Skocz do zawartości
Forum

Dieta dla osób z niedoczynnością tarczycy


Anja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od lat choruję na niedoczynność tarczycy. Słyszałam ostatnio, że można wprowadzić sobie dietę która byłaby pomocna przy tym schorzeniu. Nie ukrywam też że zależy mi żeby zrzucić trochę kilogramów. Czy taka dieta faktycznie istnieje? I czy może być ona sposobem żywienia dla całej rodziny? Mamy 11 miesięczną córeczkę i nie chciałabym prowadzić dwóch różnych kuchni, żeby nie stać cały dzień przy garach.

Pozdrawiam serdecznie

http://i41.tinypic.com/28khq87.jpghttp://www.mleczaki.bejbej.pl/mleczaki/409_20120612_231110.png

Odnośnik do komentarza

Witam,

Niedoczynność tarczycy powoduje obniżenie przemiany materii, w wyniku czego komórki zamiast spalać energie dostarczoną z pożywieniem zaczynają ja magazynować w efekcie osoba z niedoczynnością tarczycy zaczyna tyć mimo że nie zmieniła się ilość spoywanych kalorii.

Bardzo mało pisze Pani o swojej dotychczasowej diecie. Na podstawie uzyskanych informacji możemy wyeliminować błędy i zmodyfikować dietę. Zazwyczaj w diecie w niedoczynności tarczycy zwiększa się ale w zakresie wartości fizjologicznych podaż białka.
Wystarczy zmodyfikować trochę dietę, którą na codzień cała Rodzina może stosować.

Proszę o informacje na temat dotychczasowej diety. Co zazwyczaj Pani je - np. opis dzisiejszego dnia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Dziękuję za zainteresowanie.

Otóż moją dietę trzeba bardzo zmodyfikować. W naszym domu zwyczaje żywieniowe są fatalne, niestety tylko córka jada zdrowo i regularnie. Mąż ze względu na pracę wpada czasem do domu i je co popadnie a ja często zjadam tylko śniadanie i do wieczornej kolacji tylko coś przegryzam, a chciałabym całkowicie to zmienić i uregulować pory posiłków. Co do tego co jem to na szczęście jem sporo surowych warzyw, biały chleb i dań mącznych typu pyzy, kopytka. Czasem jakąś zupę. Wczoraj akurat był jeden z tych dni kiedy nie było czasu na jedzenie i w sumie zjadłam tylko śniadanie i wieczorem domową tortillę z warzywami i kurczakiem.
Bardzo zależy mi na tym żeby nie stać cały dzień w kuchni więc chciałabym zacząć gotować tak żeby cała rodzina mogła z zjeść, tylko niestety nie mam pojęcia co powinnam jeść przy niedoczynności żeby było zdrowo i powoli pomagało schudnąć i co będzie również zdrowe dla córki.

Pozdrawiam

http://i41.tinypic.com/28khq87.jpghttp://www.mleczaki.bejbej.pl/mleczaki/409_20120612_231110.png

Odnośnik do komentarza

Witam,

Jak już wczęsniej napisałam niedoczynność tarczycy powoduje obnizenie poziomu przemian energetycznych w komórkach organizmu, powodując wzrost masy ciała. Z Pani maila wnioskuje iż prowadzi Pani nieregularny tryb życia, nieprawidłowo się odżywia (nie regularność posiłków), co również zaburza metabolizm (nie mylić z wypróżnianiem).
Przede wszystkim konieczne jest wprowadzanie regularnych posiłków co 3-4 godziny oraz zwiększenie białka w diecie (w granicach fizjologicznych), gdyż białko wziększa o 25% przemiane materii i dlatego osoby na diecie Dukana chudną.

Jeżeli zastosuje się Pani do poniższych wskazówek, Powina Pani zacząć chudnąć, nie będzie Pani głodna oraz poprawi się samopoczucie.
1. Należy jeść regularnie posiłki o małych objętościach, dzięki temu organizm nie będzie magazynował energii na gorsze czasy, a wieczorem nie będą pojawiać się napady głodu.
2. Śniadanie należy zjeść w ciągu 30 minut od wstania z łóżka. Najlepiej aby to były 2 kromki pieczywa razowego posmarowanego masłem z 2 plasterkami wędliny (zawierającej >70% mięsa) lub 2 plasterkami sera żółtego, z ogórkiem zielonym, natką pietruszki oraz posypane rzeżuchą.
2. Na 2 śniadanie najlepszy jest jogurt naturalny z owocami (które sama wkroisz np. banan, mandarynki, kiwi, morele, śliwki, truskawki) lub saszetka płatków fitella.
3. Obiad to najlepiej 2 danie w postaci gotowanego, duszonego lub pieczonego w folii mięsa z indyka lub schab, pół torebki ryżu lub kaszy gryczanej oraz 200g surówki (może być kupiona, ale bez śmietany i majonezu).
4. Podwieczorek to np. budyń przygotowany na 2% mleku, kisiel, galaretka owocowa (świetnie poprawia skórę i paznokcie), grajpfrut, surówka z marchwi i jabłka z 2 łyżkami zarodków pszenicznych, koktajl truskawkowy itp.
5. Kolacje zjadamy na 2 godziny przed snem np. 2 jajka na miękko, omlet z 2 jaj, sałatka grecka lub 2 kromki pieczywa ryżowego posmarowane dżemem, a do tego szklanka mleka 2%, albo 2 naleśniki z serkiem homogenizowanym, lub serek wiejski z wkrojoną natką pietruszki lub rzeżuchą (zawiera duzo jodu, który jest nięzbedny do syntezy hormonów tarczycy).

W ciągu dnia proszę wypijać 2 kubki zielonej herbaty oraz wieczorem 1 kubek herbaty pu -erh, ale kupione na wagę w sklepie z herbatami np. świat herbaty, czas na herbatę itp. Zapobiegają one odkładaniu się tkanki tłuszczowej oraz wspomagają spalanie już zgromadzonej. Jednakże herbata działa jeśli jest spożywana regularnie i jest dobrej jakości.
Najgorszy jest pierwszy tydzień diety a potem już jest OK.
Oczywiście w ciagu dnia proszę wypijać ok 1 litra wody (porócz herbat), najlepiej takiej która zawiera powyżej 100mg wapnia oraz 50mg magnezu w 1 litrze wody (np. Muszyna, Nałąeczowianka, Muszynianka, Cisowianka). Uzupełniają one dietę w makroelementy oraz zapobiegają rozwojowu osteoporozy.

Odnośnik do komentarza

Dieta dla osób chorujących na niedoczynność tarczycy powinna byc przygotowana przez specjalistę, najlepiej dietetyka klinicznego a nie "zwykłego" dietetyka - ja odkąd u mnie to zdiagnozowano mam konsultacje online przez Skype z Panią Beatą Ślebzak-Cebulą z Poznania. Jest bardzo dobrym dietetykiem i dokąd stosuję się do jej diety to moje samopoczucie uległo poprawie a nawet kilogramy lecą w dół.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...