Skocz do zawartości
Forum

Otręby dla malucha


Rekomendowane odpowiedzi

Podepnę się pod to pytanie, ale troszkę z innej beczki: zawsze myślałam, że otręby sa w 100 % bezpieczne i zdrowe i że nie można ich "przedawkować". Ale ostatnio znajoma powiedziała mi, że dodawane do żywności w nadmiarze powodują wypłukiwanie z organizmu minerałów. Czy to prawda?

Odnośnik do komentarza

Drogie Panie,

Otręby pszenne oraz owsiane są doskonałym źródłem błonnika, który jest konieczny do prawidłowej pracy jelit oraz chroni przed nowotworami układu pokarmowego, miażdżycą.

W otrębach znajdują się spore ilości kwasu fitynowego, który wraz z cennymi miko oraz makroelementami tworzy sole, które nie wchłaniają się do organizmu człowieka.

Dlatego jeśli nie ma specjalny wskazań do spożywania otrębów (np. zaparcia, nadwaga, podwyższony poziom cholesterolu) nie jest wskazanie podawanie ich dzieciom, ponieważ utrudniają przyswajanie wapnia, żelaza, magnezu, cynku.

Spośród produktów zbożowych jako dodatek do sałatek, kanapek, jogurtów, ciasta nalesnikowego stanowią zarodki pszenne. Zawierają one mnóstwo nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), witaminy E oraz witamin z grupy B.

Dla tak malych dzieci głównym źródłem błonnika powinny być warzywa i owoce. Przy zaparciach warto podawać suszone śliwki lub napar z ziaren lnu.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...