Skocz do zawartości
Forum

odstawianie od piersi


Sylwa

Rekomendowane odpowiedzi

Mój 11-miesięczny synek karmiony jest piersią tylko w nocy (już teraz dwa razy). Właściwie chcę całkowicie go odstawić i często zamiast piersi podaje butelkę z herbatką. Wiem, że w schemacie żywienia podane jest, co takie dziecko powinno jeść w tym wieku, ale czy jak już nie karmię piersią nie powinnam podawać mleka modyfikowanego?

http://www.suwaczki.com/tickers/bl9cg7rfy8ybwnap.png

Odnośnik do komentarza

Szanowna Pani,

Podczas odzwyczajania dziecka od karmienia piersią, mleko niezmiennie pełni kluczową rolę w diecie malucha. Z tego też względu wskazane jest, by "lukę" po mleku mamy stopniowo wypełnić innymi produktami z grupy produktów mlecznych, w sposób najbardziej dopasowany do potrzeb dziecka.

Może pani w to miejsce stosować zarówno samo mleko modyfikowane, jak również przygotowane na jego bazie kaszki, kleiki, a od 11 miesiąca także twarożki, jogurty, kefiry, budynie czy koktajle z dodatkiem owoców.
Mleko następne, a po 1 roku mleko typu „Junior” ze względu na swój zmodyfikowany skład w dużo większym stopniu pokrywa zapotrzebowanie niemowlaka na składniki odżywcze, niż niemodyfikowane mleko krowie. Również ze względu na jego łatwą przyswajalność przez młody, niewykształcony jeszcze układ pokarmowy dziecka powinno się je stosować do trzeciego roku życia.

Decyzję o wyborze mleka modyfikowanego najlepiej podjąć jest razem z pediatrą. Podczas takiej rozmowy będzie miała Pani możliwość wymiany własnych obserwacji ze wskazówkami specjalisty.

Załączam pozdrowienia
Beata Jabłonowska

Odnośnik do komentarza

Dziękuję za odpowiedz ale mam jeszcze jedną wątpliwość: bo podaję dziecku kaszkę na wodzie - lepiej zmienić na kaszkę na mleku modyfikowanym? Kupuję specjalne jogurty bez konserwantów dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia. Nie wiem jak z kefirem i twarożkami. Czy dziecko może jeść produkty dostępne w sklepie jak dla osób dorosłych?

http://www.suwaczki.com/tickers/bl9cg7rfy8ybwnap.png

Odnośnik do komentarza

Pani Sylwio,
odpowiadając na pierwsze Pani pytanie, „bazę” dla kaszki, najlepiej jest dopasować do jej rodzaju. I tak, jeśli przygotowuje Pani kaszkę z udziałem mleka modyfikowanego, wówczas swobodnie może ją Pani przygotować na bazie wody.
Podczas, gdy wybiera Pani kaszkę bezmleczną, najlepiej rozpuścić ją w mleku modyfikowanym.

Odnośnie rozszerzania diety o produkty mleczne, dzieci od 11 miesiąca mogą spożywać kefiry, twarożki, maślanki, jogurty naturalne. Artykuły te można kupić w każdym sklepie spożywczym, zwracając uwagę przede wszystkim na ich skład (zawartość samych naturalnych składników, bez udziału konserwantów, z ograniczeniem cukru, mile widziane żywe kultury bakterii) oraz obowiązkowo na termin przydatności do spożycia.

Należy przy tym pamiętać, iż produkty z mleka krowiego należy wprowadzać do diety dziecka stopniowo i ostrożnie, bacznie obserwując reakcję dziecka. Alergia na białko mleka krowiego w postaci biegunki czy wysypki może pojawić się nawet po kilku dniach.

Jogurty dla niemowląt, o których Pani pisze, ze względu na swój delikatnie zmodyfikowany skład są produktem, od którego można zacząć wprowadzanie produktów mlecznych, stopniowo przechodząc na te tradycyjne.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...