Skocz do zawartości
Forum

nocnik


fewa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.moja corka ma 20 mcy i chcialam zaczac oduczac ja od pieluch tzn zby zaczela korzystac z nocnika.przez dluzszy okres zawsze rano bez problemu siadala robila siku i kupke a teraz nie chce wogole usiasc ani rano ani w ciagu dnia.zauwazylam ze zawolala kilka razy jak miala isc na popoludniowa drzemka czy jak juz ma isc spac na noc albo nad ranem jak skonczy mleko jest to 5.30-6.wtedy wielce wola si...
nie wiem czy odpuscic narazie czy dalej ja zachecac pytac czy chce...???

http://www.suwaczki.com/tickers/relg8u69vdj47mfj.png

http://www.suwaczki.com/tickers/f2wlj44j6sfhkz1u.png

http://www.suwaczek.pl/cache/7aa04e103a.png

Odnośnik do komentarza

Droga Mamo,

Pani córeczka jest jeszcze malutka i ma ponad rok do pełnej gotowości by zrezygnować z pieluch. Dotychczas była w fazie zainteresowania i podporządkowania Pani oczekiwaniom co do treningu czystości a teraz jest w fazie buntu (20 miesięcy to dobry moment by zacząć się buntować).

Ma pani kilka możliwości reakcji:
-spokojnie i bez presji sukcesu proponować córce nocnik i w pełni akceptować z uśmiechem jej odmowę. Za pewne za kilka tygodni, miesięcy, kiedy dojrzeje do nocnika zacznie z niego korzystać. Ważne by nie czuła presji z Pani strony, bo wtedy na pewno zbuntuje się i cały proces niepotrzebnie będzie trwał dłużej.
-może Pani na pewien okres zaprzestać proponować nocnik, ale go nie chować. Kiedy zauważy Pani, ze dziewczynka już nie buntuje się i zaczyna znowu współpracować ponownie zachęcić ja do nocnika.
-poczekać do wiosny, lata kiedy można dziecko całkowicie pozbawić pieluszki i wtedy rozpocząć trening czystości. Kiedy dziecko nie nosi pieluchy i sikając zasikuje sobie ubranko to szybko uczy się, że najlepszym rozwiązaniem jest nocnik. Uczy się swojego ciała i jak działają zwieracze. Pani wtedy uzbraja się w cierpliwość i mopa i najlepiej 20 par majteczek. Efekty można mieć po tygodniu, po dwóch z reguły dziecko już sika do nocnika.

W każdym razie badania pokazują, że nie ma sensu przyspieszać treningu, bo zbyt intensywny trening czystości, nadmiar presji i stresu tylko spowalniają naukę i wręcz wywołują późniejsze moczenie mimowolne.

W trakcie nauki warto uzbroić się w cierpliwość, spokój, opanowanie, unikać porównywania z innymi dziećmi i pozwolić córce na spokojną naukę. W tym okresie warto otoczyć córeczkę dużą czułością, troskliwością, nagradzać za małe sukcesy, wyrażać miłość i dumę.

Istnieją pewne wskazówki pozwalające ocenić Pani czy córka jest gotowa do całkowitego pożegnania się z pieluszką:
-chętnie bawi się nocnikiem, chętnie na nim siada w ubranku
-chodzi za Panią czy mężem do łazienki by asystować przy wypróżnianiu
-intensywnie zajmuje się swoim ciałem, również narządami wydalania
-pieluszka po zmianie przez dłuższy czas pozostaje sucha zwłaszcza po drzemce dziennej
-córka rejestruje kiedy robi w pieluszkę i informuje Panią o tym
-sama zdejmuje pieluchę dając jasne sygnały, ze już nie chce jej nosić.

życzę wszystkiego najlepszego
Joanna B.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...