Skocz do zawartości
Forum

Wezwanie do orzecznika Zus w ciąży


Rekomendowane odpowiedzi

właśnie czytam, że ściągają podatek ja pierniczę nie dość, że ściągnęli mi 381 zł to jeszcze muszę zapłacić skl zdrowotne - przecież ten nasz kraj jest chory!!!!:)

A ten podatek będę mogła sobie w zeznaniu rocznym odliczyć z PIT-a w skarbówce?, bo jednak dość duży ten podatek. I jeszcze bez sensu , bo ja jestem na ryczałcie 3%, to dlaczego mi sciągają 18%?

Odnośnik do komentarza

Hej, hej! :) Nie wiem czy nie zdubluję pytania... no ale zaryzykuję :D

Na zwolnieniu jestem już prawie 4 msc, jakiś czas temu dostałam list z prośbą o dostarczenie brakujących dokumentów - dostarczone, potem list, że mam czekać na decyzję w sprawie pieniążków no i tutaj moje pytanie, a raczej pytania, dokładnie dwa : Kiedy mniej więcej powinnam dostać decyzję i czy rownież dostanę ją w formie listownej? I w jakiej wysokości , tak mniej więcej, będą wypłacane mi świadczenia z ZUS jeśli na umowie o pracę mam 5 000 zł?

Z góry dziękuję kobietki za odpowiedź! :)

Odnośnik do komentarza

magalena3 ja płaciłam ;

społeczne- 1116,50
fundusz pracy - 85,75
zdrowotne - 270,40

dochód brutto miałam wpisane 3500zł

i tak za 3 tygodnie L4 - brutto 2114( bez groszy) a netto co dostałam do ręki 1733zł ( bez groszy).Odliczyli mi podatek 381zł ;] i jeszcze trzeba zapłacić skł zdrowotne....

Carolineee - Zus ma 30 dni ( od dnia kiedy złożyłaś dokumenty)na wysłanie ci pieniędzy .Nie dostaniesz pozytywnej decyzji na papierze.Negatywne decyzje są listownie z tego co wiem. Ja dostałam po 28 dniach pieniądze, więc upomnij się.

Przykładowo; L4 dostałam od 1 - 21 lipca ... , 2 lipca zawiozłam do ZUS i oni mają 30 dni na wypłacenie mi pieniędzy albo wysłanie pisma, że takiego zasiłku nie dostanę. I mi się zgadza.

Jeśli chodzi o to ile dostaniesz to zależy jakie składki ci pracodawca wysyłał do ZUS i oczywiście minus podatek itp.

A ja mam pytanie; nie zawieszę działalności przez ten rok kiedy będę z dzieckiem( od porodu) i po roku będę chciała isc na urlop wychowawczy... to jak będą mi liczyć ten wychowawczy? Wiem, że jest warunek, że pół roku wcześniej przed urlopem wychowawczym powinnam odkładać składki społeczne, ale przecież ja na macierzyńskim płacę tylko zdrowotne to o co chodzi??

Odnośnik do komentarza

Mamali podatek wiadomo musisz odprowadzić wszystko w tej kwestii powinni Ci w Skarbowce wyjaśnić bo nijak się to ma do ZUS. Jeśli chcesz zawiesić działalność to w dniu porodu musisz podlegać ubezpieczeniu chorobowemu aby macierzyński dostać. Natomiast co do wychowawczego nie mam pojęcia wiem ze tu liczą dochód utracony w czasie w którym przebywać na nim chcesz co i jak to niestety nie pomogę bo ja nie zasilkowa niestety tylko dochodowa:)
Magdalena wysokość składek odprowadzanych w tym przypadku nie biorą pod uwagę a podstawę za jaką pracujesz wiec jeśli Twoja podstawa wynosi 3000 to na l4 masz prawo otrzymać zasiłek w wysokości 100% Twojej wypłaty.
Carolinee faktycznie ZUS od momentu wpływu l4 ma 30 dni na wypłatę zasiłku chyba że tak jak u Mamali trzeba coś wyjaśniać uzupełniać sprawa może się przeciągnąć i tak jak powyżej jeżeli masz 5000 podstawy taki wypłaconych powinien być zasiłek.
Mam nadzieje ze troszkę pomogłam.
Mamali zorientuj się w mopsie jak wygląda wychowawczy bo nie wiem czy ZUS go wypłaca naprawdę nie orientuje się:(

http://suwaczki.maluchy.pl/li-69168.png
http://suwaczki.maluchy.pl/li-69169.png

Odnośnik do komentarza

Mamali z tego co poczytałam to wychowawczy jest nieplatny chyba że na jednego członka rodziny kwota nie przekracza 500 zł z hakiem i jest wypłacana z budżetu państwa dla poratowania budżetu rodziny a więc wykazywana w ZUS a wypłacana z mopsu. Musisz się zorientować jak to będzie wyglądać w swoim miejscu zamieszkania:(

