Skocz do zawartości
Forum

Chrzest


Rekomendowane odpowiedzi

Hej
Ja bym najpierw ustaliła z ksiedzem termin chrztu a później wybrała się do lokalu. Teraz taki okres, że mało ślubów więc pewnie z terminem w restauracji nie będzie problemów.
Raczej odradzam obiad z "menu" bo zanim kuchnia wyda te wszystkie dania, to będzie dlugo trwało. A zgranie tego tak, żeby wszyscy jedli jednocześnie wydaje mi się mało prawdopodobne. My mielismy obiad na paterach. Wcześniej ustaliliśmy menu i przyjechalismy na gotowe. Mielismy rosół z pierozkami, 3 rodzaje mięs, 3 rodzaje surówek, ziemniaki i kluski. Później kawa/herbata, tort i sernik. Oczywiście do picia soki i woda bez ograniczeń. Co do ubrania, to polecam rozejrzeć się na allegro. Dużo tego tam jest. Jeśli Ci to nie przeszkadza, to w dobrej cenie można kupić coś używanego. Takie ubranie zwykle ubiera się dziecku tylko raz więc brak śladów użytkowania; -)

Odnośnik do komentarza

Cześć.
Chrzciliśmy córcie w 2 dzień świąt Bożego Narodzenia. Wiec wmiarę świeży temat:).
Najpierw idź do Ksiedza i dowiedz sie w który dzień w miesiacu sa u Was w parafi Chrzty i jeżeli się zdecydujesz wtedy Chrzcic to weź kartkę z parafi do wypisania i ewentualnie kartki na spowiedź świetą dla Chrzestnych.
Myśmy mieli problem bo w naszymieście Chrzty sa np w naszym Kosciele 3 sobote miesiaca o godz 17, w Kosciele do ktorego wczesniej należelismy w 2 sobotę miesiaca o 18, w koncu zdecydowalismy sie na onny Kościól i był Chrzest po mszy św o 12. Ta godz mnie najbardziej odpowiadala bo chciałam zacząs od obiadu. Pamietaj że przed Chrztem sa nauki w Kościele na ktorych musza byc tez Chrzestni, my mielismy chrzestnych w innych miastach 40 km i naszczescie mogli odbyc nauki w swoich parafiach tylko musieli miec zaświadczenie że takowe odbyli .
Potem pojechalismy do restauracji ( najpierw czytałam opinie w necie na temat różnych lokali). Wybraliśmy najlepsza restauracje według nas. Menu restauracji to przystawka (domawiana dodatkowo) na wejście gości, potem rosół z kluseczkami dla wszystkich, nastepnie mieso 3 rodzaje po 2 kawalki dla każdego, 3 rodzaje surowek, buraczki, ziemniaki z wody i z pieca, kluski śląskie a dla dzieci frytki i nugetsy. W restauracji był deser podawany na tależykach dla kaźdego jeden, dla dzieci lody. Tort , owoce, cukierki,ciasteczka i inne ciasta we własnyn zakresie, kupowałam i piekłam. Nastepnie byla kolacja zimna płyta: salatki, sery, koreczki, miesa na zimno itp. Byłam bardzo zadowolona prawie nic mnie nie interesowało, impreza była w hotelowej restauracji więc mialam jeszcze za darmo pokój do karmienia na czas imprezy. Chrzciny robilismy na 32 osoby - najbliższa rodzina, w mieszkaniu sobie tego nie wyobrażam.
30 grudnia byliśmy na Chrzcinach u wnuczki i były one o godz 18 w kosciele i uwierzcie mi godzina beznadziejna, o godz 20 wszyscy się zbierali bo z dziecmi bo późno. Miala w domu i tyle co sie dziewczyna na szykowała to masakra.

https://www.suwaczki.com/tickers/3jvzzbmh5gupub5e.png

Odnośnik do komentarza

Jeżeli chodzi o ciuszki dla Dzidziusia na Chrzest to ja dla córci mialam sukienke po siostrzenicy, kupiłam jedynie płaszczyk, bodki białe, rajstopki bardzo grube i buciki. Szatke kupije Chrzestna a świwczke Chrzestny bynajmniej u Nas taka tradycja. Po Chrzcie jeżeli kupisz ciuszki to zawsze mozesz je wystawic na sprzedaż, ja bym tak zrobiła ale płaszczyk zostawiłam 2 siistrze bo rodzi w lutyn hah :)

https://www.suwaczki.com/tickers/3jvzzbmh5gupub5e.png

Odnośnik do komentarza
Gość KatarzynaK

Jeśli się dogadasz z księdzem to chrzest może być w obojętnie jaki dzień miesiąca. Ja miałam w sobotę. Specjalnie zrobił mszę tylko dla nas. Z godzina jedynie był problem bo wielkiego wyboru nie było. Musieliśmy się wyrobic przed godz 13 bo potem coś tam miało się odbyć w kościele akurat tego dnia. Więc chrzest był o 11. To zależy od kościoła.

