Skocz do zawartości
Forum

Marcóweczki 2016


Rekomendowane odpowiedzi

Dziewczyny to do poczytania czy warto zrobić to badanie w 1 trymestrze:)

11-13+6 tydzień ciąży

Badanie ultrasonograficzne w pierwszym trymestrze, popularnie określane jako BADANIE GENETYCZNE W I TRYMESTRZE, wykonywane jest pomiędzy 11+0–13+6 tygodniem ciąży. Ponieważ wiele kobiet nie miesiączkuje w sposób regularny, lub długość ich cyklu miesiączkowego odbiega od 28 dni*, najistotniejsza jest faktyczna wielkość dziecka – a ściślej jego długość ciemieniowo-siedzeniowa CRL – czyli odległość od czubka głowy do pośladków, i musi ona zawierać się pomiędzy 45-84 mm, na tej podstawie interpretowane są inne pomiary. *Tę informację także należy uwzględnić rejestrując się na badanie.

Na tym etapie rozwoju płodu oceniamy wstępnie budowę anatomiczną: budowę i wymiary główki (BPD), klatki piersiowej i brzuszka, kończyn górnych i dolnych (FL), budowę i przepływy w sercu, przewodzie żylnym i pępowinie, obecność żołądka i pęcherza moczowego, położenie kosmówki. Dokonujemy także oceny tak zwanych markerów genetycznych uwzględnianych w programie kalkulującym ryzyko: NB (kość nosowa), NT (przezierność karkowa), TV (przepływ w zastawce trójdzielnej w sercu), DV (przepływ w przewodzie żylnym), FHR (tętno płodu). Stwierdzone na tym etapie markery lub wady znacząco wpływają na kształtowanie się ryzyka urodzenia dziecka z aberracja chromosomalną.

Na tym etapie możliwe jest znaczne zwiększenie czułości testów przesiewowych do poziomu, który pozwala na wykrycie 95% płodów z częstymi aberracjami chromosomalnymi. W ty, celu do badania pobierzemy także Twoją krew w celu wykonania badania biochemicznego oceniającego stężenia określonych substancji, które to zmieniają się w ciąży w pewien określony sposób, a ich nieprawidłowe poziomy mogą zwiększać ryzyko istnienia chorób. Podobnie jak w przypadku markerów ultrasonograficznych, nie jest to diagnoza choroby, a jedynie określenie ryzyka ich występowania.

TEST PODWÓJNY (fβhCG + PAPP-A), test biochemiczny wykonywany pomiędzy 10 – 13+6 tygodniem ciąży, wykonywany zwykle równolegle z badaniem usg, czasami nawet wcześniej.

UWAGA: Jeśli Pacjentka zgłasza się do nas wcześniej i wielkość płodu nie spełnia kryteriów pomiaru markerów usg (CRL < 45 mm), ale wielkość płodu odpowiada wielkości 10 tygodnia ciąży, pobierzemy tylko krew i umówimy się na ocenę usg płodu za około 2 tygodnie.

Jeśli jednak Pacjentka zgłosi się na badanie później, tzn wielkość CRL płodu będzie większa niż 84 mm, to także istnieje możliwość wykonania badania przesiewowego usg i badania biochemicznego.

14-18 tydzień ciąży

Badanie ultrasonograficzne wykonywane w tym okresie ciąży, analogicznie jak w pierwszym trymestrze, ocenia prawidłowość rozwoju dziecka i umożliwia ocenę kilku markerów genetycznych.

Na tym etapie nie można już oceniać przezierności karkowej (NT), gdyż czułość i specyficzność tego markera po pierwszym trymestrze ciąży znacząco spada. W tym okresie badanie dziecka jest zwykle najtrudniejsze i ze względu na mniejszą specyficzność markerów jest mniej dokładne. Badanie w tym czasie jest także trudne technicznie głownie ze względu na ułożenie dziecka.

Istnieje także badanie biochemiczne , które można wykonać na tym etapie.

TEST POTRÓJNY (AFP,hCG,uE3) test biochemiczny z krwi matki wykonywany pomiędzy 14 – 18 tygodniem ciąży równolegle z badaniem usg. Czułość testu potrójnego jest znacząco niższa od testu podwójnego jeśli chodzi o wykrywanie zespołów genetycznych. Test ten pozwala natomiast wcześnie wykryć wady otwarte kręgosłupa u płodu.

