Skocz do zawartości
Forum

Lęk separacyjny u sześciolatki?


askasam

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Od jakiegoś czasu już męczy mnie ten problem ale ostatnio jakby się nasilił albo sądziłam,że z wiekiem to minie.
Moja córka ma sześć lat- ogólnie jest samodzielnym dzieckiem nie domagającym się mojej pomocy.
Są jednak takie sytuacje kiedy mnie zdumiewa.
Od trzech lat chodzi na zajęcia do Domu Kultury.Rodzice dzieci w jej wieku po prostu zostawiają dzieci pod opieką nauczyciela i po zajęciach przychodzą po nie.
Kiedy powiedziałam,że też będę tak robić rozpłakała się i teraz potrafi kilka razy w ciągu zajęć wychodzić "do toalety" żeby sprawdzić czy jestem na korytarzu.
Generalnie jest rozpacz,mimo,że tłumaczę jej,że rodzice jej koleżanek też wychodzą i że po nią przyjdę.
I tylko ja jedna siedzę i czekam.
Podobnie jest z zasypianiem.Koniecznie musi ktoś przy niej być gdy zasypia.Czasem gdy próbuję z tym walczyć kończy się płaczem i po dwóch godzinach dziecko umęczone zasypia.Wolałabym jednak żeby szła spać w mniej stresującej atmosferze i raczej godzę się na siedzenie przy niej.
Potrafi do mnie wydzwaniać gdy jestem w pracy kiedy przyjdę do domu.

Nie wiem jak sobie z tym radzić.Dowiedziałam się,że to może być lęk separacyjne,sądziłam jednak,że u sześciolatków to nie występuję.
Nie mam pojęcia jak sobie z tym radzić.

http://www.suwaczki.com/tickers/qtch8ribr85wg5dx.png

Odnośnik do komentarza

Droga Mamo,

opisane przez Panią zachowania córki mogą sugerować lęk separacyjny, bardzo charakterystyczny i prawidłowy dla wieku przedszkolnego. Lęk przed separacją od bliskiej osoby z reguły wytwarza się między 2 a 5 rokiem i charakteryzuje się niechęcią przed rozstaniem z bliskimi osobami zwłaszcza w sytuacjach nowych i nieznanych.
W takich sytuacjach warto spokojnie reagować, rozmawiać o lękach dziecka, czego się boi, w jaki sposób można temu zaradzić (nie którym dzieciom wystarcza fotografia albo ulubiona maskotka), szukać wspólnych sposobów na poradzenie sobie z rozstaniami.

Jeżeli lęk przed separacją staje się nazbyt nasilony i znacząco wykracza poza dopuszczalny zakres wieku oraz powoduje trudności w funkcjonowaniu społecznym dziecka to przyjmuje obraz zaburzenia lękowego, które wymaga pracy psychoterapeutycznej.

Dlatego w sytuacji, gdy zaobserwuje Pani, ze dziecko zamartwia się o Wasze zdrowie i życie, reaguje lękiem na każde rozstanie, nie wchodzi w interakcje z innymi dziećmi tylko smutne czeka na powrót Pani warto pomyśleć o konsultacji u psychologa, który oceni czy zachowania lękowe prezentowane przez Pani córkę pozostają jeszcze w obszarze zachowań charakterystycznych dla tego wieku czy tez już przynależą do zaburzeń lękowych wymagających wsparcia terapeutycznego.

serdecznie pozdrawiam
Joanna Buryta

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...