Skocz do zawartości
Forum

Owsiki u dorosłych


Rekomendowane odpowiedzi

Chyba zaraziłam się owsikami, ale nie wiem skąd i jak sprawdzić, czy rzeczywiście to prawda... Po prostu wieczorami i w nocy swędzi mnie w okolicach odbytu. To bardzo wkurzające. Ale czy to na pewno owsiki? Jeśli to nie one, a zacznę je leczyć, to nie zaszkodzą mi brane leki?

Odnośnik do komentarza

Objawy owsicy to przede wszystkim świąd w okolicy odbytu. W tej części ciała można zauważyć owsiki - białe, ruchliwe, jedno-centymetrowe niteczki. W sporadycznych przypadkach jest to możliwe, aby zaobserwować je w stolcu. Jeśli choroba trwa długo, może towarzyszyć jej szereg innych symptomów.

W przypadku podejrzenia owsicy zalecam pobranie wymazu z odbytu w kierunku owsików. Rutynowo zaleca się 3-krotne takie badanie, dzięki czemu szansa na potwierdzenie zarażenia sięga 90%. Jeżeli nie mamy możliwości zaopatrzenia się w gotowy zestaw do pobrania wymazu z odbytu w kierunku owsików (niedostępne w aptekach, rzadko dostępne w laboratoriach parazytologicznych), można takie badanie wykonać domowym sposobem przy pomocy taśmy klejącej albo patyczka owiniętego folią spożywczą. Próbkę należy zweryfikować w laboratorium parazytologicznym. Jeśli Pani przypuszczenia potwierdzą się, proszę udać się do lekarza w celu dobrania indywidualnego leczenia.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...