Skocz do zawartości
Forum

Luty 2013- mamuśki łączmy się


paczanga

Rekomendowane odpowiedzi

czy nadal stosuje sie spirytus do przemywania pepka?
znalazlam informacje, ze lepszy jest Octenisept... a potem sprzeczna:

"mama Jasia
2012-05-04

Stanowczo odradzam Octenisept do przemywania pępka u noworodków. Używałam go i w konsekwencji moje dziecko miało odcinany chirurgicznie kikut pępowinowy w wieku 8,5 tygodnia. Pani chirurg powiedziała, że teraz jest plaga nie odpadających pępków dezynfekowanych Octeniseptem. Po zabiegu został jeszcze kawałeczek kikutka - przemywałam to spirytusem i odpadło już po kilku dniach. "

co zamierzacie stosowac?

tak przy okazji, ja moje gadzety okoloporodowe kupuje na necie, o tu:

Dziecięcy sklep internetowy Marko604

facet ma tanie produkty, wystawia sie tez na allegro (w tych samych cenach), ale na stronie jest wiecej produktow
:)

http://www.suwaczek.pl/cache/73b0e7aca8.png

http://www.suwaczki.com/tickers/zrz64z17iov1t7qx.png

http://www.suwaczki.com/tickers/bfaregz2k2y2kq5o.png

Odnośnik do komentarza
Gość solange63

paczanga

jeździsz rowerem. w PL rower w ciąży surowo zabroniony. uciska żyły doprowadzające krew do łożyska itd. ale ja w I ciąży tez jeździłam nim do pracy.

:o_noo: w Danii surowo zabronione sa nowosci. Jesli nigdy wczesniej nie biegalas, to start w maratonie w ciazy tez jest zabroniony, albo zapisanie sie na basen, jesli wczesniej regularnie nie plywalas.

Kuuuurcze w Danii wiekszosc osob dojezdza do pracy rowerem (w tym ciezarne), gdyby tego zabronic przyszlym mamom, to pewnie doszloby do ogolnokrajowego strajku :Oczko:

Druga sprawa jest taka, ze tym rowerem to jade 10 minut- to nie jest jakas straszna odleglosc. za to pieszo szlam pol godziny i myslalam, ze nie dojde :lup:

Odnośnik do komentarza
Gość solange63

Sunny
czy nadal stosuje sie spirytus do przemywania pepka?
:)

hihi, to ja znowu polece dunska szkola :D do pepka nie stosuje sie niczego. nalezy wietrzyc, dbac, zeby byl suchy (w kapieli normalnie myjemy, a pozniej mozna wysuszyc suszarka do wlosow).

ja sie dostosowalam i moja corcia nie miala kikuta juz w 6 dobie ::):

Odnośnik do komentarza

ja stosowałam spirytus PRZY lidce ale bardzo długo odpadał kikut. położna mi powiedziała że zbyt deliatnie przemywałam.
teraz dla lidki przekuwałam uszy i pytałam farmacełtki cZym PRZEmywać polecila Octenisept (jeśli dobrze pamiętam musze się doczłapać na piętro żeby spr). po przebiciu uszka nie były nawet zaczerwienione bardzo ładnie i szybko się wygoiły. moja koleżanka neonatolog tez mi to poleciła i stosowała u swoich dzieci.
sunny nie spotkałam się z takim poglądem, jak tu przytoczyłaś. mam jeszcze buteleczkę niewykorzystaną więc pewnie będę stosować. jeszcze popytam.

Odnośnik do komentarza

Shyshka Shyshka gdzie jestes? ;)

czy ta lanolina ktora polecasz bedzie sie nadawala na popekane brodawki?
czy jest w 100% naturalna?
bo w Purelanie jest napisane, ze to naturalna owcza lanolina, a na tej z Microfarmu jest jakis wzor chemiczny, a ja sztucznosci nie chce...
daj znac szybciutko, jesli wiesz, bo to dla mnie wazne
(zamowilam juz wszystko oprocz Purelanu i musze wiedziec, czy szybko korygowac zamowienie i kazac dorzucac do paczki ;))

ich strona pokazuje tylko pierwsze 10 produktow, reszta wywala blad i nie moge sprawdzic :(
napisalam maila, ale nie wiem, czy szybko odpowiedza...

