Skocz do zawartości
Forum

NHN-Naturalna Higiena Niemowląt


Gość jadzik

Rekomendowane odpowiedzi

My NHNujemy się odkąd moja córcia skończyła 3mc, zaczęlam bo miała bakterie kałowe w moczu i chciałam uniknąć rozmazanej kupki, co mi się udało, już prawie trzy miesiące kupka trafia do nocika :D A siusianiem jest różnie, ale też nieźle.

Odnośnik do komentarza

NHN budzi często zdziwienie i ciekawość :D Na początek odsyłam na stronę bezpieluch.pl - Pożegnanie z pieluszkami - Witamy i do do książki chusta.pl - chusty nosidełka dla dzieci i niemowląt - Pożegnanie z pieluszkami. Ja bazowałam jednynie na informacjach znalezionych w necie, na różnych forach, bo ksiażki nie kipilam, nie miałam wtedy kasy na nią, a teraz już jej nie potrzebuję :D Ale jeśli ktoś chce się wgłębić w temat bez tracenia czasu na szperanie w necie, to polecam książkę, bo tam jest to wszystko skondensowane. Na linkowanej stronie jest spis treści do książki.

Ja Oliwkę zaczęłam wysadzać jak miała ok 3mc, bo miała bakterie kałowe w moczu i chciałam w przyszłości tego uniknąć. Początkowo było trudno i jak złapałam jedno siku w ciągu dnia do nocnika, to byłam szczęśliwa, teraz bywa i tak, że cały dzień mamy sucha pieluchę, a zazwyczaj moczy tylko na spacerze (w nocy też ją wysadzam-wiem wariatka ze mnie:Histeria:), a kupki trafiają zawsze do nocika, nawet przy biegunce potrafiła wyczekać :Szok: Ogólnie dzieci można wysadzać od urodzenia.

My zaczełyśmy od tzw TIMINGU, czyli wysadzania przed i po spaniu, przed i po spacerze i po jedzeniu i do tego delikatne proponowanie nocnika w innych porach... Na początku niemal zawsze zaraz po spaniu miała już mokrą pieluszkę, ale mimo wszystko ja wysadzałam mówiąc, żeby następny raz poczekała ::): I jeśli w innych chwilach jeśli miała juz mokre lub kupkę to też jej tak mówiłam i z dnia na dzień było lepiej ::): Bunt nocnikowy też nas nie omija, jak mała ćwiczy nowe umiejętności, to zapomina o sygnalizowaniu i daje znać dopiero jak ma mokrą pieluszkę. Albo na nocniku nie chce zrobić, choć wiem że jej się chce, a robi później do pieluszki... Ale teraz jest cudownie, od kilku dni jest tak, że moczy jedną pieluszkę lub żadnej, wyczekuje caly spacer i sika w domu :D

Ważna jest pozycja w jakiej wysadzamy dziecko, jeśli jeszcze samo nie siedzi, to musi mieć wsparty kręgosłup. Więc nie sadzamy na standardowy nocnik. Zamiast tego może być miseczka z wywiniętymi brzegami lub nawet wiaderko do piesku :Oczko: Ja mam to szczęście, zę moja mama trzyma różne dziwne rzeczy i miała jeszce po nas nocnik z czasów kiedu wysadzało się małe dzieci, który nam super podpasował (pokażę zdjęcie jak znajdę ::):). Maluszka wysadzamy w takiej pozycji jak do karmienia piersią:
YouTube - ‪Elimination Communication w/ 5 Day Old‬‏, albo wspieramy kręgosłup o nasz brzuch.YouTube - ‪Odpieluchowanie wg NHN‬‏

