Skocz do zawartości
Forum

Wiek ciąży


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie czy początek ciaży (na zaświadczeniu od ginekologa dla pracodawcy) datowany jest dokładnie na pierwszy dzień ostatniej miesiączki??Zostałam zwolniona z pracy i byłam w nieświadomej ciaży, bo podpisałam porozumienie rozwiązujące umowę o pracę 5 dni po pierwszym dniu ostatniej miesiączki w cyklu w którym prawdopodobnie jestem w ciązy. Każdy dzień ciaży jest dla mnie ważny bo tak będę mogła dalej dochodzić swoich praw, dziękuję za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Gość Sawanna1

Tak. Ciąża jest wpisywana według OM bo tak sie liczy orientacyjna date porodu. Aczkolwiek w ciąży się jest dopiero 2 tyg później niz OM. Jak pracodawca będzie o tym wiedział. To w praktyce w dniu zwolnienia w ciąży nie byłaś. Ja np mialam później według usg ciaze młodsza o tydzień. Na szczęście nie miałam problemu z tym że pracodawca chcial mnie zwolnić. Niby na zaświadczeniu będzie wpisany dzień ostatniej miesiączki ale zawsze później jeśli według usg wyjdzie że ciąża młodsza tak jak u mnie. To pracodawca powie że specjalnie kłamiesz co do daty ostatniej miesiączki by coś ugrać. Wogole nawet nie wiem czy w przypadku zwolnienia się to liczy według OM czy nie jest brane pod uwagę usg i data zapłodnienia. Oczywiście jeśli pracodawca będzie chciał być upierdliwy. Ja miałam np raz tak upierdliwego że wyliczył mi z godzin że jednak nie przepracowalam u niego tyle czasu by odprawę dostać. Wyszło mu że brakuje mi 4 dni. Innym by się liczyć nawet nie chciało tylko by dali. A on był skapy

Odnośnik do komentarza

robiłam test ciążowy i był pozytywny u lekarza jeszcze nie byłam zamierzam iść w nast. tyg, mam nadzięję że takie zaświadczenie mi wyda z datą początku ciąży jako pierwszy dzień miesiączki. I po tej wizycie prawnie mam 7 dni na złożenie wniosku do pracodawcy żebym znów była prawnie pracownikiem, jeśli się zgodzi mam nadzieję bo poźniej tylko sprawa w sądzie. Ale jeżeli mówicie że na zaświadczeniu ginekolog wystawia początek ciaży jako data OM to myślę że szef nie będzie aż tak dociekał

Odnośnik do komentarza

olandia a w którym tygodniu ciąży dostałaś takie zaświadczenie od lekarza? i było tam napisane że na dany dzień jesteś w tym i w tym tygodniu ciąży tak? pytam bo tak na prawdę dla mnie najważniejsze jest to pierwsze zaświadczenie potem chyba pracodawcy się tego nie pokazuje jakos cyklicznie, jeżeli mnie przywróci do pracy na pods. pierwszego zaświadczenia to wątpię żeby potem dociekał w którym tygodniu jestem itd, jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Gość sawanna1

zawsze masz na tym zaświadczeniu pierwszy dzień ostatniej miesiączki jako date rozpoczecia ciąży, później nie trzeba nic donosić w którym tygodniu jesteś, ja na zaświadczeniu miałam tez date porodu i tydzień ciąży według usg wpisany konkrertnego dnia w którym akurat bylam na tym usg po zaświadczenie. bo nie wystarczy powiedzieć jestem w ciąży a miesiaczke milam wtedy i wtedy, lekarz robi usg by potwierdzić ciaze i na podstawie usg wypisuje zaświadczenie. u mnie było tydzień roznicy według usg, nikt się tego nie czepial to bo nie było potrzeby bo nie milam zostać zwolniona, pracodawca wtedy tylko bardziej potrzebowal wiedzieć kiedy mam termin porodu. ale w Twoim wypadku gdybys tak miała to wtedy moglby się pracodawca przyczepić ze przecież nie bylas w ciąży gdy Cie zwalnial, noi nie wiem jak z kwestia tych dwóch tygodni przed zaplodniniem czy w sadzie biora wogole pod uwagę to, bo ja bym brala pod uwagę fakt ze z chwila zwolninia nie bylas w ciąży,

