Skocz do zawartości
Forum

Nietolerancja laktozy, kiedy wracać do zwykłego mleczka?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nie znalazłam na forum żadnego tematu o nietolerancji laktozy więc założyłam ten wątek.
Moja córcia, za 2 dni skończy 4 miesiące, ok 7 tyg. temu dostała biegunkę, lekarza (irlandzcy) jak jeden mąż twierdzili, że to wirus i trzeba przeczekać, gdy biegunka trwała i trwała i nic nie wskazywało na to, że ma przestać, stwierdziłam, że to chyba nie wirus (bo żadnych innych objawów Mała nie miała, do tego była pogodna i miała apetyt), postanowiliśmy z mężem zmienić mleczko na takie bez laktozy. I okazało się to strzałem w 10-tkę. Kupki po ok. 2 tyg. wróciły całkowicie do normy. Obecnie córcia jest 5 tyg. na tym mleczku i tak myślę, kiedy moglibyśmy wrócić do mleczka wcześniejszego, czyli tego z laktozą. Położna mówiła nam, żeby być na mleczku bez laktozy ok. 6 tyg.

Czy ktoś miał podobną sytuację ze swoim maluszkiem? Mogę już wrócić do tego zwykłego mleczka?

Do mleka z laktozą będę wracać stopniowo, mieszając je z mlekiem bez laktozy, czyli najpierw będę dodawać po jednej miarce laktozowego, do czterech bez laktozy i tak dalej stopniowo.

Odnośnik do komentarza

Szanowna Pani,

Nietolerancja laktozy może być pierwotna - brak enzymu laktazy, który rozkłada cukier mleczny laktozę.
Wtórna nietolerancja laktozy może wystąpić u dzieci i dorosłych z celiakią lub po zatruciu pokarmowym (wirusowym, bakteryjnym). Stan zapalny ścian jelit, powoduje zmniejszenie wydzielania enzymu - laktazy.

W przypadku nietolerancji wtórnej zazwyczaj wyeliminowanie z diety laktozy cofa objawy nietolerancji. Po 2 miesiącach robi się test prowokacyjny - podaje się produkt zawierający laktozę sprawdza czy nie wystąpią objawy nietolerancji (bóle brzucha, wzdęcia, cuchnące biegunki).

U Pani minęło już 2 miesiące od wyeliminowania z diety mleka z laktozą więc można spróbować podać mleko go zawierające.

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...