Skocz do zawartości
Forum

Problemy z 13 latka


fewa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Cora teraz lat 13 nie ma szacunku do rodziców, żadnego autorytetu do nasladowania, mysli ze wszystko jej sie nalezy, od siebie nie daje nic. Prośby, groźby spokojne mowienie, krzyk nic nie dziala. Młodszy brat lat 11 też ma swoje za uszami ale jak sie jemu cos powie potrafi sie zreflektowac i byc skruszony, przeprosic i jakos wszytko funkcjonuje.  Nie wiem czy my jako rodzice popelnilismy gdzies blad czy teraz ta mlodziez ta pandemia tel wszystko sie skumulowalo.
Problemy sa rozne, corka jak cos chce potrafi byc mila, uprzejma jak to dostanie a pozniej cos nie po jej mysli jest pokazuje rozki. Nie pozwala wejsc bratu do swojego pokoju ale ona w jego przesiadywac moze, nie pozwala tacie polozyc sie w swoim pokoju nawet jak tam nie przebywa bo to jej pokoj on moze isc do piwnicy albo na dzialke. (warunki sa takie ze dzieci maja swoje pokoje jeszcze bez drzwi a my aneks i maz czasami chce sie polozyc w spokoju na pol godziny. To sie tyczy akurat i corki i syna, maja z tym problem zeby tata sie drzemnal u nich) Glupi powod ale powod do jazdy, Potrafi krzyczec, wyzywa nas nie robi sobie z tego nic. Kary, zakazy odebranie przywilejow (laptop, aplikacje na tel,nic ma wszystko gdzies nie zalezy jej na niczym) Nie mamy juz pomyslu jak reagowac na takie zachowania, jakie ograniczenia stosowac, tym bardziej ze ona nawet nie przemysli swojego zachowania. Robi co chce. Dopiero 13 lat ja sie boje co bedzie dalej, nawet w trakcie jakiejs przepychanki potrafi mnie popchnac odepchnac z taka sila ze boje sie ze niedlugo podniesie na mnie reke.  Dodam ze problemy stwarzala od malego ale poza domem to byl aniol w szkole zawsze pomocna wszytko ok. od miesiaca dostaje uwagi ze kopnie kolezanke, czy jest opryskliwa. Zaczyna mnie to wszytko przerazac nie wymagamy od nich duzo. Maja utzrymywac porzadek w swoich pokojach( co tez niestety nie zawsze sie udaje) pomoc w nieskoplikowanych czynnosciach domowych, wyjsc z psem- tu tez prosby sa bo sami z siebie nie)i uczyc sie odrabioac lekcje. To sprawie corce problem nie oczekuje 5, 6 ona ma poprostu uczyc sie na spr, klasowki a nie przynoscic 1,2 z czegos co powinna wykuc. bo rozumiwm ze moze czegos nie zrozumiec i wtedy ocena jest slaba ale jak ewidentnie ma byc cos na pamiec a ona ma to gdzies bo siedzi na tel czy laptopie albo ma wywalone i w sufit patrzy no to ja juz nie wiem co robic,
Ostatnio przeprowadzilam z nia rozmowe ze szkole bierze na siebie na swoje barki bierze odpowiedzialnosc za oceny, to mi pow ze woli zebym jej kazania prawila....no rece opadaja.
Prosze o pomoc czy ja powinnam sie z nia gdzies udac czy moze jakies podpowiedzi co jeszcze mozna zrobic. Probowalam wygospodarowac tylko czas dla nas 2 na wyjscie rozmowy ale siedzi w szkole do 16 ja tez w pracy i nie udaje sie to a jesli sie udalo bez entuzjamu bylo.  Chcialabym jej odpuscic ale tez nie umiem bo wydaje mi sie ze jestm rygorystyczna a i ta mi na glowe wchodzi. Nie mam juz pomyslu jak rozmawiac z wlasnym dzieckiem, jak zrobic zeby nie dochodzilo do codziennych awantur. Bo to wszytko jest prawie codziennie. Dodam jeszcze jak wyg;ladaja relacje z bratem. Jest osoba dominujaca i rozstawia go po katach, tak jak napisalam wyzej ona moze przesiadywac u niego w pokoju on nie, jak ma dobry nastroj wydaje polecenie ze teraz moze sie isc myc bo zawsze ona wszytko musi robic pierwsza. Jak chce zeby poszedl z nia do sklepu jest mila ale juz na powrocie potrafi sie z nim poklocic i wracaja osobno. Przykladow jest bardzo duzo, mam metlik w glowie i nie jestem w stanie wszysskiego zebrac i tu opisac. jesli jakies pyt beda doprecyzuje i z gory dziekuje za odp.

Bezradna mama nastolatki

 

 

http://www.suwaczki.com/tickers/relg8u69vdj47mfj.png

http://www.suwaczki.com/tickers/f2wlj44j6sfhkz1u.png

http://www.suwaczek.pl/cache/7aa04e103a.png

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...