Skocz do zawartości
Forum

Żelazo


martyna30

Rekomendowane odpowiedzi

dzien dobry
moj synek jest karmiony piersią wyłącznie
pomijając że ma 5 miesięcy i jeszcze się nie przewraca z brzuszka na plecki i odwrotnie (no chyba że przez przypadek), to rozwija się raczej prawidłowo.
Jest duży jak roczne dziecko. Przy ur ważył 3400, obecnie jakies 10kg
Do konsultacji kardiologicznej potrzebna była morfologia i żelazo, którego poziom wynosił 55 lekarka zaleciła zupki i wtedy zaczynał się ten 5 miesiąc. Trochę się z nimi wstrzymałam, bo ponoć dzieci karmione piersią nie powinny mieć tak szybko wprowadzanych pokarmów, a po za tym czy w marchewce i później ziemnaku jest zelazo? miesko i jajko można dopiero po 7 miesiącu. Jednak (pod koniec 5 miesiąca) zaczełam podawać marchewkę przetartą. Dziecko je ją bardzo chętnie ale nie daję jej za dużo, tylko kilka łyżeczek ale ma po niej wzdecia, pręzy się i płacze na wieczór. Dałam przez 3 dni i tak było, dwa dni nie dałam i było oki. Dzis znowu dałam i też takie objawy się pojawiły. Czy to znaczy że jeszcze za szybko na wprowadzenie pokarmów?
Jaki wpływ ma na jego rozwój taki niedobór żelaza, bo generalnie jest póki co na moim mleku tylko?

Odnośnik do komentarza

Witam,

Troszkę Pani namieszała.
Z postu stwierdzam iż dziecko ma 5 miesięcy i jest karmiony piersią, waży 10 kg i lekarz stwierdził niedobór żelaza. Po podaniu dziecku marchewki dziecko ma wzdęcia.

Dziecku karmionemu piersią w zależności od rozwoju można wprowadzać pokarmy od końca 4 miesiąca życia. Najlepiej zacząć od jabłuszka, gotowanej marchewki, natka pietruszki, ziemniaczka potem wprowadzić dynie (teraz jest sezon), buraka.

Jeżeli po gotowanej marchewce występują wzdęcia proszę ją odstawić na jakiś czas na miesiąc.
W marchewce oraz ziemniaku znajdują się małe ilości żelaza:
100g surowej marchwi to 0,4mg
100g surowego ziemniaka 0,9mg.
To są znikome ilości słabo przyswajalnego żelaza.

Wartości prawidłowe dla żelaza wynoszą następująco:
u dzieci do 6 mies.ż. -36 a 156 µg/dl,
u dzieci powyżej 6 mies.ż. - 43 a 184 µg/dl,

We krwi Pani synka oznaczono 55, czyli dolną granicę.

Jest kilka sposobów poprawienia tej wartości:
1. Wprowadzić do diety dziecka - mięso z indyka (gotowana bez przypraw pierś z indyka), lub królika w ilości około 2 łyżeczek, które należy podawać z warzywami gotowanymi - ziemniak, marchewka, (spróbować buraka od 6miesiąca) oraz surową zmiksowaną natką pietruszki.
2. Wzbogacić dietę mamy, czyli swoją w mięso czerwone najlepiej wołowina (polędwica wołowa) lub indyka, natkę pietruszki, czerwoną paprykę, dynie oraz buraki i marchewkę.
3. Kontrolować poziom żelaza we krwi maluszka i w razie potrzeby lekarz przepisze żelazo w kropelkach.

Poziom żelaza jest bardzo ważny, ponieważ warunkuje prawidłowy rozwój dziecka. Wchodzi w skład hemoglobiny, która transportuje tlen. W przypadku niedoboru żelaza, może dochodzić do niedotlenienia komórek, a tym samym upośledzać rozwój.

Pani synek w wieku 5 miesięcy waży 10kg, a to jest dość sporo, co więcej może negatywnie wpływać na rozwój dziecka. Aby wzmocnić u dziecka napięcie mięśniowe, można w ramach zabawy wykonywać ćwiczenia rehabilitacyjne wzmacniające mięśnie np. turlanie, kładzenie na brzuszku.

Odnośnik do komentarza

dziękuję
odstawiłam marchewkę na dwa dni, podałam znowu i jeden dzien były wzdęcia ale później ok
marchewkę daję gotowaną i zmiksowaną blenderem
marchewka plus ziemniak nie smakowała
zrobiłam marchewkę plus korzeń pietruszki (ale chyba powinnam natkę?) ale zjadł z apetytem
poziom żelaza jest w dolnej granicy ale sie w niej miesci wiec chyba narazie o skutki niedoboru nie muszę się martwić?
moje dziecko ma właśnie wzmożona napięcie mięsniowe i jest rehabilitowane jak też w domu go turlam codziennie na jakiś czas kładę na brzusiu
generalnie dobrze się rozwija tyle że dopiero sporadycznie przękręci się z plecków na brzusio i rzadziej odwrotnie, ostatnio "zauważył" że ma nóżki.
skonczył 5 miesięcy

Odnośnik do komentarza

Natka pietruszki jest lepsza, gdyż zawiera spore ilości witaminy C.
Można dodawać około 3 gałązki do takiej masy jak Pani przygotowała z marchewki i korzenia.
W przyszłym tygodniu proszę sprawdzić reakcje maluszka brokuły, które można połączyć z innym warzywami np. marchewką, pietruszką, czy ziemniakiem.
Dobrze na układ nerwowy wpływają kwasy tłuszczowe omega -3. Najlepsze ilości występują w oleju lnianym lub oliwie z oliwek.
Dziecko pijąc mleko mamy, która spożywa te oleje uzupełniając w nie swój organizm, w przeciwnym wypadku mogą występować ich niedobory.
Może Pani do zupek jarzynowych maluch dodawać około 0,5 łyżeczki oleju co 2 dzień.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...