Skocz do zawartości
Forum

Ciąża o chory na raka podczas radioterapii


Gość Kasyab

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mój tata choruje na raka złośliwego pęcherza moczowego, miał operację usunięcia pęcherza, niestety jest nawrót i urósł mu guz pawie 10cm pomiędzy mięsniami przy odbycie, został skierowany do lekarza radiologa i będzie miał naswietlania na konkretne miejsce aby zmniejszyć guza. Osobą która wozi tatę do lekarzy i szpitali jestem ja, teraz jestem w 7 tygodniu ciąży. Czekam na tą wizytę u radiologa bo wtedy się wyjaśni jak długo będą naświetlania i czy będą stacjonarne w szpitalu czy będzie trzeba go wozić. Teraz moje pytanie, czy ja mogę mieć kontakt z moim ojcem, czy mogę go wozić na naświetlania? Czy wolno mi wchodzić na oddział radiologiczny? Tata nosi worki na mocz które wymieniam co dwa dni.

Odnośnik do komentarza

witaj, przykro mi z powodu choroby Twojego taty, moim zdaniem powinnaś na ten temat porozmawiać ze swoim lekarzem ginekologiem, moim zdaniem, zagrożenia raczej nie ma, bo ty się nie naświetlasz, samo przebywanie w szpitalu w ciąży nie jest bezpieczne, bo to źródło zarazków, więc warto tutaj zaostrzyć środki higieny - używaj mydła protex do mycia rąk lub jakiego bakteriobójczego płynu, jeśli mieszkasz z tatą, to jego ubrania po naświetlaniu powinny być prane osobno

Odnośnik do komentarza

witam,

Moj dziadek mial rownieez raka od stycznia przerodzil on sie w raka zlosliwego , byl to rak krtani wiec ciezko bylo mu jesc a nawet rozmawiac w lipcu tego roku zmarl przez ta chorobe tez mial naswietlania co prawda pomogly mu tylko na bol .. mi ginekolog poradzil ze nie ma problemu by isc do szpitala z dziadkiem ale nie moglam wchodzic do pokoju w ktorym odbywalo sie naswietlanie oczywiscie... tak poza tym nie bylo przeciwskazan.

Odnośnik do komentarza

Sale do naświetlania są tak przygotowane, aby promienie nie wydostawały się za ich obręb. Nie ma dla ciebie niebezpieczeństwa, bo to nie ty jesteś naświetlana, tylko twój tato. Jeśli masz jakieś obawy możesz czekać na tatę poza oddziałem.
Tak jak pisała Marg pamiętaj o dokładnej higienie po pobycie w szpitalu, ale nie tylko, bo skupiskami zarazków i bakterii są też centra handlowe, kina, szkoły i wszystkie inne miejsca, gdzie przebywa dużo ludzi na raz.

Odnośnik do komentarza

Dziękuje Wam za odpowiedzi.
Niestety słyszałam, że osoby podczas naświetlania promieniują w jakiś sposób i dlatego należy unikać chorego 10-14 dni po zakończeniu naświetlań, niestety te informacje nie są na 100% sprawdzone, chociaż na tym forum już czytałam właśnie informacje które utwierdzają mnie w wersji którą słyszałam. Jutro będę dzwoniła do poradni radiologicznej i moje wątpliwości mam nadzieję, że rozwieją. Nie chcę narażać mojego maleństwa na jakiekolwiek niebezpieczeństwo, a wiadome, że na początku ciąży rozwija się cały układ nerwowy i to najważniejszy czas.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...