http://www.suwaczek.pl/cache/73b0e7aca8.png

http://www.suwaczki.com/tickers/zrz64z17iov1t7qx.png

http://www.suwaczki.com/tickers/bfaregz2k2y2kq5o.png

Odnośnik do komentarza

Sunny jeśli mogę to wypowiem się na temat tego przemywania pępka, bo akurat dzisiaj na szkole rodzenia był ten temat. I to prawda jest, że teraz niczym się nie przemywa ani nie okłada, tylko dobrze umyć i wysuszyć oraz wietrzyć. Spirytus został wycofany, ponieważ zawarty w nim alkohol przenikał przez skórę dziecka i kilka przypadków trafiło do szpitala gdzie wykryto zawartość alkoholu we krwi u dziecka. Można stosować tak jak piszą dziewczyny Octenisept. Ja stosowałam go na rany i jest naprawdę świetny więc i do pępuszka będę go stosować.

http://www.suwaczki.com/tickers/iv093e5eslbjwf74.png

Odnośnik do komentarza
Gość solange63

Sunny
Shyshka Shyshka gdzie jestes? ;)

czy ta lanolina ktora polecasz bedzie sie nadawala na popekane brodawki?
czy jest w 100% naturalna?

to ja znowu dorzuce swoje 5 groszy (nie ma to jak solidnie macic w glowie innym :Oczko:). ze wszystkimi specyfikami na popekane brodawki jest tak, ze posiadaja skutek uboczny- zmiekczaja brodawki. tu wpadamy w zamkniete kolo, bo: mamy popekane brodawki, karmienie boli, smarujemy je, zeby poczuc ulge, ale przez to staja sie miekciejsze i latwiej je znowu poranic :Padnięty:

mialam ten problem z coreczka. na szczescie trafila mi sie super polozna, do ktorej moglam zawsze zadzwonic. kazala mi wywalic wszystkie masci i po prostu wietrzyc piersi. po karmieniu wyciskac odrobine pokarmu i rozsmarowywac na brodawce. pewnie wygladalam dziwnie, ale pierwsze 2 tygodnie przechodzilam z cycami na wierzchu (maz nie protestowal :Oczko:). dodatkowa zaleta tej metody jest to, ze nie odczuwa sie tak mocno problemow z nawalem pokarmu. przy swobodnie falujacym biuscie, nadmiar wyciekal (nauczylam sie miec przy sobie pieluszke tetrowa).

Odnośnik do komentarza

Sunny, kazda substancja ma wzor chemiczny :D
Moim zdaniem to jest czysta lanolina, gesta jak smar samochodowy i smierdzi bardzo... naturalnie. Zdecydowanie bez dododatkow.
Zaleta lanoliny polega natym, ze jest to tluszcz najbardziej zblizony do ludzkiego, i na tym polega dzialanie.
"Działanie lanoliny na skórę jest wielokierunkowe :
- działa ona jako smar w pęknięciach warstwy rogowej - powoduje gładkość i zmniejszenie szorstkości skóry
- tworzy na powierzchni skóry film, wykazujący działanie okluzyjne, dzięki czemu zmniejsza się odparowywanie wody z naskórka o około 20%
- zatrzymuje wodę w pobliżu powierzchni skóry w postaci zemulgowanej
- wykazuje dużą zdolność penetracji, dobrze przenika w głąb naskórka.
Lanolina naprawiając uszkodzoną barierę lipidową skóry hamuje utratę wody, działa nawilżająco i zmiękczająco." Chemical Review: Lanolina w kosmetyce - Chemical Online

www.opowiemcibajke.pl


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/4/st/20130225/e/Pola/dt/7/k/5563/s-event.png

Odnośnik do komentarza

wietrzenie wietrzeniem i smarowanie brodawek swoim mlekiem, ja jednak jestem za tym żeby od czasu do czasu sobie ulżyć i zasmarować. mialam takie dwa dni ze smarem;) maść która była polecana w szkole rodzenia i której ponoć nie musiałam ścierać do karmienia okazało się że zawiera parabeny i inne paskudztwa. dobrze że sporadycznie stosowałam. spróbuje z tą lanoliną.

teraz jestem trochę na siebie zła że alarm podniosłam bo już się lepiej czuję. musiałam się porządnie wyleżeć. dobrze że mój brat przyjechał to się z lidką bawili. no ale wizyta umówiona i jutro pójdę.