Przy prawidłowym wyniku badań przesiewowych w I trymestrze, ten etap badań jest zwykle pomijany.

http://www.suwaczki.com/tickers/f2w3rjjgg4bapzcp.png

Odnośnik do komentarza

Ortoda - Ja też czekam na genetyczne termin mam na 9.09, jestem teraz wg Usg w 10 tyg. 3 dniu, wg OM to już chyba 11 się kończy. Jest spora rozbieżność i lekarka sama nie wiedziała jak to jest do końca.

Zu2ia - gratulacje! Co do moich obaw, że już nie mam objawów, jak zwykle niepotrzebne, wczoraj i dzisiaj to już konkretne wymiotowanie było...:(

A ja dziewczyny wyobraźcie sobie pracuję na pół etatu i jeszcze mam jazdy samochodem, bo przed porodem chcę odświeżyć prawko... Jakoś funkcjonuję, w sumie w domu chyba bym nie wyrobiła z nudów przynajmniej dzień szybciej mija. Ale upały mnie wykańczają...

Odnośnik do komentarza

Ja tez polecam baby design lupo. My dla starszego mielismy taki i teraz go tez bedziemy mieć. Gondola tylko szybko poszła w odstawke (jak mały miał 4mce) ale to dlatego ze on bardzo szybko rósł i tez dlatego ze nie chciał w niej jeździć ;) ale wózek świetny. Duży kosz na zakupy, spacerówka rozkładana na płasko i bardzo wygodny w prowadzeniu.

Teraz mamy sama spacerówkę - Nuna pepp luxx. Mała, lekka, zwinna i co najważniejsze po złożeniu zajmuje malutko miejsca.

http://www.suwaczki.com/tickers/f2wl2n0amowleixu.png
http://www.suwaczki.com/tickers/relg20mm17vkmfcs.png

Odnośnik do komentarza

Ja wcześniej miałam Jane Slalom Pro ale gondola latała mi przód/tył co bardzo mnie denerwowało, w lupo widziałam taki "stabilizator" gondoli ale musze to jeszcze zobaczyc na zywo ;)

My jutro pierwszy dzień w przedszkolu - wielki dzień mojego 3latka :D heh już przeżywam to jak sobie poradzi, jak się odnajdzie itp... aż nie mam ochoty go puścić... :(

http://www.suwaczki.com/tickers/f2w3vfxmrus1pbao.png

Odnośnik do komentarza

Dziewczyny, kamień z serca. Wczoraj mieliśmy genetyczne i wszystko dobrze. Lekarzowi wszystko się podobało chociaż badanie trwało krótko. Nie zlecił mi żadnych badań z krwi - myślicie że to dziwne? Mam 29 lat. Tętno dzidziuś miał 160 a podobno na 70% chłopak :) Zuzia- 163 to blisko ale górnej granicy normy i wg tych hmm przesądów - dziewczyna jak złoto. Ciekawe czy w naszym przypadku się nie sprawdzi :)

Odnośnik do komentarza

Ja tez bardziej wierze lekarzowi ale sam powiedział ze z tym chłopakiem to się jeszcze może zmienić. Ja mam już syna i myślałam że jak będę w ciąży to będę się napalac na core ale o dziwo tak się wczoraj ucieszyłam z tego ze być może będzie chłopak :) Chyba chciałbym brata dla starszego. Z tym ze to wszystko nie ma znaczenia - byle zdrowe. Zastanawiam się nad tymi badaniami typu Pappa.. Wole tego nie robić ale czy powinnam....

Odnośnik do komentarza

Wiórka, dobry artyluł :-)

Dziewczyny, pytałam się lekarza, czy to prawda, że po tętnie można rozpoznać płeć dziecka - dawno nie widziałam go tak rozbawionego, śmiał się naprawdę głośno po czym podziękował mi, że poprawiłam mu humor. Stwierdził, że jest to absolutnie niemożliwe, więc oczywiście bardziej jemu ufam niż temu zabobonowi.

Co do zakupów dla maluszka, zaczynam się rozglądać, choć uważam, że jest jeszcze trochę za wcześnie. Odkładam pieniazki na wydatki typu wózek, nosidełko itd bo to będzie najdroższe... Choć wczoraj skusiłam się w Lidlu na chusteczki nawilżane pampersa 4 szt za 18 zł, a termin ważności mają długi... ;-)

http://www.suwaczki.com/tickers/l22njw4zasudaiur.png

Odnośnik do komentarza

Staram się dużo czytać, jako że nie mam doświadczenia, to i wynajduję różne ciekawe artykuły :)

