Skocz do zawartości
Forum

Wrzesień 2013


Gość IWA23

Rekomendowane odpowiedzi

_Alfa_
Standardowo u mnie np lekarz robi usg genetyczne, sprawdza tam właśnie przezierność i nosek, to też wyklucza choroby, a prenatalne kosztuje dodatkowo i tam robię właśnie więcej badań, u mnie to kosztuje koło 300zł. To nie to samo co zwykłe usg - czyli jedno z 3 w czasie ciąży jakie się robi. Bo to jest pierwsze, drugie połówkowe i trzecie pod koniec ciąży. Prenatalne robi się już na własny koszt, a wskazane jest chyba po 35rż.. O ile dobrze pamiętam. Ja np tego nie robiłam. Jak na takim usg coś wychodzi to właśnie amniopunkcję robią :)
Czyli to dwa inne badania - jedno można prywatnie lub w ramach nfz robić, prenatalne robi się dodatkowo. Mam nadzieję, że ciut pomogłam :D

W czasie ciąż te 3 obiowiązkowe to są pierwsze 2 właśnie usg genetyczne a nie zwykłe.
I robiąc tą przezierność karkową (usg genetyczne,jest ono obowiązkowe nie ważne czy chodzisz prywatnie czy na nfz) i jak na nim wyjdzie coś nie tak to w tedy też mogą wysłać na dokładne badania testy i inne.

Odnośnik do komentarza

iwonek
heeh, alfa, ja i tak nadal nie rozumiem:hahaha: jakie inne parametry na tym prenatalnym usg badają? i wtedy jakie choroby wykluczją?
a amniopunkcję moga co najwyżej zalecić;)

kasiajas, ja nie mam, ale cały czas spię na brzuchu, zobaczymy jak długo jeszcze będzie tak można;)

Hahha prenatalne jest dokładniejsze :D Genetyczne czy prenatalne, chyba chodzi o to samo, ważne że to coś innego niż to zwykłe :D Ach to nie wiem jak tłumaczyć, popytajcie lekarzy, kiepsko mi chyba idzie :sofunny:

Odnośnik do komentarza

iwonek
heeh, alfa, ja i tak nadal nie rozumiem:hahaha: jakie inne parametry na tym prenatalnym usg badają? i wtedy jakie choroby wykluczją?
a amniopunkcję moga co najwyżej zalecić;)

kasiajas, ja nie mam, ale cały czas spię na brzuchu, zobaczymy jak długo jeszcze będzie tak można;)

Te usg na prenatalnym to jest to samo co przezierność karkowa badają to samo wykluczją te same choroby z tym ,że w gabinetach co zajmują się badaniami prenatalnymi mają nowsze sprzęty i mogą dokładniej określić parametry.

Odnośnik do komentarza

_Alfa_
iwonek
heeh, alfa, ja i tak nadal nie rozumiem:hahaha: jakie inne parametry na tym prenatalnym usg badają? i wtedy jakie choroby wykluczją?
a amniopunkcję moga co najwyżej zalecić;)

kasiajas, ja nie mam, ale cały czas spię na brzuchu, zobaczymy jak długo jeszcze będzie tak można;)

Hahha prenatalne jest dokładniejsze :D Genetyczne czy prenatalne, chyba chodzi o to samo, ważne że to coś innego niż to zwykłe :D Ach to nie wiem jak tłumaczyć, popytajcie lekarzy, kiepsko mi chyba idzie :sofunny:

Ale nie ma zwykłego usg.
Jeśli chodzisz prywatnie i masz co wizytę usg to np 8tc czy 16 możesz powiedzieć,że masz zwykłe usg,ale jeśli lekarz robi 3 obowiązkowe to nie są zwykłe bo pierwsze 2 sa genetyczne aby określić przeziorność karkową i wykluczyć choroby,ewentualnie ostatnie 3 może być zwykłe bo ono tylko określa wagę.

Odnośnik do komentarza

Kochana masz tu dwa linki - na to co na trzech badaniach tych podstawowych usg w ciąży się robi i na to co robi się przy genetycznym, może to pomoże :D
Badania USG w czasie ciąży - Ciąża - Strona internetowa Fundacji Rodzić po Ludzku
Badania USG ť USG genetyczne
Ale się w temat wkręciłam, spadam już :sofunny:

Odnośnik do komentarza

Badanie genetyczne to inaczej obowiązkowe USG, które wykonuje się 3 razy w czasie ciąży. Lekarz na podstawie określonych wymiarów dziecka może stwierdzić, czy rozwój następuje prawidłowo i wykluczyć niektóre choroby. Jeśli w tych badaniach wyjdzie coś nie tak, zleca się badania prenatalne, tzw. test PRISCA, jest to USG połączone z badaniami krwi. Badania te powinno się też wykonać zawsze u kobiet po 35 roku życia, bo wtedy jest większe ryzyko wad u dziecka. Jeśli PRISCA pokaże ryzyko wystąpienia wad u dziecka, można robić amniopunkcję, czyli badania wód płodowych.

