Skocz do zawartości
Forum

Jakie witaminy w ciąży?


Rekomendowane odpowiedzi

jejku pomyliłabym się w tych wszystkich co od któego trymestru, cała ciążę brałam mama dha premium, wyniki miałam bardzo dobre, czułam się ok i ne musiałam nic juz dodatkowego brać, odetchnełam z ulga ze nie muszę wsuwać ryb a sam zapach w ciązy mnie mdlił

Odnośnik do komentarza

to podziwiam że ktoś tyle tyh tabletek bierze, mi lekarz zalecil mama dha premiium, mam 2 tabletki dziennie i wszystkie witaminy mam dostarczone, jest tam i kwas foliowy i dha, witamina d3, magnez i inne składniki które w ciązy są potrzebne, cieżko by mi było samą dietą to uzupełnić bo pracuję ciągle i na zdrowe posilki czasu zbyt wiele nie mam

Odnośnik do komentarza

U mnie to samo :) Staram się w ogóle minimalizować ilość łykanych tabletek, więc mama dha pasuje mi idealnie, bo w jednej tabletce jest w zasadzie wszystko, czego trzeba aby uzupełnić zdrową dietę ciężarnej i karmiącej matki. No i po innych tabletkach było mi czasem trochę niedobrze, a tu, od początku brania, wszystko jest OK.

Odnośnik do komentarza
Gość Marikka12

W nowym roku planuję zajść w ciążę, konsultowałam się już z moim lekarzem, mówi, że nie ma żadnych przeciwwskazań i za 3 miesiące mogę odstawić antykoncepcję. Czytałam na forach, że już w okresie starania się o dziecko dobrze byłoby brać jakieś witaminy, później w ciąży też. Czy to jest konieczne? Jakie polecacie jeśli brałyście?

Odnośnik do komentarza
Gość agatka395

Powiedziałabym, że zwłaszcza witaminę D ;) Inne zalecane przez ptg składniki to kwas foliowy, kwasy DHA, jod i magnez. Czasami żelazo może się okazać potrzebne, ale to zalezy od wyników.
[reklama usunięta]

Odnośnik do komentarza

Suplementy :
- kwas foliowy
- żelazo
- witamina C
Dieta:
- orzechy laskowe migdały itd.
- siemię lniane codziennie pić
- soki typu Kubuś (witamina A i E)
- szpinak brokuły wiele zielonych warzyw
- ciemne pieczywo
- nabiał ( dobry, najlepiej eko jogurty)

Leki i witaminy w nadmiarze szkodzą bądźmy rozsadni we wszystkim

Odnośnik do komentarza

w ciąży najlepiej brać te witaminy, które poleci Ci twój ginekolog, bo przecież on najlepiej zna twój przypadek i to , czego potzebujesz. choć ogólnie można powiedzieć, że warto, żeby w jednej tabletce był, oprócz kwasu foliowego oczywiście, magnez, jod, witamina d i kwas dha.
[reklama usunięta]

Odnośnik do komentarza

W czasie ciąży zapotrzebowanie naszego organizmu na witaminy i minerały wzrasta, dieta jaką stosowałyśmy do czasu ciąży już nie wystarcza, więc musimy wzbogacić nasz jadłospis. W sieci znalazłam zalecane dzienne dawki witamin i minerałów dla pań w ciąży (jeśli lekarz nie zalecił inaczej!):

➡ kwas foliowy - 0,4 mg,

➡ żelazo - 26-27 mg,

➡ witamina D3 - 800-1000 µg,

➡ magnez - 6 mg na kg masy ciała (200-1000 mg),

➡ wapń - 1200 mg,

➡ jod - około 150 µg (WHO rekomenduje 250 µg),

➡ kwasy omega 3 - 200-300 mg,

➡ witamina A - 1 mg,

➡ witamina E - 15-19 mg.
Oczywiście, tak jak w reklamach skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą, gdyż nadmiar może być równie groźny jak niedobór!
[reklama usunięta]

Odnośnik do komentarza

Położne ze szkoły [reklama usunięta] kładą duży nacisk na kwas foliowy, który można znaleźć w zielonych warzywach(pietruszka, brukselka, sałata rzymska, szpinak,groszek zielony, kapusta włoska), strączkowych (ciecierzyca, soczewica, fasola) awokado , słonecznik, itp. Trzeba pamiętać, że przyswajalność witamin i minerałów z naturalnych źródeł jest o niebo wyższa aniżeli z preparatów chemicznych.