Odnośnik do komentarza

Zaświadczenie otrzymałam w 8tc,było tam zaznaczone która ciąża i ja nie miałam terminu porodu tylko wyliczenie tygodni wg OM 7+2.zaświadczenie wydaje raczej położna i pisze wg OM a nie usg. Data z ust jest bardziej wiarygodna nieco później,bo w pierwszych pomiarach może być lekkie odchylenie. Jestem w kolejnej ciąży i nigdy nie miałam opisywanego terminu z usg. U mnie też większych różnic nie było,bo miałam regularne cykle.

Odnośnik do komentarza
Gość sawanna1

Olandia to zależy co jest potrzebne pracodawcy i co lekarz wypisze w takim zaświadczeniu, mojej ciąży nie prowadzila polozna , tylko lekarz ginekolog-poloznik, wiec ja miałam usg praktycznie na każdej wizycie, mój pracodawca potrzebowal mojego terminu porodu ponieważ musial na ten czas kogos za mnie zatrudnić, nie interesowalo go kiedy miałam ostatnia miesiaczke, termin z usg jest wiarygodniejszy i to wczesnego usg, wyliczone z ostatniej miesiączki to miałam tylko na 1 wizycie i wpisane w karte ciąży, wtedy tez miałam ogolny wywiad , potem wszystko było wpisane według terminu z usg, i termin milam z usg wpisany, zaświadczenie do pracodawcy dostałam w 7tyg, a na 1 wizycie bylam już w 5 tyg, powiedziano mi ze jeszcze nie mogą mi wyliczyć terminu porodu i nie mogą wypisac zaświadczenia. ciaza musi być widoczna, nie wystarczy powiedzieć ze jest się w ciąży i nasikac na test

Odnośnik do komentarza

Sawanna,położna nigdy nie prowadzi ciąży:))oczywiście prowadzi ją lekarz ,oczywiście ginekolog położnik...u mojego lekarza dokumenty,,recepty,l-4wypisuje położna.napisałam jak było u mnie,zawsze w czterech ciążach na zaświadczeniu miałam pisane datę wg OM,oczywiście mniej więcej pokrywające się z usg.kiedy była różnica np 2 dni nie brał tego pod uwagę.chyba,że byłaby to różnica 2 tyg...jak pisałam u mnie raczej oba terminy się pokrywały.i żaden pracodawca nie żądał innych zaświadczeń...nie wiem oczywiście jak byłoby gdybym miała wypowiedzenie,piszę jak było w moim przypadku. Mój pracodawca też zatrudnienia zastępstwo,ale nie do dnia porodu,tylko mojego powrotu,umowa na zastępstwo nie ma zaznaczonego terminu..

Odnośnik do komentarza
Gość sawanna1

ja nie szłam od razu na zwolninie lekarskie, więc pracodawca potrzebował zastępstwo od dnia mojego porodu, dlatego termin orientacyjny był ważny, ostatecznie poszłam na zwolninie chorobowe ale dopiero na początku 8 mies ciąży, w twoim przypadku pewnie poszłaś na zwolninie chorobowe od razu ledwo w ciąże zaszłaś więc Twój pracodawca od razu potrzebował zastępstwo aż do momentu Twojego powrotu, to całkowicie inna sytuacja, Ty miałas zaświadczenie o ciąży wraz ze zwolniniem lekarskim, a ja miałam zaswidczenie po to by pracodawca o ciąży wiedział noi po to by mi nie dawal 2 i 3 zmiany, koleznka ma jeszcze inna sytuacje bo ona nie potrzebuje poinformować o ciąży ani tez isc na zwolnienie lekarskie choć pewnie głownie to tez ma na celu, tylko chce odzyskac prace bo podpisala wypowiedzenie nie wiedzac ze jest w ciąży, tylko ze kolezanka nie była w tedy w ciąży faktycznie. bo jest cos takiego ze jeśli kobieta nie wie o ciąży a podpisze wypowiedzenie to wtedy jest ono nie ważne, ale trzeba być w tej ciąży, a ona faktycznie w ciaze zaszla już po podpisaniu wypowiedzenia, dlatego ważne jest dla niej to co lekarz wypisze jej na zaświadczeniu . oczywiście mogla tez w ciaze zajść przed podpisaniem wypowiedzenia, bo ciaza może być starsza, roznie bywa, ale w takich sytuacjach liczy się kiedy ona w ta ciaze zaszla i czy w niej była w dniu podpisania wypowiedzenia bo każdy myslacy pracodawca będzie wymagal od niej konkretnych rzetelnych informacji bo tak jak pisałam w 1 poscie mogla mieć ta miesiaczke 2 dni po podpisaniu wypowiedzenia a specjalnie mowic ze było to 5 dni wcześniej, ja bym nie uwierzyla jako pracodawca i rzadala potwierdzenia od lekarza który wykona usg, a z usg roznie wychodzi, 2 dni nie robi roznicy ale tydzień już tak

