Skocz do zawartości
Forum

Asymetria bez napięcia


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Pani Magdo!!!
Mam 9 tygodniowego dzieciaczka. Po raz pierwszy zobaczyłam, że się wygina w drugim tygodniu. Wtedy pediatra powiedziala, że to normalne i żeby czekać.
Maluch od urodzenia ma drżenia - na początku bródka i kończyny, teraz tylko bródka i to o wiele rzadziej ( na polecenie neurologa dostaje witaminę B6)
W USG przezciemiączkowym wszystko wyszło w porządku. Po drugiej wizycie i neurologa mamy taki opis badania:
rozpoznanie - brak oczekiwanego prawidłowego rozwoju fizjologicznego
badanie fizykalne - w badaniu asymetria ułożeniowa zaznaczona, napięcie mięśniowe prawidłowe, odruchy gł. żywe, symetryczne, drżenia znacznie mniejsze, automatyzmy w normie wiekowej, obwód gł/kl.p 41/41
kontakt stosowny do wieku.

Z moich obserwacji:
-młody od początku chętniej układa główkę na prawo - wtedy leży w miarę prosto
- jak przełożymy główkę na lewo ( przekłada bez oporu) - to pojawia się wygięcie brzuszka po lewej stronie
- jak leży na brzuszku ( chętnie od początku) to główkę trzyma bardzo wysoko, lekko zwróconą na prawo, czasem kręci w obie strony, czasem leży ładnie wyprostowany, a czasem odrobinę wygięty w obrębie brzuszka)
- główkę trzymał od drugiego tygodnia bardzo wysoko
- jak jest zaspany i przekręci się go na boczek to bardzo mocno odchyla główkę do tyłu
- jak się go nosi pionowo to często odchyla się cały w łuk do tyłu - zwłaszcza jak jest poddenerwowany, jak jest spokojny to się robi kulka:)
- w nocy w łóżeczku potrafi się przekręcić w kółko po całym łóżeczku
- boję się o kontakt wzrokowy z małym - często ucieka wzrokiem i lubi się wgapiać w ścianę - musi być w bardzo dobrym nastroju, żeby patrzeć nam prosto w oczy
- zaczął się do nas śmiać jakiś czas temu, a od tygodnia tylko uważnie nam się przygląda
- nei reaguje jeszcze na zabawki - chyba, że jest super wyspany i w dobrym nastroju
- rzadko odwraca główkę za dźwiękiem
- od paru dni macha strasznie rękami i nogami - nawet w nocy - wygląda to dziwnie - jakby nei panował nad kończynami ( jak śpi w dzień to też tak wierzga - często takie wzdrygnięcia powodują wybudzenie i płacz)
- dłonie ma najcześciej otwarte jak śpi i bez wysiłku się otwierają jak je podotykać delikatnie

Chyba tyle.
Generalnie nie wiem czy to zachowanie synka jest normalne w jego wieku?? - według opisu neurologa oprócz asymetrii, ze skierowaniem na rehabilitację wszystko jest w porządku.

Drugie pytanko - dostaliśmy termin rehabilitacji na 28.06 czyli za półtora miesiąca - czy to nei za późno?? szukać czegoś wcześniej???

Czy mam się martwić tymi dziwnymi ruchami kończyn???

Czy mogę coś dla niego robić w domu zanim się dostanę na rehab.?? - dodam, że robię od kilku dni to ćwiczenie z kołyską i drugie, które okazywał Pan Zawitkowski w DDTVN przy okazji programu o asymetrii - takie obroty dolnej części ciała oraz przygięcia nóżek do brzuszka.

Odnośnik do komentarza

Witam!
9-10 tygodni życia dziecka to jeszcze niewiele. Jego organizm (układ nerwowy, mięśniowy, krwionośny i wszystkie zmysły: wzrok, słuch i inne) musi dojrzeć, musi się... „dostroić” do funkcjonowania w drastycznie różnych warunkach od tych sprzed porodu. Dziecko musi mieć czas na to. Mogą się pojawiać reakcje typu drżenia (tak jak to opisujesz) – ale ważne jest to, że są coraz rzadsze. Asymetria też jest elementem, który się pojawia. Zdarza się nawet, że „przeskakuje” (po jakimś czasie) na drugą stronę (znaczy, że występuje po drugiej stronie). Ale jeśli dziecko nie zostaje w asymetrii trwale, jeśli udaje się sprowadzić dziecko do symetrii, do linii środka, jeśli jakiś czas pozostaje w symetrii, to należy tak utrzymywać. W tym wieku także nie oczekujmy zbyt świadomego kontaktu z nami (nawet wzrokowego, choć w tym wieku dziecko już skupia wzrok na twarzy mamy, która się nad nim pochyla) lub zainteresowania zabawkami (dziecko raczej reaguje na dźwięki) – jeszcze jest czas na to. W tym wieku najważniejsza jest pielęgnacja dziecka: noszenie, podnoszenie, układanie, pozycja podczas karmienia, kąpania, przewijania i prawidłowe wykonywanie wszystkich codziennych czynności. Ćwiczenie z kołyską i to, co pokazywał P. Zawitkowski, na pewno mogą pomóc zanim traficie do rehabilitanta. Uważam, że jeśli nie ma ewidentnych wskazań neurologicznych (a usg przezciemiączkowe, jak sama piszesz, wyszło dobrze), to nie powinno być powodów do niepokoju. Troszkę zastanawia mnie opinia neurologa co do rozwoju(bo przecież napięcie mięśniowe jest prawidłowe, odruchy żywe), ale myślę, że jest to raczej sprawa indywidualna, i że przy następnej wizycie obraz dziecka może być całkiem inny. Bo każde dziecko ma swoje tempo rozwoju. Natomiast co do uciekania wzroku i niereagowania na dźwięk – myślę, że trzeba dać czas tym zmysłom (vide wyżej), a w razie niepokoju warto zwrócić się do specjalisty (okulista, laryngolog). Uważam, że trzeba uważnie obserwować dziecko i dać mu czas na rozwój. M.B.

Odnośnik do komentarza

Witam!!!
Bardzo dziękuję za odpowiedź::) Tymczasem moje dziecię zostalo opuszczone przez kosmitę, który przejął na ponad tydzień jego ciało:)) i zacząl się inaczej zachowywac:)) Śledzi wzrokiem i nas i zabawki, uśmiecha się jak oszalały:)) i pięknie obraca główkę do dźwięku:) Niestety asymetria się utrzymuje - na pewno nie zrezygnujemy z rehabilitacji - nawet na wszelki wypadek. Postanowiliśmy skorzystać tymczasem z rehabilitacji prywatnej.
Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję:)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...