Odnośnik do komentarza

Chcę dodać jeszcze, że NHN nie polaga na tym, żeby robić wyścig, które dziecko zmoczyło mniej pieluszek, itd... Tu chodzi o kontakt z dzieckiem, o zaspokajanie jego podstawowych potrzeb. Jak Oliwka miała swój piewszy okres buntu, to miałam doła, ze już straciłyśmy kontakt, że to nie dla nas i rezygnuję... Ale jak później już ładnie sygnalizowała, to mi przeszło :D A sygnalizuje różnie, zmienia się to zbiegiem czasu, jak miała te 3mc, to machała nóżkami i rączkami, później ziewała i była niespokojna (na na drugim filmiku z mojego pierwszego posta). Teraz jęczy i jest niespokojna, jak się bawi, to w tym momencie rzuca zabawki, marszczy brwi, patrzy na mnie i jęczy. Czasem jest też tak, że chce siku, ale wyrywa się z nocnika i dopiero po kilku łykach wody lub cycka robi, nie wiem po co, ale tak lubi zwłaszcza w nocy. W nocy sika raz lub dwa. A rano pelna toaleta, codziennie rano kupka jest ::):

Odnośnik do komentarza
Gość solange63

No to jak zwykle ja :Oczko: zaczynam z grubej rury i zamowilam sobie 4 pieluszki formowane tetro. Chce jeszcze dokupic pare kieszonek na wypadek spaceru lub wyjazdu. No i tu pojawia sie problem; jest milion rodzajow, ale najbardziej chodzi mi o material wewnetrzny, wiekszosc pieluch ma mikropolar, znalazlam tez welur poliestrowy. Czym one sie roznia, a moze to jedno i to samo pod inna nazwa? Juz sie pogubilam :Szok:

Odnośnik do komentarza

Solange- na Ciebie można zawsze liczyć :Oczko: Ja mam jedne kieszonki z polarem i inne z tym welurem, oba dają uczucie suchości, welur jest nieco bardziej szorstki niż polar, ale ja nie wiem czy te kieszonki co mam to są z mikropolarem czy zwykłym polarem:Padnięty: Bo mam tylko z jednej marki [NoughtyBaby]. Wydaje mi się, że jednak zwykły polarek, a ten mikro jest lepszy:Oczko: Serio nie wiem:Niespodzianka: HIHI Jak masz możliwość, to zrób sobie mieszankę takich i takich, to wg mnie nie ma większej różnicy... Jedynie taką, że niekóre dzieciaki jak czytałam mają uczulenie ma polar :Histeria: Ale to chyba mały odsetek dzieci. Mojej księżniczce w tych pieluszkach jest super, pupa bez odparzeń :D Jedyny mankament w tym, że w te upały pupa się w nich poci, ale w jednorazówkach bardziej, bo i te niekiedy używamy jak wszystkie w praniu :D A kupiłaś jakiś otulacz do formowanek tetro, czy w domu będzie leżeć w samej formowance? [z resztą w taką pogodę jak teraz to najlepsze rozwiązanie].

Jak się kupuje zestaw pieluszek wielo, kiedy mamy zamiar wysadzać, to trzeba pamiętać, że cały dzień może dziecko nie sygnalizować i należy być przygotowanym na cały dzień pieluszkowy. W rezerwie można mieć zwykłe tetrówki:D

Odnośnik do komentarza

Hej moja Hania w te upały jak jest w wielo to zaraz cała w potówkach.
Ja mam 6 kieszonek,14 wkładów i 9 pieluch tetrowych,jak nie robiła mi tak często kupek jak teraz na zęby to nam wystarczało bez problemu a teraz musimy się wspomagać pampkami.
Hania przez półtora m-ca współpracowała ślicznie nawet myślałam w tedy że jak tak dalej pójdzie to do roku będzie bez pieluch,ale mieliśmy remont i nie miałam gdzie prać tych wielo i była na jednorazówkach teraz ez czasami ubieram jedno... i ta nasza komunikacja gdzieś się trochę zapodziała ale staramy się,współpracujemy,będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza

Iwa- pewnie, że będzie dobrze, trzeba pomyśleć od innej strony, że nasze dzieciaczki i tak już wiedzą do czego nocnik służy i te poranne kupki trafiają do niego ::): Bo już nie raz słyszałam historię, że dziecko piluchowane jak większość, które nauczyło się siusiać do nocnika mając te około 2 lat, nie potrafi zrobić kupki nie mając pieluszki na pupie. Że wstrzymuje nawet kilka dni... Z sikami z czasem łatwiej wyjść niż z kupką.

