Skocz do zawartości
Forum

15- miesięczny niejadek


maniaczka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Pani Beato!
Jestem mamą 15- miesięcznego WULKANU ENERGII, który nie chce jeść głównie obiadków. Z jedzeniem jest problem od samego początku (zaczęłam rozszerzać dietę syna od 6 mies, do roku był karmiony piersią). W tej chwili waży 10,8 kg.
Dzisiaj jego dzień wygląda mniej więcej tak:
9- kaszka ryżowa na Bebilonie Pepti 200ml
11-12- mleko Bebilion Pepti 150ml
14-15- obiadek (zupka z warzyw, mięsko drobiowe lub jajko, ryż, ziemniaczki lub makaron) 150ml
17-18- deserek ze słoiczka 190ml
20- kaszka ryżowa na Bebilonie Pepti 200ml
w nocy ok 2- mleko Bebilon Pepti 180ml
na przekąskę w ciągu dnia je tylko chrupki... nic innego nie chce.

Nie wspomniałam, że grudki, potrawy stałe wywołują u niego odruch wymiotny i to sprawia największe kłopoty. Z upływem czasu jest coraz lepiej i w tej chwili miażdżę warzywa widelcem zostawiając niewielkie grudki. Przez długi czas nie akceptował nawet najmniejszej grudeczki. Jak widzę jego rówieśników "wcinających" kanapeczki, wędlinę itp to tak zazdroszczę tym mamom.
Jak sobie radzić z takim fantem? Jak długo rozdrabniać potrawy?
Czy gotując różniaste zupki, to na obiadek mu wystarczy?
Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.
Marysia

http://suwaczki.maluchy.pl/li-38457.png

http://suwaczki.maluchy.pl/li-52500.png

Odnośnik do komentarza

Marysiu,
Niechęć maluszków do gryzienia to częste utrapienie mam. Mimo, że akceptacja nowych konsystencji następuje w odpowiednim czasie, indywidualnie, czasami rzeczywiście warto pomóc dziecku przyswoić tę sztukę..
Skoro grudki powodują u Twojego maluszka odruch wymiotny spróbuj ominąć ten etap, podając potrawy stałe, łatwe do pogryzienia . Mogą to być np.: gotowane warzywa, dojrzałe miękkie owoce, wszelkiego rodzaju kluseczki, gotowane ziemniaki, kasze, makaron, chlebek lub bułeczkę z serkiem lub kolorową pastą.
Staraj, się by potrawy były kolorowe i wizualnie absorbujące, co także może zachęcić dziecko do spróbowania nowych konsystencji. Jeśli rutynowe karmienie nie zdaje egzaminu, spróbuj zaaranżować posiłek w nieznanych dotąd okolicznościach, np. z innymi jadzącymi dziećmi, podsuwając nowe posiłek, gdy dziecko jest lekko przegłodzone lub zwyczajnie pozwalając mu przejąć inicjatywę (np. samodzielne jedzenie „bez sztućców”, wybór potrawy przez dziecko).

Skoro maluch nie jada potraw innych, niż papkowate, gryzienie może mu zwyczajnie sprawiać trudność. W ramach ćwiczeń podawaj skórkę chleba albo marchewkę pokrojoną w słupki czy jabłko pocięte w plasterki.

Wprowadzenie posiłków stałych do diety dziecka znacząco ją urozmaica. Poniżej załączam zalecenia żywieniowe dla dzieci w wieku 1-3 lata (13 - 36 miesięcy), opracowane przez zespół ekspertów powołany przez konsultanta krajowego ds. pediatrii, które pomogą Ci komponować dietę maluszka:

Dekalog żywienia dzieci w wieku 1 - 3 lata:
1. Należy codziennie spożywać pieczywo i przetwory zbożowe pochodzące z pełnego przemiału zbóż.
2. Należy spożywać codziennie produkty nabiałowe, takie jak mleko (w tym mleko modyfikowane przeznaczone dla dzieci w wieku poniemowlęcym), maślankę, kefir lub jogurt; dla dzieci powyżej 24 miesiąca życia ze zmniejszoną zawartością tłuszczu.
3. Należy codziennie jeść warzywa (w tym warzywa strączkowe) i owoce.
4. Chude mięso czerwone, w tym wędliny, powinny być spożywane nie częściej niż dwa - trzy razy w tygodniu, a jajka kurze w dni, w których nie jest spożywane mięso.
5. Mięso drobiowe powinno być spożywane dwa - trzy razy w tygodniu, zawsze bez skóry.
6. Wskazane jest spożywanie ryb, jeden - dwa razy w tygodniu.
7. Posiłki powinny być przygotowywane z udziałem tłuszczy roślinnych (najlepiej oliwka z oliwek lub olej rzepakowy) z ograniczeniem tłuszczu zwierzęcego.
8. Należy ograniczyć dodatek soli do potraw i produktów spożywczych.
9. Należy ograniczyć spożywanie słodkich napojów i pić czystą wodę.
10. Dziecko powinno codziennie ćwiczyć fizycznie, bawiąc się lub grając przez kilkadziesiąt minut, najlepiej na świeżym powietrzu.

Z pozdrowieniami,
Beata Jabłonowska

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...