Skocz do zawartości
Forum

soczki z sokowirówki dla dwu latka


katiazima

Rekomendowane odpowiedzi

Mój synek we wrześniu skończył 2 lata. Jakeś pół roku temu kiedy byłam z nim u neurologa ta zaproponowała podawanie mu soczków robionych w domu w sokowirówce. Zdecydowałam się dopiero teraz, kupiłam sokowirówkę i od 2 tygodni robię soki. Marchew i jabłko, winogron-kiwi-pomarańcza. Łączę owoce, które mam akurat w domu. Poczytałam trochę o robieniu domowych soków i doczytałam że dzieci mogą wypijać 150ml dziennie takiego soku, i teraz mam dylemat, ponieważ pani doktor nic nie mówiła o takich ograniczeniach. Sok i tak przepuszczam jeszcze przez sitko, więc nie jest już taki gęsty, ale nadal nie wiem ile mogę dawać go synowi. Wypija codziennie 250-400 ml i bardzo mu on smakuje, ale zauważyłam, że pojawiają się u synka na buźce zaczerwienienia jakby uczulenie. Czy może to być od nadmiernej ilości spożywanego soku? Ile mam go dawać dziecku?

http://pierwszezabki.pl/s/suwaczek_7267002.png
http://suwaczki.maluchy.pl/li-23528.png
http://abcslubu.pl/suwak/11_10_2008_19_5_2007_42.png

Odnośnik do komentarza

Świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne, pod warunkiem, że sporządzane z wysokiej jakości składników (wiadomego, najlepiej ekologicznego pochodzenia) są doskonałym urozmaiceniem diety dziecka. Ze względu na ilość zawartego w nich miąższu mogą być bardziej lub mniej klarowne. Te ostatnie, tzw. soki przecierowe, oprócz witamin i mikroelementów, są także źródłem błonnika pokarmowego.

Optymalna ilość płynów dla dzieci od 1-3 lat to 1300ml /dzień (woda z pożywienia i wszystkich płynów), z czego sok powinien stanowić nie więcej, niż 150 – 180 ml. Zapotrzebowanie dzieci na płyny zwiększa się wraz z wiekiem i tak, na wiek przedszkolny (4-6 lat) przypada już ok. 1700ml płynów, w tym ok. szklanka soku.

Konieczność ograniczenia ilości soków w diecie dziecka wynika z dużej ilości zawartego w nich cukru. Nawet jeśli sok nie jest dosładzany dodatkowo, stanowi źródło naturalnie występujących w owocach węglowodanów prostych.
Wypijanie nadmiernej ilości soków może być zatem dla dziecka przyczyną utarty apetytu , ograniczenia spożywania innych, bardziej odżywczych posiłków, a co za tym idzie niedoboru ważnych składników odżywczych w organizmie.
Pamiętajmy więc, by główną część wypijanych płynów stanowiła woda, która dodatkowo może służyć do rozcieńczania spożywanych przez dziecko soków.

Owce takiej jak: pomarańcze, cytryny, mandarynki, grejpfruty, banany, truskawki, poziomki, maliny, należą do grupy produktów alergizujących, co należy wziąć pod uwagę przy wystąpieniu objawów, które Pani opisuje. By się przekonać, czy dziecko ma uczulenie na któryś ze składników soku, należy zastosować dietę eliminacyjną. Polega ona na stopniowym, czasowym wykluczaniu z diety malucha poszczególnych owoców, podejrzanych za uczulające. Jeśli na skutek eliminacji któregoś z nich objawy ustąpią, możemy przypuszczać, że odkryliśmy sprawcę uczulenia.

Najlepiej jednak zaistniałą sytuację skonsultować z lekarzem specjalistą.

Z pozdrowieniami
Beata Jabłonowska

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...