Skocz do zawartości
Forum

Moczenie się trzylatka


kasiass

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio mam problem z moją trzyletnią córką - zaczęła moczyć się w nocy. Nie wiem z jakiego powodu, wcześniej nie chorowała ani nie była przeziębiona... W przedszkolu też nic się nie dzieje, bo przedszkolanki powiedziałby mi gdyby coś się działo. Zwracam się do was z tym problemem, bo jestem młodym rodzicem, a moja córka jest moim pierwszym dzieckiem i zupełnie nie mam pomysłu z czego to może wynikać.

Odnośnik do komentarza

Takie sytuacje nie muszą od razu oznaczać czegoś niepokojącego. Córka może mieć niedojrzały pęcherz moczowy lub taki sposób snu, który utrudnia jej kontrolowanie czynności fizjologicznych. Jeśli takie sytuacje będą występować dłuższy czas wtedy warto zgłosić się do lekarza pediatry, by wykluczyć ewentualne infekcje. Póki co, proponuję popracować nad tym z dzieckiem w domu.

Odnośnik do komentarza

Trudno powiedzieć dlaczego tak się dzieje tym bardziej jak wcześniej się już nie moczyła w nocy przyczyn może być kilka ,może warto zrobić podstawowe badania moczu czy nie ma jakiejś infekcji ,może spać tak twardo ze nie czuje że musi iść siku ,może przezywa coś (mimo że w przedszkolu wszystko wygląda że jest ok różne bywa może spróbuj porozmawiać z córką i paniami z przedszkola) .Obserwuj małą ,zrób podstawowe badanie (wynik jest tego samego dnia) i najważniejsze by mała nie czuła że to jest duży problem że budzi się w mokrym łóżeczku bo czasem po jednej czy dwóch mokrych wypadkach dziecko boi się że znowu się zmoczy i podświadomie się moczy .

Odnośnik do komentarza

Czasami zdarza się, że dziecko regularnie zaczyna moczyć się, mimo że wcześniej takie sytuacje już nie występowały. Jest to moczenie tzw. wtórne (czyli po etapie nabycia przez dziecko umiejętności kontroli oddawania moczu, po co najmniej półrocznym okresie kontroli). Przyczynami takich trudności mogą być: problemy natury somatycznej albo mogą mieć one podłoże psychologiczne.

Odnośnik do komentarza

kasiass na pewno warto pójść do pediatry po skierowanie na badania. Być może nie dzieje się nic złego, dzieci mają prawo moczyć się w nocy nawet do 5 rż.
Rozumiem, że w domu nic nie uległo zmianie?
Tak jak wyżej dziewczyny radzą porozmawiaj z wychowawczyniami w przedszkolu (co się zmieniło, może odeszła ulubiona koleżanka, może zmieniła się pani od rytmiki itp.). A z małą pobaw się w dom, w przedszkole, różne takie odgrywanie scenek przy pomocy lalek, misiów, kucyków czy co tam macie (niech dziecko będzie raz panią, raz woźną, raz tatusiem itp.). Taki maluch niekoniecznie powie co jest nie tak, a za pomocą takiej zabawy masz szanse zaobserwować co się dzieje.
Może też mała się czegoś przestraszyła np. na świętach (kolędnicy?) lub obejrzała jakiś film?

Odnośnik do komentarza

Jestem po rozmowie z Panią przedszkolanką, poprosiłam ją żeby porozmawiała z mała na ten temat. Córka powiedziała jej tylko tyle, że Kacperek chłopiec ze starszej grupy opowiedział jej coś, trochę się posprzeczali, a w rezultacie córka uległa jego sugestiom. Sprzeczali się ze sobą, że w nocy jak uśnie to z szafy albo spod łóżka wychodzą potworki. Córka mu mówiła, że to nie prawda a on że jednak tak...i po tej kłótni jednak doszła do wniosku, że to prawda, bo wieczorem jak zasypiała to coś tam usłyszała w swoim pokoju. Może macie jakiś pomysł jak jej to wytłumaczyć, bo moje tłumaczenie i męża na nic się zdało, bo kolega ma wg niej racje.

Odnośnik do komentarza

Czyli moczenie nocne u Pani córki jest spowodowane lękiem przed potworkami...
Zasadniczą rolę w opanowaniu dziecięcych lęków odgrywa zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa. Przede wszystkim musicie Państwo wysłuchać uważnie córki, powiedzieć że strach jest całkiem normalną emocją i że można go przezwyciężyć. Można razem z dzieckiem, np. zajrzeć pod łóżko lub do szafy, upewniając je, że nie czai się tam żaden potwór.

Odnośnik do komentarza

Proponuję również Pani ciekawą książkę- Monika Biała "Przedszkolaki. Co każdy rodzic i nauczyciel wiedzieć powinien". W tej książce opisane są typowe trudności, z jakimi może borykać się dziecko w wieku przedszkolnym. Podane są tam również wskazówki, jak można poradzić sobie z nimi samemu lub jak zauważyć moment, kiedy należy zgłosić się o pomoc do specjalisty. A co najważniejsze jest w niej opisany zarówno problem moczenia się jak i lęków u dzieci.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...