Skocz do zawartości
Forum

Otwarcie paczki przy kurierze


Rekomendowane odpowiedzi

Hej.
Mam pytanko dotyczące otwierania paczki dostarczanej przez kuriera.
Jestem konsultantką Oriflame. Kosmetyki z siedziby są mi dostarczane przez kuriera. No i pojawił się problem. Poprosiłam kuriera żeby wszedł do domu i żeby był przy otwarciu paczki, sprawdzeniu towaru z fakturą. On mi powiedział że paczka nie jest uszkodzona więc nie zrobi tego o co go proszę. Pytam go co będzie kiedy towar nie będzie się zgadzał z fakturą? Jak udowodnię że go tam nie było a nie schowałam do kieszeni kieszeni żeby domagać się drugiego? Stwierdził że sobie zadzwonię i załatwię.
Orientuje się może któraś z Was jak to z tymi paczkami jest?? Czy miał prawo odmówić obecności przy otwarciu paczki?
Planuję na następny raz przygotować mu kartkę do podpisu że oświadcza że odmawia otwarcia paczki w jego obecności żeby w razie czego być kryta.
Co o tym myślicie??

Odnośnik do komentarza

Może coś to pomoże :Oczko:
Nie istnieje przepis prawa (poza nielicznymi wyjątkami), który uprawniałby odbiorcę do żądania sprawdzenia zawartości paczki przed jej odbiorem. Z przepisów kodeksu cywilnego i ustawy Prawo przewozowe wynika zasada, iż do momentu odbioru paczki, za jej uszkodzenie odpowiada firma przewozowa. Odpowiedzialność przechodzi na adresata przesyłki dopiero w momecnie jej odbioru, a więc w chwili podpisania odbioru. W takim wypadku odbiorca jest zobowiązany do ewentualnej zapłaty za przesyłkę (przesyłka za pobraniem). I dopiero w tym momencie może otworzyć przesyłkę. Kurier może - na prośbę kupującego -umożliwić sprawdzenie przesyłki w swojej obecności, ale dopiero po podpisaniu odbioru przesyłki. Nie jest to też jego obowiązkiem, a jedynie może wynikać z grzeczności. Trudno wymagać bowiem od firmy przewozowej, aby umożliwiała otwarcie przesyłki w sytuacji, gdy odpowiedzialność za jej uszkodzenie ciąży na niej. W takim jednak wypadku przesyłka zostaje u adresata i jest on zobowiazany do zapłaty wszelkich kosztów wynikających z umowy przewozu. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń po otwarciu przesyłki, należy spisać protokół. Podobnie należy postąpić, gdy przesyłkę otwarto później - pod nieobecność kuriera. Należy w takim wypadku zgłosić niezwłocznie - nie później jednak niz w terminie 7 dni od dnia odbioru przesyłki - uszkodzenie zawartości paczki firmie przewozowej.

Istnieje jednak wyjątek od tej zasady. Mianowicie w sytuacji, gdy przesyłka ma oznaki naruszenia, adresat ma prawo żądać otwarcia przesyłki w obecności kuriera i to jeszcze zanim podpisze jej odbiór. Możliwość taka wynika z art. 74 ust. 1 ustawy prawo przewozowe. Przepis ten stanowi także, iż "przewoźnik wykonuje te czynności także na żądanie uprawnionego, jeżeli twierdzi on, że przesyłka jest naruszona". Z tego ostaniego stwierdzenia wynika, że kurier ma obowiązek dokonać protokolarnego otwarcia przesyłki w obecności adresata, na każde jego żądanie uzasadniane naruszeniem przesyłki. Co więcej, stwierdzenie odbierającego przesyłkę, iż według niego jest ona naruszona, jest dla kuriera wiążące. Innymi słowy, jeśli adresat żąda otwarcia przesyłki z powodu jej naruszenia, kurier ma obowiązek umożliwić otwarcie przeysłki. W takim wypadku należy spisać protokół otwarcia przesyłki i to niezależnie od tego, czy stwierdzono wystąpienie szkód.

Wskazać jednak należy na treść ust 5 ww. artykułu, który brzmi: "Jeżeli ustalenia protokolarne, podjęte na żądanie uprawnionego, nie wykażą szkody w przesyłce albo wykażą jedynie szkodę stwierdzoną już uprzednio przez przewoźnika, uprawniony ponosi opłaty określone w taryfie. " Innymi słowy, adresat powinien liczyć się z obowiązkiem poniesienia dodatkowych kosztów określonych w regulaminie przewoźnika w przypadku, gdy na jego żądanie dokonano otwarcia przesyłki, a nowych uszkodzeń nie stwierdzono.

Powyższe rozważania dotyczyły umowy przewozu, uregulowanej dość szczegółowo w ustawie Prawo przewozowe. Brak natomiast podobnych uregulowań ustawowych odnośnie umowy przesyłki pocztowej. Należy więc stwierdzić, że poza ogólnymi regułami wynikającymi z kodeksu cywilnego, a wskazanymi wyżej, zastosowanie będzie miał regulamin przedsiębiorstwa świadczącego usługi pocztowe. Warto zaznaczyć, iż w wielu przedsiębiorstwach świadczących czy to usługi przewozowe, czy usługi przesyłki pocztowej, istnieje możliwość "wykupienia" sobie prawa do otwarcia przesyłki w obecności kuriera w każdym wypadku. Jeśli wiec chciałby Pan w konkretnym przypadku dokonać sprawdzenia zawartości przesyłki przed jej odbiorem, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej formy wysyłki wraz z opcją umożliwiająca otwarcie przesyłki.

