Skocz do zawartości
Forum

Koślawe kolana i płaskostopie - ćwiczenia


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, moja starsza córka ma koślawe kolana i płaskostopie, nosi wkładki supinujące. W zeszłym tygodniu byliśmy z nią u ortopedy i ten stwierdził, że w kolankach widzi poprawę za to kostki bardzo się schodzą, zalecił nadal nosić wkładki i ćwiczyć z małą w domu, codziennie po 10 minut.
Może mogłaby Pani pomóc mi dobrać dla córki ćwiczenia. Mamy w domu kamyczki i kulki szklane, woreczki, kredki, no i z tego korzystamy. Czy są jeszcze jakieś inne proste ćwiczenia na jej dolegliwości? Mogę wkleić zdjęcie nóżek córki, jeśli by to miało pomóc w doborze ćwiczeń.

Dodam, że chodziłam z nią na rehabilitacje, stąd ćwiczymy kamyczkami, kulkami, kredkami i woreczkami. Niestety teraz nie mamy możliwości zapisać się na rehabilitacje.

Sprzedam ubranka dla dziewczynki 68-74
http://szafka.pl/profil/ezelka/sprzedaje_lub_wymieniam
KINGA
http://suwaczki.maluchy.pl/li-59384.png
KALINA
http://suwaczki.maluchy.pl/li-61108.png
http://s2.pierwszezabki.pl/041/041021940.png?9757Z

Odnośnik do komentarza

Witam!
Praca nad mięśniami trwa długo. I potrzebna jest tu systematyczność i cierpliwość. Należy się w nią uzbroić i wytrwale pracować. Jeśli regularnie ćwiczycie w domu, to według mnie nie jest bezwzględnie konieczna rehabilitacja gdzieś w ośrodku – wystarczą wizyty kontrolne (raz na dwa-trzy tygodnie), aby skonsultować poprawność wykonywanych ćwiczeń, skorygować ewentualne błędy, może dodać coś nowego, zmienić stopień trudności poszczególnych ćwiczeń. I nie jest najistotniejsza ilość ćwiczeń, ale ich jakość i poprawność wykonywania. Myślę, że nie powinnyście rezygnować z tych ćwiczeń, które macie zalecone. Jeśli chcecie powiększyć zasób ćwiczeń, to poradziłabym niedużą książeczkę „Wady postawy i stóp u dzieci” (M. Borkowska, I. Gelleta-Mac), gdzie znajdziecie kilka propozycji. Poniżej kilka ćwiczeń z tej książki:
1.Pozycja wyjściowa (PW): siad na podłodze, nogi ugięte, stopy oparte piętami o podłoże; w rękach piłka; ręce z piłką wyciągnięte przed siebie.
Ćwiczenie: dotykanie piłki palcami stóp – na przemian raz prawą raz lewą nogą.
2.PW: siad na krześle; jedna stopa oparta całą powierzchnią na kocyku, druga na podłożu
Ćwiczenie: przesuwanie stopą kocyka w przód, w tył, na boki – po kilku powtórzeniach zmiana nogi.
UWAGA 1! Podczas przesuwania kocyka palce stóp zadarte do góry, stopy przylegają do podłoża w trzech punktach podparcia; kocyk nie powinien przesuwać się względem stóp. Druga stopa (oparta na podłożu) również z zachowaniem fizjologicznych punktów podparcia.
UWAGA 2! Podczas ćwiczenia postawa dziecka musi być prawidłowa: głowa i plecy prosto, łopatki ściągnięte, brzuch wciągnięty
.
3.PW: jak wyżej
Ćwiczenie: opiekun próbuje wyciągnąć kocyk spod stopy dziecka, a ono nie pozwala – to samo druga noga (zmiana nogi może być po kilku powtórzeniach np. 4)
UWAGA 1 i 2 jak wyżej.
UWAGA 3! Trzeba pilnować, aby dziecko nie przytrzymywało kocyka palcami stopy – nie zginało palców i nie zwijało kocyka.

4.PW: stanie na jednej nodze; druga noga oparta na piłce
Ćwiczenie: toczenie piłki stopą w przód, w tył, na boki oraz okrężnie – po kilku powtórzeniach zmiana nogi.
UWAGA 1! palce stopy na piłce zadarte do góry, druga stopa (oparta na podłożu) również z zachowaniem fizjologicznych punktów podparcia.
UWAGA 2 jak wyżej
UWAGA 3! Podczas ćwiczenia dziecko może się przytrzymywać, aby nie tracić równowagi.

Mimo opisu ćwiczeń (mam nadzieję, że jasno i zrozumiale) dobrze by było skonsultować poprawność ich wykonywania z terapeutą.
M.B.

Odnośnik do komentarza
Gość Magdalena1985

Koślawość kolan    [reklama usunięta] to bardzo poważna wada i nie można jej lekceważyć. W internecie znajdziesz sporo informacji jak leczyć i zapobiegać. Oczywiście podstawa to porządne buty dziecięce i ćwiczenia.

Edytowane przez Dziubala
Usunięcie reklamy
Odnośnik do komentarza
Gość gOSIAczka

Niestety dziecko siedziało z piętami na zewnątrz i potem miało problemy ze stopami i kolanami, chodziliśmy wtedy na rehabilitację [reklama usunięta] i tam jakoś wyprowadzili dziecko do normy, ale trzeba było się nachodzić itd. Teraz zrobiłabym od razu inaczej.

Edytowane przez Dziubala
Usunięcie reklamy
Odnośnik do komentarza
Gość Kasiakaskaa89

Zawsze zwracaj uwagę, żeby dziecko siadało po turecku. Możecie ćwiczyć też tzw. motylki żeby rozpychać kolanka. Poza tym polecam buty ortopedyczne, najlepiej działające [reklama usunięta]

Edytowane przez Dziubala
Usunięcie reklamy
Odnośnik do komentarza

Dzień doby.

Pytanie do mam których dzieci mają stwierdzona koślawość stóp.

Mianowicie chodzi o buty do przedszkola. Jakie wybrałyście? Obecnie mój syn ma specjalne sandałki ortopedyczne + wkładki. Czy do przedszkola również takie wysokie za kostki buciki czy np Befado lub inne podobne krótkie ale z usztywnianym zapiętkiem jak OBex są w porządku?

[reklama usunięta]

zebra-egus-a.jpg?v=1680538931

Edytowane przez Dziubala
Usunięcie reklamy
Odnośnik do komentarza

Dzień dobry. Tak, niestety samo noszenie wkładek nie poprawi sytuacji. Swego czasu do ćwiczeń wybraliśmy  mata sensoryczna dla dzieci [reklama usunięta]  . Dziecko uczyło się według instrukcji codziennie, czasem co drugi dzień. Wzięliśmy się za ćwiczenia wskazane na stronie, wykonanie całego zestawu ćwiczeń zajmuje nieco ponad 15 minut. Byliśmy zadowoleni z wyniku, ponieważ jest duży postęp, teraz dziecko również się na nim uczy, ale bardziej w celach profilaktycznych.

Edytowane przez Dziubala
Usunięcie reklamy
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...