Skocz do zawartości
Forum

pierniczki staropolskie


monika4

Rekomendowane odpowiedzi

Święta niebawem, wobec czego pomyślałam sobie, że warto zrobić pierniczki, tym bardziej, że już połowa listopada i pora na przygotowanie ciasta jak najbardziej odpowiednia

ja raczej z eksperymentatorów kulinarnych, stąd czasami nieścisłości wagowe, w końcu pieczenie to sztuka i najważniejsza jest fantazja piekącego:Śmiech:

pierwszy raz w życiu robiłem je na ubiegłoroczne Boże Narodzenie, wszystkim smakowało,
po upieczeniu trzeba je włożyć do szczelnego pudełka i dołożyć tam obrane jabłko - szybciej zmiękną
dziurki do zawieszania na choince robiłam na surowych pierniczkach słomką

to tak mniej więcej ile czego dawałam
- jakieś 50 dkg mąki,
- 1/2 kostki smalcu
- 2 jajka - można 3
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 250 ml a może i 300 ml miodu
- pół szklanki cukru
- 1/3 szklanki mleka - rozpuściłam w nim sodę
- łyżka powideł śliwkowych, bo coś mi się tak jakoś zechciało
- szczypta soli
- 2 przyprawy do piernika - bo mi ten smalec śmierdział dodałam kupowany, powinien być swojej roboty, ewentualnie margaryna czy masło - że mnie coś podkusiło , potem
jeszcze kardamonu, imbiru i gałki dosypałam, bo dalej go czułam
cukier, miód i smalec rozpuściłam, jak wystygło to dodałam resztę, tylko to jakieś takie rzadkie strasznie wyszło dlatego dosypywałam mąki, w sumie gdzieś szklankę jeszcze dodałam, kleiło się to jak cholera do rąk, zawinęłam w folię spożywczą takie lepiące, lekko uformowane w walec, wstawiłam do lodówki, leżało to w tej lodówce trzy tygodnie, chociaż powinno minimum pięć:lol:,
po czym wyjęłam, podzieliłam na mniejsze części, rozwałkowałam na jakieś 4 mm i Kubuś powycinał pierniczki, potem jeszcze te dziurki wycinane słomką... i do rozgrzanego piekarnika - 175 stopni na jakieś 10 min
w sumie wyszło mi 4 duże zawieszane tacki w kuchence, kładłam tylko na papierze do pieczenia i od razu równocześnie dwie tacki piekłam
potem trzeba jeszcze ozdobić ale jakoś inwencji mi zabrakło, zrobię to za kilka dni jak nie zjemy

mam nadzieję, że za bardzo nie zagmatwałam i nie stracicie ochoty na pyszne pierniczki:Śmiech:

http://www.suwaczek.pl/cache/4ccc13b87c.png
serdecznie zapraszam, zniżki dla parentingowców:Śmiech:
http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=3249849

Odnośnik do komentarza

ja mam nieco inny przepis, ale już się nie mogę doczekać naszego przedświątecznego pierniczenia :)
dodatkowo robimy też pierniczki witrażyki na choinkę :)

wycina się dziurę w pierniku, kładzie landrynki i do piekarnika, trzeba tylko trochę zmniejszyć temperaturę i wydłużyć czas pieczenia, żeby cukierek zdążył sie rozpuścić i mogła powstać kolorowa "szybka" :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...