Skocz do zawartości
Forum

Problem z zaparciami


Smelcia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

moja 2-letnia córeczka w zasadzie od początku boryka się z zaparciami. Pókii była na piersi stolec był w zasadzie normalny ale pojawiał się żadko najczęściej co 10-14 dni. Od czasu przejścia na "żywienie stałe" bez wspomagania lekami potrafi się nie wypróżniać nawet 7 dni. Jesteśmy pod opieką poradnni gastroenterologicznej w badaniach wykluczono wady jelit (choroba Hirszprunga, dodatkowa pętla na esicy) jednak problem jest stale obecny. mała ma dość wysoki poziom wapnia (w górnych granicach normy lub minimalnie powyżej zależnie od badania) nasza Pani doktor gastroenterolog której pokazywałam jadłospis małej mów że w diecie nie jest za dużo wapnia. Magda je raczej mało jak na 2-latkę, waży 10 kg choć urodziłą się jako średnio duży noworodek 3650g. Nie dostaje ryżu ani gotowanej marchewki, staramy się podawać jej rózne owoce, ale nie zawsze chce jeść. Mleko modyfikowane lub kaszkę pszenno - mleczną dostaje 1 lub 2 x 180 ml zależy ile razy obudzi się w nocy. Dostaje do picia błonnik, do jedzenia też przemycamy błonnik (otręby do zupy, naleśniki z mąki mieszanej białej z pełnoziarnistą, makaron czasem zwykły czasem pełnoziarnisty, kasze gryczaną jaglaną pęczak) Moze Pani mogłaby nam coś doradzić co wprowadzićdo diety Magdy żeby poprawić jej perystaltykę, co poza nabiałem moze być przyczyna wysokiego poziomu wapnia we krwi. Jak dużo błlonnika moze dostać 2-latka (czy mogę dawać jej wyłączne makaron i pieczywo pełnoziarniste czy też jest to za duże obciązenie błlonnikiem dla 2-latki)?

Odnośnik do komentarza

Dzień dobry,

Domyślna dieta dla 2 latka to przede wszystkim dieta łatwostrawna zawierająca około 15 g błonnika. Najlepiej aby to był błonnik z warzyw, owoców, kasz (jaglana, kuskus, gryczana).
Jeżeli podaje Pani błonnik z apteki lub otręby to należy przypilnować dziecko aby dużo wypiła ponieważ jego nadmiar może zadziałać odwrotnie i poże powodować zaparcia. Lepiej z takiego z apteki zrezygnować.

Pierwsze co mi się skojarzyło to zaburzenia mikroflory jelit.
Proszę w aptece kupić probiotyk np. lakcid i rano podczas posiku i wieczorem podawać małej przez 1 tydzień, a po tym czasie tylko wieczorem.
Kolejne zalecenia to:
- podawać 2-3 suszone śliwki,
- koktajl bananowo - malinowy - do jogurtu naturalnego proszę dodać banan (zielono- żółty) i maliny lub truskawki i zmiksować - w tm daniu znajdują się zarówno probiotyki jak i prebiotyki.
- można podawać małej owsiankę na (gęsto) mleku mm z owocami np. maliny, truskawi, jagody, borórówki

Jeżeli mała oprócz zaparć ma suchą skórę można sprawdzić czy przypadkiem nie ma schorzeń tarczycy lub przytarczyc - badanie krwi.

Proszę do picia podawać w ciągu dnia 1 szklankę naparu z siemienia lnianego - 2 łyżki wsypać do gotujące się wody -200ml. Pogotować 1-2 minuty. Podawać ostudzone.
Można także wsypywać do zypy, 2 dania około 1 łyżeczki zmielonych ziaren lnu.
Proszę do surówek - marchewka+ jabłko, buraczki, dodawać 1 łyżeczkę oleju lnianego lub oliwy.

Po tygodniu - max 2 praca jelit powinna się ustabilizować. Proszę także przyilnować aby córka koniecznie wypijała 1 litr wody żródlanej np. Żywiec zdrój lub naparu z rumianu, suszu owocowego.

Proszę o informację jak poszło.