Odnośnik do komentarza

Czyli tak... Jeśli chce otworzyć przy nim paczkę to muszę robić z siebie głupola i mówić że wg. mnie paczka jest naruszona(mimo że nie jest) a jeśli okaże się że wszystko gra w środku(towar zgadza się z fakturą) to on może mnie obciążyć jakimiś kosztami. Super. Wychodzi na to że jeśli firma Ori nie wpakuje mi jakiegoś kosmetyku to nie mam jak im tego udowodnić i będę musiała za niego zapłacić mimo że go nie dostanę. :what: Hmmmmmm.
Chyba trzeba zawrócić głowę Paniom z biura obsługi klienta i w Ori i DHL.

Odnośnik do komentarza

adriana8899
A. Jeszcze jedno. Kiedyś byłam w Avon. Dowoził mi też kurier i Pan za każdym razem był przy otarciu paczki. Nie był to dla niego problem. Przy pierwszej paczce się zdziwił ale wytłumaczyłam mu i był w stanie zrozumieć. A ten?? Dziwny... W sumie tak. Podpisałaś babo to się goń i męcz sama.

ja mysle,ze to zalezy od faceta ktory wozi...
ja też miała avon i paczkę mogłam otworzyć tylko jak była naruszona...
ja bym zadzowniła do obsługi klienta z oriflame i zapytała..
tak bedzie najprosciej.:Hi ya!:

Odnośnik do komentarza

aldonka23
adriana8899
A. Jeszcze jedno. Kiedyś byłam w Avon. Dowoził mi też kurier i Pan za każdym razem był przy otarciu paczki. Nie był to dla niego problem. Przy pierwszej paczce się zdziwił ale wytłumaczyłam mu i był w stanie zrozumieć. A ten?? Dziwny... W sumie tak. Podpisałaś babo to się goń i męcz sama.

ja mysle,ze to zalezy od faceta ktory wozi...
ja też miała avon i paczkę mogłam otworzyć tylko jak była naruszona...
ja bym zadzowniła do obsługi klienta z oriflame i zapytała..
tak bedzie najprosciej.:Hi ya!:

Tak zrobię. :love:
Dzięki za odpowiedzi. :D
:love_pack:

Odnośnik do komentarza

adriana8899
aldonka23
adriana8899
A. Jeszcze jedno. Kiedyś byłam w Avon. Dowoził mi też kurier i Pan za każdym razem był przy otarciu paczki. Nie był to dla niego problem. Przy pierwszej paczce się zdziwił ale wytłumaczyłam mu i był w stanie zrozumieć. A ten?? Dziwny... W sumie tak. Podpisałaś babo to się goń i męcz sama.

ja mysle,ze to zalezy od faceta ktory wozi...
ja też miała avon i paczkę mogłam otworzyć tylko jak była naruszona...
ja bym zadzowniła do obsługi klienta z oriflame i zapytała..
tak bedzie najprosciej.:Hi ya!:

Tak zrobię. :love:
Dzięki za odpowiedzi. :D
:love_pack:

prosze:36_3_3:

Odnośnik do komentarza

Mój A był kiedyś kurierem i na PP i w DHL ... W każdej z tych firm paczki nie można było otwierać ,jedynie napisać pismo reklamujące ,że paczka uszkodzona itd przy kurierze. Później na poczcie doszła zapłata chyba 5zl ,że można przy kurierze. Mówiono im ,że pozwolą otworzyć ,ale na własne ryzyko ... Mogło się zdarzyć ,że po otwarciu klient zrezygnuje z paczki i wtedy co? otworzonej zwrócić też nie można i koszta idą na kuriera. Także chłopaki się bali,a afer w tym stylu mieli i po kilka dziennie.
I pewnie ,warto zadzwonić do biura Oriflime i zapytać... Ja byłam konsultantką Avonu i nigdy paczek nie otwierałam przy kurierze tylko sama w domu i kilka razy czegoś brakowało to wystarczyło zadzwonić, przepraszali i dosyłali brakujący produkt :) Powodzenia

http://s6.suwaczek.com/200906061762.pnghttp://s6.suwaczek.com/201204141662.pnghttp://s2.pierwszezabki.pl/019/0191959d1.png?2723
:Aniołek:08.07.11

Odnośnik do komentarza

adriana8899
Hej.
Mam pytanko dotyczące otwierania paczki dostarczanej przez kuriera.
Jestem konsultantką Oriflame. Kosmetyki z siedziby są mi dostarczane przez kuriera. No i pojawił się problem. Poprosiłam kuriera żeby wszedł do domu i żeby był przy otwarciu paczki, sprawdzeniu towaru z fakturą. On mi powiedział że paczka nie jest uszkodzona więc nie zrobi tego o co go proszę. Pytam go co będzie kiedy towar nie będzie się zgadzał z fakturą? Jak udowodnię że go tam nie było a nie schowałam do kieszeni kieszeni żeby domagać się drugiego? Stwierdził że sobie zadzwonię i załatwię.
Orientuje się może któraś z Was jak to z tymi paczkami jest?? Czy miał prawo odmówić obecności przy otwarciu paczki?
Planuję na następny raz przygotować mu kartkę do podpisu że oświadcza że odmawia otwarcia paczki w jego obecności żeby w razie czego być kryta.
Co o tym myślicie??

zadzwon do praw konsumenta a tam sie dowiesz:
sprawdzenie zawartosci paczki jest nie tylko mozliwoscia ale jest Twoim obowiazkiem .
Jesli nie sprawdzisz paczki nie bedziesz miala mozliwosci reklamacji zawartosci paczki.
Jesli podcza sprawdzania paczki przy kurierze, okaze sie, ze chcesz reklamowac paczke, powinien to zrobic kurier - wypisac z toba protokol reklamacyjny.

http://www.suwaczek.pl/cache/a58d0abe3d.png
http://www.suwaczek.pl/cache/7f7b513cb8.png

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...