Skocz do zawartości
Forum

Urlop rodzicielski


Gość cora

Rekomendowane odpowiedzi

Dziewczyny,odnośnie rodzicielskiego:jak od razu deklarujemy,że idziemy na rok,to dostajemy 80% przez ten czas;jak deklarujemy,że idziemy na pół roku/26 tyg,to dostajemy 100%.Jeśli jednak rozmyślimy się i zdecydujemy iść na pozostałą część (może to być całe 26 tygodni,a może tylko 8 na przykład-bo nie musimy przecież brać całego,może też wziąć ojciec dziecka,możemy tą pozostałą częśćdzielić etc),to przez ten czas dostajemy 60%.
[Wiem to z pracy-sama jestem na rodzicielskim plus pracuje w "odpowiednim" dziale w firmie;)]

https://www.suwaczki.com/tickers/qb3c3e5ewahdy8r5.png

Odnośnik do komentarza

Ja będę rok z moim maleństwem i jak finanse pozwolato kolejny też, przy 1 córci byłam 2 lata na wychowawczym , rok na bezpatnym i rok na kuroniówce. Powiem wam ze ten czas jest bezcenny, i nie wyobrazam sobie spedzic go inaczej. Rozumiem mamusie które musza wrocić do pracy ale jak ja mam mozliwość to zostaję z moimi skrabami.

http://www.suwaczki.com/tickers/c55fj6yxbgntcc6i.png

Odnośnik do komentarza

Hej:)
A powiedzcie mi co w przypadku jak zgłoszę w ciągu 14 dni od porodu, urlop na 26 tyg i chęć powrotu na 1/2 etatu po tym czasie. Dostaję wtedy połowę wynagrodzenia z umowy od pracodawcy i coś od zusu? Czy jak to wygląda. Pracuję w żłobku więc mogę wrócić z dzieckiem tylko nie wiem czy się bedzie opłacać.
http://www.suwaczki.com/tickers/9ewngzu3loy0rsia.png

http://s1.suwaczek.com/201412114580.png

[link=https://dzidziusiowo.pl/suwaczki]noborderhttps://dzidziusiowo.pl/suwaczki/5fa867d16cfeb.png[/img][/link]

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie
w odpowiedzi na twojego maila posiłkując się wiedzą zawartą na stronie prawo.money cytuję:
"Wniosek o dopuszczenie do pracy na urlopie rozdzicielskim
Kodeks pracy określa warunki i zasady podjęcia pracy u dotychczasowego pracodawcy w trakcie urlopu rodzicielskiego. Są one analogiczne jak w przypadku łączenia pracy zarobkowej z dodatkowym urlopem macierzyńskim. Konieczne jest złożenie pracodawcy odpowiedniego wniosku. Wniosek o dopuszczenie do pracy w trakcie urlopu rodzicielskiego na dotychczasowym stanowisku powinien być złożony w terminie nie krótszym niż 14 dni przed planowanym rozpoczęciem pracy. W treści wniosku rodzic powinien wskazać wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy. Nie ma przeszkód, by w jednym piśmie zawnioskować o udzielenie urlopu rodzicielskiego oraz dopuszczenie do pracy w trakcie trwania tego urlopu.

Złożenie wniosku o dopuszczenie do pracy nie oznacza automatycznego powrotu do pracy, bowiem pracodawca może taki wniosek odrzucić, gdy jest to uzasadnione organizacją pracy lub rodzajem pracy wykonywanej przez pracownika. W takiej sytuacji pracodawca zobowiązany jest pisemnie wskazać przyczynę odmowy. Ponadto należy pamiętać, że pracownik może podjąć pracę zarobkową u pracodawcy udzielającego mu urlopu rodzicielskiego w wymiarze nie większym niż 1/2 etatu.

Wówczas pracodawca udzieli mu urlopu na pozostałą cześć dobowego wymiaru czasu pracy. Podjęcie pracy przez pracownika nie spowoduje jednak wydłużenia urlopu rodzicielskiego - będzie on wynosił 26 tygodni niezależnie od tego czy, i w jakim wymiarze pracownik będzie świadczył pracę. Plusem dla rodzica jest to, że wymiar urlopu pracownika nie podlega proporcjonalnemu zmniejszeniu. Oznacza to, że jeśli pełnoetatowy pracownik przebywa na urlopie rodzicielskim i jednocześnie świadczy pracę w wymiarze 1/2 etatu, to urlop przysługuje mu w wymiarze takim jak za cały etat.