Odnośnik do komentarza

Bardzo dziekuję za odpowiedź. Spróbujemy. Probiotyki mała dostawała Dicoflor 30 na stałe nie dostaje ale od czasu do casu wracamy do tego. Błonnik do picia mamy zalecony przez lekarza i po jego wypiciu pilnuję żeby popiła. Jak ma gorszy dzień i słbiej pije to podaję połowę porcji ub wcale. Wspomniane przez Panią kasze córeczka dostaje, siemię lniane zmielone do zupy też. Samego pić nie chce. Mam jeszcze drobną wątpliwość co do koktajlu - słyszałam że banan działa zapierająco Magda uwielbia banany ale z racji swej przypadłosci dostawała sporadycznie, czy napewno mogę jej taki mus podać? Skórę ma raczej suchą ale TSH jest w normie (w marcu miała 2,5 w maju 4,2ulU/ml) miała też robione testy z krwi na gluten i inne alergeny pokarmowe wyszły ujemnie.
Z 1 l wody nie da rady na codzień jak ją mocno pilnuję (co chwila przypominam Madzia napij się))to max 600-700 ml jest w stanie wypić poza tym co w zupie.
Mam jeszcze jedno pytanie : czy 2 -latka może nie pić wogóle mm jeśli dostaje jogurty do picia? 4 dni temu odstawiłam jej nocne karmienie bo w ciągu dnia miała potem bardzo słaby apetyt. Apetyt się poprawił a ja zastanawiam się czy podawać jej mleko modyfikowane w ciągu dnia czy też z uwagi na wysoki Ca(w górnych granicach normy) z tego mleka zrezygnować. Magda dostawała MM w nocy i w ciągu dnia się nie domaga choć lubiła jego smak.

Odnośnik do komentarza

Dzień dobry,

Mleko modyfikowane jest wzboganace w witaminy i sole mineralne. Dostosowane jest do wieku dziecka i jego zapotrzebowania na składniki odżywcze.
Czy lekarz kazał ograniczyć podaż wapnia?

Banan w swoim składzie zawiera inulinę, która korzystnie wpływa na florę bakteryjną jelit, a tym samym na perystaltykę. Inulina i beta glukany są także w płatkach owsianych i one powinny znaleźć się w diecie dziecka, najlepiej rano lub wieczorem.
Proszę wprowadzić te koktajle bananow0 - malinowe, albo na jogurcie naturalnym lub kefirze i dodać np. 1 łyżeczkę oleju lnianego.

Czasem można wprowadzić suplementację diety - preparaty aloesu.
Do naparu siemienia lnianego, może Pani dolać srop owocowy - można jeszcze przygotować z malin.

Lakcid proszę wprowadzić, 2 x 1 fiolka przez 1 tydzień, a potem 1 fiolka na noc przez następny tydzień. Również oleje (lniany), albo nawet tran smakowy np. Mollers. są pomoce w zaparciach - dodać do jogurtu lub kaszki - 1-2 łyżeczki.
Tłuszcze mozna także wprowadzić w postaci nasion słonecznika - np. zmielony, lub ziarenka obrane, okolo 1/4 szklanki na dzień. Słonecznik zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E. Generalnie jest zdrowy. Czy Pani próbowała?

Przyczepiłabym się jeszcze tej tarczycy - zaparcia, sucha skóra, osłpałość, brak apetytu to objawy niedoczynności tarczycy. TSH u Pani córki wcale nie jest niskie - 4,2 (norma - 0,5 - 6,0 dla 2 latka). A martości ft4 i ft3 mogą być w normie. Może mała cierpieć na subkliniczną niedoczynność tarczycy. Skonsultowałabym się z endokrynologiem.

Ponadto czy Państo jedzą często ryby morskie? Najlepiej 2-3 razy w tygodniu tj. sola, morszczuk, dorsz? Może to być też niedobór jodu. Można go uzupełnić podając wodę z jodem np. Ustronianka z jodem i ją wprowadzić do diety córki.

