Psycholog

ROZWOD KOSCIELNY

~OLKAcd

~OLKAcd

Chcę wziąć rozwód kościelny. Czy jest to możliwe u jak ludzie to postrzegaja?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

~maja2020

~maja2020

Hej, z tego co wiem ten adwokat https://kancelariawisniowski.pl/ pomaga przy rozwodach kościelnych, a więc jest to jak najbardziej możliwe. Jak ludzie to postrzegają - no różnie. Dla jednego to to samo, co rozwód cywilny, dla drugiego wynaturzenie, bo w końcu taki rozwód pozwala na kolejny ślub kościelny. Musisz kierować się swoim dobrem, a nie tym, co powiedzą ludzie. Oni czasem gadają z zawiści, bo sami nie mają odwagi zdecydować się na przykład na taki krok.

psycholog Nina Czornak

psycholog Nina Czornak

Odpowiedź eksperta

Warto zacząć od tego, że nie ma takiego terminu jak „rozwód kościelny”. W momencie, gdy bierzesz ślub w kościele, bierzesz go zarówno w świetle prawa państwowego, jak również w świetle Kościoła katolickiego.
Rozwód to trochę inna kwestia. W Kościele obowiązuje jedynie termin unieważnienia małżeństwa i aby uzyskać takie unieważnienie trzeba udowodnić, że małżeństwo w momencie zawarcia było nieważne, czyli na przykład mąż zataił przed swoją żoną coś ważnego, na przykład chorobę itp.
Oczywiście w świetle prawa rozwód po ślubie kościelnym jest jak najbardziej możliwy. Warto jednak pamiętać, że jeśli chciałabyś wziąć kolejny ślub to może to być jedynie ślub cywilny - nie można po raz drugi wziąć wówczas ślubu kościelnego.
Jeśli natomiast chodzi o postrzeganie przez ludzi to wszystko zależy od środowiska. Naturalne jest, że osoby związane z Kościołem katolickim nie pochwalają rozwodów - tutaj dopuszczalna jest jedynie separacja (bez kolejnego związku) bądź właśnie unieważnienie małżeństwa. Wiele natomiast zależy na pewno od przyczyn rozwodu i Twojej sytuacji. Tylko rozeznanie indywidualnej sytuacji umożliwia jakąkolwiek ocenę przez innych.

--

Psycholog, socjoterapeuta. Prowadzi terapię dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych.

61981 psycholog-nina-czornak Kobieta, 27 lat, Lublin
~Religio

~Religio

Poprawnie jest to stwierdzenie/orzeczenie nieważności małżeństwa. Określenie rozwód kościelny czy unieważnienie ślubu kościelnego oznaczają, że ślub był przez jakiś czas ważny, a teraz już nie jest. Orzeczenie nieważności małżeństwa oznacza, że od początku mamy do czynienia z nieważnym związkiem.

Arletta Bolesta

Arletta Bolesta

Nie tyle rozwód, co uznanie małżeństwa za nieważne
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

59687 arletta-bolesta Kobieta, 42 lata, Kraków
cutiron

cutiron

Taki rozwód jest możliwy, ale bardzo długo to trwa. Niekiedy nawet lata, bo tonie jest tak łatwo go uzyskać, jak rozwód w sądzie.

37543 cutiron Mężczyzna, 34 lata, Olsztyn