Skocz do zawartości
Forum

Rozszerzanie diety. POMOCY!


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

trafiłam na Państwa forum i jestem bardzo szczęśliwa, że znalazłam tyle wyczerpujących tematów w jednym miejscu. Jestem świeżo upieczoną mamusią (Lenka to moje pierwsze dziecko) z czego wynika moje zagubienie w wielu tematach. Więc może zacznę od samego początku. Lenka 14 lutego skończyła 6 miesięcy. Urodziła się tydzień po terminie miała 62 cm. i 4510g. Aktualnie ma ok 7,5 kg., niestety cm. dokładnie nie znam, gdyż mój pediatra nie mierzy jej. Raz na moją prośbę zmierzył ją gdy miała 3 miesiące miał wtedy 71 cm., wiec jest bardzo długa. Do końca stycznia dostawała tylko i wyłącznie moje mleko (mam bardzo dużo pokarmu), jakieś dwa tygodnie przed skończeniem 6 miesiąca dostała "jelitówki" i pediatra zalecił wprowadzenie Sinlac'u, który podaję jej do dziś. Zjada codziennie całą porcję (tj. 125ml. + 7 łyżek produktu). Je z dużym apetytem. Teraz ma już skończone 6 miesięcy i należy zacząć rozszerzać dietę. I tu zaczyna się moje morze pytań. Od czego zacząć? Czy zacząć od jednoskładniokowej zupki, jeśli tak to z czego? Wiem, że już pora by wprowadzić gluten. Czytałam, że dodawać kaszkę manna do zupki. Ale jak zorbić taką zupkę, ile marchewki na jaką ilość wody i czy bezpieczniej najpierw podać marchewkę obserwować reakcję i dopiero za kilka dni dodać kaszkę. Jeśli dodać kaszkę to jak? Czy podczas gotowania, czy po ugotowaniu? Co podawać jej w kolejnych dniach, jak stopniowo rozszerzać jej dietę. Jest teraz zima skąd wziąć warzywa, owoce? Docelowo chcę jej gotować sama, wolałabym nie podawać jej "słoiczków", nie wiem może Pani przekona mnie do innej decyzji. Chciłabym ją karmić bardzo zdrowo. Więc pytanie odnośnie kasz jaglanych itp. przepraszam ale nie znam się na takich rzeczach więc proszę o maksymalne nakierowanie mnie na zdrowe odżywianie niemowlaka. Co z piciem soczków, wody. Wymyśliłam sobie, że chciałabym, żeby Lenka piła tylko wodę mineralną. czy to dobre by nie podawać jej soczków. I ile powinna wypijać takich płynów w ciągu dnia.

Odnośnik do komentarza

Witam Panią

Zgodnie z nowym schematem żywienia niemowląt, dietę maluszka karmionego piersią można rozpocząć 5 miesiącu życia. Początkowo wprowadza się po 1 nowym produkcie w ciagu 5 -7 dni. Najlepiej rozpocząć rozszerzanie diety Lenki od marchewki. Proszę ugotować najlepiej na parze 1 marchew (i zmiksować blenderem) lub surową startą na tarce (jak najmniejsze oczka, stopniowo zwiększając wielkość wielkość wiórków). Potem kolejno można wprowadzić jabłuszko surowe, ziemniak, burak, pietruszka, dynia, brokuły. Należy za pierwszym razem podać dziecku około 5 łyżeczek, codziennie zwiększając o 1. Do warzywa lub owocu można dodać kilka kropel (3-4) oliwy z oliwek Extra Virgin, by witaminy A,E lepiej się wchłaniały. Za każdym razem po wrowadzeniu nowego produktu należy obserwować dziecko, czy nie boli go brzuszek, nie ma zaparcia lub biegunki oraz kolki lub wysypki na skórze. W razie wystąpienia należy skonsultować się z lekarzem i nie podawać warzywa/ owocu. Pod koniec 6 miesiąca życia można podawać dziecku gotowane mieso, najlepiej królika lub piers z indyka. Jeżeli mowa o glutenie to proszę ugotować 1 łyżkę kaszy manny w 100ml wody odcedzić i dodawać po 1 łyżeczce (za każdym razem przygotowujemu świeże) co 2 -3 dzień do Sinlacu lub odciągnietego mleka z piersi. Do diet Leny również mozna wprowadzić gotowany ryż, kleik ryżowy, kaszkę kukurydzianą
Najbezpieczniej jest kupić warzywa i owoce ekologiczne w specjalnych sklepach lub sieci sklepów MAKRO. W przypadku żywności z targu od rolnika, to tak naprawdę nigdy nie mamy pewności czy aby napewno nie zostały użyte sztuczne w uprawie roślin.
Jeżeli chodzi o warzywa i owoce ze słoiczków to jest to żywność specjalnego przeznaczenia żywieniowego, która od momentu posadzenia na polu do umieszczenia w słoiczku jest nadzorowana. Ponadto szczegółowo badana jest w nich zawartość substancji potencjalnie toksycznych dla niemowlęcia (azotany V, kadm, ołów). Normy są bardziej zaostrzone niż w przypadku żywności pezeznaczonej dla ludzi dorosłych.
Dzieciom po 6 miesiącu życia do picia można podawać herbatkę zieloną, miętę, koper włoski, sok jabłkowy i marchwiowy (najlepiej przygotowany w domu). W przypadku wody proszę wybierać wodę niegazowaną żródlaną, w której suma składników mineralnych nie przekracza 500mg/l. Proszę ją wcześniej przegotować (dotyczy dziecka do 1 roku zycia).
Soczki o ile przygotowane są w domu można bez obaw podawać dziecku tak jak soki GERBERA, BOBOFRUT, czy HIPP, dostarczają bowiem witaminy, składniki mineralne, a w przypadku przecierowych również błonnik.
W ciagu dnia dziecko powinno wypijać około 1 litra płynów, w tym mleka z butelki lub piersi.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...