Odnośnik do komentarza

Wapń Pani Doktor mówiła że dobrze byłoby obniżyć ale mówiła też ze z diety małej nie wynika żeby było co ograniczać w nabiale
Coś źle słyszałam nt banana ale jak tak ma sie sprawa to oczywiście koktajle spróbujemy :-)
Wiem że TSH nie jest niskie i dość duża różnica była pomiędzy badaniami zrobionymi w odstępie 2 miesięcy. Mamy w najbliższym czasie mieć określony poziom D3 - czy nie jest za wysoki mimo iż Magda nie dostaje D3 ponad to co w mleku i tranie. Nasza Pani gastroenterolog mówi że z tych wyników które są nie ma wskazań do skierowania do endokrynologa ale to co Pani pisze wydaje się sugerować konsultacje - najwyżej pójdziemy prywatnie, ale poczekam na wynik D3 -chyba lepiej mieć pełniejszą diagnostykę.
Tran dzieci dostają codziennie wieczorem łyżeczką do buzi w trakcie posiłku. Magda swoje 2,5 ml wypija chętnie.
Ryby najczęsciej 2 razy w tygodniu. Dicoflor (jeśli Lacid byłby lepszy mogę zmienic ale Dicoflor miałam w domu) już jej zaczełam z powrotem podawać wg schematu jaki Pani zaproponowała.
Słonecznik czasem daje jej ale ona niezbyt chce chrupać, daję do chleba jak piekę.

Odnośnik do komentarza

Słonecznik można zamiennie podawać z orzechami - laskowmi, włoskimi, pestkami dyni.

Konsultacja u endokrynologa napewno nie zaszkodzi.
Jeżeli ma Pani Dicloflor to proszę podawać małej wg schematu. Proszę także pamiętać że probiotyki należ przechowywać w lodówce, bo inaczej znacznie ich aktywność.
Probiotyki dobrze jest podawać w pkarmach zawierającch nabiał - ser biały, jogurt, kefir.

Proszę o informację za 3-4 dni jak mała się czuje.

Odnośnik do komentarza

Na początku było niby lepiej ale chyba była to kwestia większej ilości owoców niż zwykle później 2 dni mało owoców zjadła z piciem też było trochę gorzej i od wczoraj minimalne ilości stolca się pojawiły. jest strasznie uparta i jak nie chce owoców to nic jej nie przekona picie też będzie pić po kropelce jak nie chce, a potem jest problem.
Jestem na etapie szukania dobrego endokrynologa we Wrocławiu bo i tę sugestię na pewno sprawdzę.

Odnośnik do komentarza

Proszę stosować zalecenia, które wcześniej opisalam.
Błonnik bym odstawiała na rzecz otrębów owsianych - zawierają beta glutan - rozpuszczalny błonnik. Beta glutan można kupić w sklepie ze zdrową żywnością lub w aptece w kapsułkach. W przypadku córki, taką tabletkę przed podaniem nalezy rozpuścić. Beta glutan wykazjuje szereg działań prozdrowotnych - korzystnie wpływa na florę jelit, wzmacnia odporność, działa przeciwnowotworowo. http://pml.strefa.pl/ePUBLI/196/07.pdf

Podawała Pani lub czy zalecał lekarz laktulozę? http://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=498
Na pewno zapobiegnie zaparciom.
Pozdrawiam,
Aneta Kościołek

Odnośnik do komentarza

Z zaleceń się nie wycofuję. Błonnika od tygodnia córka nie dostaje- chciałam spróbować czy rzeczywiście nie daje to efektu przeciwnego do zamierzonego mimo pilnowania córci by po nim popiła przynajmniej tyle co zalecane przez producenta i dawania jej go "na raty". W tym błonniku który stosowaliśmy był właśnie beta-glukan z owsa+kultury probiotyczne + inulina.
Tekst linka
Magda dostaje też otręby owsiane do zupy.
Co do laktulozy nie w tym przypadku Magda dostaje laktulozę teraz w postaci Duphalacu - 11 ml. Przez jakiś czas dostawała Forlax (1/3 saszetki) ale dobry efekt dawał przez miesiac wiec wycofaliśmy bo jego i tak długo dawać nie można. Miała też do laktulozy (wtedy 7,5 ml Duphalacu) dodawany Debridat (2x 5ml) ale też poprawy nie było. Wszelkie leki Magdzie zaleca lekarz nie są to specyfiki podawane przeze mnie na własną rękę.

Odnośnik do komentarza

Mam nadzieję że córeczkę endokrynolog dobrze zdiagnozuje.
Bo te zaparcia dość długo trwają.

Próbowała Pani podawać małej do picia wodę z miodem i cytryną? 1 yżeczka miodu (np. spadziowy, lipowy) rozpuszona w pół szklanki wody np. mineralna + 1 łyżka soku z cytryny. Najlepiej na noc. Cukry fermentują w jelitach i naturalnie zwiększają perystaltykę jelit.

