Skocz do zawartości
Forum

jak oduczyc mleka w nocy i przekonac do jedzenia w dzien?


barbie

Rekomendowane odpowiedzi

Mój synek za 2 miesiące skończy 2 lata a wciąż pije mleko w nocy i tuż przed snem. Próbowałam mu nie dawać mleka , ale kończy to się histerią i wołaniem o butelkę. oprócz mleka w w nocy pije również około 250 ml herbatki bądź wody. Największy problem jest w tym, że po takim nocnym jedzeniu nie chce nic jeść w dzień. O owocach i warzywach nie ma mowy. Je tylko mięso, jogurt lub ewentualnie makaron z sosem ( w którym sa warzywa przemycone, ale zdarza sie ze wypluwa warzywa) . Co kilka dni zje kanapkę lub mały kawałek jabłka lub gruszki. Zmiana taka nastąpiła ok 3 miesięcy temu ,wcześniej uwielbiał owoce a warzywa jadł normalnie. Tera wciąż ma zatwardzenie. Co powinnam zrobić w takim wypadku??

http://www.suwaczek.pl/cache/216765d0ad.pnghttp://tmp1.glitery.pl/text/31/46/1-glitery_pl--6665.gif
http://s2.pierwszezabki.pl/026/026341980.png?8782

Odnośnik do komentarza

Picie mleka tuż przed snem lub w nocy powoduje zaleganie węglowodanów w jamie ustnej. Ich fermentacja przyczynia się do uszkadzania szkliwa zębów, co może powodować próchnicę zębów. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, by odzwyczaić dziecko od jedzenia w nocy, zwłaszcza, że kończy się to brakiem apetytu w ciągu dnia. Małe dziecko powinno zjadać 4-5posiłków w ciągu dnia, co 3-4 godziny, z uwzględnieniem jego upodobań smakowych, umiejętności gryzienia i apetytu. Pamiętajmy, że zabawa na świeżym powietrzu i ruch wzmaga łaknienie, co warto wykorzystać przyzwyczajając dziecko do regularnych posiłków w ciągu dnia, przez co zmniejszymy apetyt dziecka na jedzenie w nocy.
Dzieci w wieku 2 – 3 lat zwiększają swoją aktywność, ciekawość świata i naturalnym jest , że w efekcie zmniejsza się ich chęć do jedzenia (okres niejadkowy). Uzbrajając się w cierpliwość, podawajmy dzieciom jak najwięcej produktów, aby poznawało ich smaki, kolory i konsystencję.
Poniżej kilka zaleceń od specjalistów (Dekalog żywienia dzieci w wieku od 1 do 3 lat
wg. „Zalecenia dot. żywienia dzieci zdrowych (…)” Zespół ekspertów powołany przez Konsultanta Krajowego ds. Pediatrii:

1. Należy codziennie spożywać pieczywo i przetwory zbożowe z pełnego przemiału
2. Należy codziennie spożywać nabiał, w tym mleko (tez modyfikowane), maślankę, kefir, jogurt
3. Warzywa (w tym strączkowe) i owoce
4.Chude mięso czerwone, w tym wędliny, powinny być spożywane nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu, a jaja kurze w dni, w których nie jest spożywane mięso
5.Mięso drobiowe powinno być spożywane 2-3 razy w tygodniu, zawsze bez skóry
6. Wskazane jest spożywanie ryb 1-2 razy w tygodniu
7. Posiłki powinny być przygotowywane z udziałem tłuszczów roślinnych (oliwa, olej rzepakowy), z ograniczeniem tłuszczu zwierzęcego
8. Należy ograniczyć dodatek soli do potraw i produktów spożywczych
9. Należy ograniczyć spożywanie słodkich napojów i pić czystą wodę
10. Dziecko powinno codziennie ćwiczyć, bawiąc się lub grając przez kilkadziesiąt minut, najlepiej na świeżym powietrzu

Celem zmniejszenia zaparć może Pani podawać dziecku przez kilka dni wywar (pół szklanki) z suszonych śliwek, moreli lub siemienia lnianego, oprócz tego rzeczywiście zwiększyć ilość owoców lub warzyw, np. tarte świeże jabłko lub słoiczki warzywne z dodatkiem nasion siemienia lnianego. Obok tych zabiegów należy pamiętać o zwiększeniu ilości płynów w diecie, tj. wody mineralnej, herbatek ziołowych, czy świeżo wyciskanych soków (nie więcej niż 150 ml/dobę). Również przetwory mleczne z żywymi kulturami bakterii mogą wspomóc pracę jelit. Życzę powodzenia!
B. J.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...