http://suwaczki.maluchy.pl/li-69168.png
http://suwaczki.maluchy.pl/li-69169.png

Odnośnik do komentarza

Pysiak dzięki, własnie muszę się zapytać , bo weszło jakies prawo w 2013, że przedsiębiorcy moga iść na wychowawcze ( wcześniej tylko matki na etacie)na 2 lata tylko muszą zawiesić działalność na te 2 lata.Składki emerytalne i rentowe płaci państwo , ale jak płaci się składki 6 miesięcy przed pójściem na wychowawczy i tu mnie dziwi jak mogę płacić społeczne jak na macierzyńskim płacę tylko zdrowotne. I własnie kobiety na etacie mają wyliczony dochód czy im nie przekracza a z własną działalnością nie wiem , pójdę i zapytam w przyszłym tygodniu to napisze.

Jak mi się nie będzie należał wychowawczy to uważam, że bezsensu płacić zdrowotne przez rok, jak mąż mnie i dzieci ubezpieczy na kopalni.

Pysiak czyli dopiero jak urodzę to mogę sobie firmę zawiesić a zasiłek na macierzyńskim i tak dostanę - dobrze rozumie?

Odnośnik do komentarza

mam jeszcze jedno pytanko... wczoraj dostałam kolejny list z zusu, firma jest własnością mojego szfagra, ostatnio zmieniłam nazwisko i zus poprosił o wyjasnienie czy jestesmy rodziną i czy mieszkamy razem- co troszke mnie zdziwiło. Mieszkam gdzie indziej, ale teraz zaczełam się zastanawiać czy pod względem prawnym szfagier jest dla mnie rodziną? Czy mam napisac w wyjasnienu, ze nie jestesmy spokrewnieni? Bo w sumie więzy krwi nas nie łączą, a jedynie jego brat jest moim mężem :) Dajcie znać bo nie mogę znaleźć nic o tym na internecie :(

Odnośnik do komentarza

Carolinee nie wiem jak to pismo wygląda ale zapewne zastanawiają się skoro masz to samo nazwisko jak szwagier i mieszkalibyscie pod jednym dachem a więc prowadzilibyscie wspólne gospodarstwo domowe a Ty zgłoszona jesteś z kodem 0110 czyli pracownik czy nie powinnaś mieć kodu 0570 jako współprowadzaca w sensie mysla ze to twój mąż;) wyjaśnij im ze to brat twojego męża i nie prowadzicie wspólnego gospodarstwa domowego bo mieszkasz w innym miejscu.

http://suwaczki.maluchy.pl/li-69168.png
http://suwaczki.maluchy.pl/li-69169.png

Odnośnik do komentarza

Skad ja wiem chodzi im jedynie o to zebyscie przypadkiem nie mieszkali i nie zyli na jednym garnku no bo by sie wtedy ich oszukiwalo :/ Moi rodzice mieli tez z tym problem bo jakto mąż pomaga żonie w pracy a nie jest w niej zatrudniony ale cóż tak jest w prawie ze pierwsze pokrewieństwo moze pomagać bez zadnej umowy o pracy czy innej a wiec albo odpisz im ze szwagier to juz nie jest pierwsze pokrewieństwo wiec mozesz u niego pracowac i razem nie mieszkacie albo jak masz blisko to odwiedz panie w Zusie lub zadzwoń :)

♥ Agatka 11.09.2014r. ♥
Nie mogłam zatrzymać Cię przy sobie, ale nigdy nie wypuszczę Cię z mojego serca...

♥ Nataszka 05.10.2015r. ♥

♥ Nadia 25.02.2020r. ♥

Odnośnik do komentarza

No właśnie też mi się wydaje, że chodzi o to, że jestem zarejestrowana jako pracownik, a oni chcą sprawdzic czy nie jestem spokrewniona z pracodawcą w tzw. pierwszej linii bo wtedy to się tam inaczej na to patrzy i inne składki itd.

Napiszę po prostu, że nie jestem spokrewniona z pracodawcą i nie prowadzimy razem gospodarstwa domowego tj. nie mieszkamy razem. I chyba powinno być dobrze :) Eh... i znów będzie trzeba czekać nie wiadomo ile na decyzję.. już zaczynam w to trochę wątpić, czy w ogóle wreszcie się zdecydują mi ten zasiłek wypłacić :( W czwartek mam wizytę i pewnie znów dostanę zwolnienie na miesiąc albo dwa, a jak nie dostane zasiłku za te miesiące co jestem na L4 to dopiero będzie `ubaw` ;(

Dziękuję za odpowiedzi! :*

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...