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza

kiedyś próbowałam ale dawalam rano, sprobuję wieczorem. Zaparcia trwają długo a to nie ułatwia bo jej robienie kupy źle się kojarzy. Na pewno częściowo jest to w tej chwili problem psychiczny bo czasem jak zje dużo owoców i pije wiecej niż zwykle to sam stolec jest luźniejszy ale ona i tak nie robi np 2-3 dni a potem jest go ogromna jak na taką malutką dziewczynkę ilość. Gastroenterolog mówi że niestety może też być problem naturalnie wolnego pasażu jelitowego, ale nim uznam że "taka uroda" córeczki musze sprawdzić wszystkie ewentualności i mocno liczę na dobrą diagnozę endokrynologa.

Odnośnik do komentarza

D3 wyszło w normie ale niskie 33,9 ng/ml przy normie 30-100. mamy zalecone 2 łyżeczki tranu. Z ustaleniem stałej pory "robienia kupy" bo mała jest strasznie uparta siada na nocnik kiedy chce w innym czasie jest awantura nie chcę jej trzynmać tam na siłę bo jeszcze siku też przestanie wołać.
czy te wlewki są dostępne jeszcze gdzieś? Niestety na stronie przez Panią podanej jest ich brak

Odnośnik do komentarza

Dzień dobry,

Mam nadzieję że córka już się troszeczkę lepiej czuje i łatwiej wypróżnia.

Melilax przeznaczony jest do leczenia zaparć mechanicznych u dzieci (od 1 miesiąca życia), młodzieży i osób dorosłych (w tym kobiet w ciąży i karmiących piersią). Melilax uwalnia jelito i chroni błonę śluzową odbytu dzięki dobroczynnemu działaniu kompleksu miodów spadziowych i nektarowych, aloesu zwyczajnego i ślazu dzikiego. Ten innowacyjny preparat stanowi idealne rozwiązanie dla osób mających problemy z wypróżnianiem, cierpiących na hemoroidy i szczeliny odbytu oraz nadwrażliwość trzewną.
Melilax Pediatric to mikrowlewka (mikrolewatywa), która wykazuje zrównoważone działanie wypróżniające i ochronne. Produkt przeznaczony jest dla osób, które cierpią na zaparcia wynikające z zablokowania stolca w ostatnim odcinku jelita grubego i osób z uczuciem niepełnego wypróżnienia. Melilax wspomaga usuwanie i powoduje łatwiejsze oddawanie stolca. Dodatkowo chroni i łagodzi błonę śluzową odbytu, która w przypadku występowania zaparć szybko ulega podrażnieniu.

jest dostępna w niektórych aptekach internetowych np.
1. http://aptekadlabliskich.pl/do/item/17670/MELILAX-PEDIATRIC-mikrowlewka-dla-dzieci-6-sztuk-p

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Miałam podobny problem z 5 latkiem. W nacie wyczytałam wiele artykułów i wpadałam na fora o błonniku. Polecono mi odrobinę (do łyżeczki dziennie) zmielonego błonnika do posiłku. Szukałam pod kątem najnaturalniejszych produktów, bo internet jest pełny "błonników". Trafiłam na Mapę Zdrowia. Przebadane naturalne nasiona(żaden dziwny proszek) . Polecono mi tam najpierw konsultację z pediatrą. Miłe zaskoczenie-nie wcisnęli od razu. Po tygodniu zamówiłam opakowanie. Teraz syn ma na bieżąco mielony a ja piję w formie niezmielonej ;-) Zaparcia minęły (mi doskwierały hemoroidy po porodzie) a pojawiła się energia i uśmiech. Polecam!

Odnośnik do komentarza

Witam opisze w skrocie.Synek ma 6 lat dlugo juz mamy klopoty z wyproznianiem nie zalatwia sie po 7 ,8 dni.Ostatnio mial robiona lewatywke w szpitalu,zrobili usg brzuszka i wyszlo ok.Po szpitalu zalatawial sie ladnie codziennie a potem co dwa dni,niestety problem wrocil i stad moje pytanie czy moge mu zrobic wlewke Melilax na noc ? Poniewaz w dzien nie da sobie nic zrobic prosze o odpowiedz Dziekuje

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...