Odnośnik do komentarza
Gość solange63

paczanga
wietrzenie wietrzeniem i smarowanie brodawek swoim mlekiem, ja jednak jestem za tym żeby od czasu do czasu sobie ulżyć i zasmarować.

wiadomo. jak brodawki sa popekane, krwawia to trzeba wyleczyc. tylko to jest troche podobnie do kapturkow; z czasem moga przyniesc wiecej szkody i trzeba wiedziec kiedy przestac.

Odnośnik do komentarza

to jeszcze nic ja przed ur lidki czytałam dużo książek o wychowaniu i pielęgnowaniu dzieci a tam same sprzeczności. wiem żem głupia ale myślałam że to jest bardziej jednolite. do tego np w szpitalu pilęgniarka przy lekarzu mówi coś tam a jak sobie pujdzie to na odwrót już nie mówiąc o położnych środowiskowych:36_2_13: nie zapomnę jak jedna przyszła i mówię że dziecko płaczliwe a jej jedyna rada to dokarmić glukozą. a dziecko ur 4kg do tego przybiera w gornych granicach norm a mama ma dużo mleka ale dokarmiać glukozą trzeba:o_noo:
ja się chyba do tej skandynawi przeprowadzę bo tam mają widzę bardziej przystające do mnie poglądy.

Sunnyja sobie tak na dobre dopiero uświadomiłam że tu oto będę miała dzisziusia:) dopiero składanie ubranek dało mi taką świadomość.
tak suwaczki są przerażające. u mnie 38dni!

któraś z natalek kupiła takie same koszulę jak mam ja "dyskretne" DYSKRETNA KOSZULA NA CIĄŻĘ DO KARMIENIA _BOBASA S (2909400772) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.. dziś robiłam próbę generalną i niestety z moich powychodziły piersi. może to wina też rozmiaru bo moja jej zdecydowanie, teraz za mała (ledwo mi pupe zakrywa). szkoda napaliłam się na nie.

Odnośnik do komentarza
Gość solange63

paczanga

ja się chyba do tej skandynawi przeprowadzę bo tam mają widzę bardziej przystające do mnie poglądy.

wiesz, poglady swoja droga, ale generalnie wiekszosc badan, ktore dopiero pozniej ida w swiat, jest przeprowadzana w Skandynawii. dlatego te "poglady" sa najswierzsze i maja najwiecej wspolnego z prawda. to dunscy naukowcy odkryli, ze bisfenol A jest szkodliwy i w calej Skandynawii zakazano jego uzywania, do produkcji sprzetow dla dzieci ponizej 3 roku zycia. a w Polsce co? "Istnieją przypuszczenia, że bisfenol A może być przyczyną niektórych chorób" (cytat z wikipedii). To samo jest z parabenami. Istnieja badania, potwierdzajace negatywny wplyw na zdrowie i w Skandynawii sa zakazane, a w Polsce nadal brak informacji, albo szczatkowe, jak z bisfenolem... niby szkodzi, ale to niepotwierdzone, trzeba nadal badac, itd...

W Polsce jest tez problem z niedokwalifikowanym personelem. Czesto lekarze, polozne, pielegniarki srodowiskowe maja nieaktualna wiedze, sprzed 10, 15, a nawet 20 lat i tak tym biednym matkom wciskaja kity o dopajaniu glukoza, o smarowaniu pupy masciamy przy kazdej zmianie pieluchy, o zakladaniu czapki nawet w domu, bo sie maluch wyziebi, itd. a biedne matki co? skoro tak twierdzi lekarz, polozna- czyli autorytet, to wie co mowi i trzeba tak robic.

któraś z natalek kupiła takie same koszulę jak mam ja(...) dziś robiłam próbę generalną i niestety z moich powychodziły piersi. może to wina też rozmiaru bo moja jej zdecydowanie, teraz za mała (ledwo mi pupe zakrywa). szkoda napaliłam się na nie.

mi te koszule: dyskretne, z zakladkami i inne podobne wcale sie nie sprawdzily. pokarm wyciekal, kiedy chcial, wiec spalam w luznym, sportowym staniku z wkladkami, zeby poscieli co noc nie wymieniac. w takim wypadku musialam niezle sie nagimnastykowac, zeby uniesc stanik, a potem wyjac piers przez kieszonke. dla mnie najlepsze okazaly sie tradycyjne koszulki z duzym dekoltem i rozpinane posrodku.

