Skocz do zawartości
Forum

Czy to nadpobudliwość? ADHD?


Rekomendowane odpowiedzi

postanowiłam napisać i poprosić o poradę.
Jestem mamą prawie 3 -letniego chłopca. Niedawno odbyliśmy wizytę u logopedy ponieważ pediatra zauważyła wadę wymowy, zamienia literki w wyrazach, nie mówi niektórych liter-szczególnie "t". ale nie o tym chcę pisać. Logopeda w czasie godzinnej wizyty oznajmiła mi ,że najprawdopodobniej mój syn jest dzieckiem nadpobudliwym. szczęka mi opadła powiem szczerze. powiedziała że jest żywy - bo jest nie przeczę, jest ciekawy świata. ale jak dziecko wchodząc do gabinetu gdzie jest pełno nowych zabawek, ma się nimi nie zainteresować?skoro dostało na to przyzwolenie od lekarki. nie wiem po czym logopeda wysunęła takie wnioski. bardzo mnie to zmartwiło, bo sama nic nie zauważyłam. może nie wiem na co zwracać mam uwagę?
Mati jest żywym dzieckiem, szczególnie teraz jak ma 3 latka, jest ciekawy świata, energiczny, chętnie pomaga mi w pracach domowych, na placu zabaw jest go wszędzie, a to może dlatego że od maja siedzi ze mną w domu(wcześniej chodził do żłobka) i ze względu na moje samopoczucie(jestem w ciąży) nie codziennie wychodzimy na dwór. jest towarzyski, otwarty na nowe znajomości, nie zauważyłam u niego agresywnego zachowania, potrafi sie skoncetrować na dłuższą chwilę, np. oglądajac bajki.
dziwi mnie też fakt że pedaiatra, która go widywała co miesiąc albo częściej, bo nam bardzo chorował(co skończyło się operacją- wycięcie trzeciego migdałka, przycięcie dwóch podniebiennych oraz drenaż uszu) nie zauważyłaby objawów charakterystycznych. Nawet na ostatniej wizycie wychodząc z gabinetu zażartowałam że Mati ma ADHD bo jest niegrzeczny, a pediatra kategorycznie zaprzeczyła.
ponadto chodził do żłobka, Panie by nie zauważyły innego n iż przeciętne zachowania?
nie chcę nikogo obwiniać, ale sama się zastanawiam czy to dobra diagnoza? że ja bym nie zauważyła czegoś niezwykłego?
proszę o rady. jakie są objawy nadpobudliwości? na co zwrócić uwagę? gdzie się zgłosić w razie czego?do neurologa, psychologa??
dodam że mały miał wzmożone napięcie mięśniowe jak był malutki, ale ćwiczenia pomogły i jest ok. ciąża była prawidłowa wręcz książkowa, poród o czasie , punktów dostał 10 na 10.
z góry dziękuję za odpowiedź

http://s6.suwaczek.com/20070811310120.png
http://www.suwaczki.com/tickers/zrz6pss6x5u0emvf.png

http://www.suwaczki.com/tickers/wnidp07wmom6gh5c.png

Odnośnik do komentarza

Witam Panią,

trudno diagnozować ADHD u tak małych dzieci. Z reguły pierwszą diagnostykę zaczyna się po ukończeniu przez dziecko 5, 6 roku życia, wtedy gdy wyraźnie widać, ze dziecko ma kłopot z koncentracją uwagi czy nadruchliwością. Najczęściej dopiero w szkole pojawiają się kłopoty.

Z mojego doświadczenia wiem, że tak małe dzieci jak Pani syn często w sytuacji nowej, stresowej są "nadpobudliwe", ale to z reguły po kilku spotkaniach mija. Dlatego proszę teraz tym się nie martwić i być tylko otwartą na to co powiedzą nauczycielki w przedszkolu.
Jeżeli za 2 lub 3 lata dziecko będzie miało kłopoty z zajęciami przedszkolnymi i Panie będą sugerowały diagnostykę pod tym kątem to wtedy warto udać się do rejonowej Poradnii Psychologiczno-Pedagogicznej, gdzie syna odpowiednio zdiagnozują.

Serdecznie pozdrawiam,
Joanna Buryta

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...