Skocz do zawartości
Forum

Odpowiednia dieta w ciąży


Rekomendowane odpowiedzi

Tzn bez przesady - jesli np uwielbiasz paczki i czujesz ze moglabys zjesc 10 to sie ogranicz ale gdy na studiach mialam zajecia z dietetyki u takiej swietnej kobitki, to tak zalecala. Mowila, ze to blad, zeby kobieta nagle diametralnie zmieniala swoja diete (jesli prawidlowo sie odzywia) bo to moze prowadzic do powstawania alergii pokarmowych. Z moich odczuc ciazowych (6-miesiecznych) to widze jak sprytnie jest to skonstruowane - zazwyczaj jadlam malo ryb i na poczatku ciazy je uwielbialam - przez 3 tyogdnie :) Widocznie czegos brakowalo w mojej diecie. Teraz gdy dziecku wapnieja kosci, przepadam za jajkami, twarogami, jogurtami i mlekiem, ktorego nigdy nie pilam. Posilki pewnie beda male a czestsze, bo dziecko jednak zajmuje duzo miejsca ze swoimi sprzetami lozyskowo-macicznymi i Twoj zoladek tez nie przyjmie tyle co wczesniej na raz - to zdrowo. A jesli bedziesz miala nudnosci albo zgagi to i tak pozostana ci produkty lekkie - na widok ciezkich sosow czy smazonego kotleta nie bedzie Ci juz tak milo i nie bedzie to dla Ciebie wyrzeczenie. Ja osobiscie pije nadal zielona herbate w sporych ilosciach ale tez dodalam soki warzywne i swieze marchwiowe. No i mleko. I jest ok - reasumujac jedz normalnie ale z glowa. Organizm to madra bestia a w ciazy to juz prawie wyspecjalizowana aparatura i sam czesto Ci powie czego potrzeba. Az sama mnie zaskakuje jak to dziala :))) A na wszelki wypadek zaopatrz sie w zestawik witamin dla kobiet w ciazy - Feminatal albo Centrum. I nie przejmuj sie tak bardzo jesli o 12 w nocy zapragniesz frytek z McDonalda - zdarza sie ;))) Smacznego.

Odnośnik do komentarza

Co do ograniczen to napewno nie sa polecane surowe rzeczy np kogiel-mogiel z surowych jajek czy tatar. Ale co do serow, watrobki i innych "zakazanych produktow" to podchodz do tego ze zdrowym rozsadkiem - przeciez nie zjesz kilograma na raz i nie jesz tego codziennie zeby tak od razu wywolac jakies negatywne skutki. Wiec jesli zdazy Ci sie zjesc troche camemerta na kanapce albo zamarzysz o salatce z serem feta to nie miej wyrzutow sumienia, ze zatruwasz swoje dziecko. To samo mowia o uzywaniu past z fluorem - podobno zabija mozg dziecka. Bzdura, chyba, ze wciagasz cala tubke zamiast obiadu ;)))

Odnośnik do komentarza

apropos frytek z Mackdonalda to już przez to przeszłam: na weekend byłam w Krakowie i w drodze powrotnej zachciało mi sie frytek z Macdonalda... rzadko jadam takie rzeczy... jak sie okazało że knajpa była po drugiej stronie dwupasmówki i nie było gdzie zakręcić to strzeliłam focha i wpadłam w furię jak by od tych frytek miało zależało całe moje życie :) na szczęśćie za 100 km byliśmy w Warszawie i tam moja zachcianka została zaspokojona :) koniec końców uznałam że nie były tak smaczne jak sie spodziewałam :)

Odnośnik do komentarza

Jakaś paranoja z tą wątróbką. Mojej sąsiadce mocno spadło żelazo w ciąży, miała podejrzenia anemii. Lekarz zalecił jej jeść dużo właśnie wątróbki, lekarz, nie Pan z forum, co gdzieś coś na necie wyczytał. Jadła, podniosła sobie żelazo, urodziła super zdrowego syna, który ma już ponad rok. Nic się nie działo. Moja mama jadła w obu ciążach dużo ryb wędzonych, którymi też straszą ciężarne na forach :) Bo nie wolno w ciąży, bo coś tam... No i piła sporadycznie kieliszek czerwonego wina do obiadu. I nic, urodziła dwie zdrowe córki, ja przez całą szkołę (okres 11 lat) chorowałam jeden jedyny raz (epidemia grypy w szkole, zwaliło mnie na 5 dni), poza tym nawet ani razu przeziębienia nie miałam, anginy nigdy w życiu też :) Ja z kolei w obecnej ciąży obżeram się słodyczami, mam na nie chęć, jak nigdy w życiu. No i jestem w 31 tygodniu, przytyłam niecałe 6 kg, zero cukrzycy. Więc z tą dietą to bardziej hipochondria, niż prawda. Położna w ogóle powiedziała mi, że w ciąży kobieta po to właśnie ma zachcianki, jej organizm sygnalizuje, czego brakuje i co trzeba jeść :)

http://www.suwaczki.com/tickers/1usatgf6jqu4bdls.png

Odnośnik do komentarza

Jeśli chodzi o herbatę w ciąży, to wiem, że trzeba nieco uważać z dawkowaniem kofeiny i tak dalej. Warto popytać lekarza albo poczytać w internecie. Wiem, że są też dobre herbaty owocowe, ale o tym, czy w ciąży można pić herbatę owocową, polecam poczytać sobie w artykule pod linkiem https://www.mamalubieko.pl/czy-w-ciazy-mozna-pic-herbate-owocowa/, gdzie dobrze wytłumaczone jest, jakie napary można pić w ciąży. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...