Odnośnik do komentarza

Paczanga, ja kupilam te koszulki ale jeszcze ich nie dostalam, czekam na kuriera :) Ale zamowilam dwa rozmiary, wiec moze jedna bedzie dobra chociaz :p zreszta ja tylko mam 5 kilo na plusie i malutki brzuszek, wiec mam nadzieje, ze beda ok. Oprocz tego, kupilam do nich biustonosze do karmienia, takie mieciutkie do spania i otwierane od gory, wiec nie powinno byc z nimi problemu :) zObaczymy w praktyce...

A po wizycie: Uwaga uwaga moja kluska wazy juz 1846g :D wskoczylismy spowrotem w normy ;) Oprocz jednego wymiaru, ktory wg lekarza swiadczy o tym, ze malutka ma waska glowke, bo obwod jest juz ok. :p Poza tym wybadal wszystko i nie ma zadnych zastrzezen :) tylko szyjka ma 2 cm i sie otwiera :/ wiec kazal mi dalej odpoczywac i sie nie przemeczac :) No i lozysko mam blisko szyjki, co moze spowodowac krwawienie ale narazie mala zatyka szyjke glowka wiec nie jest najgorzej ;) Na szkole rodzenia ide w poniedzialek, ale mam sie nie przemeczac ;) wiec bardziej isc i posluchac ale nie bardzo cwiczyc ;) ale przynajmniej wyrwe sie z domku i poslucham, co tam ciekawego mowia. To tylko 4 spotkania po dwie godzinki :))

No to by bylo na tyle z nowosci u nas :) A z tymi kosmetykami to juz sama nie wiem... Chyba kupie tylko ta mustelle do mycia i balsam z mustelli w razie czego, gdyby miala sucha skore. Do oczek sol fizjologiczna i sterylne waciki, do pupy jest taki produkt+waciki, bo nie polecaja na poczatek nawilzanych chusteczek, a pupy nie bedziemy niczym smarowac, a w razie zaczerwienienia zapytam w aptece o jakis krem bez parabenow. Chyba trzeba faktycznie ograniczyc kosmetyki do minimum. A jesli o pepek chodzi, to u nas niczym sie go specjalnie nie myje, tylko trzeba osuszac po kapieli i owijac sterynym gazikiem i to by bylo na tyle :))

http://www.suwaczki.com/tickers/km5s8u69pcplinbj.png

Odnośnik do komentarza

natalinkaaano to świetne wieści:36_1_11:ciesze się bardzo. mała mała ale w normie:) jak jest takie łożysko przodujące (bo ja to tak rozumiem) to też jest poród nat. proponowany czy już raczej cesarka.
też uważam że ilość kosmetyków trzeba ograniczyć.
moja córa obchodziła ze skóry po porodzie jak wąż wtedy to jej najbardziej ten krochmal pomagał. położne kazały kilka razy dziennie smarować oliwką ale to nic nie dawało.

solange63 po ja powiedz jeszcze jak to jest z rękawiczkami dla noworodków u was. bo ja np wogóle nie stosowałam, czasami taki łapki wszyte w pajacyk zakładałam. moja córa drapała się sporadycznie, bardzo szybko załapała o co chodzi.
solą i gazikami oczu też nie przemywałam, jakie na to poglądy u was? może jak by córa miła jakieś ropiejące lub choć zaczerwienione oczka to bym się bardziej o tego przykladała.