Opis badania:

Prenatalne badania przesiewowe wykonywane w I i/lub II trymestrze ciąży.


Znaczenie kliniczne:

PRISCA jest to nieinwazyjne, przesiewowe badanie prenatalne wykonywane w I i lub II trymestrze ciąży określające ryzyko wystąpienia abberacji chromosomowych. Prawidłowo wykonane przesiewowe badanie prenatalne obejmuje: wywiad lekarski (dane ciężarnej jak wiek, masa ciała, czynniki ryzyka i inne), USG płodu, badania biochemiczne. W efekcie lekarz prowadzający otrzymuje raport i podejmuje decyzję o dalszym postępowaniu (inwazyjne badania prenatalne).

Wykonanie raportu PRISCA wymaga wykonania określonych badań biochemicznych w ściśle określonym czasie:

I. w pierwszym trymestrze ciąży (8-13 tydzień):
oznaczenie stężeń osoczowego białka ciążowego PAPP-A oraz wolnej podjednostki beta ludzkiej glikoproteiny kosmówkowej fbeta hCG we krwi kobiety ciężarnej.
Badania w pierwszym trymestrze ciąży (8-13 tydzień) zalicza się do badań wykonywanych głównie w kierunku trisomii 21. chromosomu (zespół Downa).

II. w drugim trymestrze ciąży (14-22 tydzień):
oznaczenie stężeń alfa-fetoproteiny AFP, podjednostki beta ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej hCG, niezwiązanego estriolu uE3.
Badania w drugim trymestrze ciąży zalicza się do badań przesiewowych wykonywanych w kierunku trisomii 21 chromosomu (zespół Downa), trisomii 18 chromosomu (zespół Edwardsa) oraz wad cewy nerwowej.

Istnieje również możliwość wykonania testu zintegrowanego, który obejmuje oznaczenie stężeń: PAPP-A, fbeta hCG, hCG, AFP i uE3.

http://www.suwaczki.com/tickers/8p3oskjopyqtyq7g.png

Odnośnik do komentarza

Iwuś ja na nfz miałam tylko 3 badania. Dostałam też skierowanie na genetyczne do poradni, ale ginka zaznaczyła, że to jest dodatkowe i mogę skorzystać jeśli chcę, też płącę wtedy za to. Nie skorzystałam i w ramach nfz miałam 3 badania, raz sama zrobiła usg ale to nie było takie, które wpisała w kartę. Ot takie dla oka :) Osobiście w 25 tygodniu byłam prywatnie na usg, ale to też nie było żadne genetyczne.

Odnośnik do komentarza

_Alfa_
Kochana masz tu dwa linki - na to co na trzech badaniach tych podstawowych usg w ciąży się robi i na to co robi się przy genetycznym, może to pomoże :D
Badania USG w czasie ciąży - Ciąża - Strona internetowa Fundacji Rodzić po Ludzku
Badania USG ť USG genetyczne
Ale się w temat wkręciłam, spadam już :sofunny:

Sorry ale to jest jedno i to samo,te usg w 11-13tc to jest robione zawsze czy na nfz czy prywatnie tylko w tym artykule usg w czasie ciąży jest nazwane przesiewowe a w tym drugim artykule nazwane usg genetyczne,ale bada się to samo.

Odnośnik do komentarza

iwonek
To w takim razie od lekarza chyba zależy - mam nagranie z usg i właśnie tam pomiary robił jak w tym opisie genetycznego.

No ja mam tak jak ty iwonek,też miałam usg genetyczne na jednej z wizyt i moja koleżanka co chodziła na nfz też miała ,to wychodzi ,ze niektórzy chcą zarobić i wysyłają prywatnie ;)

Odnośnik do komentarza

_Alfa_
Ech no mi ginka na wizycie mówiła coś innego :)
Dobra nie wtrącam się, bo każdy ma inny pogląd, nie ma sensu się spierać, bo jak to baby - możemy się pokłócić :D

Ja teraz idę 21 lutego na wizytę to już będzie 12tc i będę miała te badanie i zobaczę gdzie on w karte wpisze w tedy ci powiem i sprawdzisz czy ty też masz wpisane takie parametry.