Od dwóch dni czuję się niesamowicie, wszystkie dolegliwości ustąpiły. Dzięki temu, że odkryłam co na mnie tak źle działało. Otóż miałam uporczywe bóle głowy, całe dni leżałam, mdłości niesamowite. Dostałam od mojej doktor skierowanie do neurologa, który oczywiście stwierdził, że wszystko jest ok i nie wie skąd te bóle. Tymczasem zaczęłam sobie zdawać sprawę z tego, że w momencie gdy wchodzę pełna sił i życia do domu (a mieszkamy z teściami) nagle opadam z sił i głowa boli. Otóż okazało się, że te wszystkie objawy wywołuje u mnie dym papierosowy- teściu pali w domu.
Dwa dni temu spakowałam się i pojechałam do moich rodziców, gdzie nikt nie pali. Mam masę energii, wszystko robię - piorę, sprzątam, gotuję :-) a narzeczony ma czas, by coś zrobić z tym fantem w naszym domu...

http://www.suwaczki.com/tickers/f2w3e6hhdd3mp59l.png

Odnośnik do komentarza

Cześć dziewczyny, podczytywałam trochę forum i postanowiłam dziś napisać. Jestem w połowie 13. tygodnia, termin mam na 11.03. Niestety wciąż nie czuję się najlepiej, ostatnie kilka dni bardzo męczył mnie kilkugodzinny ucisk w okolicach mostka po jedzeniu, byłam dziś u lekarza i powiedział, że to normalnie w ciąży, także trochę mi ulżyło. Któraś z Was miała coś takiego? Cały czas czekam na przypływ energii w drugim trymestrze... mam nadzieję, że już niedługo :) a USG mam w piątek, już się nie mogę doczekać, bo ostatnio widziałam Maleństwo w 7. tygodniu (lekarz nie ma aparatu do USG w gabinecie), więc trochę już się niecierpliwię. Zastanawiałyście się może nad jakimiś zajęciami sportowymi? Ja znalazłam niedaleko siebie gimnastykę dla kobiet w ciąży i chyba się skuszę - uprawiałam dosyć intensywnie sport przed ciążą, teraz mam zastój z racji samopoczucia, ale koniecznie chcę coś robić, zarówno ze względu na poród (podobno aktywność fizyczna znacznie go ułatwia i przyspiesza) i powrót do formy po.

http://www.suwaczki.com/tickers/zrz6io4p2e2irzwe.png

https://www.suwaczki.com/tickers/zpbn6iyesqoui9t8.png

Odnośnik do komentarza

Asia0507 dopiero pierwsze?? :) Oby się pokazało co tam ma zatem ;) Ja już miałam trzy usg, a dopiero 11 tydzień kończę :) 4 września mam kolejne, ale jeszcze nie zobaczę pewnie co tam między nóżkami groszka się kryje :p
Dopóki nie będzie porządku, zostaję u rodziców- gdy poczytałam jaki dym tytoniowy ma wpływ na groszka, aż za głowę się złapałam, że aż tak długo się męczyliśmy. Późno powiązałam fakty, a dymu starałam się unikać. Ale jak nafajczył w swoim pokoju, to przecież to wsiąka we wszystko :(

http://www.suwaczki.com/tickers/f2w3e6hhdd3mp59l.png

Odnośnik do komentarza

Wiorka88 masz racje, musi tesciu odzwyczaic palic sie w domu, teraz gdy jestes w ciazy oraz jak urodzi sie malenstwo trujace powietrze nie bedzie dobrze na Was wplywac. Niestety ja mam dopiero pierwsze,malo tego ani razu lekarz nawet nie dotknal mojego brzucha a o fotelu to ja nie wspomne. Mieszkam w Anglii a tu maja taka opieke, ze pozal sie panie boze. Ciaza nie zajmuja sie ginekolodzy tylko polozne, po 13 tyg sie idzie na pierwsze usg a do poloznej ide 22 wrzesnia a ostatnio bylam u niej 6sierpnia. Mam nadzieje, ze bedzie wszystko w porzadku. Pod koniec wrzesnia lecimy do Polski to ide prywatnie do lekarza dowiedziec sie o stan dzidzi

http://www.rodzice.pl/suwaczki/showticker/22431

Odnośnik do komentarza

No tak też słyszałam, że z opieką w trakcie ciąży w Eng jest nieciekawie. Za to ponoć warunki w szpitalu, jeśli chodzi o poród, dużo lepsze niż w Polsce - moje koleżanki bardzo sobie chwaliły.
Jesteśmy w trakcie budowy domu, dlatego też skazani trochę na łaskę rodziców - na razie. Dlatego też trochę głupio mi zwracać uwagę teściowi. :/ ale przecież tego świństwa wdychać nie będę i groszka truć.

http://www.suwaczki.com/tickers/f2w3e6hhdd3mp59l.png

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...