Odnośnik do komentarza

Paczangaprzy przodujacym lozysku tak, ale moje lozysko jest nisko, ale nie w ujsciu szyjki, bo ujscie zamyka glowka malej :) Lekarz mowil, ze dobrze by bylo, zeby to sie nie zmienilo :) No ale bedziemy kontrolawac:) za dwa tyg mam usg to zobaczymy co dalej :) Narazie mala naciska na szyjke i spycha lozysko na bok:) A usg szyjki robi sie sonda dopochwowa :/ ale przezylam ... Ekhm tyle "przyjemnosci" mam w tej ciazy, ze juz sciaganie dolu nie robi wiekszego wrazenia :)

http://www.suwaczki.com/tickers/km5s8u69pcplinbj.png

Odnośnik do komentarza

Natalinka bardzo się ciesze, że sobie Lenke popasłaś w brzuszku!!!! i wszytsko jest w miarę dobrze:) oby tak dalej!

jak czytam dziewczyny Wasze posty o tych kosmetykach to już mi się w głowie tak miesza.... człowiek od nadmiaru informacji ma mętlik w głowie:) ja juz sama nie wiem jak bede robiła. wiem, że do pepuszka mam ocnisept, moja chrzesnica tego używała i pępek szybko odpadł chyba w tydzien... co do tych oliwek to ja tez nie poleacam, zatykają pory itp. poza tym poglad na higiene maluszka się zmiania kiedys bez kapieli noworodka spac sie nie polozylo, teraz kapanie codzienne jest nawet niewskazane. Podobnie z tymi czapeczkami, jesli w domu jest w miare stała temparatura to nie ma co przegrzewavc dzieciaka, bo nigdzie mu przeciez nie zawieje, pa pol godziny od kapieli mozna ta czapeczke sciagnac i juz... pisze cie o chemii w kosmetykach...a co z pampersami...
na początku się je zmienia bardzo często, ale przecież nasze dzieci będą w nich ciągle... przeraża mnie trochę to wszystko, bo człowiek jest taki nieświadomy....

http://www.suwaczki.com/tickers/gyxw8iikldrje9wc.png

Odnośnik do komentarza
Gość solange63

paczanga

solange63 po ja powiedz jeszcze jak to jest z rękawiczkami dla noworodków u was. bo ja np wogóle nie stosowałam, czasami taki łapki wszyte w pajacyk zakładałam. moja córa drapała się sporadycznie, bardzo szybko załapała o co chodzi.

ja nie rozumiem o co chodzi z tymi rekawiczkami, przeciez gdy zachodzi potrzeba to sie dziecku paznokcie obcina. mojej corce nie zakladalam. druga sprawa jest taka, ze dziecko przez dlonie, glowe i stopy reguluje temperature ciala. jak je tak opatulimy (skarpety, bawelniana czapka i rekawiczki) to przegrzanie murowane.

generalnie moge Was wszystkie uspokoic; u mnie w domu jest 18 stopni, moja corka po urodzeniu nigdy nie miala czapki, rekawiczek i skarpet (miala spiochy, albo pajaca z pelnymi stopkami). Na spacery dostawala jedna warstwe wiecej, niz my (bo my idac sie rozgrzewamy, a dziecko lezy bez ruchu). Jest chora sporadycznie i (odpukac) nigdy nic powaznego, po prostu przeziebienie. Teraz ma prawie dwa latka i jak wraca ze zlobka, to potrafi rozebrac sie do samych body (bez skarpet). Moja mama mnie wyzywa, ze wyziebiam dziecko, ale ja po prostu jej ufam. gdy jest jej za zimno, sama przynosi skarpetki, albo spodnie, zeby jej ubrac.

Za to jak jechalam do Polski na urlop, to przezywalam koszmar. Byl maj, moja Miska miala 4 miesiace, na dworze 20 stopni, a wszystkie znajome mojej mamy o malo nie dostawaly palpitacji serca, po zerknieciu do wozka: Matko Boska, to dziecko nie ma czapki!!! i wyklady o "przewianych" uszach, przeziebieniach, itd. :lup: Kolejny urlop w sierpniu, na dworze ukrop- 30 stopni, moja mloda tylko body, a inne dzieci body z dlugim rekawem, spodnie i skarpety... :o_noo:

solą i gazikami oczu też nie przemywałam, jakie na to poglądy u was? może jak by córa miła jakieś ropiejące lub choć zaczerwienione oczka to bym się bardziej o tego przykladała.

yyyyyy pogladow brak. to znaczy myjesz normalnie buzie i juz. nie stosowalam specjalnych srodkow, gazikow, itp. jak mloda miala ropke (takiego zwyklego porannego spiocha), to usuwalam go patyczkiem do ucha. moze gdyby miala wrazliwe oczy, to bym zglebila temat, ale nic jej sie nie dzialo, wiec nie mialam takiej potrzeby.