O, i jeszcze na jakimś forum czytałam o dziewczynce, która wysadzana od urodzenia, mając około roku przechodziła 2mc bint nocnikowy, sikała wszędzie, ale nie do nocnika :Oczko: No, ale kupki robiła już tam gdzie się nauczyła :D

Odnośnik do komentarza
Gość solange63

Jadzik otulacza nie kupilam, bo chce wiedziec kiedy mloda bedzie siusiac, zeby rozpracowac jej rytm. Od paru dni ja obserwuje i na 100% wiem, kiedy robi kupe (z tym to chyba latwiej :smile:) Nie lubi byc wtedy na rekach i generalnie nawet marudzi jak sie do niej gada. Chyba po tatusiu, lubi miec wtedy swiety spokoj :D Nie wiem jak to bedzie z wysadzaniem, skoro moja panienka potrzebuje samotnosci, zeby sie zalatwic :Oczko: Z siusianiem powinno byc troche latwiej, bo mloda puszcza strumien, kiedy zdejmuje jej pampersa, wiec jak zdaze przechwycic w locie, to bedzie super :D

Odnośnik do komentarza

Chciałam mojego synka wysadzać od pierwszych... No może nie dni, ale na pewno tygodni. Ale urodził się malutki (2466g) i choć teraz ma już miesiąc prawie to nadal do pieluszki wielorazowej (mam trochę formowanek, przygotowywałam się jeszcze jak byłam w ciąży) zmieściłby się chyba cały. Więc jeszcze poczekamy parę tygodni i też zaczynamy nasza przygodę z NHN :)

http://www.suwaczki.com/tickers/o148hdgeb075z0fh.png

http://www.suwaczki.com/tickers/34bw3e3k5xh3ay1h.png

Odnośnik do komentarza

agmi
Gratulacje, Mil :D Ja się wciąż czaję i zabieram jak pies do jeża :P Ale ostatnio mam dużo na głowie i dużo pomysłów, trochę się miotam.

Jak masz dużo na głowie to na początek wystarczy rano po obudzeniu i np wieczorem przed kąpaniem albo po południowej drzemce.Wprowadz jej z dwie stałe pory kiedy ją będziesz wysadzać na nocnik a potem jak ci się zwiększy czas możesz zwiększyć ilość wysadzań.Tak ja myślę ale znawcą jest Jadzik i ona może niech się wypowie :-)

Odnośnik do komentarza

gosia2011
Dzieki dziewczyny za ten watek. Bardzo chcialabym tez tego sprobowac, tylko z chlopcami chyba troche trudniej, bo jak siusiaja, to nie wiadomo w ktora strone strumien poleci ;)

Mil ma chłopca i chyba aż takiego problemu nie ma,warto spróbować.

Odnośnik do komentarza

Agmi- Iwa piszę mądrze!::): Ja miałam odwrotnie, nie potrafiłam obserwować i od razu wzięłam się do rzeczy ::):

I Iwa, nie przesadzaj, ja nie jestem ekspertką!!! :Oczko: Tu na forum jest nią p. Kinga Cherek (autorka pierwszej książki o NHN po Polsku) iwystarczy, ja mogę napisać jak jest u nas i tyle ::):

Mil- super, gratruluje sukcesów! My na początku łapałyśmy jedno siku na dzień i tak było przez i kupki (faktycznie z nimi łatwiej, przynajmniej u nas). Z czasem jest coraz lepiej :D Cieszę się, że piszesz i czekam na więcej ::): A jeśli o pieluszki chodzi, to teraz jest lato niemal i nie musisz ich upychać pod ubranka (jak ja w zimie), więc jak mały poleży sobie w za dużej, to nawet lepiej, bo przewiewnie ::):

