Skocz do zawartości
Forum

2,5 latek nie chce jeść mięsa


Alutka7912

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jestem mamą dwu i pół letniej dziewczynki która nie przepada za mięsem. Julka ma największe problemy z mięsem drobiowym - nie zje go ani gotowanego, ani usmażonego czy tez podanego w jakiś inny wymyślny sposób. Mięso mielone je tylko z sosem do spaghetti ale nawet wtedy zdarza się że wybiera mięsko z makaronu :Szok: Zjada czasem tylko bitki z wołowinki i to mogę powiedzieć że jej smakuje.
Z wędlin i wędlino podobnych jedyne co zajada ze smakiem to są parówki ale nie serwuję ich często z uwagi na ich skład. Czasem tez zjada bez chlebka plasterki szynki albo jakiejś kiełbaski drobiowej.
Proszę mi powiedzieć jaki wpływ na rozwój jej ciała i kości ma tak uboga dieta w mięso?

http://www.suwaczki.com/tickers/km5spx9iwhx6io0e.png

Odnośnik do komentarza

Brak apetytu u dziecka, czy omijanie niektórych produktów spożywczych jest zawsze powodem do niepokoju rodziców. Zwłaszcza, że może to zwiastować niedobory składników odżywczych, np. zawartych w mięsie: żelaza, cynku, witamin z grupy B, czy też pełnowartościowego białka.

Z drugiej strony często zdarza się nam również zapominać, że zapotrzebowanie dziecka na energię i składniki odżywcze jest dużo mniejsze, niż osoby dorosłej i tak w przypadku dziecka 2,5 letniego wynosi zaledwie 1000kcal/dobę.

Dlatego zespół ekspertów powołany przez Konsultanta Krajowego ds.Pediatrii (2008) zaleca, by w diecie dzieci 1-3 lata występowało:
- nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu -chude, czerwone mięso (np. cielęcina, mięso królicze, wołowina), w tym wędliny, a jaja kurze w dni, w których nie jest spożywane mięso,
- 2-3 razy w tygodniu - mięso drobiowe (zawsze bez skóry),
- 1-2 razy w tygodniu - ryby.

Warto dodać, iż nie powinno się podawać dziecku mięsa wędzonego, wyrobów wysoce przetworzonych, wyrobów garmażeryjnych z puszek. Również parówki składają się z dużej ilości soli i tłuszczu, często przy niewielkiej zawartości mięsa. Przed ewentualnym zakupem warto więc dokładnie przestudiować etykietę, sprawdzając ilość i jakość mięsa w produkcie.
Zawsze świetnym wyborem będą natomiast dania mięsne i wędliny (pieczone lub gotowane), sporządzane w domu.

Jeśli stwierdzimy, iż dziecko permanentnie unika mięsa, należy zbadać przyczynę tej niechęci, stosując kilka poniższych sztuczek :
-przeczekać kilka dni (dziecko zapomni o swojej wyuczonej niechęci do mięsa,
-dać możliwość wyboru podając mięso w różnej postaci (np. na dwóch talerzykach z różnymi kolorowymi warzywkami , typu groszek i marchewka oraz ogórek i rzodkiewka),
-podawać je na kolorowych, absorbujących uwagę talerzykach,
-uatrakcyjnić posiłek nadając mu ciekawe kształty i kolory ,
-wykorzystywać przygotowanie posiłku jako formę zabawy, np. układając buzię z elementami pokrojonego mięsa jako nosa, ust, uszu, etc.
-„przemycać” mięso w zupce, sosie, lub posiłku mięsno-warzywnym zmiksowanym w blenderze.

Jeśli zdarzy się, że powyższe metody również zawiodą, pozostaje nam iść na tymczasowy kompromis i „wymienić„ mięso na ryby, jajka, produkty mleczne czy nasiona roślin strączkowych.

Życzę powodzenia,
Beata Jabłonowska

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...