Skocz do zawartości
Forum

Stawka ZUS i limit na ryczałt


Rekomendowane odpowiedzi

adriana8899
Witajcie.
Orientuje się ktoś może ile dokładnie wynosi składka ZUS dla osób otwierających działalność?
I jakie są limity obrotów przy ryczałcie?
Potrzebuję to na JUŻ... Bardzo proszę o pomoc.

Mój mąż w tym "siedzi" więc on by wiedział.....
z tego co pamiętam to przez pierwsze 2 lata od otworzenia działalności płaci się mniejszą stawkę ZUS-u (około 400zł) a po tych 2 latach już prawie 800zł.
natomiast jesli chodzi o obroty na ryczałcie to musiałbym podpytać męża.....

Nie ma dla mnie większego szczęścia niż świadomość, że moje dzieci s

Odnośnik do komentarza

To znalazłam w necie :Śmiech:

Dla przedsiębiorców, którzy rozpoczynają działalność obowiązują stawki ulgowe, uzależnione od płacy minimalnej.

W związku ze wzrostem od 1 stycznia 2010 placy minimalnej, rosną też składki ZUS, które zapłacić muszą właściciele nowych firm. Przez pierwsze 24 miesiące działalności mogą one płacić składki ZUS naliczane od obniżonego wymiaru.

Podstawa wymiaru w 2010 roku roku to 395,10 zł (30% kwoty minimalnego wynagrodzenia w 2010 r.)
Składki na ZUS za 2010 r. dla prowadzących działalność gospodarczą nie dłużej niż 24 miesiące (nowe firmy)

Rodzaj konta kwota
Jeśli płacisz bez chorobowego przelej pieniądze na:
Konto 83..1 107,43 zł
Jeśli płacisz z chorobowym przelej na:
Konto 83..1 117,11 zł
Ubezpieczenie zdrowotne przelej na:
Konto 78..2 233,32 zł

Mój mąż płacił bez chorobowego ::):

Co do tego obrotu przy ryczałcie to muszę poczekać aż mąż z pracy wróci to go spytam-zadzwoniłabym ale gapa nie wziął ze sobą dzisiaj telefonu ::):

Nie ma dla mnie większego szczęścia niż świadomość, że moje dzieci s

Odnośnik do komentarza

A to w sprawie limitu ryczałtu :Śmiech:

W 2010 r. uprawnieni do wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych są podatnicy, którzy w 2009 r. uzyskają przychody nieprzekraczające kwoty 633 420 zł

Podatek zryczałtowany od przychodów ewidencjonowanych można stosować w przypadku przychodów:

- z działalności gospodarczej prowadzonej wyłącznie samodzielnie,

- z tytułu udziału w spółce - od przychodów osiągniętych łącznie przez wspólników.

W momencie gdy przychody tych podatników za 2009 r. nie przekraczają równowartości w złotych 150 000 euro.

Limit ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wyrażony w euro przelicza się na walutę polską według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP w dniu 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy. Kurs euro tego dnia wyniósł 4,2228 zł. W związku z tym w 2010 r. firma może skorzystać z tej formy opodatkowania, gdy w 2009 r. osiągnie przychody nie wyższe niż 633 420 zł.

Ważne! Jeżeli podmiot rozpoczyna działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego, ma prawo do ryczałtu, bez względu na wysokość przychodów.

Nie ma dla mnie większego szczęścia niż świadomość, że moje dzieci s

Odnośnik do komentarza

Dziękuję!!!!! :love:
Czyli ZUS płacę albo 107,43 + 233,32 albo 117,11 + 233,32?
Co do ryczałtu to ktoś mi mówił że nie można przekroczyć 50tys. I był to ktoś kto działalność na ryczałcie prowadzi. Więc albo chciał mnie zniechęcić(z czego jest słynny) bo wtedy zysków praktycznie nie ma przy takich obrotach albo chodziło o 50tys miesięcznie.

Odnośnik do komentarza

adriana8899
Dziękuję!!!!! :love:
Czyli ZUS płacę albo 107,43 + 233,32 albo 117,11 + 233,32?

tak, dokładnie; wiem bo sama mężowi płaciłam-i cały czas płacę :Śmiech:


Co do ryczałtu to ktoś mi mówił że nie można przekroczyć 50tys. I był to ktoś kto działalność na ryczałcie prowadzi. Więc albo chciał mnie zniechęcić(z czego jest słynny) bo wtedy zysków praktycznie nie ma przy takich obrotach albo chodziło o 50tys miesięcznie.

wiesz co te 50tys. też mi się obiło o uszy..... muszę jeszcze męża się dopytać.....
bo może to zależy od różnych czynników....
ale wszędzie gdzie czytałam to widnieje ta kwota 150.000 euro

Nie ma dla mnie większego szczęścia niż świadomość, że moje dzieci s

Odnośnik do komentarza

adriana8899
Hej.
Jak tam Anya? Udało się z męża coś wycisnąć? :D

przepraszam, że dopiero odpisuję ale nie ma mnie w Wawie i właśnie korzystam z mega wolnego netu rodziców....
wiesz ten limit to chyba zależy od tego na jakim jesteś ryczałcie....
bo np. mój mąż w tym roku ma limit 100tys.

Nie ma dla mnie większego szczęścia niż świadomość, że moje dzieci s

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...