Gosia
-Oliwka ka dłużej nie sikała, np po nocy, to ma takie ciśnienie, że niejeden chłopiec by pozazdrościł, już nawet nie liczę ile razy coś tam poleciało na łóżko :Oczko: Ja jak wysadzam, to osłaniam ręką nad jej wgórkiem łonowym, w efekcie mam często posikaną rękę, ale łóżko suche :D

Solange-to faktycznie z tą kupką u Was może być początkowo problem...:Niespodzianka: Oliwka miała wręcz przeciwnie, najczęsciej robiła jak była na rękach, zanim zaczęłam ją wysadzać.

Nawet nie wiecie jak się cieszę, że wątek Wam się podoba:smile_jump: Ż tez nie pomyślałam, żeby wcześniej go założyć:o_no: Hihi

U nas dzisiaj było ładnie, mała jadła śliwkę przy śniadaniu i jak zawsze po niej miała więcej kupek... Jak robi kupkę w ciągu dnia, to patrzy na mnie z miną zdiwienia:Psoty: Poza tym byliśmy na 3godzinnych zakupach i Oliwka wytrzymała siku do domu :D

Odnośnik do komentarza

Dzięki za wszystkie sugestie ;)
Dziś miałam szansę coś złapać, gdybym tylko miała jakiś nocnik czy coś pod ręką. Szykowałyśmy się z Lusią do spania (tzn. właściwie to ona, bo ja tu jeszcze siedzę :D) i wietrzyłam jej pupkę na rozpiętej pieluszce (jednorazówka) i najpierw były bąki a za chwilę kupa. Ostatnio mniej przyglądam się sygnałom i gdyby nie te bąki, to bym pewnie się nie domyśliła, że coś będzie. Dziewczyny, a co Wy zauważacie przed załatwianiem się dziecka? Jak to wygląda?

http://www.suwaczki.com/tickers/9o2zegz24oxr1w7g.png
http://www.suwaczki.com/tickers/zpbnroeqduluvlv3.png
http://www.suwaczki.com/tickers/3i498ribvup4dcbw.png

Odnośnik do komentarza

Agmi-jeśli o kupkę pytasz, to ja też na bąki patrzę ::): Jak są i mają swój zapaszek [bo czasem takie mniej zapachowe straszaki idą, hihi], to wiem że będzie kupa, a teraz kiedy te kupki już nie takie mleczne są, to nawet ławiej jest, bo unormowane pory dnia (jedna rano, po śliwce jakaś w ciągu dnia przy okazji siusiania::):) i Oliwka musi się więcej nastękać przy nich. Jak pierwszą stałą kupkę robiła, to były nawet łzy... Na początku myślałam że nie chce być na nocniku i ją odłożyłam, to wtedy rozdarła się bardziej, więc z powrotem na nocnik i poszła "kiełbaska"-jak mówi moja mama ::): Od razu była spokojna... Ja się tak rozpisałam,a ty tylko o bąki pytałaś :Oczko: Na forum stworzonym przez p. Kingę Cherek (na stronie bezpieluch.pl jes link) mamy pisały, że wysadzają na przewijak na leżąco podkłądając ligninę czy coś takiego..., więc i tak można. Myślę, że ważne jest to żeby reagować na sygnały dziecka i w odpowiednim momencie ściągnąć pieluszkę, żeby maluch wiedział, że Ty wiesz... ::):

Odnośnik do komentarza

Gosia - wystarczy siusiaka skierować w dół i palcem przytrzymać.

Jadzik - ja w Londynie, a u nas aktualnie zimno jest :)

Agmi - u nas to wygląda tak, że Wojtuś jak ma zrobić kupkę to stęka, pręży nóżki i strasznie się wkurza. Aczkolwiek jak jest głodny to robi tak samo... Więc potem jest loteria.

http://www.suwaczki.com/tickers/o148hdgeb075z0fh.png

http://www.suwaczki.com/tickers/34bw3e3k5xh3ay1h.png

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...