, w sklepie, w pociągu ccałe szczęście z 3miasta wybyli mam spokój

To w takim razie Jezus też był nachalniejszym człowiekiem na ziemi, bo głosił gdzie się dało...jego uczniowie podobnie.

http://www.suwaczki.com/tickers/xrots65g3rdz5uhv.png

http://www.suwaczki.com/tickers/9jm9rjjgst2xc7oz.png

Odnośnik do komentarza

jbio
Insana

jbio ja się też nie boja wręcz przeciwnie uważam, że to nie przypadek ze jesteśmy razem na tym wątku bo uważam, ze jesteś miłą, dobrą osobą i dlatego tak łatwo nie odpuszczę :)

INSANA bardzo dziękuję za komplement i za troskę, ale pozwól mi być w tym moim fałszu, bo mi naprawdę jest z tym dobrze.
Tak jak ja nikogo do niczego nie przekonuję , nie wciskam na siłę a odpowiadam na pytania, proszę nie przekonuj mnie, że to co Ty myślisz o Świadkach to prawda.
Może jeśli obie oprzemy sie tylko na Biblii będzie łatwiej i milej dyskutować?

mi jest bardzo miło ale Ty musiałabyś mieć taka samą biblię jak mam ja i restz dziewczyn a Ty masz przerobiona na potrzeby Swiadków wiec jak mamy dyskutować????

Odnośnik do komentarza

iszmaona
Helena

bo oprocz wstrzemiezliwosci nie ma 100% srodka anty:wink:

wg mnie są 100% działające środki. Nie kupuje tego tłumaczenia. nieplanowane ciąże u osob zabezpieczających się wynikają z błędów w stosowaniu. Noe raz słyszałam o tym, ze para zabezpieczała się i prezerwatywami i tabletkami. Więc jakim cudem ciąża? no jakim?
nikt sie nie przyzna, ze prezerwatywe założyli przed finałem, a kobitka akurat brała inne leki blokujace wchłanianie się tabsów.

z tabletkami to jest tak, ze trzeba konieczniei regularnie je polykac-zna kobitki ktore nie sa rygorystyczne co do godziny:wink:

a z doswiadczenia-

spirala miedziana-moze sie zdarzyc, ze u kobiety wystapi stan zapalny-zmniejsza efekt antykoncepcyjny
podczas wkladania wykladania tamponow, moze sie spirale jakos zahaczyc,i juz nie lezy tak jak powinna,albo co gorsza wypadnie i juz mniejszt efekt antykocepcyjny-dlatego nie zaleca sie stosowania tamponow-ja uzywam:wink:
powinno sie po @ sprawdzac polozenie wkladki-ja tego nie robie,bo tu sie kloni moje dziwactwo-ja tam palcow nei wkladam,bo tam sa flaki:lol:

no ale mimo wszytsko spirala nalezy do najbardziej skutecznych srodkow anty:wink:
a jeszcze te z hormonem,to juz wogole-ale to nie dla mnie
mimo,ze narzekam na @ to bym nie chciala jej wogole nei miec(bo tak sie czesto dzieje)
a dwa-raczej nei powinnam uzywac srodkow hormonalnych:wink:

Odnośnik do komentarza

jbio
Insana
wybacz ale jednak śmiem twierdzić że toja organizacja należny najnachalniejszych na świecie.. jeśli chodzi o wciskanie czegokolwiek, w domu, na ulicy, w sklepie, w pociągu ccałe szczęście z 3miasta wybyli mam spokój

To w takim razie Jezus też był nachalniejszym człowiekiem na ziemi, bo głosił gdzie się dało...jego uczniowie podobnie.

powiem tak?: od Jezusa to się odczep :)

Odnośnik do komentarza

Insana
jbio
Insana
wybacz ale jednak śmiem twierdzić że toja organizacja należny najnachalniejszych na świecie.. jeśli chodzi o wciskanie czegokolwiek, w domu, na ulicy, w sklepie, w pociągu ccałe szczęście z 3miasta wybyli mam spokój

To w takim razie Jezus też był nachalniejszym człowiekiem na ziemi, bo głosił gdzie się dało...jego uczniowie podobnie.

powiem tak?: od Jezusa to się odczep :)

teraz to ja nie rozumiem.
co nie głosił? samarytance przy studni, uzdrawiając, w synagogach , na Górze Oliwnej...
nie rozumiem.

http://www.suwaczki.com/tickers/xrots65g3rdz5uhv.png

http://www.suwaczki.com/tickers/9jm9rjjgst2xc7oz.png

Odnośnik do komentarza

Insana

mi jest bardzo miło ale Ty musiałabyś mieć taka samą biblię jak mam ja i restz dziewczyn a Ty masz przerobiona na potrzeby Swiadków wiec jak mamy dyskutować????

Ty masz przekład katolicki, ja nowego świata, a Jadzik warszawski, i dlaczego akurat nasz jest tłumaczony na nasze potrzeby, a nie tysiąclatka nie tłumaczona na potrzeby KK?

http://www.suwaczki.com/tickers/xrots65g3rdz5uhv.png

http://www.suwaczki.com/tickers/9jm9rjjgst2xc7oz.png

Odnośnik do komentarza

ITruth
Ale w większości przypadków proszono Go o pomoc, o modlitwę, o wyjaśnianie Pisma, o uzdrowienie, wskrzeszenie...

Z samarytanką przy studni sam zaczął, i nie tylko tam tam. Choć jest też tak jak Ty piszesz, ale co to znaczy , że nie głosił?

A jego słowa , że przyszedłem na świat aby dać świadectwo prawdzie?
To co on czekał aż ktoś do niego przyszedł i poprosił, proszę daj nam świadectwo o tej prawdzie?

http://www.suwaczki.com/tickers/xrots65g3rdz5uhv.png

http://www.suwaczki.com/tickers/9jm9rjjgst2xc7oz.png

Odnośnik do komentarza

Ktoś tu pisał, że Jezus miał żonę i dzieci- myślicie że by miał czas na to skoro cały czas nachalnie nauczał? nigdzie nie ma nic o gromadce dzieciątek tułających się z Jezusem i apostołami nie mówiąc już o tym który facet zrobiłby dzieci wiedząc że w wieku 33 lat umrze?
W rzadej ewangelii ani tradycji chrzescijanskiej nie ma o tym mowy więc jak dla mnie to sensacja na miarę kodu leonarda :)

curry dokładnie miałam na myśli ze ciało kierownicze okłamuje SJ nie chciałam być dosadna.
I wiem co to filozofia :D 4 lata aż się uczyłam w liceum katolickim- wiesz poznawaliśmy punkty widzenia z różnych punktów siedzenia :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...