Skocz do zawartości
Forum

Czy to może być autyzm?


Gość natalcia00

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, synek we wrześniu skończył 2 latka . Jest raczej grzecznym i spokojnym dzieckiem . Rzadko krzyczy lub coś wymusza. Ale niepokoją mnie pewne kwestie w jego zachowaniu . Nie mówi wiele. Ostatnio policzyłam i wypowiada ok. 100 słów m.in. daj , chodź , zamknij , otwórz , siadaj , czytaj. Komunikuje swoje potrzeby poprzez wskazanie paluszkiem lub mówi am albo picie . Od 2 dni zdażyło się ze pare razy powiedział mamo chodź , mamo daj albo daj banana ale to dosłownie pare razy . Poza tym mówi dość niewyraźnie . Kolejna kwestia jest według mnie słaby kontakt wzrokowy . Tyle ze nie wiem do końca jak on powinien wyglądać . Nieraz jak mówię do syna to potrafi długo na mnie patrzeć i słuchać a innym razem tylko przelotnie spojrzy . Gdy ma jakaś ciekawą zabawkę to przynosi i mi pokazuje , to samo jak coś ciekawego zobaczy na spacerze. Ale jak się bawi to zwykle nie zwraca na mnie uwagi, nawet jak do niego mówię . Zachowań jak on chce mi o czymś powiedzieć to potrafi fajnie się na mnie patrzeć. Jak chce żeby mu coś dać to zwykle jest skupiony na tej rzeczy i dopiero jak nie reaguje to na mnie spojrzy. Tak samo jak chce żebym z nim gdzieś poszła to wola chodź i bierze od razu za rękę nawet na mnie nie patrząc ale są sytuacje ze popatrzy i bierze za rękę . Tak samo jak mi coś daje do ręki to potrafi po prostu włożyć w moja rękę i nawet nie popatrzeć na mnie . Jak leży na łóżku czy bawi się w wannie to fajnie można się z nim powygłupiać i wtedy zawsze ładnie patrzy . Jak pokazuje mu obrazki zwykle zbliżam do twarzy żeby patrzył też na moje usta to wówczas spogląda mi w oczy. Ale jak czytamy książeczki i coś mi pokazuje albo pyta co to , to raczej na mnie nie patrzy. Ma również problem z przywitaniem się .Czasem mam wrażenie ze ignoruje ludzi. Przyjeżdżamy do kogoś to wszystko inne go interesuje tylko nie ludzie. Jak tylko ktoś do niego podejdzie żeby się przywitać to spuszcza wzrok albo odwraca głowę . Dopiero po chwili jest w stanie podać rękę , albo poproszony o to dać buziaka czy przytulić . Jak słyszy dzwonek do drzwi biegnie szczęśliwy , wystarczy ze kogoś zobaczy to od razu pokazuje swoje zabawki ale nie podejdzie żeby się przywitać i popatrzeć na ta osobę . Za to jak go odbieram ze żłobka biegnie szczęśliwy do mnie. Mąż jak wraca z pracy to zwykle spojrzy na niego tylko i wraca do swoich zabawek. Sporadycznie się zdarza żeby się z tego faktu cieszył . Wydaje mi się tez ze nie lubi być za bardzo chwalony. Tzn. jak zbuduje wieże i mówię ale super i go chwale to nawet nie reaguje . Jedynie się cieszy gdy np. coś ładnie powtórzy i ja mówię ale super i głośno się cieszę to on chętniej powtarza więcej . Albo gdy zrobi siku do nocnika i go za to chwalimy to się cieszy i woła tatę żeby zobaczył . Proste polecenia typu przynieś misia , czy bluzę z szafy , albo wynieś papierek do kosza wykonuje. Ale czasem mam wrażenie ze mówię do niego a on w ogóle nie reaguje . Nie odpowie tak albo nie , tylko po prostu mnie ignoruje. Jak wracamy ze żłobka do domu to zwykle stoi i mogę go wołać i wołać a on nie reaguje. Na imię na ogół reaguje, odwraca głowę albo czasami przychodzi. Dużo się śmieje , robi zdziwiona minę albo rozkłada ręce i mówi nie na. Robi papa, kosi kosi, bije brawo jak się mu powie. Wskazuje części ciała , niektóre potrafi nazwać . W książeczce wskaże większość znanych mu rzeczy , cześć potrafi nazwać . Nie na stereotypowych zachowań , zabawkami bawi się zgodnie z ich przeznaczeniem. Lubi puzzle, klocki , auta, misie . Zdarza mu się karmić misie albo dawać im pić. Przynosi mi kubek i mówi kawa albo lody z piasku do jedzenia . Lubi się przytulać . Lubi bawić się z dziećmi , podchodzi do nich albo za nimi biega . Nie ma problemów z zasypianiem ani z jedzeniem . Nie ma problemów ze zmianami, bez problemu dostosowuje się do nowej sytuacji. Gdy np płacze to przyjdzie i przytuli albo pocałuje . Gdy się uderzy to również przychodzi żeby go pocałować .Jest się czym martwić ?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...