Skocz do zawartości
Forum

Proszę o interpretację wyników dziecka


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

moja córeczka miesiąc temu miała robiony szereg badań związanych ogólnie z niedoborem masy ciała. Wyniki były następujące (piszę tylko o tych, które były poza normą - podkreślone):

Morfologia
RBC 4,37mln
WBC 6tys.
HGB 10,4g%
HTC 30,7%
PLT 438tys.
MCV 70,3fl
MCH 23,8pg
MCHC 33,9g/dl
Rozmaz: neurofile 14%, limf 75% mono 8% eo 3%, bazo 0%

Poziom cukru we krwi: 92mg/dl
Mocznik 19mg/dl
Kreatynina 0,22mg/dl
Elektrolity: Sód 144mmol/l Potas 4,29mmol.l
Transaminazy: AspAT 54 U/l AlAT 24 U/l

CPK 330 U/l (n: 0-145) CK-MB 126 U/l (n: 0-25)

Białko całk. 6,8g/dl
Elektroforeza białek: albuminy 61,92%
alfa1 3,99% alfa2 15,07% (n:6-12%)
beta1 8,17% beta2 2,12% (n: 3-7,5) gamma 8,73% (n: 12-22)

Żelazo: 72 ug/dl

Kwas mlekowy 32 mg/dl (n: 5,7 - 22)

Proszę o interpretację. Jaka jest norma żelaza dla tak małego dziecka? Martwi mnie tak wysoki poziom kwasu mlekowego i nieprawidłowość w elektroferezie białek? Kompletnie nie wiem co to CPK i CK-MB. Nikt nic nam konkretnego nie wyjaśnił.

Z góry dziękuję.

http://lb1f.lilypie.com/fgOAp2.png
http://lbyf.lilypie.com/ys5vp2.pnghttp://davf.daisypath.com/BPo8p2.png

Odnośnik do komentarza

Witam.
Hemoglobina (HGB) obniżona nieznacznie - norma od 10.4 g/dl
hematokryt (HTC) obniżony, - norma od 36,0 %
obniżone (MCV norma 76,0 -86,0 fl) świadczy o niedokrwistości mikrocytowej (przebiegającej ze zmniejszeniem rozmiaru krwinki czerwonej). Jest ona charakterystyczna dla stanu niedoboru żelaza.
obniżone (norma MCH 27,0 - 32,0 pg) czyli zmniejszenie średniej zawartości hemoglobiny może być spowodowany przez niedokrwistości niedobarwliwe często związane z niedoborem żelaza.
Rozmaz też odbiega o normy: neutrofile 30-50% , limf 61% mono 2-7% eo 1-5%, bazo 0-3%, choć leukocytoza WBC w normie, to dobrze.
AspAT też jest podniesiny, gdyż nie powinien przekraczać 40,0 U/l
Podwyższony kwas mlekowy świadczyć może wraz z innymi objawami o chorobach metabolicznych np kwasicy metabolicznej.
Kinaza kreatynowa (CPK) to enzym znajdujący się przede wszystkim w tkance mięśniowej, w mięśniu sercowym oraz w tkance mózgowej. Zwiększenie aktywności CK dowodzi martwicy komórkowej. Zwiększoną aktywność enzymu obserwujemy także po intensywnym wysiłku fizycznym oraz po iniekcjach domięśniowych, w chorobach ośrodkowego układu nerwowego, oraz przy zatruciu tlenkiem węgla. Podczas uszkodzenia mięśni szkieletowych i serca wzrasta całkowita aktywność enzymu.
W uproszczeniu CK-MB jest główną frakcją sercową enzymu Kinazy kreatynowej jej podwyższenie jest charakterystyczne dla ostrego zawału mięśnia sercowego jak i w przypadkach np. wad wrodzonych serca, i to zarówno z przeciekiem lewo-prawym, jak i prawo-lewym, gdzie obserwuje się wyniki zdecydowanie podwyższone (nawet jeśli badane dzieci są w niezłym stanie klinicznym), ponadto w zespołach Bland-White-Garlanda. Jest to wada, najogólniej mówiąc, polegająca na nieprawidłowym odejściu naczyń wieńcowych.
Reasumując zestawienie powyższych wyników może nasuwać podejrzenie jakiejś wady serca lub w ogóle problemów z wydolnością krążeniową. Dlatego polecam kontakt z pediatrą o wiedzy kardiologicznej lub kardiologiem dziecięcym. Ewentualnie potem z pediatrą o wiedzy w zakresie chorób metabolicznych.
Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia dla dziecka.

Odnośnik do komentarza

Bardzo dziękuję za interpretacje. Tak się składa, że wyniki, które przedstawiłam dostałam na karcie informacyjnej przy wypisie z oddziału dziecięcego. Dziecko miało wówczas 4 razy pobieraną krew w dawkach maksymalnie dopuszczalnych tzn. po 3 fiolki nie pamiętam już jakiej wielkości. Do pobrań dochodziło raz z dnia na dzień, a pozostałe z 1dniowym odstępem. Raz z ramienia (z tym, że było 3 próby pobierania więc miała ukłucia w piątkę i w zgięciu łokcia dwa razy, a Panie próbowały wyciskać krew, ponieważ nic nie leciało) i reszta z główki (5 razy kłuta, ponieważ nie leciało wystarczająco dużo krwi). Czy to może mieć wpływ na podane wyniki?
Ponadto dziecko miało zdiagnozowane obniżone napięcie mieśniowe, które mimo wszystko neurolog dziecięcy określił jako nieznaczące, ponieważ córeczka wcześnie chodziła i po prostu powiedziano nam, że niektóre dzieci tak mają, ale być może ma to jakieś znaczenie i wpływ na wyniki?
Dziecko dostało zalecenia na leczenie niedoboru żelaza, a poza tym skierowanie na echo serca, które nam odmówiono w miejscowym szpitalu.

http://lb1f.lilypie.com/fgOAp2.png
http://lbyf.lilypie.com/ys5vp2.pnghttp://davf.daisypath.com/BPo8p2.png

Odnośnik do komentarza

Witam Przepraszam, że tak późno od[powiadam. Myślę, że echo udało się wykonać, to bardzo ważne badanie. Problemy z kłuciem dzieci niestety to norma w polskich szpitalach i nie mają wpływu na takie odbiegnięcie wyników CKMB i od normy i CPK, no chyba, że malutka miała ze stresu zawał serca co nie sądzę. Obniżenie napięcia mięśniowego do raczej moim zdaniem jakiś efekt toczącego się procesu, a nie główny objaw i bym jego interpretacje odłożył na później, ale obserwował, czy nie dzieje się z tym napięciem coś dziwnego np. tężenia, lub wiotczenia mięśni. ogólnie poleciłbym udać się do dziecięcego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Prokocimiu. wydaje mi się że konieczna będzie dalsza diagnostyka. Pozdrawiam Artur

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...