Skocz do zawartości
Forum

urlop wychowawczy???


Gość Basia30

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Piszę do Pani ponieważ mam kila pytań odnośnie praw jakie przysługują kobiecie w ciąży.Moja sytuacja wygląda tak ponieważ prawdopodobnie jestem w ciąży zastanawiam się jak będzie wyglądała moja sytuacja ponieważ przebywam teraz(od września) na urlopie wychowawczym bezpłatnym i miałam zamiar wrócić do pracy po 3 miesiącach ale prawdopodobnie jestem w ciąży i w takim razie nie wiem jak to teraz będzie wyglądało ponieważ pracuję na umowę o pracę na czas określony i umowa kończy mi się w marcu 2016r z tego co się orientowałam to automatycznie zostanie mi przedłużona do dnia porodu???Ale nie wiem jak wygląda w takiej sytuacji urlop macierzyński czy mi się taki należy i czy dostane na takim urlopie jakiekolwiek pieniądze??Jak tak to przez jaki czas i jaka prawdopodobnie będzie to kwota???Z pierwszym dzieckiem korzystałam z urlopu macierzyńskiego rocznego 80 % płatne i 3 wychowawczego bezpłatnego miałam wrócić do pracy... Jeśli można to proszę o odpowiedz na moje pytania :-) Z góry bardzo dziękuję :-)

Odnośnik do komentarza

Umowa przedłuża się do dnia porodu, ale potem już nie przysługuje. Miałam podobną sytuację, ale udało mi się przedłużyć zanim powiedziałam o ciąży;) a koleżanka urodziła i jej nie przedłużyli dalej. Wszystko zależy od pracodawcy, jeśli mu nie robi różnicy, to może dać umowę nową, ale jeśli nie chce to nie musi. Natomiast nie wiem jak wygląda sprawa wypłacania jakichkolwiek pieniędzy z ZUSu czy skąd, jeśli Ci nie przedłużą umowy.
Powodzenia.

Odnośnik do komentarza

Basia30, umowę pracodawca musi przedłużyć do dnia porodu bez względu na to czy pracujesz czy jesteś na urlopie wychowawczym. Potem dostaniesz macierzyński, który oczywiście, że Ci się należy i będzie Ci go wypłacał ZUS (o wyliczenie kwoty poproś kadrową/księgową). Po macierzyńskim możesz się zapisać do Urzędu Pracy, dostaniesz zasiłek dla bezrobotnych przez pół roku.

Odnośnik do komentarza

Witam,

mam pytanie dotyczące urlopu wychowawczego. Do lipca 2015 roku byłam na urlopie macierzyńskim, obecnie jestem na wychowawczym. Planujemy z mężem drugie dziecko, czy jakbym zaszła w ciąże podczas urlopu wychowawczego to należy mi się urlop macierzyński? Czy musiałabym przerwać urlop i wrócić do pracy? Czy mogę pracodawcy od razu dać L4 po zajściu w ciążę?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...