Skocz do zawartości
Forum

Zwalczanie owsicy


Gość Magdalena Nóżka

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Magdalena Nóżka

Dzień dobry,

Ostatnio mój siostrzeniec zaraził się owsicą. Problem jest w tym, że ma on dopiero 7 miesięcy, i nie miał okazji zarazić się nigdzie na dworze, ponieważ jest ciągle pod opieką dorosłych. Czy możliwe jest, aby któryś z członków rodziny był zarażony owsicą i rozsiewał pasożyty po całym domu, nie będąc świadomym swojej choroby? Co w takiej sytuacji zrobić, aby owsica się nie roznosiła po innych członkach rodziny?

Odnośnik do komentarza

Niestety owsikami mogą zarazić się również niemowlaki. Owsica łatwo i szybko się przenosi. Występuje tylko u ludzi, stąd siostrzeniec nie mógł „zarazić się nigdzie na dworze”. Na owsicę zapadają głównie małe dzieci, u których zachowania higieniczne nie są jeszcze nawykiem oraz członkowie ich rodzin (także osoby dorosłe). Można się nią zarazić, przede wszystkim przy całodobowym, bliskim kontakcie między domownikami. Istnieje również ryzyko (dużo mniejsze) zarażenia w miejscu pracy, zwłaszcza, gdy w otoczeniu są chorzy. Stąd dorośli mogą stanowić źródło zarażenia dla niemowlęcia.

We wczesnym okresie choroby można nie być jej świadomym, gdyż objawy są wtedy zazwyczaj słabo wyrażone lub w ogóle ich brak. W bardziej zaawansowanych stadiach owsicy - trudno jest jednak przeoczyć świąd towarzyszący chorobie.
Jak w każdym przypadku, dotyczącym zdrowia niemowlaków, należy zgłosić się do pediatry, przeprowadzić dokładną diagnozę oraz podjąć decyzje, co do dalszych kroków. Żaden z leków przeciwpasożytniczych nie jest dopuszczony do stosowania go u dzieci poniżej 2 r.ż.

U osób powyżej drugiego roku życia aby skutecznie i bezpiecznie pozbyć się problemu owsików należy wdrożyć leczenie lekiem przeciwpasożytniczym. Do powodzenia kuracji niezbędne jest również wyeliminowanie źródeł zarażenia wtórnego. Aby nie dochodziło do ponownego zarażenia zależy dokładnie wysprzątać całe mieszkanie, łącznie z praniem dywanów, zasłon, pluszaków, myciem powierzchni gładkich. Leczenie nie polega więc wyłącznie na podaniu farmaceutyków, ale przede wszystkim na zadbaniu o prawidłową higienę wszystkich domowników.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...