Psycholog

Jak powiedzieć dziecku o rozstaniu?

fewa

fewa

Witam jestem mama 4letniej Mai i 2 letniego Maksa.jestem na etapie wyprowadzki od meza.co mam mowic corce ona na chwile obecna chce sie wyrpowadzic do babci, powiedzialam ze sie mama z tata nie potrafi dogadac i teraz bedziemy u babci mieszkac.moja sytuacja bylam opisana u pani psycholog dla kobiet w skrocie maz mnie nie szanuje, sa klotnjie wyzwiska czesto przy dzieicach.nie chce sie dogadac bo ma byc tak jak on powie i koniec na terapie tez isc nie chce.nic sie nie zmienilo,dawalam mu juz szanse nie jedna ale to ja sie mam zmienic.
chce widywac dzieci w tyg jak bedzie mial czas i co 2 weekend nie bardzo mi to na relke ale poki jescze bie wyszlam to przytakuje ze tak bedzie bo nie chce z nim wojny.a nie pasuje mi to ze dzieci beda u niego spaly tym bardziej ze nigdy nie byl ani przy kladzeniu ich spac, nie wstawal w nocy sam ich nie umyl nigdy ani nie polozyl.teraz nagle sie obudzil....

przedewszytkim chce wiedziec jak rozmawiac z dzieckiem bo ona ma czasem ataki zlosci agresje bije brata...

--

http://www.suwaczki.com/tickers/relg8u69vdj47mfj.png

http://www.suwaczki.com/tickers/f2wlj44j6sfhkz1u.png

http://www.suwaczek.pl/cache/7aa04e103a.png

1158 fewa Kobieta, 35 lat, częstochowa

Odpowiedzi znajdują się poniżej

psycholog Kamila Krocz

psycholog Kamila Krocz

Odpowiedź eksperta

Witaj fewa!
Zdaję sobie sprawę, że rozstanie z mężem jest dla Ciebie trudnym momentem w życiu. To także trudny moment w życiu Twoich dzieci. One też to przeżywają, widzą, że między mamą a tatą dzieje się coś niedobrego. Odbierają negatywne emocje i odreagowują je np. w formie agresji. Jak rozmawiać z dziećmi, by powiedzieć im o rozstaniu? Najprościej i wprost. Twoje dzieci wbrew pozorom są już duże i wiele rozumieją, dlatego możesz powiedzieć im, że od teraz mama z tatą będą mieszkali oddzielnie. Zapewnij ich jednak, że zarówno Ty jako mama, jak i tata zawsze będziecie je kochać i w tej kwestii nic się nie zmieni, że mają prawo spotykać się z tatą. Wiem, że masz niezbyt dobre relacje z mężem, ale nigdy nie mów źle o mężu w obecności dzieci. Pamiętaj, że dla Mai i Maksa Twój mąż to nadal kochany tata. Rozstanie rodziców to bardzo trudny, wręcz traumatyczny moment w życiu dzieci. Tracą one poczucie bezpieczeństwa, wali im się cały świat na głowę, dlatego rodzice mają obowiązek wziąć odpowiedzialność i zadbać przede wszystkim o emocje swoich pociech. Najlepiej taką rozmowę o rozstaniu przeprowadzić razem, w czwórkę: Ty, Twój mąż, Maks i Maja. Razem z mężem powinniście najprościej jak się da wyjaśnić maluchom, jak dalej będzie wyglądał ich świat. Co się zmieni, co zostanie „po staremu”.
Zachęcam, by zajrzeć pod linki z poradami Doroty Zawadzkiej:
http://parenting.pl/portal/rozwod-a-dziecko http://parenting.pl/portal/jak-sie-rozstac-aby-nie-skrzywdzic-dziecka
Pozdrawiam!

27620 psycholog-kamila-krocz Kobieta, 33 lata, Lublin
~lilianna

~lilianna

niestety nie da się rozstać po cichu i nie zaszkodzić dziecku....