Odnośnik do komentarza

Zdrowa, zbilansowana i naturalna dieta powinna w części zaspokoić twoją i dziecka potrzebę na witaminy i minerały. Zapewne będziesz wspomagać się dodatkowo kwasem foliowym (brokuł, soczewica,kapusta włoska, brukselka, słonecznik, itp), wit.D czy też żelazem (orzechy, kakao, nasiona, kasze,pietruszka, brokuł, brukselka, itp), ale trzeba pamiętać, że naturalne witaminy są lepiej przyswajalne aniżeli sztuczne.
[reklama usunięta]

Odnośnik do komentarza

zelazo łatwo w jedzeniu znaleźć, trzeba tylko pamiętać żeby lączyć żelazo z witaminą c, wtedy lepej się wchłania, cytrusy watto jeść, nei czułam się dobrze po żelazie w tabletkach, dlatego gin kazał mi brać [reklama usunięta], hemogobinę miałam wysoką i ie było obaw o to że będę miałą anemię

Odnośnik do komentarza
Gość DietetykNaWalizkach

Podstawą jest suplementacja kwasem foliowym. Jego przyjmowanie jest bardzo ważne jeszcze przed poczęciem, bo wady cewy nerwowej wynikające z jego niedoboru pojawiają się około 4 tygodnia ciąży. W okresie jesienno-zimowym dobrze jest przyjmować również witaminę D (aczkolwiek najlepiej jeśli wcześniej zbadasz czy cierpisz na jej niedobór). Jeśli jesz mało tłustych ryb morskich to myślę, że warto włączyć suplementy zawierające kwasy omega-3. Co do innych składników to większość z nich dostarczysz stosując urozmaiconą dietę. Piszę to z perspektywy dietetyka, który zajmuje się poradnictwem żywieniowym dla przyszłych rodziców. Na mojej stronie piszę więcej o diecie płodności. Zapraszam ;)

Odnośnik do komentarza
Gość DietetykNaWalizkach

Myślę, że warto skonsultować się z lekarzem. Przyjmowanie suplementów na własną rękę, szczególnie w ciąży jest raczej niewskazane. Możesz źle dobrać dawkę, narazić się na interakcje z lekami/żywnością lub źle wybrać formę danego związku. Poza tym to jakie suplementy diety powinnaś przyjmować to bardzo indywidualna kwestia i należy dobrać je w zależności od Twojego stanu zdrowia, urozmaicenia jadłospisu, ewentualnych niedoborów. Większość składników można uzupełnić tak naprawdę dzięki urozmaiconemu jadłospisowi. Pracuję jako dietetyk kliniczny z przyszłymi mamami, więc jakbyś chciała wiedzieć więcej to zapraszam na moją stronę gdzie publikuję, m.in. darmowe artykuły na temat zdrowego odżywiania w ciąży ;)

Odnośnik do komentarza

to prawda warto konsultować przyjmowanie wszelkich witamin z lekarzem, bo to najpewniejszy sposób na to, że dostarczymy dziecko wszystkiego co potrzebne, mi lekarz powiedział ze aby uzupełnić braki na kwas foliowy to muszę jeść kilka kg szpinaku codziennie nie dałabym rady przejadać takich ilości więc zdecydowałam się na dodatkowe witaminy [reklama usunięta].

Odnośnik do komentarza
Gość halszkaa

Najlepiej poczytać sobie składy i wybrać taki suplement który ma wszystko to czego potrzebujesz bez sztucznych dodatków. nie wszystkie mamy np. zapotrzebowanie na żelazo albo magnez ale są też takie składniki które na pewno powinno się w tym suplemencie mieć jak witaminy D, omega 3, kwasy dha, kwas foliowy. Mama DHA Premium+ to wszystko ma. W koncu wiedziala moja lekarz co mi przepisuje

Odnośnik do komentarza
Gość monaliska9

Przed ciążą i w ciąży brałam te same witaminy mama dha premium. Najbardziej odpowiadał mi ich skład, nie miałam obaw, że coś przedawkuje. Wiedziałam, że dostarczam dziecku wszystko czego najbardziej potrzebuje. Calutką ciążę bardzo dobrze się czułam.

Odnośnik do komentarza
Gość Marccella

Przede wszytskim zanim zacnziesz się starać zacznij się lepiej odżywiać, ty i twoj partner. Dodatkowo trzeba brać kwas foliowy lub jakieś witaminy z kwasem foliowym właśnie. Ja brałam te same witaminy o których mówi eduska i byłam zadowolona. Lepiej brać przed ciążą niż potem czuć się źle albo mieć zle wyniki

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...