Skocz do zawartości
Forum

jąkanie u trzylatka


Gość ida

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Może to nic ważnego ale troszkę się zaniepokoiłam więc wolę poradzić się specjalisty: otóż od niedawna mój Tomeczek zaczął się jąkać. Generalnie jak na dziecko niespełna trzyletnie (trzy latka skończy we wrześniu) mówi bardzo dobrze, posługuje się dość skomplikowanymi zdaniami i mówi chyba dość wyraźnie, bo, że ja go rozumiem to naturalne, ale nie ma też problemu z porozumieniem się z obcymi ludźmi. Tylko teraz to jąkanie :(. Pojawiło się ze dwa, trzy tygodnie temu. Oczywiście jak każde pełne energii dziecko Tomeczek nie rzadko na spacerach się przewraca, zdarza mu się też uderzyć w główkę, ale nie wychwyciłam jakiegoś bezpośredniego związku tego jąkania z tego typu "wypadkiem". Zacina się najczęściej, a właściwie prawie wyłącznie na sylabie "je".
Co do stresujących zmian w jego życiu, to raczej żadnej o ostatnim czasie nie przechodził, może jedynie przez ostatnie tygodnie trochę więcej pracowałam i częściej nie było mnie w dom. Wiem, że troszkę to przeżywał, ale czy to mogło podziałać aż tak? Proszę o radę, czy powinnam pójść z tym do logopedy czy innego specjalisty, czy też spokojnie czekać?

Odnośnik do komentarza

Droga Mamo,

brak płynności mówienia tj. jąkanie się czy tez zacinanie się jest czymś zupełnie naturalnym podczas rozwoju tej sprawności i zdarza się prawie każdemu dziecku w tym czy innym momencie.
Takie powtarzanie dźwięków nasila się zwłaszcza w wieku dwóch i pół, trzech i pół oraz sześciu lat. Zazwyczaj dziecko przechodzi przez te okresy dosyć szybko i jego mowa znowu nabiera płynności.
Jąkanie o podłożu rozwojowym pojawia się zazwyczaj stopniowo i daje się zaobserwować najpierw w codziennych sytuacjach życiowych. Dziecko nie zdaje sobie z tego sprawy.
Najważniejsze to NIE ZWRACAĆ NA TO UWAGI!!!

Przede wszystkim należy unikać mówienia o kłopotach synka przy nim zwłaszcza nazywając to jąkaniem.
Po drugie unikać uwag typu " Mów wolniej", "Weź oddech", "Pomyśl, zanim powiesz". Na dłuższą metę takie uwagi tylko nasilają objawy.
Po trzecie nie nagradzać płynnej mowy ani nie karać za jej brak. po prostu NIE MA PROBLEMU.

Co należy robić?

1.Z uwagą, cierpliwością i ze zrozumieniem słuchać tego co mówi synek.
2. Proszę pozwolić mu dokończyć wypowiedź.
3.Proszę zadbać o spokojną i odprężona atmosferę w domu. Plan dnia w tym okresie powinien przebiegać spokojnym, wolnym rytmem, bez napięć i frustracji.
4.Proszę zwracać się do dziecka wolniej i spokojniej używając prostszego języka tj. krótkie, pojedyncze zdania.
5. Proszę zadbać o odpoczynek dziecka.

Jeżeli jąkanie Pani synka będzie utrzymywało się przez dłuższy czas i nie będzie okresów poprawy można dla pewności poprosić o konsultację logopedę.

pozdrawiam
Joanna B.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...