Skocz do zawartości
Forum

3-latek, problem z zasypianiem


Gość Piotr~~

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.
Jestem tatą niespełna 3 letniego chłopca, postanowilem napisać na forum ponieważ powoli z żoną tracimy cierpliwość. Otóż synek od pierwszego dnia życia miał problem ze snem, budził się po kilka razy w nocy, późno zasypiał ale od jakiegoś miesiąca mamy wrazenie że zmienił się o 180stopni. Codziennie usypiam go 2 godziny. Nie może tego zrobić nikt inny tylko tata, żona jest w 9mcu ciązy i jak słyszy że idzie spać z mamą to wpada w szał. Jak juz idzie spać ze mną ma 100 wymówek, a to siku, a to kupa, mleko je po 3 razy. Nie pomaga ani tulenie, ani opowiadanie bajek, rozmowa czy też krzyk nic nie dają. Od zawsze był grzeczny, jednak ostatnio Pani w żłobku zwróciła uwagę że stał się złośliwy, to albo popchnie kolezanke czy kolege, potrafi też celowo rozwalić to co ktoś zbudował sobie z klocków. Rozmowa pomaga, ale czasem sam mówi nie wiem czy specjanie czy nie że będzie bił dzieci :(. Owszem ogląda codziennie po trochę bajki typu psi patrol czy masze i niedźwiedzia więc nie wiem skąd wzieło mu się że będzie bił dzieci :( W ostatnim czasie też próbujemy zasypiać bez smoczka z którym był związany od niemowlaka. Kocham go nad życie ale ostatnio sam czasem trace cierpliwośc a zarazem jest mi przykro bo nie wiem co się dzieje. Czy macie jakies porady, wskazówki? Czy to bunt 3 latka? Czy czuje że w domu niebawem będzie inny dzidziuś i boi sie o swoją "pozycję"? Jakie macie sposoby na położenie dziecka spać o normalnej porze i aby to nie trwało  2 godziny?

Za wszelkie informacje i sugestie będę wdzięczny.
Pozdrawiam,
Piotr.

Odnośnik do komentarza

Piotr, synek może wyczuwać, że coś się zmienia wokół niego. Najczęściej dziecko "źle" się zachowuje z powodu niewyspania, głodu albo przebodźcowania. Oczywiście trzeba też wykluczyć problemy zdrowotne.
Czy po żłobku ma taki czas z rodzicem 1:1? Chodzi o to, czy jeden z rodziców spędza czas tylko z nim bez robienia czegoś w międzyczasie i bez TV w tle? Dzieci potrzebują takiego czasu (wystarczy pół godziny czy godzina dziennie) z rodzicem, który tylko jemu poświęca czas.
Ważne są też rytuały wieczorne, czyli wszystko codziennie powtarza się w tych samych porach, w tej samej kolejności (np. bajka, kolacja, kąpiel), dzieci czują się wtedy bezpieczne, bo wiedzą co je czeka.
I oczywiście stała niepóźna (np. 19.00-20.00) pora spania, dzieci w tym wieku potrzebują zazwyczaj 10-12h snu na dobę.
Jeśli co wieczór wszystko będzie wyglądać podobnie, to powinno się poprawić wieczorne zasypianie. Plus oczywiście ważny dla dziecka czas z rodzicem tylko dla niego.
Życzę cierpliwości i powodzenia, będzie dobrze 🙂

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...