Odnośnik do komentarza

KatarzynaK
Masz racje jesli sie dogadasz z ksiedzem to mozna w jakikolwiek dzien o ktorej chcesz zrobic Chrzciny. Ale niestety w Kościołach w ktorych myśmy chcieli chrzcic Mała były sztywno określone dni. A ile płaciłas za chrzest, bo pewnie opłata wtedy wyższa??
Właśnie jak to u Was w Kościele opłata za chrzest czy ślub?? Co łaska czy specjalny cennik jest za posługi

https://www.suwaczki.com/tickers/3jvzzbmh5gupub5e.png

Odnośnik do komentarza

Z tego co słyszałam to ponoć tutaj u nas ksiądz robi chrzest i ślub kiedy pary czy Rodzica chcą i jak Rodzica odpowiada. Ze to niby My mamy podać termin który Nam odpowiada to w takim razie chyba pierwszy powinien być lokal nie ? ;) Tutaj u Nas niby „co łaska” ale daj 50,100zl to Cię jeszcze gdzieś obgada ;D No dobra dziękuje za wszystkie odpowiedzi zobaczymy co i jak z naszym księdzem czy jakieś nauki będa potrzebne itd ;) a słuchajcie bo wyszło tak a nie inaczej ja nie mam bierzmowania myślicie ze ksiądz będzie o to robił problem , czy to mi jest koniecznie potrzebne żeby ochrzcić dziecko ?

Odnośnik do komentarza

U nas co łaska i my daliśmy 100 zł. Przed nami wrzucali jakieś grosze 5-10 zł (serio). Ja bym się tym specjalnie nie przejmowała. Bierzmowanie muszą mieć rodzice chrzestni i takie zaświadczenie ze swojej parafii, że są wierzący. W sumie co parafia i ksiądz to inne zwyczaje. Niekiedy jest tak, że nie dopuszczą chrzestnych bo są np. po rozwodzie albo nie mają ślubu kościelnego. Czasami ksiądz nie chce ochrzcić dziecka bo rodzice nie są po ślubie koscielnym itp. Wszystko zależy od tego na kogo trafisz.

Odnośnik do komentarza
Gość KatarzynaK

Daliśmy księdzu 350zl w kopercie ale jakbym nie miała to bym nie dała. Powiedział że co laska i że jak nie mamy to nic dawać nie musimy. Jeździł do nas do domu na spotkania przed chrztem koło 100km. Mieliśmy takie 3. Chrzcilismy jak syn miał prawie 5 miesięcy. Do kościoła też ksiądz musiał dojechać bo on z innego miasta a my sobie kościół załatwilismy w naszej miejscowości by bliżej nam bylo i taki mniejszy klimatyczny. Msza tylko dla nas i rodziny. Nie miał problemu że jestemy bez ślubu. Nie miałam dokumentów o chrzcie bo nie zdążyłam załatwić ale nazyczony mial wiec bez problemu. Chrzestna się ubrala w leginsy czarne i czarna bluzkę i miała zielone włosy. Też nie miał do tego problemu. Po ceremonii przyszedł do nas na tort jeszcze. Więc uznaliśmy że taka kwota będzie odpowiednia. Choć teraz prowadzi moje spotkania do ślubu i coś wspomniał o dawaniu jałmużny przed ślubem bo wypada a jak spytalam czy na dzieci może być to mial krzywa minę bo mówił zeby na Kościół dac i bardzo mi się to nie spodobało wiec kokosow w kopercie nie dostanie
Chyba tyle samo dam co na chrzcie a mialam dac mu więcej za to że do mnie od pół roku przyjeżdża na spotkania do domu.

Odnośnik do komentarza
Gość beataal

Moje miały skończone 4 m-ce ale teraz nie ulegałabym presji rodziny tylko poczekała jeszcze troche tak do 6 m-ca. Każde dziecko wiadomo jest inne ale dla moich to był bardzo męczący dzień nie mogły zasnąć od nadmiaru wrażeń choć były zmęczone.Chrzest odbył się o 13 a obiad skończył ok 21.

Odnośnik do komentarza

Kochane, jeżeli szukacie ubranek na chrzest oraz pamiątek na ten dzień, to zachęcam Was do zajrzenia na https://alechrzest.pl/ . Osobiście miałam przyjemność skorzystać z ich oferty. Posiadają również możliwość zaprojektowania zaproszeń na to piękne wydarzenie. Traficie tam również na prezenty czy biżuterię na I Komunię Świętą oraz Bierzmowanie. Jeżeli jesteście ciekawe, co jeszcze posiadają, odwiedźcie ich sklep.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...