Odnośnik do komentarza

Tzn mi też sprawdzał nosek i przezierność, mam zdjęcia, wszystkie pomiary. A z tego co wiem to w szpitalu jest ta poradnia genetyczna i tam można to robić - znajoma takie robiła, ja nie. Nie wiem, może jest tak jak piszesz, może to jest to samo, ja zawsze słyszałam, że to jest badanie, które możemy wybrać dodatkowo, a jeśli nie to robimy zwykłe, a po 35rż jest to obowiązkowe właśnie. Wiesz, każdy mówi coś innego, ale pewnie chodzi nam o to samo :)

Odnośnik do komentarza

IWA23
_Alfa_
Ech no mi ginka na wizycie mówiła coś innego :)
Dobra nie wtrącam się, bo każdy ma inny pogląd, nie ma sensu się spierać, bo jak to baby - możemy się pokłócić :D

Ja teraz idę 21 lutego na wizytę to już będzie 12tc i będę miała te badanie i zobaczę gdzie on w karte wpisze w tedy ci powiem i sprawdzisz czy ty też masz wpisane takie parametry.

A to weź się z ciekawości spytaj. Bo pewnie będzie to samo, ale mam koleżankę która jest 3tyg wyżej w ciąży i ona miała te badania (te płatne), wydaje mi się że to jest po prostu precyzyjniejsze badanie. O to mi chodzi.

Odnośnik do komentarza

Dziewczyny mnie gin na badanie prenatalne też wysyła gdzie indziej - do Szczecina.

http://www.suwaczki.com/tickers/65vq786iklsvuww1.png
http://www.suwaczki.com/tickers/cb7w43r8253bs8l9.png
09.11.2012 :angel_star:Wiem, że jesteś tam
Nie widuję Cię, lecz wiem, że jesteś tam
Cały dzień i noc ktoś puka do Twych drzwi
Każdy chciałby wiedzieć jak ma dalej żyć.
Wiem, że jesteś tam
Dla każdego zawsze musisz znaleźć czas
I choć nigdy o nic nie prosiłam Cię
Dzisiaj proszę bez kolejki przyjmij mnie .

Odnośnik do komentarza

_Alfa_
Tzn mi też sprawdzał nosek i przezierność, mam zdjęcia, wszystkie pomiary. A z tego co wiem to w szpitalu jest ta poradnia genetyczna i tam można to robić - znajoma takie robiła, ja nie. Nie wiem, może jest tak jak piszesz, może to jest to samo, ja zawsze słyszałam, że to jest badanie, które możemy wybrać dodatkowo, a jeśli nie to robimy zwykłe, a po 35rż jest to obowiązkowe właśnie. Wiesz, każdy mówi coś innego, ale pewnie chodzi nam o to samo :)

To jest to samo :):)
A te w poradni to poprostu wydaje mi się jest dokładniejsze bo jak ona się tym zajmuje to i sprzęd ma lepszy,który sprawdzi nawet przepływy łożyska :):)

Odnośnik do komentarza

IWA23
_Alfa_
Tzn mi też sprawdzał nosek i przezierność, mam zdjęcia, wszystkie pomiary. A z tego co wiem to w szpitalu jest ta poradnia genetyczna i tam można to robić - znajoma takie robiła, ja nie. Nie wiem, może jest tak jak piszesz, może to jest to samo, ja zawsze słyszałam, że to jest badanie, które możemy wybrać dodatkowo, a jeśli nie to robimy zwykłe, a po 35rż jest to obowiązkowe właśnie. Wiesz, każdy mówi coś innego, ale pewnie chodzi nam o to samo :)

To jest to samo :):)
A te w poradni to poprostu wydaje mi się jest dokładniejsze bo jak ona się tym zajmuje to i sprzęd ma lepszy,który sprawdzi nawet przepływy łożyska :):)

A no no i wracając do postu pierwszego z pytaniem o te wszystkie usg wydaje mi się, że Marcelinna właśnie miała na myśli to dokładniejsze usg :D To, które sprawdzi wszystko od a do z :D Uff :smile_jump:

Odnośnik do komentarza

IWA23
_Alfa_
Tzn mi też sprawdzał nosek i przezierność, mam zdjęcia, wszystkie pomiary. A z tego co wiem to w szpitalu jest ta poradnia genetyczna i tam można to robić - znajoma takie robiła, ja nie. Nie wiem, może jest tak jak piszesz, może to jest to samo, ja zawsze słyszałam, że to jest badanie, które możemy wybrać dodatkowo, a jeśli nie to robimy zwykłe, a po 35rż jest to obowiązkowe właśnie. Wiesz, każdy mówi coś innego, ale pewnie chodzi nam o to samo :)

To jest to samo :):)
A te w poradni to poprostu wydaje mi się jest dokładniejsze bo jak ona się tym zajmuje to i sprzęd ma lepszy,który sprawdzi nawet przepływy łożyska :):)

mi tez te przepływy badał :D jesli o tym samym mówimy;) czy jakeiś naczynia nie są przełożone, bo się naczytałam o tym:Szok:

A może to prenatalne jest w połączeniu z innymi testami z krwi??

http://lbdf.lilypie.com/zF4dp1.png

http://lb2m.lilypie.com/rqmhp1.png http://lb4m.lilypie.com/Qkwup1.png

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...