Skocz do zawartości
Forum

Problemy z przedszkolem


romdor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie
Od września moja córka prawie 3 letnia zaczeła chodzic do nowopowstałego przedszkola.
Ja od 8 miesiąca jej zycia pracuję a mała była pod opieką dziadków i nigdy nie było problemu, aby zostawić ją u kogoś.
Mała chodzi do grupy od 2,5 do 3 latków (27 dzieci 2 opiekunki) . Poszła z bardzo dobrym nastawieniem, ale gdy zobaczyła że dzieci płaczą wołają mamę to także zaczeła. Było mi bardzo trudno, ale zotawiałąm ja tam pod opieką. Mała opowiada o przedszkolu że wszyscy płaczą i ona też. Z tego co się dowiedziałam tak też jest. Mała miała 2 dni gdzie tylko godzinkę popłakała i trochę nawet zaczeła się bawić. Ale następne znowu horror teraz była chora i tydzień miała przerwy. dzisiaj w nocy już się znowu budziła z płaczem ze nie chce isć do przedszkola. jak ją dziś odebrałam dowiedziałam się że mała płakała cały dzień. Po chwili z tego wszystkiego zwymiotowała.
Boję się że to źle wpływa na małą. Już są zmiany- jak zostaje z babcią woła jak nigdy że chce do mamy i popłakuje.
co dzień prosi mnie że ona nie chce iść do dzieci.
Mała jest wrażliwa i gdy widzi że inne dzieci płaczą to też płacze.
Bardzo mnie boli że mała ma tylko same złe wspomnienia z przdszkolem- zero pozytywnych wzmocnień.
Jak jej pomóc ?
wszyscy mówią o ciężkich początkach ale jakie są tego granice?
Proszę o szybką pomoc

http://www.suwaczek.pl/cache/e37bb8ed83.png
http://s2.pierwszezabki.pl/015/015440970.png?9755

Odnośnik do komentarza

Droga Mamo,

okres adaptacji może trwać nawet 3 miesiące. Z reguły wrzesień jest miesiącem, gdy dzieci płaczą, boja się i nie chcą opuszczać swoich rodziców. To jak przebiegnie adaptacja zależy od predyspozycji dziecka, rodziców i fachowości przedszkolanek.

Mnie zastanawia kilka rzeczy.

Po pierwsze, duża liczba dzieci w grupie. W tej grupie wiekowej powinno być maksymalnie 16-cioro dzieci i dwie a nawet trzy osoby do opieki. 27 osób to zdecydowanie za duża liczba dzieci na dwie panie...Dzieciom w tak licznej grupie brakuje uwagi, czasu i ciepła ze strony dorosłego. Nic dziwnego, że dzieci płaczą i nie chcą chodzić do przedszkola. Ja, osobiście też bym nie chciała chodzić do przedszkola, gdzie jest 26 innych dzieciaków wołających o uwagę i opiekę pani-cioci.
Jak płacze czwórka dzieci to te panie nie maja możliwości zaopiekować się wszystkimi...a co z tymi co nie płaczą?
Dla dziecka, które do tej pory doświadczyło dużo uwagi i czułości ze strony dorosłych może być trudno przestawić się do nowego środowiska.

W tak licznej grupie trzeba być bardzo samodzielnym i niezależnym. Radzić sobie i chętnie współpracować z innymi dziećmi.
Z moich obserwacji wynika, ze dopiero 4-latki są wstanie dobrze funkcjonować w dużej grupie dzieci.

Dlatego warto zastanowić się czy Pani córeczka jest samodzielna, niezależna i chętnie bawi się z innymi dziećmi?

Może wystarczy jej podpowiedzieć jak radzić sobie samodzielnie, gdy inne dzieci płaczą? Bo za pewne na pomoc nauczyciela nie ma co liczyć.

A może warto odłożyć przedszkole do przyszłego roku? albo znaleźć bardziej kameralne przedszkole z mniej licznymi grupami?

Natomiast bez względu na to co Pani zadecyduje, warto pamiętać, ze dzieci nie zawsze chętnie chodzą do przedszkola, mają okresy gdy odmawiają pójścia na zajęcia, zwłaszcza po chorobie i nawet po okresie dobrym przychodzi gorszy.

serdecznie pozdrawiam
Joanna B.

Odnośnik do komentarza

To prywatne przedszkole. Czy są jakieś przepisy regulujące ilość dzieci? Poprosze o pomoc w tej sparwie bo ja tez uwazam że to za duża grupa. W mojej miescowości nie ma już miejsc wolnych w przedszkolach.
Oceniając gotowość do przdszkola raczej tak:
- chętnie podchodzi do nowych dzieci wita się próbuje się bawić, opowiadać (np. na placu zabaw)
- jest ogólnie mało płaczącym dzieckiem - bardzo pogodna
Jedynie co to lęka sie kiedy widzi płaczące dzieci i tak juz było wcześniej.
Chodziłam z nią na zajęcia raz w tygodniu na basen od 6m-c życia i tam kiedy podczas zabaw ktoś bardzo mocno płakał (choć było to sporadyczne) to ona również.
Chciabym jej pomóc jakoś w tej kwesti, bo może wtedy było by lepiej w przedszkolu, ale nie mam pojęcia jak.
Osobiście próbowałam tłumaczyc, że jak widzi jak kolega płacze to niech idzie do jakieś zabawki, przytulankki.
Żeby podchodziła do dzieci które się bawią.
Propo kolegi który płacze to często wspomina o koledze który płacze i że sie jego boi. Pytałam się opiekunek i jest chłopiec, który ciągle płacze i ciągle pyta o mamę i mają problem z uspokojeniem jego.
Co robić?

http://www.suwaczek.pl/cache/e37bb8ed83.png
http://s2.pierwszezabki.pl/015/015440970.png?9755

Odnośnik do komentarza

Droga Mamo,

jeżeli interesuje Panią regulacja prawna, warto poczytać rozporządzenia MENiS dotyczące placówek przedszkolnych. O ile mi wiadomo, w grupie maksymalnie powinno być 25 osób. Dotyczy to placówek publicznych. W grupach integracyjnych 15-20 dzieci.

Liczba dzieci zależy też od warunków lokalowych, dostępnych sanitariatów.

Placówki prywatne mogą jednak działać poza zasadami MENiS jeśli nie mają przyznanych uprawnień MENiS- wtedy wszystko zależy od woli dyrekcji placówki.

Jeżeli jest to prywatne przedszkole warto porozmawiać z dyrekcją, poczytać statut placówki- tam powinna być umieszczona maksymalna liczba dzieci w grupie.
Zawsze też, w ostateczności można poprosić odpowiednie jednostki sanitarne o sprawdzenie placówki pod katem bezpieczeństwa i higieny.

Dlaczego o tym piszę?
Ponieważ to miejsce powinno być bezpieczne, zdrowe i pozwalające na psychofizyczny rozwój dziecka. I warto być pewnym, ze to miejsce spełnia te kryteria.

Jeśli chodzi o kwestie reagowania na płacz dzieci- no cóż, Pani córka musi odnaleźć swoje strategie na radzenie sobie w tych sytuacjach. Można rzec, to jest poligon doświadczalny i dzieci uczą się nowych umiejętności w różnych warunkach. Dzieci potrzebują doświadczać stresu by nauczyć się z nim radzić, ale tylko pod warunkiem, ze jest ktoś blisko, kto im pomoże, da wsparcie czy tylko akceptującą uwagę.

pozdrawiam
Joanna B.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...