Odnośnik do komentarza

Nie sawanna,nie brałam l-4 wraz z zaświadczeniem o ciąży,jako pracownik mam obowiązek przedstawić takie zaświadczenie.natomiast co z tego,że poinformujesz pracodawcę,że np chcesz pracować do dnia porodu,skoro różnie bywa..możesz rodzić dużo wcześniej,może się okazać,że musisz od któregoś miesiąca leżeć...wyliczenia a życie to dwie różne sprawy.rozumiem o co chodziło autorce i napisałam jak było u mnie,bo tylko do tego mogę się odnieść.

Odnośnik do komentarza
Gość Sawanna1

A po za tym to nie jest tak że pracownicy wogole nie można zwolnić jeśli jest w ciąży. Bo jeśli pracodawca ma konkretne powody np kradzież albo lekceważenie swoich obowiązków lub tym podobne przyczyny zwolnienia to może taka pracownice zwolnić nawet jeśli jest ona w ciąży. Więc to czy ona wróci do pracy nawet jeśli się jej uda z tym zaświadczeniem jest też zależne od tego czemu została zwolniona.

Odnośnik do komentarza

z tego co przeszukałam neta to raczej wszyscy piszą że na zaświadczeniu powinno być napisane że początek ciąży jest liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, oczywiście jeżeli wiek ciąży by się różnił ten z usg a ten z OM to się bierze pod uwage ten z usg. Ale myślę że będzie wszystko ok i się zmieszczę w terminie, bo owulację miałam dokładnie 2 tygodnie po miesiączce , wiem to na pewno a cykle mam regularne

Odnośnik do komentarza
Gość Sawanna1

Napisałaś że u Ciebie potrzebował zastępstwa do dnia Twojego powrotu wiec dlatego uznałam że wzięłaś l4. No w każdym razie ja miałam przewidywany termin porodu wpisany na zaświadczeniu. Dokładnie napisane przewidywany termin. Nie było że termin tylko że przewidywany. I był obliczony według usg.

Odnośnik do komentarza

No mam nadzieję, kwestia jest też taka że liczę się z tym, że mi ginekolog nie wystawi tego zaświadczenia bo jest za wcześnie( myślę że jak pójdę do lekarza to będzie 5 tydzień i 3 dni) bo jeszcze np serce nie bije, ale może jak mu powiem że potrzebuję bardzo tego zaświadczenia to cos mi tam wypisze, dodam że idę prywatnie

Odnośnik do komentarza
W dniu 28/2/2018 o 9:02 AM, alicja123 napisał:

Witam, mam pytanie czy początek ciaży (na zaświadczeniu od ginekologa dla pracodawcy) datowany jest dokładnie na pierwszy dzień ostatniej miesiączki??Zostałam zwolniona z pracy i byłam w nieświadomej ciaży, bo podpisałam porozumienie rozwiązujące umowę o pracę 5 dni po pierwszym dniu ostatniej miesiączki w cyklu w którym prawdopodobnie jestem w ciązy. Każdy dzień ciaży jest dla mnie ważny bo tak będę mogła dalej dochodzić swoich praw, dziękuję za odpowiedź

Udało się dostać zawiadczenie ?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...