Odnośnik do komentarza

natalka zobaczysz co będzie jak będziesz rodzić naturalnie. człowiek wtedy ma już zero wstydu. ale jak mnie już na obchodzei oglądali i moje krocze studentom pokazywali to już byłam zażenowana.

jakaś znów osłabiona jestem, choć się już oszczędzam. może tego żelaza za mało. mąż mi dał dziś szlaban na wyjścia żebym znów się nie przemęczała. może jednak pojade jeszcze morfologię zrobić.

Odnośnik do komentarza

solange63 u mnie w domu jest średnio 20 mała często czkawki dostawała i miała zimne rączki. niby wiedzilam że taka czkawka to nie przez zim no ale pytam się położnej. ona oczywiście że za zimno w domu i jak tak jest to trzeba wyższą temp trzymać. nawet całego dnia nie mogliśmy wytrzymac w tem 22 i wróciliśmy do naszego 20.
W pl nie zalecają obcinani paznokci aż dziecko skończy 2tyg, a wiadomo rosną jak szalone. dlatego te łapki.

Odnośnik do komentarza

Paczanga u nas podosnie z tymi lapkami i obcinaniem paznokci, bo mowia ze te pazurki sa za slabe jeszcze, zeby je obcinac odrazu... A jesli chodzi o temp to zalecaja 18-19stopni, zwlaszcza do spania, chociaz sie zastanawiam, jak latem taka temp utrzymac w domu?A klimatyzacja nie zdrowa :) i odradzana :p No i my cieplolubni jestesmy :) 22-23 stopnie lubimy miec w domku :) Solange z ubieraniem, to zgadzam sie z Toba w stu procentach. W Polsce ludzie uwielbiaja przegrzewac dzieciaczki! A juz te komentarze, to mogliby sobie darowac... Zagladaja do wozka i wiedza lepiej .... Masakra :)

http://www.suwaczki.com/tickers/km5s8u69pcplinbj.png

Odnośnik do komentarza
Gość solange63

paczanga
solange63 u mnie w domu jest średnio 20 mała często czkawki dostawała i miała zimne rączki. niby wiedzilam że taka czkawka to nie przez zim no ale pytam się położnej. ona oczywiście że za zimno w domu i jak tak jest to trzeba wyższą temp trzymać. nawet całego dnia nie mogliśmy wytrzymac w tem 22 i wróciliśmy do naszego 20.

o rany. jak czytam takie rewelacje, to nie wiem czy mam sie smiac, czy plakac...:ehhhhhh:
ile lat miala ta polozna?
to, ze dziecko ma zimne rece, albo stopy o niczym nie swiadczy. temperature sprawdza sie na karku; ma byc cieply. gdy jest chlodny, znaczy, ze trzeba dzieciaczka cieplej ubrac. gdy jest spocony, albo goracy to znak, ze trzeba cos zdjac.

W pl nie zalecają obcinani paznokci aż dziecko skończy 2tyg, a wiadomo rosną jak szalone. dlatego te łapki.

aaaaaaa, o tym nie slyszalam. a jak to sie ma do informacji z naszych suwaczkow? chyba w okolicach 30 tygodnia, mialam notke: twojemu dziecku rosna juz paznokcie i moze sie okazac, ze pierwsza czynnoscia, jaka bedziesz musiala wykonac po porodzie, to ich obciecie.

Odnośnik do komentarza
Gość solange63

natalinkaaa
Paczanga u nas podosnie z tymi lapkami i obcinaniem paznokci, bo mowia ze te pazurki sa za slabe jeszcze, zeby je obcinac odrazu...

aaaaaa juz sobie przypomnialam. fakt, nie obcina sie. jak bylam w szpitalu to Emi sie udrapnela i wtedy polozna (uwaga :D) poodrywala jej paznokcie :Śmiech: one sa wtedy tak delikatne i cieniutkie, ze rwa sie jak papier. mowila, ze dopoki sa mieciutki i chwytajac odrywa sie w jednej linii, to mam urywac. dopiero pozniej, gdy bede czuc opor, mam zaczac obcinac.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...