Ponadto należy mieć na względzie zasady udzielania urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z art. 1542 par. 1 Kodeksu pracy udziela się urlopu w takim wymiarze godzinowym, w jakim pracownik miał świadczyć pracę w danym dniu, na który urlop mu udzielono. Będzie miało to znaczenie w sytuacji, gdy rodzic pracuje tylko 4 godziny dziennie. Wtedy jednemu 8-godzinnemu dniowi urlopu będą odpowiadać 2 dni 4-godzinnego urlopu. Dodatkowo karmiącej mamie będzie przysługiwać przerwa lub przerwy na karmienie piersią w zależności od dobowego wymiaru pracy. Jeśli kobieta pracuje 5 dni w tygodniu po 4 godziny dziennie to ma prawo do jednej przerwy półgodzinnej.

Konsekwencje finansowe pracy na urlopie rodzicielskim

W przypadku planowania powrotu do życia zawodowego nie można zapominać o konsekwencjach finansowych. Wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za pracę wykonaną. Rodzic, który będzie łączył urlop rodzicielski z pracą na 1/2 etatu, otrzyma za nią połowę wynagrodzenia - także jeśli skorzysta on z urlopu wypoczynkowego. Zasada, zgodnie z którą w trakcie urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje takie wynagrodzenie jak za świadczenie pracy, również obowiązuje. Minusem jest to, że praca w trakcie urlopu rodzicielskiego spowoduje, że wypłacany zasiłek macierzyński ulegnie proporcjonalnemu obniżeniu.

Jeśli rodzic podejmie pracę na 1/2 etatu to będzie otrzymywać połowę przysługującego mu zasiłku, czyli 30 proc. lub 40 proc. podstawy wymiaru w zależności od wyboru ścieżki uzyskiwania urlopu.

Bardziej atrakcyjne dla osoby pozostającej na urlopie rodzicielskim wydaje się zawarcie umowy cywilnoprawnej. Przepisy Kodeksu pracy nie wykluczają takiej możliwości zarobkowania pracownika. W związku z tym, rodzic może jednocześnie pobierać zasiłek i wykonywać pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z własnym pracodawcą lub też z zupełnie innym podmiotem.

Konieczne jest zwrócenie uwagi na to, czy charakter pracy świadczonej w ramach takiej umowy w rzeczywistości nie nosi cech stosunku pracy. Strony szczególnie uważnie powinny określić przedmiot umowy zlecenia, która jest często zawierana zamiast umowy o pracę. Samo nazwanie umowy przez strony umową zlecenia nie decyduje o charakterze danego stosunku i nie stanowi przeszkody do zakwalifikowania jej jako umowy o pracę. Teoretycznie nie ma przeszkód, aby rodzic przebywający na urlopie rodzicielskim, podjął prace w ramach stosunku pracy u innego pracodawcy niż u tego, który udzielił mu urlopu.

Reasumując, korzystanie z urlopu rodzicielskiego nie musi wiązać się z rezygnacją z życia zawodowego. Planując połączenie pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem rodzic powinien pamiętać o ograniczeniach określonych przez prawo pracy."

Odnośnik do komentarza

Moniniuss jeżeli złożysz taki wniosek do 14 dni po porodzie tzn ze decydujesz sie na 26 tyg ulopu płatnego 100% z ZUSu a nastepne 26 dzielisz urlop macierzynski z pracą na poł etatu to pracodawca płaci Ci połowe wynagrodzenia a ZUS połowe zasiłku maciezryńskiego , który by przypadał na te część czyli połowa z 60 % tj 30 %. Więc musisz sobie przeliczyc czy Ci sie opłaca. Ja tak planuje zrobic

http://www.suwaczki.com/tickers/l22n8iikxjgyj6za.png

Odnośnik do komentarza

Mam pytanie dotyczące nowych zasad dzielenia się urlopem. Od stycznia wchodzą ponoć nowe. Pracuje na umowę o pracę, a mój mąż zatrudnia się sam, tj prowadzi działalność gospodarczą. Czy będę mogła podzielić się z nim urlopem?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...