Skocz do zawartości
Forum

Czy to wzmożone czy obniżone napięcie?


Rekomendowane odpowiedzi

Bartuś ma już 3 miesiące i zaciska rączki. Gdy śpi i gdy je to ma je otwarte ale gdy już nie śpi i próbuję się z nim pobawić to zaciska, ale daje sobie otworzyć jak się chwyci. Gdzieś czytałam że jak kciuk jest na zewnątrz to nic złego i przejdzie samo. W domu mówią że za dużo czytam w internecie i panikuję, że on ma dopiero 3 miesiące i że każde dziecko rozwija się w innym tempie, ja też zaczęłam chodzić dopiero jak miałam 1,5 roku. Po za tym ma sztywne rączki w łokciach, i często macha tymi rączkami tak sztywno jakby się nimi uderzał. Nie wiem czy to jest napięcie mięśniowe i czy powinnam się udać z tym do neurologa. Czytam na różnych forach że dzieci chwytają już do rączki gryzaczki a ja nie mam jak mu dać bo on nie chwyci, za to próbuje włożyć sobie do buzi całe zaciśnięte rączki. Proszę o odpowiedź

Odnośnik do komentarza

Witam!
To prawda: trzy miesiące to niewiele w życiu dziecka. I to prawda, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. W wieku trzech miesięcy, dobrze jest, jak dziecko trafia rączkami do buzi. :) Co do zaciskania rączek: u większości dzieci w tym wieku występuje jeszcze odruch chwytny, który sprawia, że dziecko zaciska rączki, jeśli coś (np. palec lub zabawkę) chwyci w donie – samo z siebie jeszcze tych rączek nie otworzy (bo – odruch chwytny rąk). Więc nie należy dawać dziecku do zabawy zabawek z cienkimi uchwytami – lepiej o większej średnicy właśnie po to, aby dziecko otwierało rączki. Ale niech na razie się bawi swoimi rączkami – będzie korzystniej. Dobrze też, jeśli w tym wieku dziecko próbuje podciągać kolanka do brzuszka i sięgać rączkami do kolanek – to jest ważne. Co do machania rączkami to trochę trudno mi jest się odnieść do tego, bo wszystko zależy od okoliczności i jakości takiej aktywności – precyzyjniej odpowiedziałby tu ktoś, kto na żywo zobaczyłby dziecko, ale jeśli te machania nie są częste, nie są wykonywane bez przyczyny (np. występują podczas zabawy, w emocjach), to myślę, że nie powinno to być groźne (oczywiście jeśli nie było wcześniej żadnych incydentów neurologicznych). Ale też dobrze jest obserwować dziecko i w razie nasilenia objawów skontaktować się ze specjalistą. MB

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...